آیا موز دلیل چاقی می شود؟ + خواص موز چیست؟

[ad_1]

آیا موز باعث چاقی می شود؟ + خواص موز چیست؟

موز یکی از میوه های خوشمزه و با خواص فراوان است که گفته می شود خوردن اون دلیل افزایش وزن می شود، در این مطلب به بررسی این ادعا می پردازیم

خوردن موز دلیل چاقی می شود؟

موز یکی از خوش‌مزه‌ترین، پرخاصیت‌ترین و محبوب‌ترین میوه‌های جدید در دنیا است که علاوه بر شیرینی طبیعی، ریزمغذی‌های فراوانی را در خود جای داده است. متاسفانه، برخی افراد به اشتباه خیال می‌کنند که مصرف موز می‌تواند دلیل ابتلا به اضافه‌وزن و چاقی شود. 

با این‌حال، هر یک عدد موز متوسط حاوی تنها 105 کیلوکالری انرژی است. این میزان کالری حتی از کالری یک لیوان شیر هم کمتر است. بنابراین، شما می‌توانید بدون نگرانی از چاق شدن در دلیل‌ مصرف موز، روزی یک عدد از این میوه جدید را در رژیم غذایی خودتان بگنجانید و اون را در میان‌وعده سحر یا عصر مصرف کنید. 

زیادتر بفهمید :  اگر روزانه یک موز بخورید، چه اتفاقاتی در بدن شما می افتد؟

زیادتر بفهمید : نگه داری سلامتی با خوردن موز

ارزش تغذیه‌ای موز

اگر شما هم جزو طرفداران رژیم‌های تندرست‌خواری هستید و می‌خواهید موز را به‌عنوان یک میان‌وعده تندرست و مغذی به برنامه غذایی روزانه برگردانید، خوب تر است بفهمید که هر یک عدد موز متوسط دارای ریزمغذی‌های زیر است؛ 1 گرم پروتئین، 27 گرم کربوهیدرات، 3 گرم فیبر غذایی (معادل با 12 درصد از نیاز روزانه بدن)، 422 میلی‌گرم پتاسیم (معادل با 16 درصد از نیاز روزانه بدن)، 10 میلی‌گرم ویتامین C (معادل با 13 درصد از نیاز روزانه بدن) و 0.4 میلی‌گرم ویتامین B6 (معادل با 31 درصد از نیاز روزانه بدن).

دلیل مصرف روزانه موز

موز جدید مقادیر فراوانی از ویتامین‌های B6، C، منیزیم و فیبر غذایی را درون خود جای داده است و این میوه خوش‌مزه به‌عنوان یکی از بهترین منابع غذایی برای دریافت پتاسیم محسوب می‌شود. تحقیقات پابرجا کرده‌اند که دریافت مقادیر مناسبی از پتاسیم در طول روز می‌تواند به تنظیم فشار خون کمک کند و دلیل بهبود عملکرد سیستم عصبی شود. افرادی که پتاسیم کافی در طول روز دریافت می‌کنند، کمتر وابسته بیماری‌های قلبی‌ـ‌عروقی می‌شوند و احتمال ابتلا به حملات یا سکته‌های قلبی در آنها پایین می‌آید.

از سو دیگر، فیبر غذایی موجود در موز به بهبود عملکرد سیستم گوارشی کمک می‌کند و دلیل پیشگیری از ابتلا به برخی از بیماری‌های گوارشی همانند یبوست می‌شود. ضمن اینکه فیبرهای غذایی موجود در منابع غذایی گیاهی همانند موز می‌توانند دلیل رشد باکتری‌های سودمند پروبیوتیک در روده‌ها شوند و به این ردیف از سلامت روده‌ها محافظت کنند.

درنهایت، اینکه ویتامین B6 موجود در موز برای بهبود عملکرد بیش از 100 آنزیم در بدن ضروری است و می‌تواند به تنظیم سوخت‌وساز بدن هم کمک کند. بسیاری از متخصصان بر این باورند که این ویتامین نقشی کلیدی در کنترل سوخت‌وساز بدن دارد. 

خواب خوب تر با مصرف موز

انواع موز حاوی ترکیبی به نام تریپتوفان هستند که می‌تواند به بهبود کیفیت خواب کمک کند. تریپتوفان نوعی اسید آمینه است که در مواد غذایی خاصی همانند موز یا گوشت بوقلمون یافت می‌شود. دریافت تریپتوفان کافی می‌تواند دلیل افزایش ترشح سروتونین در بدن، ساختن حس راحتی و افزایش کیفیت خواب شود. 

میان‌وعده‌ای مناسب برای ورزشکاران 

کربوهیدرات موجود در موز می‌تواند منبع خوبی برای تامین انرژی ورزشکاران باشد. تحقیقات علامت داده‌اند که اگر ورزشکاران نیمه‌زبر دست تا زبر دست حدود 30 دقیقه قبل از تمرینات ورزشی یک عدد موز مصرف کنند، انرژی و توانایی بیشتری برای کوشش بدنی شان خواهند داشت. 

زیادتر بفهمید : موز برای این افراد ممنوع !

زیادتر بفهمید :  فواید مصرف موز

زیادتر بفهمید :  چای موز و خواص باورنکردنی اون

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: salamat.ir

[ad_2]