افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۱ اعلام شد (۵ مرداد)

[ad_1]

خبر مهم برای بازنشستگان/ حقوق نو امروز ابلاغ می‌شود؟

(۱۴۰۱/۰۵/۰۵) خبرآنلاین در یادداشتی به افزایش حقوق بازنشستگان نشانه کرد و نوشت: استفاده از کلمه «بدبینانه» به این دلیل است که متأسفانه تعلل در تصمیم‌گیری درباره افزایش حقوق بازنشستگان فراهم‌ اجتماعی نشان منفی شدیدی بر روح و جاری آنان گذاشته و آنها را علیرغم خواست خودشان نسبت به مسئولین بدبین کرده است.

اگر دستور نو رئیس‌جمهور رئیسی در تاریخ مقرر قانونی عملی و ابلاغ نشود، این بدبینی افزایش می‌یابد و تعبیر «بدبینانه‌تر» مصداق پیدا می‌کند.

مهلت مقرر قانونی برای تصمیم‌گیری دولت درباره میزان افزایش حقوق بازنشستگان فراهم‌ اجتماعی و ابلاغ اون برای اجرائی شدن از تاریخ ارسال اون از مجلس به ریاست ‌جمهوری، یک هفته است. به عبارت روشن‌تر، امروز چهارشنبه آخرین مهلت است و صبر بازنشستگان فراهم‌ اجتماعی اینست که خبر ابلاغ مصوبه دولت را دریافت نمایند.درباره داستان افزایش حقوق‌های مرتبط با سازمان فراهم‌ اجتماعی

چهار نکته مهم وجود دارند که باید مورد توجه قرار گیرند.

اول اینکه انصاف اقتضا نمی‌کرد قشر بازنشسته بیش از ۴ ماه از دریافت حق خود محروم بماند و برای احقاق اون ناچار شود به کف خیابان‌ها برود.

دوم اینکه دولت در حالی برای افزایش حقوق بازنشستگان وابسته تردید و یا خوب تر بگوئیم مرتکب کوتاهی شد که قرار نیست از جیب خودش چیزی به آنها پرداخت کند.

بازنشستگان با پرداخت‌هائی که خودشان و کارفرمایانشان – که قسمت خصوصی است – در قطعه بیمه فراهم‌ اجتماعی کرده‌اند، در دوران بازنشستگی، مستمری دریافت می‌کنند.

اندوخته‌ای که در اختیار سازمان فراهم‌ اجتماعی است، وابسته به خود بازنشستگان است و ربطی به دولت ندارد.

آنچه مایه تعجب و تأسف شد این بود که با اینکه سازمان فراهم‌ اجتماعی برای اون دسته از بازنشستگانی که حداقل‌بگیر نیستند میزان مشخصی از افزایش حقوق را در نظر گرفت، دولت اون را نپذیرفت و به میزان زیادی کاهش داد، اقدامی که هیأت تطبیق اون را خلاف قانون تشخیص داد و رئیس ‌مجلس غیرقانونی بودن اون را به دولت اعلام کرد.

چنین روشی از دولتی که رئیس اون می‌گوید از سختی زندگی بازنشستگان خبر دارد و به ضرورت توجه به آنان معتقد است، صبر نبود به مخصوص آنکه پرداختی‌ها از جیب دولت نیست و از اندوخته خود بازنشستگان است.

سوم اینکه این روزها نمایندگان کارگران از عدم تکاپوی افزایش ۵۷ درصدی حقوقشان در سال ۱۴۰۱ به دلیل افزایش بی‌مهار قیمت‌ها سخن می‌گویند. با توجه به گرانی‌های سرسام‌آوری که حتی کارگران شاغل را نیز با افزایش حقوق ۵۷ درصدی وابسته مشکل کرده، چگونه از بازنشستگان صبر دارید با افزایش ۱۰ درصدی روزگار بگذرانند؟

و آخرین نکته اینکه به مقتضای مصوبات هر ساله مربوط به مستمری ‌بگیران، تصمیمی که در زمینه افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۱ توسط دولت گرفته می‌شود باید قابلیت اجرائی شدن از اول فروردین را داشته باشد.

منظور سازمان فراهم‌ اجتماعی به دولت که به دلیل بی‌توجهی به اون وابسته پیچ و خم‌های اداری شد و حالا روی میز دولت قرار دارد، معطوف به اول فروردین بود. صبر اینست که دولت، همان منظور را با همان ویژگی‌ها تأیید نماید و دستور اجرای اون از مردادماه را صادر کند و سازمان فراهم‌ اجتماعی معوقات چهار ماه قبل را نیز به بازنشستگان پرداخت نماید. تکریم عملی بازنشستگان فقط از این راه میسر خواهد بود.


اطلاعیه مهم سازمان تامین‌اجتماعی درباره حقوق بازنشستگان

(۱۴۰۱/۰۵/۰۳) به نظر می‌رسد سرانجام دولت تسلیم افزایش حقوق بازنشستگان شد. سازمان تامین‌ اجتماعی با انتشار اطلاعیه‌ای در زمینه تعیین تکلیف حقوق بازنشستگان سایر سطوح و متوسط بگیران صندوق این سازمان، از نظر مساعد دولت درباره افزایش حقوق این دسته بازنشستگان خبر داد.

در این اطلاعیه آمده است: با نظر مساعد دولت مردمی، منظور این سازمان درباره سایر سطوح مستمری‌بگیران سازمان تامین‌اجتماعی، در دستور کار دولت قرار گرفته و به زودی اعلام می‌شود.

بنا به این شرح، روز چهارشنبه هفته قبل محمدباقر قالیباف، رییس مجلس در نامه‌ای مصوبه هیات دولت درباره حقوق بازنشستگان را مغایر با قانون تشخیص داد.

بنا به گفته محمدباقر قالیباف، رییس مجلس، تعیین تکلیف وضعیت همسان‌سازیِ حقوق‌ بازنشستگان تامین اجتماعی با پیگیری‌های مخصوص مجلس پس از سال‌ها به نتیجه رسید. بر همین پایه، ضروری است دولت هر چه سریعتر نسبت به رفع ایراد قانونی حداقل مستمری بازنشستگی، از کارافتادگی و بازماندگان در سال ۱۴۰۱ و اتخاذ تصمیم واجب برای رفع دغدغه‌های بازنشستگان محترم مبادرت ورزد.

در مصوبه مورد نشانه که در ماه‌های قبل منشا اختلاف میان گروهی از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی با هیات دولت شد، مستمری بازنشستگان غیرحداقل بگیر به میزان ۱۰ درصد افزایش یافت. این درحالی بود که نزد از این قرار بود دریافتی این کارگران به میزان ۳۸ درصد افزایش یابد.

پرداخت حقوق بازنشستگان با عدد نو

البته برای مستمری‌بگیران حداقلی‌بگیر سازمان تامین اجتماعی، دولت موافقت خود را با افزایش ۵۷ درصدی حقوق بازنشستگی اعلام کرده و در نتیجه مستمری این افراد به میزان ۵.۸ میلیون تومان شده بود.

در همین رابطه، محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفته بود: حالا دولت مکلف است مجددا مصوبه هیات امنای صندوق بازنشستگان تامین‌اجتماعی و شورای عالی کار را در دستور کار قرار دهد.

وی متذکر شده بود: امیدواریم این اقدام مجلس در لغو مصوبه هیات وزیران این فضا را آماده کند که دولت با ۳۸ درصدی موافقت کند و هر چه سریع‌تر پرداخت حقوق بازنشستگان در سرزمین با عدد نو انجام شود.

زمان به دولت برای افزایش حقوق بازنشستگان

همچنین حسن صادقی، رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در این خصوص تصریح کرده بود: براساس قانون دولت اگر در زمان قانونی خود یعنی ۱۰ روز، ابلاغیه ریاست مجلس شورای اسلامی را اجرایی نکند، ریاست مجلس می‌تواند مستقیما مصوبه هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی را به دستگاه اجرایی مربوطه ارجاع دهد و دستگاه مربوطه نیز ملزم به اجرای مصوبه است.


تعیین تکلیف وضعیت همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

(۱۴۰۱/۰۵/۰۲) قالیباف رئیس مجلس: فرا رسیدن روز خانواده و تکریم بازنشستگان را گرامی می‌دارم؛ مجلس یازدهم از تاریخ شروع به کار، نگهداری به مطالبات بازنشستگان را در چارچوب وظایف و اختیارات خود در دستور کار قرار داده است، از مهم‌ترین کارها مجلس در راستای پاسخ به مطالبات به حق بخشی از بازنشستگان گرامی و ارجمند، تعیین تکلیف وضعیتِ همسان‌سازیِ حقوق‌ بازنشستگان تامین اجتماعی بود که با پیگیری‌های مخصوص مجلس پس از سال‌ها به نتیجه رسید؛ همچنین در بودجه ۱۴۰۱ نیز، قریب به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای استمرار همسان‌سازی و متناسب‌سازیِ حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، کشوری و لشکری در نظر گرفته شد.

وی ادامه داد: با توجه به اهتمام مخصوص دولت در پیگیری مطالبات بازنشستگان و با توجه به نظر هیات تطبیق مجلس در مورد تعیین حداقل مستمری بازنشستگی، از کارافتادگی و بازماندگان در سال ۱۴۰۱» با قانون، ضروری است دولت محترم هر چه سریعتر نسبت به رفع ایراد قانونی و اتخاذ تصمیم واجب برای رفع دغدغه‌های بازنشستگان محترم مبادرت ورزد.


اصلاح مصوبه حقوق بازنشستگان فراهم‌ اجتماعی تکذیب شد!

(۱۴۰۱/۰۵/۰۱) نایب رییس کمیسیون اجتماعی «خبر منتشر شده از قول خودش» را درباره اصلاح مصوبه حقوق بازنشستگان فراهم‌ اجتماعی را تکذیب کرد.

به شرح عکس زندگی به تعریف از باشگاه خبرنگاران کم سن، ولی اسماعیلی گفت: امروز خبری در فضای غیر واقعی به تعریف قول یکی از دوستان در مجلس منعکس شد و براساس همان خبر گفتم معاون اول همان افزایش ۳۸ درصدی را ابلاغ کرده است.

پس از اون تماس گرفتم از مشاور اصلی رسانه‌ای مخبر، معاون اول رئیس جمهور پرسیدم، او ابلاغ این مصوبه را تکذیب کرد؛‌ و از این رو تکذیبیه خبر قبلی را اعلام می‌کنم.

این در حالی است که ساعاتی نزد آقای اسماعیلی به خبرگزاری صدا و سیما گفته بود “معاون اول رئیس جمهور با اصلاح مصوبه دولت،‌ ابلاغ کرد که بازنشستگان فراهم‌ اجتماعی به جز حداقل‌بگیران، افزایش حقوق ۳۸ درصدی به اضافه ۵۱۵ هزار تومان را داشته باشند”


مصوبه ۱۰ درصدی هیات دولت برای بازنشستگان فراهم‌ اجتماعی باطل شد

(۱۴۰۱/۰۴/۲۹) رئیس هیأت مدیره کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران فراهم‌ اجتماعی خوزستان از ابطال مصوبه ۱۰ درصدی افزایش حقوق بازنشستگان توسط مجلس و ابلاغ اون به هیات دولت خبر داد و گفت: مصوبه شورای عالی کار مبنی بر افزایش ۳۸ درصدی به‌اضافه ۵۱۵ هزار تومان برای بازنشستگان سایر سطوح به تایید نهایی رسید.

به شرح خبرنگار ایلنا از خوزستان، عبدالحمید عبایی حسنی با اعلام این خبر اظهار کرد: با پیگیری‌های مستمر کانون عالی سرزمین و در رأس اون رئیس کانون عالی و عضو هیات امنای سازمان فراهم‌ اجتماعی و رایزنی‌ها، مقاومت و مقاومت خستگی‌ناپذیر، مجوز ابطال مصوبه ۱۰ درصدی هیات دولت توسط ریاست مجلس شورای اسلامی دریافت و به هیات دولت ابلاغ شد.

بازنشستگان سایر سطوح چشم به راه افزایش ۳۸ درصدی به‌اضافه ۵۱۵ هزار تومان باشند

وی افزود: درنهایت افزایش حقوق ۳۸ درصدی به‌اضافه ۵۱۵ هزار تومان بر پایه مصوبه شورای عالی کار و هیات امنای سازمان فراهم‌ اجتماعی برای بازنشستگان به تایید نهایی رسید و پژوهشگر شد.

رئیس هیات مدیره کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران فراهم‌ اجتماعی خوزستان گفت: این خبر مسرت‌قسمت که ماه‌ها بازنشستگان صبر اون را می‌کشیدند ساعتی نزد از سوی بیات رئیس کانون عالی و عضو هیات امنای سازمان فراهم‌ اجتماعی منتشر شد.

وی ادامه داد: اینجانب به‌عنوان نماینده ۲۳۰ هزار بازنشسته فراهم‌ اجتماعی خوزستان ،رؤسا، اعضای هیات مدیره و بازرسان ۲۲ کانون شهرستان‌های تابعه استان از تلاش‌های مستمر، مقاومت و مقاومت رئیس کانون عالی سرزمین، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، همراهی بازنشستگان فراهم‌ اجتماعی خوزستان سپاسگزاری می‌کنم.

حقوق بازنشستگان با متناسب‌سازی چقدر افزایش می‌یابد؟

(۱۴۰۱/۰۴/۲۸) علیرضا حیدری، نائب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری:  با تمدید قانون برنامه ششم توسعه، یعنی متناسب‌سازی یک بار دیگر باید برای فراوانی ۳٫۶ میلیون نفری بیمه‌شدگان این سازمان عملیاتی شود. این یعنی دولت باید یکبار دیگر برای کل این فراوانی منابع مالی واجب را نزد‌بینی کند.

به اعتقاد حیدری تاثیر این افزایش چیزی معادل ۲۰ درصد ارزش حقوق‌ کنونی عموم بازنشستگان حداقل‌بگیر و غیر حداقل‌بگیر خواهد بود که به مراتب تاثیر اون از افزایش ۵ درصدی حقوق بازنشستگان غیر حداقل‌بگیر زیادتر است.

برنامه متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان، به نام بخشی از برنامه ششم توسعه، از انتهای سال ۹۹ تا سال ۱۴۰۰ در سازمان تامین اجتماعی عملیاتی شد. دولت اجرای بخشی از اون را نیز در ارتباط با مستمری‌بگیران غیر حداقلی‌بگیر، به سال ۱۴۰۱ موکول کرده است.

اگر مجلس با تمدید اجرای این برنامه برای سال ۱۴۰۱ موافقت نکرده بود، تعهدات سازمان در حد همان ۲۵ درصد معوقه باقی می‌ماند. اما به دلیل این تمدید حالا صبر می‌رود که مدیریت دولتی این سازمان یکبار دیگر برای اجرای کامل و دوباره طرح متناسب‌سازی تامین منابع کند.

این توقع گرچه منشا و مبنای قانونی دارد اما به دلیل مقاومتی که دولت در برابر افزایش ۳۸ درصدی حقوق بازنشستگان غیر حداقلی‌بگیر از خود علامت داده است، کمی بعید و تحقق نشدنی به نظر می‌رسد.

مقاوم و دشوار بودن تحقق چنین مطالبه‌ای زمانی زیادتر به چشم می‌آید که به یادبیاوریم بهمن سال قبل دولت لایحه موسوم به دائمی شدن متناسب‌سازی را به دلیل مسائل مالی از مجلس پس گرفت.


احتمال افزایش چراغ خاموش حقوق بازنشستگان

(۱۴۰۱/۰۴/۲۶) مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در روزهای قبل سخن‌های دلگرم کننده‌ای راجع به احتمال افزایش حقوق بازنشستگان معترض زد. از سو دیگر علیرضا محجوب نماینده ادوار مجلس نیز نگاهی خوشبینانه به اتفاق دارد و از احتمال توافق ضمنی بر افزایش چراغ خاموش حقوق بازنشستگان خبر می‌دهد.

دعوایی که ابتدای امسال میان مستمری بگیران تامین اجتماعی با دولت برسر نحوه افزایش حقوق بازنشستگان ساختن شده بود به روبرویی دولت و مجلس ختم شد. آیا ممکن است این مشکل در بیصدا و بی‌خبری حل بشود و خواسته معترضان برآورده شود؟

باوجود آنکه پرونده این اختلاف حقوقی همچنان مفتوح است و احتمال تغییر در افزایش حقوق بازنشستگان وجود دارد اما سازمان تامین اجتماعی این روزها به واریز مستمری تیرماه مشغول است و بازنشستگان این سازمان همان مبلغی را دریافت می‌کنند که به تصویب هیات دولت رسیده بود.

این درحالی است که حدود یک ماه نزد هیات تطبیق مقررات مجلس در این مرافهه جانب کارگران بازنشسته را گرفت و نظر به ابطال مصوبه افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی داد. از اون تاریخ تاکنون موضع شخص رئیس مجلس در این رابطه مشخص نیست، دلیل با ارزش و مهم بودن این مسئله اون است که تنها رئیس مجلس است که می‌تواند، دولت را نسبت به تغییر حقوق تعیین شده برای بازنشستگان وادارد.

این روزها برای بازنشستگان تامین اجتماعی هیچ چیز مهمتر از افزایش حقوق نیست. سازمان تامین اجتماعی حدود ۳٫۶ میلیون نفر بازنشسته و مستمری بگیر دارد که از این تعداد بیش از یک میلیون نفر در زمره میانه بگیران و حداکثری بگیران قرار دارند.

صحببت‌های دلگرم کننده میرهاشم موسوی

بیصدا به وجود آمده در مجادله اخیر میان مجلس و دولت درحالی است که در روزهای قبل میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به شکل تلویحی، احتمال تغییر مصوبه جنجالی دولت را تایید کرد و گفت: پیگیری‌ها برای حل مشکل به وجود آمده ادامه دارد، به شکل مشخص از دفتر رئیس جمهور جویای مسئله هستند. بنابراین جای نگرانی برای بازنشستگان وجود ندارد. هر تاریخ که این مصوبه تغییر کند، سازمان آمادگی دارد تا با صدور احکام نو بازنشستگی، حقوق بازنشستگان را به نرخ نو افزایش دهد و مابه‌التفاوت ماه‌های قبل را نیز پرداخت کند.

توافق ضمنی مجلس و دولت؟

از این صحبت می‌توان اینجور استنباط کرد که دولت و مجلس بر سر حل مشکل مربوط به افزایش حقوق بازنشستگان به توافقی ضمنی رسیده‌اند، توافقی که از یکسو احترام مصوبات دولت نگه داری شود و از سوی دیگر بازنشستگان معترض به حقوق خود برسند.

تاکید بر نگه داری وجه دولت یکی از موضوعاتی بود که در همان روزهای اول شکل گیری دعوای میان بازنشستگان با دولت، راجع به اون صحبت می‌شد.

به شکل مشخص نمایندگان نهادهای صنفی بازنشستگی در تعریف قول‌هایی که از جلسات مشترکشان با مقامات دولتی داشتند، گفتند: دولت آماده به تغییر مصوبه است و در عین حال تمایل دارد این اتفاق طوری بیفتد که وجهه اون مخدوش نشود.

نظر خوشبین‌نانه علیرضا محجوب

در همین رابطه علیرضا محجوب، دبیرکل خانه کارگر و نماینده ادوار مجالس پنجم تا دهم شورای اسلامی به معامله‌نیوز گفت: مطلع هستیم که شخص رئیس مجلس کارها قانونی واجب را انجام داده است، این مصوبه در عمل یک قدم تا ابطال شدن فاصله دارد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر شواهد و قرائن علامت می‌دهد که برخلاف موضعگیری‌های اولیه، دولت اشتباه خود را پذیرفته است اما تصمیم دارد بی‌سرو صدا و چراغ خاموش داستان را فیصله دهد.

محجوب افزود: طبق آیین نامه مربوط به هیات تطبیق مقررات مجلس، دولت یک ماه سپس از ابلاغ نظر رئیس مجلس فرجه دارد تا مصوبه را مورد گفت و گو را رفع ایراد کند، به نظر می‌رسد در داستان مربوط به افزایش حقوق بازنشستگان، دولت می‌خواهد این فرجه سپری شود و سپس مصوبه هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی را مبنای پرداخت مستمری‌ها قرار دهد. البته این در حالتی است که مصوبه قبلی ابطال شود اما اگر دولت تصمیم تصحیح اون را داشته باشد این نگرانی وجود دارد که به جای افزایش ۱۰ درصد این بار رقم دیگری غیر از ۳۸ درصد پیشنهادی سازمان تامین اجتماعی به نام مستمری نو تعیین شود.

به شرح معامله‌نیوز اگر قطعه خوش بینانه صحبت دبیرکل خانه کارگر را در کنار سخن‌های دلگرم کننده مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی قرار دهیم، به این نتیجه خواهیم رسید که به احتمال فراوان پرونده افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با اتمام رسیدن فرجه زمانی تعیین شده به آخر خواهد رسید و در نهایت با ملاک قرار گرفتن منظور سازمان تامین اجتماعی، مابه التفاوت ماه‌های سپری شده از سال ۱۴۰۱ به حساب مستمری بگیران واریز خواهد شد.


واکنش روزنامه جمهوری اسلامی به میزان افزایش حقوق بازنشستگان

(۱۴۰۱/۰۴/۲۵) روزنامه جمهوری اسلامی ایرانی در واکنش به افزایش حقوق بازنشستگان نوشت: برخی از حضرات، عدالت را با مساوات اشتباه می‌گیرند چنان که در ماجرای حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، چنین شعار می‌دهندو سخن‌ها می‌گویند.

ازجمله سخنگوی دولت می‌گوید “عادلانه کردن پرداخت حقوق کارکنان، کارگران و بازنشستگان از شعار‌های اصلی دولت سیزدهم است. “، اما باید سوال کرد “عادلانه” در دید شما چه معنایی دارد که مجلس را هم به ناهمراهی می‌نوازید و می‌گوئید، “مجلس لایحه دولت در رابطه با عادلانه سازی حقوق به نفع دهک‌های پایین جامعه را نپذیرفت. “؟ عدالت که “همه شمول” است. نمی‌شود اون را به نفع کسی تعریف کرد.

بی‌توجهی رئیس مجلس را یاد بردن نمی‌کنیم

اتفاقا سخن بر سر عدالت است. عدالت هیچ وقت به معنای مساوات نیست. بلکه استحقاق و اولویت‌ها باید در نظر گرفته شوند. عدالت آنست که هر موجودی به میزان حق، توانایی و لیاقت خود سهمی دریافت کند. ” آنچه ما خواهان آنیم هم دقیقا همین است که براساس بیمه پردازی، و استحقاقی که ساختن شده، مستمری بگیریم.

دولت محترم اگر مساوات را عدالت می‌داند، حقوقِ رئیس‌جمهور و معاون اول و سخنگو را صحیح به اندازه یک کارمند ساده تعیین و فیشِ اون را منتشر کند. هنگامی خود چنین نمی‌کنند و برای خود مساوات را عدالت نمی‌دانند چطور برای دیگران که می‌خواهند به اندازه‌ای که گذاشته‌اند از جیب خود بردارند ادعای عدالت می‌کنند؟ ما این رفتار را خلاف عدالت می‌دانیم. با سپاس از تلاش برخی نمایندگان مجلس و کمیسیون تطبیق، بی‌توجهی امروزِ شخصِ رئیس مجلس را یاد بردن نمی‌کنیم و درکنارِ خاطره نگرانی تبلیغاتی ایشان از یخچال بازنشستگان در تبلیغاتِ ریاست جمهوری ۱۳۹۶ را به یاد می‌سپاریم.


ماجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان چیست؟/ احتمال افزایش مجدد مستمری‌ها

(۱۴۰۱/۰۴/۲۳) مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و بازنشستگان این سازمان روایتی متفاوت از متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان دارند. اختلاف میان این دو روایت به حدی است که به نظر می‌رسد این سازمان به زودی در رابطه با مستمری‌بگیران خود با چالش جدیدی غیر از چالش افزایش ۱۰ درصدی حقوق آنها روبرو می‌شود.

به شرح معامله‌نیوز، یکی از مطالبات تسویه نشده بازنشستگان تامین اجتماعی، قسمت اجرا نشده متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی است که از تاریخ اجرا در اسفند سال ۹۹ تاکنون معطل مانده است.

به روایت تشکل‌های صنفی بازنشستگی، از مجموع کل عایدی که قرار بود با اجرای برنامه متناسب‌سازی نصیب کارگران بازنشسته شود، ۲۵ درصد باقیمانده است. طبق تکلیف قانونی دولت باید اون را اعمال کند. علاوه براین، با توجه به تمدید قانون برنامه ششم توسعه برای یک بار دیگر، مدیریت دولتی سازمان تامین اجتماعی باید ضمن پرداخت این طلب، برای یکبار دیگر متناسب‌سازی را به نام یکی از مفاد این برنامه از نو اجرا کند.

اختلاف بر سر افزایش حقوق مستمری‌بگیران

البته این اتفاق به نزد از جنجالی شدن نحوه افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۱ مربوط است. در واقعیت این روزها در سایه روزه بیصدا مجلس، اختلاف نظر میان دولت و بازنشستگان بر سر افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان فراوان زیاد گذشته برقرار است. در نتیجه کمتر راجع به طلب پرداخت نشده متناسب‌سازی صحبت می‌شود.

با این حال مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به تازگی راجع به قسمت اجرا نشده متناسب‌سازی، صحبت‌های داشت که با توقع بازنشستگان متفاوت بود. به شکل مشخص در روایتی که ایلنا اون‌ را از زبان میرهاشم موسوی آورده، آمده است: «این ۲۵درصد باقی‌مانده صحیح است ولی ۲۵درصد مزبور مربوط به تاریخ برقراری حقوق است. عددی که از این ۲۵درصد روی حقوق مستمری تاثیر می‌گذارد چیزی بین چهار تا پنج درصد است. به شکل جدی دنبال کننده اعمال تاثیر همین ۲۵درصد باقی‌مانده در سال جاری هستیم و این داستان حق بازنشستگان است. ما نیز اعلام کردیم که انشاالله باید برای سایر سطوح بای اعمال شود.»

آشکار است که در این روایت، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی چیزی از قسمت دوم خواسته کارگران بازنشسته نمی‌گوید. این یعنی اینکه سازمان خود را مکلف نمی‌داند تا در چارچوب تمدید یک ساله قانون برنامه ششم توسعه، قانون متناسب‌سازی را یکبار دیگر اجرا کند.

متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان چیست؟

متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی، اتفاقی بود که سرانجام سپس از بالا و فرود فراوان در انتهای سال ۹۹ انجام شد. در هر نظام اقتصادی، مستمری بازنشستگی به دلیل تورم سالیانه ‌به مطالعه ارزش اولیه خود را از دست می‌دهد. با توجه به تکرار نوسانات اقتصادی در ایران، مساله نابودی حقوق بازنشستگان شیب شدیدتری دارد.

این به معنی اون است که اگر کارمند یا کارگری ۱۰ سال نزد با دریافت مستمری قابل قبولی بازنشسته شده بود، حالا حقوق بازنشستگی او دیگر ارزش گذشته را ندارد. حتی در سنجیدن با کارگر یا کارمند هم‌رتبه دیگری که در سال‌های سپس از او بازنشسته می‌شود، به شکل چشمگیری کمتر است.

نتیجه این وضعیت اجرای برنامه‌های ادواری متناسب‌سازی از سوی دولت‌هاست. زیرا با توجه به ماهیت اجتماعی و بین‌النسلی صندوق‌های بازنشستگی، دولت‌ها در قبال استمرار کوشش این صندوق‌ها مسئولیتی تضامنی دارند.

بر همین پایه بود که یک نوبت در انتهای دهه ۸۰ و نوبت دوم در انتهای دهه ۹۰ دولت‌های وقت به نظم برنامه‌های موسوم به همسان‌سازی و متناسب‌سازی را اجرا کردند تا از محل منابعی غیر منابع این صندوق‌ها امکان ترمیم قدرت خرید بازنشستگان را آماده کنند.

با توجه به تفاوتی که بین دیدگاه‌های بازنشستگان و مدیریت دولتی سازمان تامین اجتماعی وجود دارد، به نظر می‌رسد سوای از مساله افزایش حقوق بازنشستگان این سازمان در سال ۱۴۰۱، تامین اجتماعی در رابطه با اجرای قانون متناسب‌سازی نیز به زودی با چالش دیگری روبرو می‌شود.


احکام حقوق بازنشستگان اصلاح می‌شود؟

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: آنچه که تاکنون برای افزایش حقوق بازنشستگان انجام شده بر پایه قانون بوده و تصمیم دولت به ما ابلاغ شده و باید اون را اجرا می‌کردیم و اگر اون را اجرا نمی‌کردیم بازنشستگان به همان افزایش حداقلی هم نمی‌رسیدند.

او گفت: اگر واقعا در قانون تغییر ساختن شود، حتما احکام اصلاح می‌شود و بازنشستگان دلواپس نباشند زیرا مشکلی در زمینه تغییر احکام وجود ندارد.


لغو افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان به کجا رسید؟

(۱۴۰۱/۰۴/۱۱) همچنین یکی از خبرهای داغ این روزهای بازنشستگان مربوط لغو افزایش ۱۰ درصدی حقوق آنهاست. به علی بابایی کارنامی عضو کمیسیون اجتماعی و رئیس فراکسیون کارگری مجلس درخصوص تعیین تکلیف مصوبه دولت درخصوص حقوق بازنشستگان و نظر هیات تطبیق مصوبات مبنی بر مغایرت اون با ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، گفت: هیات تطبیق مصوبات مجلس شورای اسلامی سپس از دریافت شرح و مستندات کمیسیون اجتماعی پس از یک مهلت قانونی یک هفته‌ای نظر خود را مبنی بر مغایرت مصوبه دولت با ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی طی نامه‌ای به دولت اعلام کرد.

وی ادامه داد: دولت هم سپس از دریافت نامه یک مهلت ۱۰ روزه داشت که به این ایراد درون شده و پاسخ بدهد که روز سه‌شنبه دولت نظر خود را طی نامه‌ای به هیات تطبیق مصوبات اعلام کرد.

بابایی کارنامی افزود: این نامه حالا به هیات تطبیق مصوبات رسیده و این هیات باید طی یک مهلت قانونی پاسخ دولت را با آنچه که خودش تفسیر کرده تطبیق دهد و نظر نهایی را به رئیس مجلس اعلام کند.

وی عنوان کرد: سپس از اعلام نظر هیات تطبیق مصوبات به آقای قالیباف، رئیس مجلس طی یک نامه نظرنهایی را به دولت اعلام خواهد کرد که این نامه می‌تواند محتوی ابطال یا تایید مصوبه دولت درخصوص حقوق بازنشستگان باشد.


خبر خوش برای بازنشستگان داریم

(۱۴۰۱/۰۴/۵) رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی با نشانه به دستور رئیس جمهور برای برگزاری جلسه با کانون عالی بازنشستگان اظهار کرد: این جلسه با وجود معاون اول رئیس جمهور برگزار شد و چهار ساعت به طول انجامید. در این جلسه تصمیم گرفته شد ماده ۹۶ تامین اجتماعی اجرایی شود اما قرار بر این شد اجرایی شدن اون توسط معاون اول شکل بگیرد.وی بیان کرد: هفته قبل نیز رئیس جمهور به معاون خود دستور دادند با هماهنگی سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشکلات بازنشستگان حل شود. کانون عالی نیز جلسه‌ای را با سرپرست وزارت کار داشت که سرپرست این وزارت خانه در آخر جلسه اعلام کرد خبر خوشی را برای بازنشستگان دارد.

کشاورز کیا افزود: همه افراد مرتبط در حوزه بازنشستگان اعم از کانون و خود بازنشستگان چشم به راه هستند که این خبر خوش را بشنوند و از این حالت استرس و اضطراب چند ماه قبل خارج شوند و اساسا از رئیس جمهور انتظاری به جز این نداریم.


مصوبه افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان ابطال و برای اصلاح به هیئت دولت ارجاع شد

(۱۴۰۱/۰۳/۳۰) ولی اسماعیلی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با نشانه به نشست عصر امروز (دوشنبه ۳۰ خرداد ماه) هیئت تطبیق مصوبات درباره افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ، گفت: هیئت تطبیق مصوبه ۱۰ درصد افزایش حقوق بازنشستگان را مغایر با ماده ۹۶ قانون کار تشخیص داده است و بر پایه اصل ۱۳۸ قانون اساسی این مصوبه را ابطال و در نهایت این مصوبه برای اصلاح به هیئت دولت ارجاع داده خواهد شد.


(۱۴۰۱/۰۳/۲۹) ولی اسماعیلی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با نشانه به نشستِ روز قبل هیات تطبیق مقررات دولت با قوانین درباره افزایش حقوق بازنشستگان فراهم‌ اجتماعی گفت: در این نشست که پیرو مباحثی درباره مصوبه هیات دولت برای افزایش حقوق بازنشستگان فراهم‌ اجتماعی و نظر کمیسیون اجتماعی مبنی‌بر مغایرت این مصوبه با ماده ۹۶ قانون فراهم‌ اجتماعی، برگزار شد؛ حقوقدانان، مخالف این مغایرت بودند و تصریح کردند طبق این مصوبه دولت باید این افزایش حقوق را تصویب کند.

دولت حق دخالت در تامین اجتماعی را دارد؟

به گفته اسماعیلی اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس که مخالف دیدگاه حقوقدانان آماده در جلسه بودند استدلال می‌کردند طبق اساسنامه سازمان فراهم‌ اجتماعی که یک موسسه عمومی غیردولتی است، دولت حق دخالت در امور اداری و منابع این سازمان را ندارد و براساس ماده ۹۶ قانون فراهم‌ اجتماعی باید میزان افزایش حقوق بازنشستگان فراهم‌ اجتماعی متناسب با افزایش هزینه زندگی و تورم سالانه در نظر گرفته می‌شد درحالی که مصوبه هیات دولت حقوق بازنشستگان فراهم‌ اجتماعی را تنها ۱۰ درصد افزایش داده که این افزایش با ماده ۹۶ قانون فراهم‌ اجتماعی و مصوبه هیات امنا و هیات مدیره فراهم‌ اجتماعی مغایرت دارد و همچنین دخالت دولت در کاستن از افزایش سایر سطوح از ۳۸ به ۱۰ درصد، نادرست و بلاوجه است.

تاریخ اعلام نتیجه نشست مجلس درباره افزایش حقوق بازنشستگان

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: نتیجه نشست کارشناسی هیئت تطبیق مقررات درباره افزایش حقوق بازنشستگان فراهم‌ اجتماعی فردا ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ اعلام می‌شود.


پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان فراهم‌ اجتماعی شروع شد

(۱۴۰۱/۰۳/۲۵) سازمان تامین‌اجتماعی:

پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان از امروز به شکل استانی شروع شده و ظرف چند روز آتی در سراسر سرزمین تکمیل می‌شود.

مستمری‌بگیرانی که واریزی اون‌ها در حساب‌هایی به جز بانک رفاه انجام می‌شود، مجموع حقوق و مابه‌تفاوت خرداد را در تاریخ ۲۹ خرداد دریافت خواهند کرد.

فرایند پرداخت حقوق این ماه، مشابه روال معمول و فهرست الفبایی، از بیستم خرداد شروع شده و تا آخر ماه ادامه دارد.

همچنین مابه‌التفاوت افزایش حقوق فروردین و اردیبهشت بازنشستگان نیز طی ماه‌های تیر و مرداد پرداخت می‌شود.


رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی:

افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان ابطال می‌شود؟

(۱۴۰۱/۰۳/۲۳) اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس نحوه افزایش حقوق بازنشستگان را مغایر با قانون تامین اجتماعی خواندند و لذا در نهایت مقرر شد ظرف ۴۸ ساعت آینده مصوبه افزایش ۱۰ درصدی حقوق سایر سطوح بازنشستگان ابطال شود.

در صورتی که این مصوبه توسط هیئت دولت ابطال نشود، کمیسیون اجتماعی مجلس راسا درخواست ابطال این مصوبه را به پیشگاه علنی مجلس ارائه خواهد کرد.


بهادری جهرمی، سخنگوی دولت:

دستور رئیس‌ جمهور برای بررسی وضعیت دریافتی بازنشستگان تامین اجتماعی

(۱۴۰۱/۰۳/۲۲) در پی درخواست‌ گروه‌هایی از بازنشستگان در خصوص وضعیت دریافتی خود در سال جاری از رئیس جمهور، آیت‌خدا رئیسی به معاون اول دستور داد تا داستان را با وجود نمایندگان بازنشستگان و سازمان تامین اجتماعی بررسی و پیشنهادات حمایتی خود را ارائه کنند.

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی پس از تصویب در هیئت وزیران اعلام شد که بر پایه اون حداقل دریافتی مستمری بگیران نباید از حداقل حقوق مصوب همان سال کارگران کمتر باشد.

مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی

به شرح ایسنا، بر پایه مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی، افزایش مستمری مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی هر سال به تصویب هیئت وزیران می رسد، به نحوی که حداقل دریافتی مستمری بگیران از حداقل حقوق مصوب همان سال کارگران کمتر نباشد.

وفق مصوبه شورای عالی کار مورخ ۱۹ اسفند ۱۴۰۰، حداقل دریافتی کارگران برای سال ۱۴۰۱ به مبلغ پنج میلیون و ۵۸۰ هزار تومان در ماه رسید.

افزایش حقوق حداقلی بگیران بازنشسته تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

بنابراین براساس مصوبه اخیر هیئت وزیران مقرر شد که در خصوص حداقل حقوق بازنشستگان، از کار افتادگان و مجموع مستمری بازماندگان سازمان تامین اجتماعی که به موجب قوانینی از جمله مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی نباید از حداقل پاداش کارگری کمتر باشد؛ با رعایت قوانین مربوط و لحاظ مصوبه شورای عالی کار ، میزان دریافتی آنان معادل حداقل حقوق و دستمزد کارگران شاغل تعیین و با افزایش ۵۷.۴ درصدی دنبال خواهد بود، به نحوی که از پنج میلیون و ۵۸۰ هزار تومان کمتر نباشد.

در خصوص مستمری از کارافتادگان جزئی و سایر افرادی که مستمری آنان به نسبت سنوات پرداخت حق بیمه برقرار شده است به همان نسبت و مبتنی بر مصوبه فوق افزایش خواهد یافت.

افزایش مستمری سایر سطوح

همچنین با توجه به حکم قانون بودجه سال ۱۴۰۱ (مصوب مجلس شورای اسلامی) در خصوص صندوق های مختلف بازنشستگی (مبنی بر رشد ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان) و در راستای هماهنگ سازی پرداخت حقوق در کلیه صندوق های بازنشستگی، برای این دسته از مشمولین که دارای دریافتی بیش از حداقل باشند، افزایش ۱۰ درصدی اعمال می شود. همچنین به منظور کمک به معیشت مستمری بگیران بالاتر از حداقل، علاوه بر ۱۰ درصد مذکور ، مبلغ ۶۵۰ هزار تومان (تاسقف دریافتی ماهانه ۱۰ میلیون تومان) به شکل ماهانه پرداخت خواهد شد.

حقوق فروردین و اردیبهشت بازنشستگان تامین اجتماعی چه می‌شود؟

مابه التفاوت حقوق فروردین ماه و اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ با حقوق تیر ماه و مرداد ماه پرداخت خواهد شد.

[ad_2]