ابلاغ دستورالعمل ناظر بر حساب سپرده تجاری و خدمات بانکی مرتبط به شعب پست بانک ایران

[ad_1]

معاونت سازمان و برنامه‌ریزی پست بانک ایران، دستورالعمل ناظر بر حساب سپرده تجاری و خدمات بانکی مرتبط با اون را به شعب بانک در سراسر سرزمین ابلاغ کرد.
به شرح صفحه اقتصاد به تعریف از اداره کل روابط عمومی پست بانک ایران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی بخشنامه 148841/01 مورخ 14/06/1401 دستورالعمل ناظر بر حساب سپرده تجاری و خدمات بانکی مرتبط با اون را به منظور اجرای قوانین و مقررات ناظر بر تفکیک این حساب‌ها با سپرده‌های غیرتجاری پس از مهیا سازی زیرساخت‌های واجب و تدوین مقررات مرتبط با این حساب‌ها به شبکه بانکی سرزمین ابلاغ کرد.
براساس این دستور العمل که در شهریور ماه به تایید هیات عامل بانک مرکزی ج.ا.ا رسیده است، تمامی حساب های سپرده بانکی اشخاص حقوقی ، حساب تجاری محسوب شده و حساب سپرده بانکی اشخاص حقیقی، حساب غیر تجاری است و فقط در شکل طی یکی از تشریفات ذکر شده در ماده )4) دستورالعمل به حساب تجاری تبدیل می شوند .
همچنین، موسسه اعتباری صرفا مجاز به پذیرش درخواست تجاری شدن حساب سپرده مشتری خارجی است که یکی از مجوزهای کوشش با اعتبار شامل اجاره اشتغال صادره توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یا اندوخته گذاری خارجی داستان ماده (٦) قانون تشویق و حمایت اندوخته گذاری خارجی را ارائه کنند.
این دستورالعمل می افزاید: مشتریان خارجی فعلی موسسات اعتباری که از ابزار های پذیرش استفاده می کنند ، یک سال مهلت دارند تا مجوز های واجب را اخذ و ارائه کنند و موسسه اعتباری مجاز به پذیرش درخواست ورود شریک جدید به حساب تجاری مشترک نیست و متقاضیان در شکل نیاز به افزایش شرکا باید درخوست افتتاح حساب مشترک جدید را ارائه و تشریفات واجب را انجام دهند.
همچنین، هرگونه ارائه خدمات بانکی برای تامین ارز مربوط به واردات کالا و خدمات منوط به وجود حساب تجاری به نام متقاضی واردات و انتقال وجوه ریالی مربوط به تقاضای تامین ارز به منظور واردات کالا و خدمات نیز صرفا از محل حساب تجاری امکان پذیر است.
بر پایه این دستورالعمل، هرگونه اعطای تسهیلات ریالی و ارزی، ضمانت نامه و نیز گشایش هرگونه اعتبار اسنادی منوط به وجود حساب تجاری به نام متقاضی تسهیلات وکارسازی وجه اون در حساب تجاری است.

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *