ارتودنسی خوب تر است یا کامپوزیت؟

[ad_1]

آیا از ظاهر دندان و نقص‌های اون خسته و ناراحت شده و به دنبال اقدامی برای زیبایی و سامان‌دهی به دندان‌های خود هستید؟ نمی‌دانید چه روش‌های درمانی برای شما مناسب است؟ ارتودنسی یا کامپوزیت؟ با این مقاله به شما کمک می‌کند تا بهترین و مناسب‌ترین روش معالجه را انتخاب کنید. البته انتخاب شما برای انجام یکی از این دو روش درمانی با ثبت نوبت پزشک دندان‌پزشک استاد و مراجعه به او مناسب‌تر است. در ادامه به این داستان که آیا ارتودنسی خوب تر است یا کامپوزیت می‌پردازیم.

ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت

ارتودنسی چیست؟

در ادامه برای راهنمایی زیادتر شما عزیزان برای انتخاب بین ارتودنسی یا کامپوزیت به تعریف دقیق ارتودنسی می‌پردازیم.

ارتودنسی؛ یک روش تخصصی برای جاگذاری دندان‌ها و فک یک فرد در جای خود است تا دندان کارکرد صحیح خود را انجام دهد و هم زیبایی خود را به دست بیاورد. ارتودنسی یعنی ردیف و ردیف دادن به دندان‌های نامنظم در کنار هم توسط یک پزشک دندان‌پزشک را گویند. این روش درمانی به روش‌های پابرجا، متحرک و نامرئی شکل می‌گیرد که بر پایه سن، نوع و میزان مشکلی که یک فرد دارد؛ روش درمانی  برای او انجام می‌شود.

 کدام یک از روش‌های معالجه ارتودنسی برای شما مناسب‌تر است؟

انتخاب روش معالجه به تشخیص متخصص ارتودنسی و شرایط افراد بستگی دارد. اینکه ناهنجاری دندان‌ها یا فک از چه نوعی است و چه شدتی دارد، اینکه افراد در چه سنی هستند، شدت مشکل افراد و میزان پیشرفت معالجه، راحتی مریض باتوجه‌به شرایط زندگی و میزان بودجه آنها روی انتخاب روش معالجه توسط ارتودنتیست نشان می‌گذارد.

تاریخ مناسب ارتودنسی چه زمانی است؟

اکثر افراد با این سؤال مواجه هستند که از چه سنی باید معالجه ارتودنسی انجام دهم؟ به‌طورکلی بهترین تاریخ و سن مناسب ارتودنسی، دوران کودکی است، اما بزرگسالان هم می‌توانند ارتودنسی انجام دهند. اگر معالجه از سنین کمتر شروع شود، شاید شدت معالجه نسبت به بزرگسالی کمتر باشد. بااین‌حال باید حتما چشم به راه ماند تا دندان‌های اصلی، به مقدار کافی رشد کرده باشند تا بتوان معالجه ارتودنسی را شروع کرد.

مزایای انجام ارتودنسی

ارتودنسی به جز مزایایی که مربوط به ظاهر و زیبایی فرد خواهد بود مزایای دیگری نیز برای او به دنبال خواهد داشت. از جمله:

 • بهبود عزت نفس؛
 • بهبود عملکرد دندان‌ها از جمله جویدن خوب تر، تلفظ و گفتار آشکار تر؛
 • کاهش خطر پوسیدگی دندان که به سبب جمع شدن ذرات غذا بین دندان‌ها اتفاق می‌افتد؛
 • کاهش خطر صدمه به لثه.

ارتودنسی دندان

کامپوزیت چیست؟

ایمن هستیم تا به اینجا هنوز پاسخ ارتودنسی خوب تر است یا کامپوزیت را نگرفتید. پس در ادامه با تعریف کامپوزیت با ما دنبال باشید. کامپوزیت دندان؛ روش‌های اصلاحی را روی دندان‌های یک فرد انجام می‌دهد و طرح یک خندیدن زیبا را برای افراد می‌سازد. اگر دندانی یک مقدار کج شده باشد یا فاصله بین اون‌ها فراوان و ترک‌خوردگی و حتی شکستگی جزئی داشته باشد را می‌توان با این روش معالجه کرد تا زیبایی را به‌شکل افراد هدیه کرد. البته نظر پزشک برای این که ارتودنسی یا کامپوزیت کدام برای شما مناسب‌تر است، نیز مهم است.

اگر به هر طریقی رنگ دندان فردی به زردی رفته باشد، می‌توان با این روش تغییر رنگ داد. روش کامپوزیت مانند روش لمینت است که در این روش نیاز به تراشیدن دندان نیست. با قراردادن روکش سرامیکی در سطح دندان، ظاهری زیبا برای دندان می‌سازد. کامپوزیت دندان از سایر روش‌ها نیاز به ترکیب بین هنر و توانایی دندانپزشکی دارد و انتخاب یک پزشک دندان‌پزشک استاد برای این کار فراوان مهم است.

کامپوزیت یا ارتودنسی

چه وقت کامپوزیت انجام دهیم؟

در مواقعی که با انجام ارتودنسی دندان و فک فردی اصلاح شود، دیگر کمتر نیاز به انجام کامپوزیت است و فقط در موارد اصلاح زیبایی از این روش استفاده می‌شود. در برخی موارد از کامپوزیت دندان می‌توان به‌جای ارتودنسی استفاده کرد که هم هزینه معالجه پایین بیاید و هم تاریخ کمتری را صرف این کار شود. در این مواقع می‌توان از روش کامپوزیت استفاده کرد:

بستن فاصله بین دندان‌ها یکی از ناهنجاری‌های دهان و دندان است که با بررسی پزشک دندان‌پزشک، می‌توان از کامپوزیت به‌جای ارتودنسی استفاده برد. ترمیم دندان‌های صدمه‌دیده که اگر دندانی وابسته ترک و شکستگی جزئی باشد، بهترین روش معالجه کامپوزیت دندان است. در این روش دندان در یک جلسه با هزینه مناسب اصلاح می‌شود.

کامپوزیت دندان، یک روش عالی برای ترمیم، بستن فاصله دندانی و حتی تغییر دادن رنگ دندان به سفیدی است.

البته باید با پزشک دندان‌پزشک مشاوره کرد تا بهترین روش را انجام داد. کامپوزیت دندان با خصوصیات مواد تشکیل‌دهنده و دوام اون چهار روش برای انجام دارد همانند کامپوزیت درشت‌دانه یا ریزدانه یا ماکرو فیل، میکرو هیبرید و نانوهیبرید انجام می‌گیرد.

چه وقت ارتودنسی انجام دهیم؟

اگر فردی طالب ردیف و زیبایی در دندان‌های خود باشد، می‌تواند از روش ارتودنسی کمک بگیرد. افرادی نیاز به این روش معالجه دارند عبارت‌اند از:

 • افرادی که فک پایین اون‌ها جلوتر از فک بالا است.
 • کسانی که دندان‌های اون‌ها به‌هم‌ریخته و شلوغ است.
 • اشخاصی که به‌خاطر وضعیت دندان و فک نامتعارف وابسته بیماری گوارش هم هستند، از این روش استفاده می‌کنند.
 • کودکان و بزرگسالانی که وابسته ناهنجاری دهان و فک هستند.
 • برخی افراد هم هستند که وقت بسته‌شدن دهان، دندان‌های اون‌ها به طور متقارن روی‌هم قرار نمی‌گیرد.
 • حتی کسانی که به عللی وابسته مشکلات دهان و دندان هستند و از این ناهنجاری ناراحت و خجالت‌زده هستند با روش ارتودنسی و با تشخیص پزشک دندان‌پزشک متخصص می‌توانند به اصلاح دهان، فک و دندان خود بپردازند.

قیمت ارتودنسی

در ارتودنسی دندان‌ها می شود از سه روش پابرجا، متحرک و نامرئی استفاده کرد، در ادامه به هزینه آنها خواهیم پرداخت. انتخاب هر یک از این روش‌ها بستگی به نظر متخصص ارتودنسی مربوطه خواهد داشت تا بهترین نتیجه را برای ناهنجاری مریض به دست آورد. از این رو قیمت ارتودنسی برای حالت‌های مختلف دارای تفاوت‌هایی است. در برخی موارد افراد برای ارتودنسی تک دندان مراجعه می‌نمایند که در این شکل نیز هزینه ارتودنسی یک دندان کج با ارتودنسی تمام فک هم متفاوت خواهد بود

هزینه کامپوزیت

هزینه کامپوزیت دندان، به شکل واحدی محاسبه می‌شود، به این شکل که تعداد دندانی که نیاز به کامپوزیت دارند را در هزینه کامپوزیت در هر واحد ضرب می‌کنند. هزینه کامپوزیت به مواد اولیه مورد استفاده دندانپزشک دارد. برای استعلام قیمت حتما به پزشک دندانپزشک خود در شهرهای مختلف ازجمله: دندانپزشک تهران، دندانپزشک کرج، دندانپزشک اصفهان و … مراجعه کنید.

تفاوت هزینه و تاریخ انجام ارتودنسی یا کامپوزیت

همان‌طور که می‌دانید این دو روش درمانی در دندان‌پزشکی دارای کارها و روش‌هایی هستند که با هم تفاوت دارند. هزینه انجام این دو روش بر پایه موارد متعدد درمانی روی دندان افراد تعیین می‌شود.

 • هزینه معالجه: مواردی همانند سن مریض، نوع، مشکل و میزان اون و … بر انجام روش‌های کامپوزیت یا ارتودنسی تأثیرگذار است. حتی جنس و تعداد دندان هم تعیین‌کننده هزینه است. بااین‌حال می‌توان گفت هزینه انجام روش کامپوزیت از روش ارتودنسی کمتر می‌شود. زیرا این روش ارتودنسی درمانی است و هزینه را به‌شکل اقساطی در طی تاریخ و مراحل می‌توان پرداخت کرد و از لحاظ مالی فشار درون نمی‌کند.
 • طول زمان معالجه: یکی از تفاوت‌هایی که بین هزینه معالجه این دو روش کامپوزیت یا ارتودنسی وجود دارد طول زمان معالجه است. برای چی که کامپوزیت معمولا در یک جلسه و تاریخ کوتاه انجام می‌شود. اما در روش ارتودنسی دندان، معالجه فرد بلندمدت و طبق سن، نوع و شدت بیماری ممکن است از شش تا یک‌سال طول بکشد. به این خاطر هزینه هم فراوان می‌شود، هرچند که اقساطی پرداخت شود.

ارتودنسی یا کامپوزیت کدام خوب تر است؟

یکی از چالش‌های بیماران دندان‌پزشکی گفت و گو قیمت بالای کامپوزیت دندان است. هرچند که قیمت بالا علامت‌دهنده کیفیت نیست، ولی قیمت پایین هم علامت بی کیفیتی نیست و استثنا هم وجود دارد. شما می‌توانید با مشاوره با یک پزشک دندان‌پزشک متخصص نسبت به هزینه‌ها اطلاعات کافی کسب کنید. برای اینکه بفهمید کدام روش معالجه خوب تر و کارآیی بیشتری برای فرد دارد، باید اطلاعات درستی در این زمینه داشته باشید و تفاوت‌های اون‌ها را بفهمید.

هر دو روش‌ ارتودنسی و کامپوزیت، در جهت زیبایی دندان نقش دارند ولی در کل، عمل این دو معالجه با هم متفاوت است. نمی‌توان ارتودنسی یا کامپوزیت را جایگزین مناسبی برای هم انتخاب کرد و این دو روش را به‌عنوان یک مکمل برای زیبایی و ردیف دندان‌ها باید فهمید. گاهی نزد می‌آید از هر دو روش برای معالجه یک فرد استفاده می‌شود.

تفاوت کلی معالجه ارتودنسی یا کامپوزیت

ارتودنسی، ریشه دندان را جابه‌جا می‌کند و دلیل می‌شود دندان فرد در جای خود قرار بگیرد. در روش کامپوزیت یک روکش سرامیکی روی دندان را می‌پوشاند تا زیبایی ظاهری دندان مریض مشخص شود. استفاده از این دو روش بستگی به شکل دندان‌ها و حتی درخواست خود مریض دارد. البته به طور کامل و دقیق نمی‌شود گفت که کدام روش دوام بیشتری دارد، ولی با نگهداری‌های صحیح و مشاوره با پزشک دندان‌پزشک می‌توان تا آخر عمر تندرست نگه داشت.

مراجعه به پزشک دندانپزشک برای ارتودنسی یا کامپوزیت

ما در این مقاله به سنجیدن ارتودنسی و کامپوزیت دندان برای زیبایی و مرتب کردن دندان پرداختیم. اما همیشه مراجعه و مشاوره با پزشک در اولویت است برای چی که دندانپزشک با بررسی وضعیت دندان شما و در نظر گرفتن مواردی از قبیل: هزینه مد نظر شما،مشکلات دندان، نیاز و درخواست شما و … بهترین گزینه را به شما منظور می‌دهد.

مراجعه به دکتر دندانپزشک برای ارتودنسی یا کامپوزیت

نوبت‌دهی اینترنتی بهترین پزشک دندانپزشکی در تهران

 1. پزشک مژگان آزادخواه
 2. پزشک محمود مشهور
 3. پزشک فرزاد رمضان نیا
 4. پزشک کیهان کهنه
 5. پزشک احمد معبود سنائی
 6. پزشک محمد رزازیان

ثبت نوبت دکتردندانپزشک تهران از راه لینک : https://doctoreto.com/doctors/speciality/dentist/city/tehran

نوبت نوبت پزشک دندانپزشک کرج

 1. پزشک ناصر نبوی لاریجانی
 2. پزشک مریم وثوقی، پزشک دندان پزشک
 3. یداله حیدری
 4. پزشک دامون امینی بهبهانی
 5. ابراهیم طاهریان
 6. پزشک رضا رشیدی

ثبت نوبت دکتردندانپزشک کرج از راه لینک :

https://doctoreto.com/doctors/speciality/dentist/city/karaj

بهترین پزشک دندانپزشکی در مشهد

 1. پزشک محسن رجبی
 2. پزشک شهناز قربانی
 3. پزشک زکیه سادات کیانیان فر
 4. پزشک سیده منا میرهاشمی
 5. پزشک رضا زرنگیان
 6. پزشک هدی شریفی

نوبت دکتردندانپزشک مشهد :

https://doctoreto.com/doctors/speciality/dentist/city/mashhad

لیست بهترین پزشک متخصص و فوق تخصص دندانپزشک در اصفهان

 1. پزشک حسین برجیان
 2. پزشک سعید آذربایجانی
 3. پزشک محمدرضا امجدی
 4. پزشک پریناز طبیبیان
 5. پزشک احمد فروتن
 6. پزشک سمیرا احمدی محمدآبادی

ثبت نوبت دکتردندانپزشک اصفهان: https://doctoreto.com/doctors/speciality/dentist/city/esfahan

سخن اخر

برای ثبت نوبت و بررسی نظرات کاربران درباره هر دندانپزشک در شهرهای مختلف ایران می‌توانید به صفحه لیست دندانپزشکان دکترتو مراجعه کنید و از فیلتر شهر، از بین شهرهای ایران (تهران، کرج، مشهد، رشت، تبریز و …) را انتخاب کنید و با ثبت نوبت حضوری به اون دندانپزشک مراجعه کنید.

[ad_2]