آیا زیرساخت‌های فراهم‌ برق در سال اول دولت سیزدهم رشد کرد؟

[ad_1]

در سال اول دولت سیزدهم زیرساخت های تامین برق مورد نیاز سرزمین روند روباه رشدی را داشته است و افزایش ۶هزار مگاواتی تولید برق پژوهشگر شد.
به شرح صفحه اقتصاد، یکی از برنامه و سیاست‌های وزارت نیرو در دولت سیزدهم نیرومند و ارتقای زیرساخت‌های فراهم‌ برق است.
از زمانی که «علی‌اکبر محرابیان» به‌عنوان وزیر نیروی دولت سیزدهم سکان هدایت وزارت نیرو را بر وظیفه گرفت تلاش برای نیرومند زیرساخت‌های فراهم‌ برق را به‌عنوان اولویت اصلی برنامه‌های خود قرارداد تا مردم سرزمین دیگر شاهد بروز خاموشی‌ها که در دو سال قبل از دولت سیزدهم امان آنها را بریده بود نباشند.
برای تحقق این هدف اقدام‌های اساسی از همان ابتدای کار به‌شکل عاجل در صدر برنامه‌ها قرار گرفت که منجر به نیرومند زیرساخت‌های صنعت برق شد تا تابستان امسال دیگر شاهد خاموشی نباشیم.
اهم این اقدام‌ها فهرست‌وار شامل استفاده‌برداری از ۱۳ نیروگاه حرارتی به ظرفیت ۲ هزار و ۳۲۴  مگاوات، ارتقای توان نیروگاه‌های موجود به ظرفیت ۱ هزار و ۱۳ مگاوات است.
علاوه‌برآن وزارت نیروی دولت سیزدهم برنامه تعمیرات نیروگاهی را به‌عنوان عامل اصلی نگه داری و مقاومت روند فراهم‌ برق به جد موردتوجه قرارداد به‌گونه‌ای که تعمیرات دوره‌ای نیروگاهی (دوره‌ای و اساسی) جمعاً به میزان ۱۱۱ هزار مگاوات تا آخر اردیبهشت‌ماه با  پیگیری مستمر و بدون وقفه حتی در تعطیلات نوروزی پژوهشگر شد تا مردم در تابستان امسال خاموشی برنامه‌ریزی‌شده را حس نکنند.
علاوه‌برآن وزارت نیروی دولت سیزدهم اقدام به تعمیر نیروگاه‌هایی کرد که در دولت قبل بدون هیچ نگهداری رها شده بودند که براین‌پایه در تابستان امسال خاموشی بروگاهی را به نام عامل اصلی نگه داری و مقاومت روند تامین برق به جد مورد توجه قرارداد به – تعمیر اساسی واحدهای نیروگاه گازی ری در دستور کار قرار گرفت.
این نیروگاه به دلیل اشکالات فنی حدود ۵ سال از مدار خارج بود و به دلیل اعمال تحریم‌ها امکان تعمیر اون وجود نداشت، درعین‌حال برای نخستین‌بار با استفاده از توان فنی داخلی تعمیر و در مدار قرار گرفت.
همچنین  اتمام فعالیت‌ بازسازی نیروگاه‌های دارای صدمه جدی از جمله واحدهای گازی ۳ و ۴ یزد و واحد ۳  نیروگاه شهید عباس‌پور در دولت سیزدهم پژوهشگر شد.
یکی از اقدام‌های وزیر نیروی دولت سیزدهم برای فراهم‌ برق استفاده‌برداری از مولدهای تولید پخش با حداکثر ظرفیت از راه نوسازی و تعمیرات بود که با جدیت تمام تا رسیدن به نتیجه دنبال شد و تابستانی بدون خاموشی برای مردم ایران رقم زد.
علاوه بر این‌ها تلاش برای افزایش تعداد و ظرفیت پست‌ها و طول خط‌ ها انتقال برق از جمله اقدام‌هایی است که در وزارت نیروی دولت سیزدهم به جد دنبال شد.
وزیر نیرو همچنین از پژوهشگر شدن وعده افزایش ۶هزار مگاواتی تولید برق خبر داد که بالاترین افزایش در تولید برق در یک سال در سال‌های پس از انقلاب محسوب می‌شود.
در همین رابطه “علی‌اکبر محرابیان” در روزهای اخیر و  نشست خبری با اهالی رسانه که به مناسبت گرامیداشت روز خبرنگار در ساختمان ستادی وزارت نیرو برگزار شد، با بیان اینکه در حال آماده در پیک مصرف برق هستیم، اظهار کرد: در سال قبل حدود ۱۵ هزار مگاوات ناترازی داشتیم که اگر اقدامی شکل نمی‌گرفت با رشد سالانه انرژی، این رقم ناترازی به ۲۰ هزار مگاوات می‌رسید.
وی با نشانه به اینکه در حال آماده بدون برق تصور زندگی مقاوم است، تابستان امسال را تابستانی گرم عنوان و اضافه کرد: متوسط دمای تابستان امسال ۳۸ مقام سانتی‌گراد است که سال قبل ۱.۱ مقام کمتر از این مقدار بود. این در حالی است که به‌ازای هر مقام افزایش دما ۱۵۰۰ مگاوات به مصرف برق سرزمین اضافه می‌شود.
محرابیان با تقدیر از عملکرد صنعت برق سرزمین گفت: امسال صنعت برق در دو جبهه “فراهم‌ و توزیع برق سرزمین” و “کارها عملیاتی در مناطق سیل‌زده” کوشش داشت. حدود ۲۱ استان سرزمین امسال درگیر سیل شدند و تلاشگران صنعت برق هم‌تاریخ مشغول فراهم‌ برق پایدار سرزمین و خدمات‌رسانی به مناطق سیل‌زده بودند.
وزیر نیرو با نشانه به برنامه‌های وزارت نیرو در راستای مدیریت مصرف، اظهار کرد: از اواخر شهریور ۱۴۰۰ اتاق فکر با وجود متخصصان، کارشناسان، شرکت‌های علم‌بنیان و غیره یک برنامه ۱۰۰ اقدامی تدوین و تصویب شد که این برنامه به‌عنوان سند همکاری و میثاقی با صنعت برق سرزمین بود.
وی افزایش ظرفیت تولید برق سرزمین، استفاده از ظرفیت‌های موجود در نیروگاه‌ها و مدیریت مصرف را از مهم‌ترین محورهای برنامه ۱۰۰ اقدامی وزارت نیرو فهمید و افزود: متوسط عملکرد افزایش تولید برق در دولت‌های یازدهم و دوازدهم ۲۰۶۷ مگاوات بود، درحالی‌که در دولت سیزدهم ۶۰۰۰ مگاوات برای تابستان امسال وعده‌داده‌شده که از این مقدار ۴۲۰۰ مگاوات اون درون مدار شده و حدود ۱۸۰۰ مگاوات نیز طی روزهای آینده و تا آخر وقت یک‌ساله به شبکه برق متصل خواهد شد.
به گفته وزیر نیرو، عمر شبکه انتقال برق سرزمین بالا بوده و نیازمند کارها اصلاحی است؛ البته بخشی از این شبکه کم سن و بخشی نیز پیر است که این داستان برای سال جدید یکی از اولویت‌های مهم وزارتخانه خواهد بود.
محرابیان با بیان اینکه نقطه ایده‌آل مدیریت مصرف زمانی است که هم مردم رضایت کافی داشته باشند و هم فراهم‌ برق آنها به‌شکل کامل انجام شود، گفت: امسال در قسمت خانگی هیچ محدودیتی اعمال نشد و خاموشی صفر بود، برای چی که رضایت مردم در صدر اولویت‌ها است.

منبع: ایرنا

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

[کل: 0 میانگین: 0]

[ad_2]