آخرین خبر از نسل پنجم اینترنت در ایران

[ad_1]

پس از مواجه با ورود نسل سوم و چهارم تلفن دنبال در دنیا طی سال‌های قبل، چند سالی است که صحبت از ۵G یا همان نسل پنجم تلفن دنبال با ویژگی‌هایی همانند کاهش تأخیر، ظرفیت بالای دسترسی، قابلیت اطمینان فراوان بالا و قابلیت اتصال و ارتباط اشیاء در سطح وسیع، مطرح می‌شود.

به شرح صفحه اقتصاد، از آنجا که اخبار نسل پنجم اینترنت در گوشه و کنار دنیا منتشر شده و کاربران بسیاری در صبر اجرای اون هستند، کشورهای مختلفی با همکاری بزرگترین اپراتورهای اینترنت و غول‌های تکنولوژی در دنیا درصدد برقراری این نسل جدید از اینترنت‌ هستند.

بر پایه اخبار و شرح‌های منتشر شده در منابع و رسانه‌های خبری، می‌توان دریافت که برخی از کشورهای دنیا در توسعه زیرساخت‌های واجب و برقراری آزمایشی و نهایی شبکه نسل پنجم اینترنت ۵G نسبت به سایر کشورها تمایل بیشتری از خود علامت داده‌اند تا با انعقاد قراردادهای همکاری با بزرگترین اپراتورهای مخابراتی، به کاربران و شهروندان خود امکان استفاده‌مندی از خدمات اینترنت پرسرعت ۵G را اعطا کنند.

به طور کلی به نظر می‌رسد که کشورهای اروپایی سردمدار توسعه زیرساخت‌های واجب برای راه‌اندازی شبکه نسل پنجم اینترنت دنبال ۵G هستند که از جمله مهم‌ترین آنها  انگلستان، آلمان، اسپانیا و هلند است و از کشورهای پیشگام در منطقه شرق آسیا و اقیانوسیه نیز می‌توان به چین، استرالیا، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، تایلند، هنگ‌کنگ، سنگاپور و مالزی نشانه کرد.

همچنین شرکت اریکسون (سازنده تجهیزات مخابراتی سوئدی) در شرح نیم سالانه “موبیلیتی” (تحرک پذیری) اعلام کرد با استقبال بالاتر از این علمی در چین و آمریکای شمالی، شمار مشترکان موبایل ۵G در سطح جهانی در سال ۲۰۲۲ از خط فرضی بین دو کشور یک میلیارد نفر عبور خواهد کرد. در حالی که شمار مشترکان ۵G در سه ماهه نخست ۷۰ میلیون رشد کرد و به حدود ۶۲۰ میلیون مشترک رسید، شمار مشترکان ۴G، با ۷۰ میلیون افزایش، به ۴.۹ میلیارد مشترک رسید.

طبق این شرح شبکه‌های ۵G یا نسل پنجم، سرعت فراوان بالاتری در سنجیدن با نسل قبلی دارند و قابلیت‌های آینده‌گرا همانند رانندگی خودران را امکان پذیر می‌کنند. اشتراک های ۵G در سال ۲۰۲۷، به ۴.۴ میلیارد خواهد رسید. نزد‌بینی می‌شود شمار کاربران ۴G امسال به اوج رسیده و سپس کاهش پیدا می‌کند زیرا مشترکان به ۵G مهاجرت می‌کنند و اریکسون قبلا نزد بینی کرده بود شمار مشترکان ۴G در سال ۲۰۲۱ به اوج خواهد رسید؛ طبق این شرح رشد شمار مشترکان ۵G به یک میلیارد نفر در سال میلادی جاری، دو سال زودتر از ۴G اتفاق می‌افتد که ۱۰ سال پس از راه اندازی شدن، به این نقطه عطف دست پیدا کرد.

وی ادامه داد: منظور از نسل همان رشد اعداد است و سبب اینکه اعداد افزایش و به اصطلاح بالاتر می‌رود این است هر علمی که ساختن می‌شود دست‌آوردهایی دارد که خود را از علمی قبلی متمایز می‌کند و عظیم‌تر می‌شود؛ به طور مثال اتفاقی که برای ۵G در سنجیدن با ۴G چهره می‌دهد، سرعت را تا ۱۰۰ برابر زیادتر می‌کند و این مسئله یکی از زمان‌هایی که می‌تواند برای مردم و مشاغل در آینده نیاز ضروری باشد و زمان‌های شغلی جدیدی را تعریف و نیازهایی را که مقتضای علمی ساختن شود را پاسخگو باشد.

به گفته این کارشناس حوزه ارتباطات و علمی اطلاعات، درحال آماده ممکن است صحبت درباره این نسل از اینترنت (۵G) ماورایی، غیر قابل تصور ودرک باشد؛ با وجود اینکه در سرزمین ما هم پیاده‌سازی شده است و اپراتورهای ارتباطی هم کوشش کرده‌اند این علمی را هم سو و با همین سرعت سایر کشورهای پیشرفته درون سرزمین کنند اما در حال آماده صحبت کردن درباره این علمی برای مردم فراوان قابل ملموس و قابل درک نیست.

هدایتی با بیان اینکه اینترنت ۵G سرعت انتقال سریع و تأخیر فراوان کمی دارد، تشریح کرد: پهنای باند این نسل از اینترنت فراوان بالاست، بنابراین اگر علمی ۵G را مصداق یک اتوبان در نظر بگیریم، شاید علمی ۴G یک اتوبان دو باندی و علمی ۵G همان اتوبان با چهار باند باشد، بنابراین سرعت و کیفیت اون بالاتر می‌رود.

وی در ادامه سخنانش گفت: طبق گزاش‌های منتشره اعلام شده در سال جاری صبر می‌رود تعداد اتصالات جهانی ۵G به یک میلیارد برسد که رقم فراوان عجیبی است، رقمی که نزد بینی می‌کردند تا سال ۲۰۲۵ دو برابر می‌شود و این علامت می‌دهد شادی و عطش جهانی به استفاده از این علمی نوظهور فراوان بالاست، چراکه فراوان کارآمد است.

به گفته این کارشناس حوزه ارتباطات و علمی اطلاعات، ممکن در ابتدا این نسل از اینترنت فراوان نیاز و ضرورت استفاده مردم نباشد و ۵G آمده تا صنایع را به یکدیگر متصل، اینترنت اشیاء را رواج دهد و جراحی از راه دور را پس از  سال‌ها شعار اجرایی کند، چنانچه این امر در سرزمین ما انجام شد. جراحی از راه دور یک علمی عالی است که در سایر سرزمین ها همانند ایران استفاده می‌کنند.

بنابراین این نسل از اینترنت آمده تا اتفاقاتی را ساختن کند که در قدم اول به نفع صنایع همانند پتروشیمی، نفت ماشین و حتی رسانه است و در قدم بعدی مردم و عموم را مخاطب قرار می‌دهد. کره جنوبی هم جزو اولین کشورهایی بود که توانست این نسل از اینترنت را توسعه دهد و به نام پیشتاز در زمینه توسعه ۵G شناخته شود و پس از اون هم چین و ایالات متحده آمریکا قرار دارند.

هدایتی در ادامه سخنانش بیان کرد: در دوران کرونا بسیاری از کشورها درگیر آموزش بودند، در سرزمین ما هم از زمانی که دورکاری اعلام شد، با استفاده از پلت‌فرم شبکه خوشحال، آموزش یک ساعت هم تأخیر نداشت و زمانی که اینترنت ۵G روی کار آید، پلت‌فرم ذکر شده می‌توان توسعه، گسترش و به‌روزتر شود.

این کارشناس در پاسخ به این سوال که برای چی اپراتورها باوجود اینکه پتانسیل واجب را دارند، این نسل از اینترنت را همه‌گیر نمی‌کنند و توسعه وسیعی نمی‌دهند گفت: دلیل اون این است که به صرفه اقتصادی نیست و این استقبال از سوی مردم دیده نمی‌شود چون سرعت به قدری بالا می‌رود که میزان استفاده را متوجه نمی‌شوند و از سوی دیگر نیاز مردم هم نیست و در همه جای دنیا از اینترنت مبتنی بر ۴G استفاده می کنند.

وی ادامه داد: نکته مهم دیگر این است که در سطح جهانی این صبر می‌رود که اینترنت ۴G حداقل تا یک دهه دیگر به همین روال نزد برود اما احتمال می‌دهم که این یک دهه با کمک اشتراک گذاری طیف پویا (DSS) زیادتر هم بشود؛ درواقع طول عمر بیشتری برای اینترنت ۴G ساختن می‌کند. (DSS) یک علمی و آنتن جدیدی است که امکان استفاده موازی از ۴G و ۵G را در یک باند فرکانسی آماده می‌کند و در واقع این علمی تقاضا را برای این نسل از ارتباطات در یک تاریخ واقعی به شکل پویا آماده می‌کند.

هدایتی افزود: درحال آماده ما فقط آنتن‌هایی را داشتیم که مبتنی بر یک دامنه کار می‌کنند و قادرند که به یک تعداد مشترک سرویس ارائه دهد اما علمی (DSS) این مشکل را حل می کند و به همین خاطر حس می‌شود استفاده از اینترنت ۴G حتی بیش از یک دهه دیگر طول بکشد.

این کارشناس حوزه ارتباطات و علمی اطلاعات در آخر تصریح کرد که نسل پنجم اینترنت در ایران در اپراتورهای تلفن دنبال راه‌اندازی شده است و در نقاط مشخصی در حال ارائه سرویس است اما مخاطب اون کاربران عادی نیستند و درنهایت ممکن است اپراتورها در سطح شهر یا مناطق خاصی وای فای  ۵G روشن کنند و مردم از اون استفاده کنند، اما به سبب مسائل هزینه‌ها و مسائل اقتصادی، مخاطب اصلی اون زیادتر صنایع هستند.

طبق این شرح چند سالی است که این نسل از اینترنت در ایران توسط اپراتورهای تلفن دنبال راه اندازی شده و کوشش خود را در چند استان سرزمین شروع کرده است.

[ad_2]