افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان 1401 ؛ دستمزدها چقدر افزایش یافت؟

[ad_1]

میزان افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان 1401 که روز قبل در کمیسیون برنامه و بودجه بررسی شد، نهایتا تصویب شد.

مسئله افزایش حقوق بازنشستگان و کارمندان کشوری و لشگری که روز قبل در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مورد بررسی قرار گرفت، نهایتا بالاتر از مبلغ پیشنهادی دولت تصویب شد و دولت نیز در این زمینه انعطاف علامت داد که بر این پایه قرار است حقوق کارمندان حدود 300 هزار تومان و حقوق بازنشستگان حدود 750 هزارتومان بالاتر از مبلغ پیشنهادی دولت افزایش یابد.

زیادتر بخوانید: پیگیری شخصی وزیر ارتباطات درباره بازداشت فعالان حوزه علمی ؛ خبرهای خوشی در راه است؟!

افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان 1401

لایحه متناسب سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشکری در فرآیند بررسی و ارزیابی در نشست‌ها و جلسات مجلس با تغییراتی دنبال شد و کلیات اون به تصویب رسید. این تغییرات دقیقا در زمینه‌ای اتفاق افتاد که نزد از اون رئیس سازمان برنامه و بودجه سرزمین تغییر نکردن اون را درخواست کرده بود. مسعود کاظمی در جلسه علنی روز قبل مجلس در خصوص این لایحه گفت:

از نمایندگان خواهش می‌کنیم تحت هیچ عنوانی سقف نزد بینی شده از سوی دولت را افزایش ندهند. این مبلغ در اختیار مجلس است و هر طور که می‌خواهند در خصوص اون تصمیم گیری کنند و نباید سقف دولت افزایش یابد، اما بر پایه آنچه نوشته شده بین ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان سقف بالا رفته است که صبر داریم این دوباره گردد و اصلاحات انجام شده در اون شکل گیرد.

افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان 1401 ؛ دستمزدها چقدر افزایش یافت؟

حتی حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه نیز در خصوص کلیات این لایحه اینجور توضیح داد که 900 هزار تومان به بازنشستگان و یک میلیون تومان به کارمندان شاغل اضافه کردیم. نزد بینی دولت در منابع تا به امروز به ما اعلام شد، ما نیز چهار روز از هشت سحر تا 10 شب جلسه تشکیل دادیم و در خصوص اعداد و ارقام صحبت کردیم تا نه مشکلی برای دولت ساختن شود و هم بتوانیم وضعیت بازنشستگان و کارمندان را ساماندهی کنیم.

با این اظهارات به نظر می‌رسد تصمیمات درباره جزئیات و میزان افزایش حقوق تغییری نکرده چراکه پس از مصوبه روز قبل کمیسیون برنامه و بودجه، مرداد گودرزوند چگینی، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگویی اعلام کرد که افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان 1401 به جای شهریور، از اول مهر اجرا می‌شود، در نتیجه 5 درصد به منابع نزد‌بینی شده دولت اضافه می‌شود که این منابع به حقوق پایه کارمندان و بازنشستگان اضافه می‌شود.

به گفته او، حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری نیز به جای 900 هزار تومان، حدود یک میلیون و 400 تا یک میلیون و 600 هزار تومان افزایش پیدا می‌کند. همچنین میزان حقوق کارمندان دولت حدود 1 میلیون و 300 هزار تومان تا یک میلیون و 350 هزار تومان اضافه می‌شود که این مبلغ بدون محاسبه حق اولاد و حق عائله‌مندی است.

در این وضعیت سقف در نظر گرفته شده برای اجرای این لایحه، از حدود 80 میلیارد تومان نزد بینی شده هم فراتر رفته که البته هنوز منابع اون به شکل صریح مشخص نشده است. با این حال به نظر می‌رسد که میرکاظمی به نمایندگی از دولت تغییرات را پذیرفته چراکه در کنار نشست امروز کمیسیون برنامه و بودجه درباره این تغییرات اعمال شده گفت:

دولت لایحه‌ای را برای ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان در ماه‌های باقیمانده سال ارائه کرد که مجلس شورای اسلامی تغییراتی در متن لایحه ساختن کرد. امروز در پیشگاه تصویب شد که لایحه برای بررسی زیادتر به کمیسیون برنامه و بودجه برگردد تا با مشارکت دولت نهایی شود.

به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه، این افزایش حقوق شامل کارمندان دولت و بازنشستگان لشکری و کشوری خواهد شد که جزئیات این لایحه در نشست امروز کمیسیون بررسی و درباره موارد اختلافی توافق شد. تلاش شد که سقف بودجه رعایت شود، هرچند امروز کمی از سقف زیادتر شد، اما دولت انعطاف علامت داد تا این داستان حل شود و بتوانیم لایحه مذکور در پیشگاه مجلس، فردا (سه شنبه) مطرح شود. میرکاظمی درباره میزان افزایش حقوق نیز گفت:

حقوق شاغلان یک میلیون تومان و حقوق بازنشستگان نیز ۹۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد. برای عائله‌مندی ۲۰۰ هزار تومان و برای هر فرزند ۱۰۰ هزار تومان به حقوق اضافه خواهد شد. البته موضوعی هم مطرح شد که به بازنشستگان درصد بیشتری پرداخت شود که جمع بندی شد و اگر در پیشگاه نظر بیاورد، انجام می‌شود.

با در نظر گرفتن این مهم که بین مجلس و دولت بر سر افزایش دستمزدها توافق انجام شده، باید دید آیا منابع واجب و البته پایدار برای این تصمیم از کجا تامین می‌شود که طبق وعده اعلام شده، بدون خلق پول و استقراض باشد.

زیادتر بخوانید:

دیدگاه شما درباره‌ افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان 1401 چیست؟ نظرات خود را در قسمت کامنت ها با جونی در میان بگذارید.

[ad_2]