آیا فیلترینگ اینستاگرام برداشته می شود؟

[ad_1]

در نزدیک به یک ماه اخیر که اعتراضات با مرگ مهسا امینی در ساختمان پلیس امنیت اخلاقی در خیابان وزراء شروع شده است، شرایط اینترنت و فیلترینگ و قطعی پهناور اون یکی از معضلاتی بوده که مردم را اذیت داده و صدمه های اقتصادی قابل توجهی برای قشر بزرگی از مردم و کاسبان در پی داشته است.

آیا فیلترینگ اینستاگرام برداشته می شود؟

سال هاست که حاکمیت از احتمال فیلتر کردن اینستاگرام در ذیل یکی از دلایل اصلی اجرای طرح صیانت خبر می داد اما به نظر می رسید که فشار افکار عمومی، هشدارهای کارشناسان و زیان اقتصادی که برای فعالان کسب و کار در این پلتفرم اجتماعی داشت، با بی میلی همچنان از فیلتر اون خودداری کرده و ظاهراً به کاهش پهنای باند اون راضی شده بود، موضوعی که دفعات تکذیب شد اما تجربه واقعی در استفاده از اینستاگرام به وضوح علامت می داد که سرعت اون کاهش یافته و با ابزارهای تغییر آی پی سرعت اون خوب تر می شود.

حالا که اینستاگرام نیز همانند واتس اپ و بسیاری از دیگر پلتفرم های اجتماعی خارجی به دلیل نقششان در اعتراضات فیلتر شده اند، به نظر می رسد بازگشت اون ها به دوران قبل از فیلتر بعید خواهد بود. اظهارنظرهای مدیران وزارت ارتباطات نیز از فیلتر ماندن اینستاگرام خبر می دهد هر چند خود را در تصمیم گیری در این سیاست مبرا می دانند و اون را به ارگان های تصمیم گیر امنیتی ارجاع می دهند. در حالی که بسیاری امیدوار بودند شاید سپس از مدتی شاهد رفع فیلتر شدن اینستاگرام و راه اندازی مجدد کسب و کارهای اینستاگرامی باشیم، صحبت های مدیران وزارت ارتباطات در همایش روز مردمی معامله الکترونیک که امروز برگزار شد، آب پاکی را روی دست این امیدواران ریخته و به نظر می رسد که فیلتر اینستاگرام همیشگی و دائمی است.

آیا فیلترینگ اینستاگرام برداشته می شود؟

محمود لیائی، معاون وزیر ارتباطات در این همایش درباره فیلترینگ اینستاگرام چنین گفته است:

چند سالی است مسئولان تأکید می‌کنند که کسب‌وکارها به‌جای استفاده از ابزاری خارجی نظیر اینستاگرام از پلتفرم‌های رسمی که حاکمیت مهیا کرده استفاده کنند و آنجا را رواج دهند…الان به دلیل شرایط سرزمین اینستاگرام فیلتر شده و همه مردم نمی‌توانند دسترسی داشته باشند. اگر اینستاگرام خودش ایرانی‌ها را محدود می‌کرد چه جوابی می‌خواستند بدهند؟…الان نوک تیز پیکان انتقادات به سو مسئولان است، اما دلیل اون بی‌توجهی کسب‌وکارها به صحبت‌های مسئولان درخصوص استفاده از پلتفرم‌های داخلی است.

متوجه شدم که حتی در مناطق روستایی فروش محصولات از راه اینستاگرام شکل می‌گرفته است. در حین بازدید مردم با دیدن من نسبت به شرایط اینترنت و فیلترینگ اینستاگرام ابراز شکایت کردند که من به آنها گفتم شما خودتان از قبل به این فکر بودید که احیاناً اگر روزی اینستاگرام بسته شود چه اتفاقی می‌افتد؟ خودتان باید به فکر می‌بودید و از ابتدا از ابزاری نظیر اینستاگرام استفاده نمی‌کردید.

کسب‌وکارها نباید روی چیزی که ثبات ندارد اندوخته‌گذاری کنند، چه اینستا باشد چه پلتفرم‌های دیگر حتی داخلی. با توجه به شرایط و دشمنی آمریکا با مردم ما، این سرزمین هر ضربه‌ای که بتواند به اقتصاد ایران می‌زند و با توجه به اینکه آمریکا مالکیت پلتفرم‌های معامله الکترونیک خارجی که کسب‌وکارهای ایرانی استفاده می‌کرده‌اند را دارد، توصیه ما این بوده که کسب‌وکارها از پلتفرم‌های داخلی استفاده کنند.

ظرفیت انتقال همه کسب‌وکارها به پلتفرم‌های داخلی وجود دارد و ابدا فلسفه وجودی شبکه مردمی اطلاعات، رفع نیازهای داخلی معامله الکترونیک و پرداختن به همین موضوعات است. هرچند نشان قطعی اینترنت بر کوشش کسب‌وکارهای عقل و آنلاین فراوان مهم است و جای بررسی دارد اما واقعیت این است که قطع اینترنت علاوه بر این داستان، روی میزان تولید ناخالص سرزمین تأثیرات مخرب دارد، تقاضای مؤثر را کاهش می‌دهد و درنهایت به کوچک‌تر شدن اقتصاد ایران منجر می‌شود.

آیا فیلترینگ اینستاگرام برداشته می شود؟

لیائی تاکید کرده است که در ایران حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی از قسمت خدمات است. قطعی اینترنت تولید این قسمت را مستقیماً کاهش می‌دهد و این دلیل می‌شود تولید ناخالص داخلی به‌اندازه ۰.۷۵ الی یک درصد کاهش یابد. علاوه بر اینها قطعی اینترنت اثرات اعتباری هم دارد؛ به‌عنوان‌مثال، نمی‌توان به یک فعال اقتصادی که با تجار خارجی در ارتباط است گفت که به پلتفرم‌های داخلی مهاجرت کند و این داستان قطعاً نشان مثبتی بر حوزه معامله خارجی ایران ندارد.

[ad_2]