آیا کامپوزیت دلیل پوسیدگی دندان می شود؟

[ad_1]

برخی افراد با این تصور که پوسیدگی دندان سپس از کامپوزیت، ساختن می شود، از انجام روش کامپوزیت منصرف می شوند. این افراد مقاوم در اشتباه هستند زیرا کامپوزیت علاوه بر ساختن زیبایی خندیدن، موجب نگه داری سلامتی دهان و دندان می شود.

یکی از سریع ترین روش ها برای داشتن چهره ای خوشگل و دلپذیر دنبال با اصلاح طرح خندیدن، کامپوزیت می باشد. با استفاده از کامپوزیت، مشکلات ظاهری دندان همانند بد رنگی، به هم ریختگی، شکستگی های جزئی، لب پر شدن و بد فرمی دندان ها معالجه می شود.

 خرابی دندان بعد از کامپوزیت

کامپوزیت دندان با استفاده از تکنولوژی های برتر و تجهیزات پیشرفته به گونه ای ساخته شده است که دلیل افزایش سلامتی دهان و دندان می شود. در این روش زیباسازی خندیدن، ابتدا رزین کامپوزیت به شکل مناسبی فرم دهی می شود. سپس به وسیله روشنایی لیزر به دندان پیوند می خورد. تکنیک کامپوزیت دلیل افزایش مقاومت دندان در مقابل درون شدن ضربه و فشار بالا می شود.

برخی افراد فکر می کنند که سپس از انجام کامپوزیت نیازی به رعایت بهداشت دهان و دندان نیست. پوسیدگی دندان سپس از کامپوزیت، به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ساختن می شود. واجب است بفهمید که نصب  لمینت کامپوزیت، موجب محافظت از دندان در برابر پوسیدگی نمی شود. همچنین کامپوزیت دلیل ساختن پوسیدگی دندان هم نمی گردد.

کامپوزیت روشی موثر برای نگه داری سلامتی دهان و دندان

هر چقدر میزان ضخامت مینای دندان زیادتر باشد، احتمال پوسیدگی دندان سپس از کامپوزیت کمتر می شود. یکی از مزایای نصب کامپوزیت نسبت به  لمینت سرامیکی، این است که برای استفاده از کامپوزیت، نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست. در این روش غیر تهاجمی جهت ساختن خندیدن خوشگل و جذاب،  ساختار دندان نگه داری شده و دندان وابسته پوسیدگی نمی شود. مینای دندان از پوسته های زیرین خود نگهداری می کند در نتیجه نگه داری مینای دندان، به نگه داری سلامتی دندان ها کمک می کند.

سالهای زیادی است که دندانپزشک زیبایی از مواد رزینی کامپوزیتی برای پر کردن دندان های پوسیده استفاده میکند. این مواد با رنگ سفید خود، موجب نگه داری سلامتی دندان های پر کرده می شد. استفاده از کامپوزیت ونیر هم سپس از فرم دهی بر روی دندان موجب محافظت از دندان می شود. این مواد کامپوزیتی با بدن انسان سازگار بوده و مشکلی ساختن نمی کنند.

پوسیدگی دندان بعد از کامپوزیت

دلایل ساختن پوسیدگی دندان سپس از کامپوزیت

مهم ترین دلیل ساختن پوسیدگی دندان سپس از کامپوزیت، رعایت نکردن نگهداری های بهداشتی دهان و دندان می باشد. از دلایل موثر دیگر بر ساختن پوسیدگی دندان می توان به موارد زیر نشانه کرد:

تجمع پلاک در دور و بر کامپوزیت و لثه

در برخی مواقع به دلیل تراشیده شدن مینای دندان، فاصله ای بین کامـپوزیت و لثه ساختن می شود. مواد غذایی در فاصله ساختن شده، نفوذ می کنند و زمینه رشد و تکثیر باکتری ها در دهان و دندان آماده می شود. تجمع باکتری ها موجب بروز پوسیدگی دندان می شود.

معالجه پوسیدگی های جزئی دندان قبل از کامپوزیت

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان سپس از کامپـوزیت باید بررسی سطح سلامتی دهان و دندان، با توجه بیشتری انجام شود. در برخی موارد حفره های فراوان کوچک در دندان وجود دارد که به دلیل بی اطلاعی از وجود آنها، پوسیدگی دندان ساختن می شود. این پوسیدگی ها باید  قبل از نصب کامپوزیت معالجه شده باشند.

عدم نگهداری های بهداشتی دهان و دندان

پوسیدگی دندان سپس از کامپـوزیت مرتبط با نصب کامپـوزیت نیست بلکه به میزان نگهداری های بهداشتی دهان و دندان بستگی دارد. رعایت بهداشت دهان و دندان، استفاده از نخ دندان، استفاده از مسواک و خمیر دندان، رعایت توصیه های دندانپزشک و مراجعه مرتب به دندانپزشک، دلیل نگه داری سلامتی دندان کامپـوزیت شده می شود.

صدمه دیدگی کامپوزیت ونیر و نیاز اون به ترمیم یا تعویض

پوسیدگی دندان سپس از کامپوزیت ممکن است به دلیل صدمه دیدگی و یا شکستگی کامپوزیت ساختن شود. طول عمر کامپوزیت در سنجیدن با لمینت دندان کم است. همچنین مقاومت کامپوزیت نسبت به لمینت سرامیکی، در مقابل درون شدن ضربه یا فشار، کمتر است. کسانی که مبتلا به دنـدان قروچه هستند، به کامپوزیت ونیر صدمه می رسانند. مراجعه مرتب و دوره ای به دندانپزشک موجب می شود، در شکل بروز مشکل در لمینت، اون را به وقت ترمیم و در شکل نیاز تعویض کنید. اگر دندان کامپوزیت شده که وابسته لب پر شدگی است، به وقت معالجه نشود، پوسیدگی دنـدان ساختن می شود. خرده های مواد غذایی و باکتری ها در قطعه های صدمه دیده کامپوزیت، تجمع کرده و موجب ساختن پوسیدگی دنـدان می شوند.

پوسیدگی دندان به دلیل بروز واکنش حساسیتی به کامپوزیت

در برخی مواقع مریض به ماده مورد استفاده برای چسباندن کامپوزیت به مینای دنـدان آلرژی دارد که موجب بروز قرمزی، التهاب و یا خونریزی در محل نصب کامپوزیت می شود. در این مواقع با برداشتن کامپوزیت مشکل حل می شود. اما در برخی موارد مریض به مواد تشکیل دهنده کامپوزیت همانند مواد چسبنده گروه آلدئید و یا مواد پیوند دهنده متاکریلات، آلرژی دارد. وقت تاریخ بروز علائم واکنش حساسیتی همانند اگزما، تورم، قرمزی، خشکی پوست و سوزش لثه، در افراد مختلف، متفاوت است و ممکن است چند روز تا چند ماه طول بکشد. یکی از عوارض این بیماری، عفونت و التهاب لثه می باشد. با مشاهده هر یک از علائم ذکر شده که با گذشت تاریخ وخیم تر می شود، حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.

تکنیک کامپوزیت

نکات مراقبتی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان

برای پیشگیری از بروز پوسیدگی دندان سپس از کامپوزیت، رعایت نگهداری های سپس از نصب کامپوزیت الزامی می باشد. حساس شدن به گرمی و سردی مواد غذایی در چند روز اول سپس از نصب کامپوزیت، طبیعی می باشد.

–         نگه داری بهداشت دهان و دندان

–         استفاده از نخ دندان و مسواک زدن با خمیر دندان های مناسب، حداقل دو بار در روز

–         مراجعه دوره ای به دندانپزشک

–         استفاده از دهانشویه های بدون الکل

–         استفاده نکردن از غذاهای اسیدی

–         اجتناب از مصرف نوشیدنی های الکلی

–         دوری از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های دارای رنگدانه همانند چای، قهوه و شراب

–         خودداری از استفاده از دندان به نام ابزاری برای شکستن آجیل و یا دوباره کردن گره یا گاز زدن چیزهای سفت

–         دوری از سیگار کشیدن و مصرف محصولات دارای تنباکو

جمع بندی

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان سپس از کامپوزیت باید زیادتر از قبل، به نگهداری های بهداشتی دهان و دندان خود با ارزش و مهم بودن دهید. کامپوزیت ونیر یک روش فراوان مناسب  برای ساختن خندیدن خوشگل می باشد. با انجام این روش از شر دندان های زرد و تاریک رنگ خلاص می شوید و با اطمینان به نفس بیشتری خندیدن می زنید.

[ad_2]