آیا واردات ماشین بزودی شکل می گیرد؟

[ad_1]

دبیرکل انجمن واردکنندگان ماشین واردات ماشین اعلام کرد: به این زودی واردات ماشین پژوهشگر نمی‌شود و چند سال تاریخ نیاز دارد.
به شرح صفحه اقتصاد، واردات ماشین طی چند ماه قبل با تغییرات زیادی دنبال بود و وعده تاریخ واردات تا به امروز چندین بار تغییر کرده است.
مهدی دادفر در رابطه با گمانه‌زنی‌ها برای واردات خودروهای کره‌ای و ژاپنی اظهار کرد: تصور اینکه قرار باشد خودروهای کره‌ای و ژاپنی درون شوند، فراوان خوشبینانه است. فرآیند وارداتی که در این آیین‌نامه تبیین شده، بعید به‌نظر می‌رسد که منتج به واردات ماشین شود؛ چه برسد به اینکه قرار باشد خودروهای کره‌ای و ژاپنی درون شوند.

دبیر انجمن واردکنندگان ماشین افزود: از همین رو اینکه با توجه به رفتار کره‌ای‌ها و ژاپنی‌ها و موضع‌گیری سیاسی اون‌ها، آیا خللی در واردات ماشین از این کشورها ساختن خواهد شد، همه بسته به این است که آیا واردات واقعا شکل خواهد گرفت یا خیر. اگر واردات ماشین به قطعیت برسد، واردکنندگان نیز درخواست خود را اعلام خواهند کرد اما متاسفانه با آیین‌نامه ابلاغی، واردات ماشین کلافی سردرگم خواهد بود.

وی خاطر علامت کرد: ضمن اینکه با فرض انجام واردات، مگر چه تعداد ماشین درون خواهد شد که بخواهد دست اشخاص ویژه باشد یا واردکنندگان حقیقی؟ یاد بردن نکنیم که هدف از آزادسازی واردات ماشین، تنظیم بازار و کاهش قیمت بود. حال آیا با حدود ۱۰۰ هزار دستگاه ماشین اون هم براساس این آیین‌نامه، می‌توان بازار را تنظیم کرد یا چشم به راه کاهش قیمت‌ها بود؟ این داستان خود جای گفت و گو فراوان دارد.

او تاکید کرد: واردات ماشین مستلزم رفع ابهامات آیین‌نامه و مشخص شدن تکلیف ماده ۲ این آیین‌نامه است. این در حالیست که در آیین‌نامه مذکور، میزان سود، عوارض گمرکی، تعداد خودروهای اسقاطی و بسیاری از موارد دیگر برای واردکنندگان مشخص نیست. به طور مثال ما هنوز نمی‌دانیم همچون روال نزد از ممنوعیت واردات، برای واردات باید تأییدیه اسقاط ارائه داد یا تغییراتی در نظر گرفته شده است.

دادفر ضمن نشانه به اعلام وزارت صنعت، معدن و معامله (صمت) برای تایید نهایی دو شرکت واردکننده تا هفته ابتدایی مهر ماه گفت: براساس آیین‌نامه تدوین شده برای واردات، به نظر می‌رسد هیچ شرکتی واجد شرایط واردات نباشد. در واقعیت این دستورالعمل، واردات را با اگر و اماهای فراوان مواجه کرده است و همانطور که نشانه شد، بعید است که با این راه و به همین زودی‌ها شاهد واردات ماشین به سرزمین پس از چهار سال و نیم باشیم.

دبیر انجمن واردکنندگان ماشین در رابطه با تاکید وزارت صمت بر واردات تا آخر مهرماه و امکان تحقق اون گفت: از خردادماه مقرر شده که واردات شکل گیرد و این وعده به تیرماه و شهریور و مهر هم رسید. باید فعلا چشم به راه ماند.

گفتنی است که هفته قبل، سیدرضا فاطمی‌امین- وزیر صنعت، معدن و معامله- ضمن نشانه به دریافت ۳۰۰ درخواست توسط شرکت‌ها یا اشخاص حقوقی برای واردات ماشین توسط وزارت صمت و حذف تعدادی در همان ابتدای امر (بنابر عدم مشمول بودن شرایط واردات) اظهار کرد: درخواست‌ها اخذ شده و در حال پالایش و بررسی است. تا ۱۰ روز ابتدایی مهر ماه، دو مورد از شرکت‌های درخواست کننده برای وزارت صمت مسجل شده که حائز شرایط برای واردات هستند اما قاعدتا بر تعداد اون‌ها اضافه و اسامی اون‌ها اعلام خواهد شد. بر این پایه واردات ماشین قطعی خواهد بود و در آینده نزدیک شاهد ورود نخستین خودروهای وارداتی به سرزمین خواهیم بود.

همچنین مهلت ارسال و تکمیل مدارک برای واردکننده‌های ماشین که تا نزد از این، تا آخر شهریور ماه در نظر گرفته شده بود، تا آخر مهر ماه تمدید شد. گفته شده حداکثر تا آخر مهر ماه اسامی تمام شرکت‌های واجد شرایط اعلام خواهد شد.

روز شنبه نیز سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، ضمن نشانه به قول وزارت صمت، تاکید کرد: براساس آنچه که وزارت صنعت و معدن قول داده است باید ظرف دو هفته آینده واردات ماشین شکل گیرد. قطعا بر پایه قانون مصوب مجلس باید تا آخر سال جاری، تا سقف یک میلیارد دلار خودروی خارجی درون شود. مجلس در بودجه سال ۱۴۰۱ دولت را مکلف به واردات ماشین کرده است.

منبع: ایسنا

[ad_2]