اصول گردگیری درون کیس در ۸ مرحله

[ad_1]

تاریخ گردگیری کیس کامپیوتر بسته به مکان کار یا منزل شما متغیر خواهد بود. اما به طور کلی هر ۶ ماه یکبار باید درون کیس را گردگیری نمود. برای دانستن نحوه گردگیری درون کیس کامپیوتر با این مطلب دنبال ما باشید.

نحوه گردگیری درون کیس

در این مطلب از آرگا به نحوه گردگیری درون کیس کامپیوتر می پردازیم. برای چی که در طول تاریخ گرد و خاک و گرد و خاک زیادی درون دستگاه شده و این داستان سبب می شود دستگاه سرد کننده یا فن سیستم شما ناتوان شده و یا از کار بیفتد. این قسمت از کامپیوتر سد از انتشار بیش از اندازه گرما در کامپیوتر شده و از خراب شدن سیستم پیشگیری می کند.

باید بفهمید که حرارت و گرما صدمه جدی به سیستم درون می کند. از این رو نیاز است هر ۶ ماه یا یکسال یک بار به گردگیری درون کیس اقدام کرد. قابل ذکر است برای کامپیوتر های رومیزی هر ۱۲ ماه و برای کامپیوتر هایی که روی فرش قرار دارند هر ۶ ماه یک بار باید گردگیری شکل گیرد.

به این ردیف کیس کامپیوتر خود را روی مکان بلند و دور از گرد و گرد و خاک بگذارید. باید گفت تاریخ گردگیری کیس به مکان کار یا منزل شما بستگی دارد. این که کامپیوتر شما در چه مکانی از اتاق قرار دارد هم تاثیر گذار است. هنگامی که کیس روی زمین باشد، گرد و خاک زیادتر، پرز و کثیفی به راحتی به فن و فضای کیس نفوذ می کند.

حتی اگر در نزدیکی کیس سیگار بکشید، جریان هوا کم کم جرم دود سیگار و خاکستر را به درون پی سی روانه می سازد. به طور کلی تمیزکاری کیس باید حداقل هر ۶ ماه یک مرتبه شکل گیرد تا سیستم با مشکلی روبرو نشود. ولی اگر مواردی که سبب کثیفی و ساختن گردو گرد و خاک می شود در اتاق زیادتر وجود دارد باید زود به زود کیس را پاکیزه کنید. اما در حالت ایده آل تا یک سال نیازی به تمیزکاری و گردگیری درون کیس نیست.

مهیا نمودن کیس برای گردگیری

هیچ گاه کیس کامپیوتر را هنگامی که هنوز کابل ها به اون اتصال دارند، دوباره نکنید. قدم بعدی بردن کیس به یک فضای دوباره می باشد. این کار به مخصوص زمانی که کیس گرد و خاک زیادی گرفته باشد، با ارزش و مهم بودن پیدا می کند زیرا به کمک دمنده، خاک از بین قطعه‌ ها کامپیوتر به هر سو پخش می شود و این گرد و خاک نه فقط به کامپیوتر بلکه به سایر وسایل اتاق نیز خواهد رسید.

حال اگر به فضای دوباره دسترسی ندارید حتما این کار را در نزدیکی یک مکنده همانند جاروبرقی (تنها برای کنترل گرد و گرد و خاک در اتاق ) یا هواکش پر قدرت انجام داده و ماسک بزنید.

وسایل مورد نیاز برای گردگیری کیس

نزد از شروع کار باید وسایل مناسب اون را مهیا کنید. تاکید می شود که از جاروبرقی برای گردگیری درون کیس استفاده نشود زیرا ممکن است به مادربرد، کارت گرافیک یا هر قطعه دیگر صدمه جدی بزند. ایده استفاده از جاروبرقی برای پاکیزه نمودن قطعه‌ ها حساس کیس را کنار گذاشته و از کمپرسورهای باد کوچک برای این کار کمک بگیرید.

بهترین روش این است که به کمک دمنده مناسب، خاک را به سو لبه جاروبرقی رانده تا خاک برخاسته از کیس به سادگی درون جاروبرقی شده و در فضای اتاق پخش نشود. ترکیب استفاده از دمنده خاک و مکنده، بهترین روش برای برداشتن قطعه عمده خاک از کیس کامپیوتر می باشد. می توانید از دمنده های پر قدرت و کمپرسور باد هم استفاده بگیرید.

از جمله وسایل مورد نیاز برای گردگیری کیس می توان به پیچ گوشتی مناسب قطعه‌ ها کامپیوتر، دمنده، بست کمربندی، پارچه بدون پرز مرطوب شده با الکل و قوطی هوای فشرده نشانه کرد.

مراحل گردگیری کیس

برای دانستن نحوه گردگیری کیس مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله اول

در این مرحله اگر کیس سیستم روشن است اون را خاموش کنید و سپس همه کابل های متصل به اون را جدا کنید.

مرحله دوم

در این مرحله باید کیس کامپیوتر دوباره شود. برای این کار به یک پیچ گوشتی برای دوباره کردن پیچ ها و یک کاسه برای محافظت پیچ ها درون اون نیاز است.  به این ردیف با پیچ گوشتی پیچ های دور و بر پنل کیس را دوباره نموده و پیچ ها را درون کاسه قرار دهید. سپس از اتمام کار می توانید صفحه کیس را به سو عقب کشیده تا بتوانید همه اجزای درون کیس را مشاهده نمایید.

شایان ذکر است به دلیل نفوذ گرد و گرد و خاک به تمام منافذ، واجب است که تمام اتصالات کابل های پاور را جدا نموده و غبارزدایی گردند. اگر تاکنون کیس سیستم را دوباره نکرده و به اتصالات اون تسلط کافی ندارید از ویدیوهای آنلاین برای دیدن اتصالات مدل کیس خود کمک بگیرید.

زیادتر اتصالات کیس کامپیوتر به راحتی جدا خواهد شد. برای جداسازی کارت گرافیک ممکن است با مشکل مواجه شوید. در صورتی که نمی خواهید به جزئیات درون شوید، خوب تر است از اون چشم پوشی کنید. جدا کردن رم ها ولی فراوان مقاوم نخواهد بود. منظور می شود فراوان زود پردازنده را از مادربرد جدا نکنید و در شکل عدم تخصص به این کار به هیچ وجه سی پی را جدا نکنید.

برای جاسازی فن سی پی یو باید خمیر سیلیکون استفاده نمایید. اگر تجربه یا جسارت این کار را دارید از پاک کردن خمیر سیلیکون کهنه اطمینان نتیجه نموده و سپس خمیر سیلیکون با کیفیت را جایگزین نمایید. وجود خاک بین سی پی یو و فن ممکن نیست از این رو تا سال ها به برداشتن فن سی پی یو نیاز نخواهد بود.

مرحله سوم

به کمک قوطی هوای فشرده یا دمنده همه گرد و گرد و خاک و خاک کیس را پاکیزه کنید. از قطعاتی که جدا کرده اید شروع نمایید و با دمنده همه نقاط کیس را گرد و خاک روبی نمایید. در صورتی که کیس کامپیوتر شما فراوان آلوده‌ است دوباره هم می توان به کمک دمنده اون را پاکیزه کرد. توسط لوله نازک دمنده، همه نقاط فن کارت گرافیک را به شکل کامل با فشار هوا پاکیزه نماید.

قدم بعدی پاکیزه کردن همه قطعاتی است که از کیس جدا نشده اند. همه نقاط بخصوص اتصالات پاور و سیم ها را به شکل کامل پاکیزه نمایید. اگر از خاک سیم ها بی توجهی کنید، این خاک باقی مانده در کیس به سرعت با جریان هوا به فن های سرد کننده راه پیدا می کند. همه شکاف های مادربرد و اسلات های رم را به شکل کامل گردگیری کنید. اگر در پایه رم گرد و خاکی باقی بماند به مطالعه تاریخ دردسر ساز می شود.

* روی یک نقطه از کیس فراوان اسپری را نگه ندارید زیرا سبب خرابی سیستم می شود و باد را در همه قطعه ها پخش نمایید. تلاش کنید برای این کار جایی را انتخاب کنید که گرد و گرد و خاک در آنجا کمتر دیده شده است.

مرحله چهارم

در این مرحله به پاک کردن فن پاور، فن سی پی یو و همه پره های سرد کننده کیس بپردازید که بیشترین میزان گرد و گرد و خاک را جاذبه کرده اند. این خاک بر سرد کنندگی تاثیر منفی دارد. پاکیزه سازی فن های سرد کننده هم با دمنده به راحتی امکان پذیر می باشد. پس از یک بار چرخاندن فن توسط فشار هوایی که دمنده تولید می سازد، با دست یا خودکار پره های فن را متوقف نموده و با دمنده به تمیزکاری بپردازید.

برای پاکیزه کردن فن گرافیک سیستم این را بفهمید هنگامی که باد به فن یا پروانه این قسمت می خورد پروانه ها شروع به چرخش کرده که فراوان پرخطر است زیرا پره های اون فراوان حساس و نازک هستند و با این کار ممکن است صدمه ببینند. برای گردگیری این قطعه ضروری است اون را جدا کرده و سپس به کمک یک پارچه یا دستمال مرطوب شده با الکل به پاکیزه نمودن فن گرافیک بپردازید.

واجب به ذکر است اصلی ترین قسمت کامپیوتر فن سی پی یو است که حتما باید در گردگیری اون فراوان دقت داشت. خوب تر است این قطعه را نیز از جای اصلی جدا کرده سپس به تمیزسازی اون اقدام کرد. جهت از بین بردن چربی و لک های موجود روی اون از یک پارچه بدون پرز مرطوب شده با الکل ۹۹ درصد کمک بگیرید. سپس کثیفی ها را از پردازنده و قسمت زیرین اون پاکیزه کنید. در آخر قبل از اتصال این قطعه ابتدا ایمن شوید که کاملا پاکیزه شده و روی اون رطوبتی باقی نمانده است.

مرحله پنجم

پس از طی مراحل بالا حالا نوبت پاکیزه کردن کف کیس و فضای داخلی اون می رسد. می توانید به کمک یک پارچه نم دار بدون برخورد با قطعه‌ ها داخلی کیس و در شکل نداشتن تسلط کافی از پارچه خشک استفاده کرده و کف کیس را پاکیزه کنید.

مرحله ششم

به کمک فشار هوا، گرد و گرد و خاک را از منبع تغذیه پاکیزه کنید. اگر زیر منبع تغذیه فیلتر گرد و خاک وجود دارد حتما فیلتر را هم به طور کامل پاک کنید.

مرحله هفتم

در این مرحله همه پورت ها و دریچه های خروجی را به کمک دستمال مرطوب شده با الکل پاک کنید و همه گردو گرد و خاک اون ها را پاکیزه کنید. به این ردیف کیس کامپیوتر کاملا گردگیری شد.

مرحله هشتم

در آخر به مرتب کردن سیم ها و کابل ها بپردازید. البته این مرحله الزامی نبوده اما یک کیس با کابل های دسته بندی شده هم زیباتر بوده و هم احتمال برخورد کابل های پخش در کیس با فن های درون کیس رفع می شود. توصیه می شود کابل های پاور را دسته بندی کرده و با بست کمر بندی محکم نمایید.

چند نکته

  • قابل ذکر است در حال آماده بهترین روش برای گردگیری کیس کامپیوتر کمک گرفتن از دستگاه پمپ باد یا اسپری هوای فشرده می باشد. تنها درباره فن باید دست ها روی پره های اون قرار داده تا تکان نخورده و آسیبی نبیند.
  • با توجه به میزان استفاده ای که از کیس کامپیوتر خود  دارید، هر ۶ ماه الی یک سال نیاز است که اون را پاکیزه و گردگیری کنید.
  • اصلی ترین دلیل برای گردگیری کیس کامپیوتر این است که گرد و گرد و خاک بیش از حد روی فن و مادربرد سبب کندی پردازش و گیر کردن سیستم و مشکلاتی این چنینی می شود.

از این که تا آخر این مطلب دنبال ما بودید، از شما عزیزان آراستگی سپاسگزاری را داریم و امیدواریم که مطالب ارائه شده سودمند واقع شده باشد. همچنین منظور می شود در شکل علاقمندی برای آشنایی با روش پاکیزه کردن صفحه کلید کامپیوتر و لپ تاپ و پاکیزه کردن گلس نمایشگر گوشی روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

برچسب :

[ad_2]