انتشار این ماده در اتمسفر، سد از ذوب یخ‌های قطبی می‌شود!

[ad_1]

دانایان می‌گویند که شاید راهکاری برای پیشگیری از ذوب یخ‌های قطبی کشف کرده باشند که با استفاده از نوعی ماده ویژه عملی می‌شود. 

دانایان معتقدند که بهترین راهکار برای پیشگیری از افزایش سطح آب دریاها در پی ساختن تغییرات اقلیمی، منجمد کردن مجدد یخ‌های قطبی در شمال و جنوب با پاشیدن گوگرد دی‌اکسید در جو است!

آرون گروپس

زیادتر بخوانید: تصفیه کثیفی هوا با علمی جدید خودروسازان هلندی!

ذوب یخ‌های قطبی

گروهی از محققان اخیرا طرحی شگفت آور و گفت و گو برانگیز برای انجماد مجدد یخ‌های قطبی در شمالگان و جنوبگان منظور داده‌اند که میزان آثار ناشی از گرمایش جهانی را کاهش می‌دهد. اون‌ها می‌گویند که هواپیماهایی که در ارتفاع بالا پرواز می‌کنند باید ذرات میکروسکوپی آئروسلی را در اتمسفر پخش کنند که منجر به انعکاس روشنایی خورشید می‌شود و دمای کوه‌های یخی در حال انجماد را پایین می‌آورد.

در این طرح منظور، دانایان نیاز به 175 هزار پرواز در طول سال را مطرح کرده‌اند. این تعداد پرواز خود می‌تواند دلیل انتشار میلیون‌ها بدن کربن دی‌اکسید در اتمسفر شود.

انتشار این ماده در اتمسفر، مانع از ذوب یخ‌های قطبی می‌شود!

این مطالعه توسط ویک اسمیت یکی از اساتید دانشگاه ییل آمریکا رهبری شده است. اسمیت می‌گوید که این طرح یکی از آثار ناشی از گرمایش جهانی را مورد مطالعه قرار داده است، نه سبب بروز اون را:

این طرح همانند آسپرین است، نه پنی‌سیلین. طرح ما جایگزینی برای کربن‌زدایی محسوب نمی‌شود.

در بخشی از این طرح منظور آمده که ناوگانی متشکل از 125 تانکر سوخت‌رسان هوا به هوا، ابری از ذرات میکروسکوپی گوگرد دی‌اکسید را در ارتفاع 13 کیلومتری و عرض جغرافیایی 60 مقام در هر دو نیم‌کره آزاد می‌کند. ذرات آزادشده به سادگی و از راه بادهایی که در ارتفاعات بالا می‌وزند به سو قطب‌ها حرکت می‌کنند و زمین زیرین را در سایه قرار می‌دهند.

دانایان می‌گویند که آزاد کردن حدود 13 میلیون بدن ذرات میکروسکوپی گوگرد دی‌اکسید در بهار و تابستان می‌تواند سبب شود تا ناحیه‌های قطبی تا دو مقام سانتیگراد سرد‌تر شوند. در عرض‌های جغرافیایی میانی، میزان کاهش دما کمتر از این خواهد بود.

طرحی که دانایان در نظر دارند، به دلیل نیاز به تعداد فراوان پرواز کمی گفت و گو‌برانگیز است. این تعداد پرواز بالا معادل بیش از دور روز ترافیک هوایی جهانی در سال 2021 است که خود مقادیر معتنابهی از گازهای گلخانه‌ای را به جو بالایی اتمسفر درون می‌کند و صدمه زیادی در پی دارد.

دیگر دانایان در ارتباط با ساختن پوششی در راه روشنایی خورشید رویکری محتاطانه دارند چراکه معتقدند چنین کاری می‌تواند عواقبی ناخواسته برای کشاورزی به دنبال داشته باشد.

محققان این تحقیق اما معتقدند که تنها 1 درصد از کل فراوانی زمین در منطقه هدف زندگی می‌کنند و بودجه سالانه 10 میلیارد پوندی این طرح فراوان کمتر از هزینه کربن‌زدایی با دیگر روش‌های سازگار با تغییرات اقلیمی است. اسمیت می‌گوید که این طرح در هیچ جایی از زمین به اندازه قطب‌های شمال و جنوب پاسخگو نیست. او همچنین می‌گوید که هر طرحی که به کاهش آثار ناشی از گرمایش جهانی منجر شود، به نفع کل نژاد بشر است.

انتشار این ماده در اتمسفر، مانع از ذوب یخ‌های قطبی می‌شود!
پیشگیری از ذوب یخ‌های قطبی

بنابر آمارهای رسمی، قطب‌ها با سرعتی چندین برابر میانگین جهانی در حال گرم شدن هستند. آغاز سال جاری میلادی دانایان اعلام کرده بودند که دمای هوا در قطب شمال و جنوب رکوردشکنی کرده است. اگر صفحه یخی عظیم گرینلند و صفحه یخی غرب جنوبگان با این روند به ذوب شدن ادامه دهند، سطح دریاها تا چند متر افزایش پیدا می‌کند. بر همین مبنا، دیوید کینگ یکی از محققان این تحقیق می گوید که تاریخ اقدام علیه آثار گرمایش جهانی فرا رسیده است:

هدف اصلی این است که در حین کاهش عمیق و سریع انتشار گازهای گلخانه‌ای، برای خود تاریخ بخریم. این موضوعی ضروری است. اگر با شتاب فعلی به انتشار گازهای گلخانه‌ای ادامه دهیم، پخته خواهیم شد.

شاون فیتزجرالد می‌گوید که باید با این مشکل سریعا مواجهه شود: «استفاده از هواپیما ابداً خوب نیست، اما آثار اون گازهای گلخانه‌ای در طولانی‌زمان مشاهده خواهد شد. در حال آماده دلواپس آثار تغییرات اقلیمی هستیم. این موضوعی واقعاً سریع است.»

زیادتر بخوانید:

نظر شما در مورد طرح جدید برای پیشگیری از ذوب یخ‌های قطبی چیست؟ نظرات خود را در قسمت کامنت‌ها با جونی در بین بگذارید.

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *