آیا وام 200 میلیونی به زنان کارآفرین روستایی واقعیت دارد؟ 

[ad_1]

معاونت امور زنان رئیس جمهور گفت: قرار است وام عقل روستایی برای نگه داری اشتغال زنان روستایی تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان پرداخت شود.
به شرح صفحه اقتصاد، انسیه خزعلی در همایش روز جهانی زن روستایی و ششمین همایش نقش آفرینی زنان روستایی و عشایری در توسعه پایدار افزود: سال قبل در همین تاریخ صندوق کارآفرینی امید وعده وام ازدواج زوجین روستایی دهه ۶۰ را داد که امیدواریم حالا نیز این مهم عملیاتی شود.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تصریح کرد: طبق آمار‌ها تجرد دختران روستایی فراوان زیادتر از زنان شهری است و نیاز است که پشتیبانی‌های واجب را برای ازدواج در روستا و تحکیم خانواده داشته باشیم که البته این مهم سال قبل مصوب شد تا تسهیلات مخصوص‌ای برای زوجین روستایی اختصاص یابد.

جزئیات وام 200 میلیون تومانی به زنان کارآفرین

به تعریف از خبرگزاری صدا و سیما، وی اضافه کرد: براساس آمار سال ۹۵، حدود ۱۰ میلیون نفر از زنان در روستا زندگی می‌کنند که میانگین سن ازدواج اون‌ها ۲۳ سال است که به دلیل تجردی که وسعت گرفته نیازمند پشتیبانی‌های جدی فرهنگی و اقتصادی است.

خزعلی ادامه داد: حالا ۶۵ درصد زنان روستایی دارای همسر هستند که بخشی به دلیل فوت همسر و طلاق و ۲۶ درصد تجرد‌های قطعی داریم.

وی با تاکید براینکه سواد، آموزش، بهداشت و پشتیبانی از زندگی خانوادگی زنان را در اولویت‌های مسائل زنان قرار داده ایم افزود: بیش از ۹۰ درصد در سطح سرزمین باسواد داریم، اما این سهم در روستا‌ها و عشایر پایین است که برنامه مخصوص‌ای برای زنان روستایی و عشایری و بازماندگان از تحصیل خواهیم داشت و اعتبارات مخصوص‌ای برای این قسمت تصویب کرده ایم.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: با اجرای طرح جدیدی قرار است بازماندگان از تحصیل ریشه کن شوند.

وی در خصوص وجود زنان در روستا‌ها افزود: وجود زنان در روستا‌ها علاوه بر پیشگیری از مهاجرت موجب ماندگاری و پویایی روستا‌ها و پایدرای امنیت غذایی می‌شود که امیدواریم با پشتیبانی‌های واجب این ماندگاری را سبب شویم.

خزعلی در قسمت صندوق‌های عقل روستایی هم اظهار داشت: معاونت زنان تسهیلاتی را در ۱۹ استان به کارآفرینانی ارائه داد تا زنان را تحت لباس قرار دهند و برای مسکن زوجین دهه ۶۰ قدم‌هایی خواهیم برداشت.

در همایش روز جهانی زن روستایی و ششمین همایش نقش آفرینی زنان روستایی و عشایری در توسعه پایدار تفاهم‌نامه همکاری بین معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری، وزارت جهاد کشاورزی و صندوق کار آفرینی امید امضا شد که علاوه بر اون از ۱۹ زن روستایی و عشایری کارآفرین و نمونه تجلیل شد.

بر پایه این تفاهم نامه قرار است تسهیلات عقل روستایی برای نگه داری اشتغال زنان روستایی تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان پرداخت شود.

[ad_2]