آیا کمبودی در بازار گوشت مرغ وجود دارد؟ 

[ad_1]

بر پایه اعلام وزارت جهاد کشاورزی، با توجه به کاهش جوجه‌ریزی و کاهش تقاضا اما کمبودی در زمینه گوشت مرغ در بازار وجود ندارد.
به شرح صفحه اقتصاد، وزارت جهاد کشاورزی در واکنش به مطلب روزنامه آرمان مردمی با عنوان «پشت پرده گرانی مــــــرغ» در توضیحاتی اعلام کرد: با عنایت به تکلیف دولت برای اجرای طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها و تغییر نرخ ارز از قیمت ترجیحی به قیمت نیمایی برای قرار داده‌های اساسی (ذرت و کنجاله سویا)، در حوزه طیور به‌تناسب، هزینه تمام شده جوجه یکروزه و گوشت مرغ افزایش‌یافته که افزایش قیمت تمام شده محصول نهایی در سبد غذایی خانوار در اون اجتناب‌ناپذیر بود، باهدف پیشگیری از وابستگی قسمت تولید غذا به ارز ترجیحی و نهایتاً حذف یارانه‌هایی که به قسمت تولید از این بابت داده می‌شد، منجر به ساماندهی نظام یارانه‌ها و پرداخت اون به‌شکل مستقیم به مصرف‌کننده نهایی شده است.

این موضوعات باتوجه‌به قدرت خرید مردم، موجب تغییر در الگوهای اقتصادی و رفتار مصرف‌کننده و نهایتاً کاهش مصرف شد.

برای ساختن توازن عرضه و تقاضا درتولید و مصرف مرغ با اجرای طرح‌هایی چون تولید قراردادی گوشت مرغ، خرید و ذخیره گوشت مرغ مازاد توسط شرکت پشتیبانی امور دام (خرید ۵۲ هزار بدن گوشت مرغ از ابتدای سال تا کنون در قطعه تولید قراردادی گوشت مرغ)، صادرات تخم‌مرغ نطفه‌دار، جوجه یکروزه و گوشت مرغ، ارائه تسهیلات برای فراهم‌ بخشی از اندوخته در تفریح تولیدکننده‌ها و… و. تلاش شد تا بخشی از مشکلات تولیدکنندگان بلند شد که خوشبختانه از آغاز شهریورماه ثبات نسبی در عرضه و تقاضا ساختن و نگرانی مرغداران کمتر شده است.

مضافاً اینکه هرگونه سنجیدن قیمتی بین کالاهای اساسی که نزد‌ازاین به آنها یارانه وابستگی می‌گرفته و ارز دولتی در محاسبه قیمت تمام شده آنها ملاک عمل بود، با کالاها نادرست بوده و هم حالا نیز قیمت عرضه مرغ با احتساب آزادشدن نرخ ارز، افزایش هزینه‌های تولید و… از قیمت تمام شده اون پایین‌تر است.

در ضمن با وجود کاهش جوجه‌ریزی به سبب کاهش مصرف و تقاضا، با توجه به افزایش مقطعی تقاضا در روزهای اخیر، کمبودی در بازار حس نمی‌شود و در شکل افزایش کلی تقاضا و احیاناً افزایش غیرمنطقی قیمت گوشت مرغ، با عنایت به ذخایر مناسب شرکت پشتیبانی امور دام، امکان عرضه گوشت مرغ منجمد و مدیریت بازار وجود خواهد داشت.

منبع: ایرنا

 

[ad_2]