آیا استعفای وزیر راه و شهرسازی دولت رئیسی واقعیت دارد؟

[ad_1]

گمانه‌زنی‌ها درباره استعفا وزیر راه و شهرسازی تکذیب شده است، اما آیا استعفای وزیر راه و شهرسازی دولت سیزدهم واقعیت دارد؟
به شرح صفحه اقتصاد، هنوز تاریخ زیادی از تشکیل دولت رئیسی نگذشته بود که گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر احتمال اولین تغییر‌ها در کابینه به گوش رسید؛ تغییراتی که برخی اون را مربوط به وزارت اقتصاد می‌دانستند و برخی وزارت راه.
اما آنچه پژوهشگر شد، اولین استعفا و کناره‌گیری به نام عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی رقم خورد؛ استعفایی که با فشار و تهدید مجلسی‌ها به استیضاح وزیر ناتوان به بار نشست.
صحیح همان تاریخ‌ها بود که صدای آهسته‌های پخش استعفا یا برکناری رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی، شکل جدی‌تری به خود گرفت و اخباری منتشر شد مبنی بر استعفای وزیری که خود را شایسته ریاست‌جمهوری می‌فهمید، ولی با کناره‌گیری به نفع یک کاندیدای ویژه بر کرسی وزارت راه تکیه زد؛ وزارتخانه‌ای که تا زمان‌ها تصدی اون برای خود وزیر هم جا نیفتاده بود و قاسمی به اشتباه همچنان خود را وزیر نفت تلقی می‌کرد!

سپس از گذشت تاریخ کوتاهی، به دلایل متعددی ازجمله بیماری رستم قاسمی و همچنین عدم تحقق وعده‌های ساخت چهار میلیون مسکن، شایعاتی مبنی بر استعفای وزیر راه و شهرسازی در فضای غیر واقعی منتشر شد.

کانال تلگرامی «عصر ما» سال قبل در گمانه‌زنی نوشت: «رستم قاسمی اگرچه خود را در قد و قواره ریاست‌جمهوری می‌دید، اما به وزارت رسید. به کمتر از وزارت نفت هم راضی نبود و قدری طول کشید تا متوجه شود وزارت مسکن و شهرسازی را به او داده‌اند؛ موقعیتی که انگار برایش ماندنی نیست».

این کانال تلگرامی در نزد‌بینی خود، دلیل این کناره‌گیری را «بیماری سختی» دانسته که «یکباره از راه رسیده و امکان ادامه کوشش اجرائی، اون‌هم در اندازه وزارت را از او گرفته است».

طبق این گمانه‌زنی‌ها حتی سعید محمد هم به‌عنوان جایگزین رستم قاسمی معرفی شده بود، اما سرنوشت برای اون‌ها این‌طور رقم نخورد.
چیزی نگذشت که یک بار دیگر پنجم مهر ۱۴۰۰ اخباری مبنی بر استعفای رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی، در فضای غیر واقعی دست‌به‌دست شد.این اخبار فضای غیر واقعی سخن پند آموز از بیماری وزیر راه و شهرسازی دولت داشت و این احتمال را توانا می‌فهمید که وزیر مجبور به استعفا برای معالجه شود.

منابع غیرموثق حتی از بستری‌شدن چندروزه وزیر در بیمارستان و تحت عمل جراحی قرارگرفتن روده او در شهریور ۱۴۰۰ سخن پند آموز داشت. گمانه‌زنی‌هایی که تأیید یا تکذیب اون‌ها تاریخ زیادی به درازا می‌کشید.

یک بار دیگر سوم آبان ۱۴۰۰ این شایعه و گمانه استعفا به دلیل بیماری مطرح شد.

ایسکانیوز، به‌دنبال انتشار خبر بستری‌شدن «رستم قاسمی» در بیمارستان در شهریور سال قبل، جدید‌ترین خبر‌ها را حاکی از پیشرفت بیماری قاسمی فهمید و تأکید کرد او به‌زودی استعفا می‌دهد.

اما آذر سال قبل به‌دنبال انتشار مطلبی با مضمون تغییر در کابینه رئیسی که به داستان کنار رفتن رستم قاسمی از وزارت راه و شهرسازی پرداخته بود، روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی خبر فوق را تکذیب و اعلام کرد: «انتشار این مطالب، انگیزه کارکنان و مدیران وزارتخانه برای تحقق ساخت چهار میلیون مسکن و دیگر کارها کلان در این حوزه را نمی‌کاهد».

بازار شایعات دراین‌باره به حدی داغ شد که سخنگوی دولت را هم به واکنش واداشت. علی بهادری‌جهرمی ۲۱ آذر سال قبل با تکذیب شایعه بیماری رستم قاسمی اعلام کرد: «شایعات در مورد آقای قاسمی صحیح نیست. مخصوصا در مورد پروژه ساخت مسکن جلسات متعدد دارند و پیگیری می‌کنند. ایشان مقدمات اولیه ۷۰۰ هزار مسکن را به انجام رسانده است».

اگرچه سخنگوی دولت گمانه‌زنی‌ها درباره بیماری و استعفای وزیر راه و شهرسازی را تکذیب کرده بود، دوباره هم این روز‌ها شایعه استعفا و شدت‌گرفتن بیماری او و همچنین خبر‌هایی مبنی بر فشار بر او برای استعفا به گوش می‌رسد.

شاهد اتفاق هم سایت انصاف‌نیوز که در گزارشی از سرپرستی علی نیکزاد، نایب‌رئیس مجلس یازدهم که سابقه وزارت راه و شهرسازی دولت احمدی‌نژاد را هم در پرونده خود دارد برای وزارت راه خبر داده است.

در این شرح این‌طور آمده است که تصمیم برای معرفی نیکزاد به این دلیل گرفته شده که مخالفان رستم قاسمی از‌جمله در دولت، معتقدند در زمان وزارت او طرح نهضت مردمی مسکن پیشرفت نداشته است.

طبق این شرح، یکی دیگر از دلایل تغییر نزد‌رو در وزارت مسکن، به انتقاد‌ها از مسائل درون این وزارتخانه برمی‌گردد: «بسیاری از معاونان قبلی هنوز تغییر نکرده‌اند، وزارتخانه وابسته آشفتگی و چنددستگی است و انتصابات جدید رضایت‌قسمت نبوده است».

بنا بر این شرح، محمد مخبر، معاون اول دولت، از علی نیکزاد برای اداره وزارت راه برنامه خواسته و نیکزاد برنامه خود را ارائه کرده است.

‌اگرچه این روز‌ها بیش از هر تاریخ دیگری کابینه رئیسی نیاز به ترمیم دارد و تغییر حتی یک وزیر ناتوان هم می‌تواند امیدبخش باشد، اما مسئله‌ای که از مقام با ارزش و مهم بودن بالایی برخوردار است، این است که آیا گزینه احتمالی و وزیر جدید کارایی بیشتری نسبت به وزیر قبل دارد؟

به هر حال اگرچه تاکنون بار‌ها گمانه‌زنی‌ها درباره استعفا یا برکناری برخی وزرای ناتوان یا پرحاشیه تکذیب و رد شده است، اما تجربه علامت داده برخی اخبار با این مضمون به منظور گرفتن بازخورد‌های جامعه است و در شکل پالس مثبت جامعه، این امر در کمترین تاریخ ممکن پژوهشگر می‌شود.

احتمال سرپرستی نیکزاد واقعیت ندارد

یک منبع نزدیک به علی نیکزاد می‌گوید که خبر احتمال سرپرستی او در وزارت راه واقعیت ندارد.

پیشتر انصاف نیوز از منبعی شنیده بود که محمد مخبر از نیکزاد برای جانشینی رستم قاسمی در وزارت راه برنامه خواسته بود و او نیز برنامه‌ی خود را ارائه کرده بود.

رستم قاسمی در یک سال اخیر که بر کرسی وزارت راه نشسته است با انتقادهایی از جمله از درون دولت، هواداران دولت و نیز مجلس مواجه بوده است.

علی نیکزاد که در حال آماده نایب رئیس مجلس است در دولت احمدی نژاد وزیر راه بود.

منبع: معامله نیوز

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

[کل: 0 میانگین: 0]

[ad_2]