احتمال افزایش قیمت ماشین در نتیجه درخواست خودروسازان قوت گرفت

[ad_1]

از آنجایی که دولت به هر دلیلی با درخواست خودروسازان برای افزایش قیمت ماشین موافقت نمی‌کند، شرکت‌ها برای گران شدن ماشین دست به دامان ستاد تنظیم بازار شده‌اند.

در طول سال جاری خودروسازان دفعات به علل مختلفی خواهان افزایش قیمت ماشین شدند، اما این درخواست هیچ وقت مورد موافقت دولت قرار نگرفت و این داستان سبب شده تا الآن خودروسازان دست به دامان ستاد تنظیم بازار شوند تا قیمت محصولات خود را افزایش دهند. موضوعی که در شکل وقوع طبیعتا اعتراضاتی از سوی مردم که متضرران اصلی خواهند بود در پی خواهد داشت.

آرون گروپس

زیادتر بخوانید: تاریخ رونمایی ماشین اقتصادی TF21 مشخص شد

افزایش قیمت ماشین

به نظر می‌رسد که اصلی‌ترین دلیل این درخواست خودروسازان، افزایش نقدینگی برای تولید محصولات زیادتر است، چراکه بنابر آمارهای رسمی عموم خودروسازان در حال آماده محصولات خود را با زیان تولید می‌کنند. اما آیا واقعا گرانی ماشین راه تدبیر خودروسازان است؟

به عقیده یک کارشناس بازار ماشین، مشکلی اصلی درخواست دولت از شرکت‌های زیان‌ده برای افزایش تولید است که هیچ توجیه منطقی و معقولی ندارد. از سوی دیگر دخالت دولت در روند قیمت‌گذاری ماشین نیز تاثیر بزرگی در این زیان‌دهی داشت و نباید با این شرایط صبر داشت خودروساز سالانه 1 میلیون و 600 هزار ماشین تولید کند.

احتمال افزایش قیمت خودرو در نتیجه درخواست خودروسازان قوت گرفت

از سویی باید گفت گرانی ماشین نیز به درخواست خودروسازان مشکل زیاندهی را برطرف نمی‌کند و تنها عمق فاجعه را زیادتر می‌کند. تحریم‌ها، تورم و اقتصاد فعلی سرزمین سبب افزایش شدید هزینه شرکت‌ها شده است. از اون سو دولت به خودروسازان دستور افزایش فروش داده و همه این‌ها معادله‌ای پیچیده ساخته است که احتمالا در حال آماده راه‌حلی نیز برای اون وجود ندارد.

به احتمال فراوان خودروساز می‌کوشد با کسب وام‌های متعدد نقدینگی خود را افزایش دهد و در راستای افزایش فروش دستوری قدم بردارد اما نهایتا زیاندهی دست و پای خودروساز بدهکار را می‌بندد و امکان گرفتن گرفتن پول دشوارتر نیز می‌شود. طبیعی است که در چنین شرایطی خودروسازی که فاقد منابع مالی کافی است برای افزایش قیمت محصولاتش دست به دامان نهادهای مختلف شود.

این مشکل از تاریخ وضع قانون قیمت‌گذاری دستوری دولتی شروع شده و الآن جمع بدهی‌های خودروسازان سرزمین به بیش از 250 هزار میلیارد تومان می‌رسد و مشخص نیست که درخواست افزایش قیمت ماشین چطور قرار است چنین مبلغ هنگفتی را جبران کند.

زیادتر بخوانید:

دیدگاه شما درباره احتمال افزایش قیمت ماشین چیست؟ نظرات خود را در قسمت کامنت‌ها با جونی در میان گذاشته و اخبار ماشین را با ما دنبال کنید.

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *