انتقاد بی سابقه رییس جمهور تاجیکستان از ولادیمیر پوتین مقابل خود وی

[ad_1]

در جدید ترین تهدید برای ولادیمیر پوتین، رییس جمهور تاجیکستان سخنرانی انتقادآمیزی از سیاست های کرملین در برابر چشمان پوتین ایراد کرد که علامت می دهد رییس جمهور روسیه دیگر احترام و اثرگذاری قبل در عمر خلوتش را ندارد. امامعلی رحمان رییس جمهور دیکتاتورمآب تاجیکستان که از سال ۱۹۹۴ رهبری این سرزمین ۹ میلیون نفری را در اختیار دارد، در جریان نشست اخیر آستانه فکر خود در مورد حمله روسیه به اوکراین را به گوش رییس جمهوری روسیه می رساند. پوتین نیز در حالی که به صحبت های رییس جمهور تاجیکستان گوش می دهد به وضوح غافلگیر شده و در حالی که روی صندلی اش به پشت خم شده و ژست عجیبی می گیرد به سخنرانی ۷ دقیقه ای رحمان گوش می دهد.

انتقاد بی سابقه رییس جمهور تاجیکستان از ولادیمیر پوتین مقابل خود وی

امامعلی رحمان در صحبت های خود که انتقاد به سیاست های روسیه است چنین می گوید: «بله صحیح است که ما ملت های کوچکی هستیم، ما ۱۰۰ و ۲۰۰ میلیون فراوانی نداریم اما تاریخ و فرهنگ داریم. دوست داریم، می خواهیم که به ما احترام گذاشته شود. ما چیزی نیاز نداریم جز اینکه به ما احترام گذاشته شود». در این سخنرانی آتشین و انتقادی نسبت به ولادیمیر پوتین، رهبران آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، قرقیزستان، ترکمنستان و آذربایجان نیز وجود داشتند. رییس جمهور تاجیکستان در ادامه می گوید: «برای چی باید [به روسیه] خواهش کنیم تا در یک نمایشگاه کوچک در تاجیکستان شرکت کند؟ من دستوراتی را به وزارت امور خارجه دادم. حتی با شما صحبت کردم تا از روسیه بخواهم دستکم در سطح وزیر شرکت کند. نشد حتی در سطح معاون وزیر. آیا لیاقت تاجیکستان همین است. یک شریک استراتژیک؟».

انتقاد بی سابقه رییس جمهور تاجیکستان از ولادیمیر پوتین مقابل خود وی

این اولین باری نیست که دوستان و متحدان پوتین در آسیا در انظار عمومی به او انتقاد می کنند، سپس از اینکه شکست سیاست های پوتین در اوکراین دلیل شده اون ها نیز ضعف کرملین را حس کنند. در ماه قبل و در نشستی در سمرقند، ازبکستان، شی جین پینگ رییس جمهور چین در مراسم غذا با پوتین شرکت نکرد در حالی که نارندرا مودی، نخست وزیر هند نیز در برابر دوربین ها به پوتین گفت: «حالا تاریخ جنگ نیست». رجب طیب اردوغان،رییس جمهور ترکیه نیز با چشم به راه گذاشتن روسیه به زمان ۳۰ ثانیه در برابر دوربین ها برای اینکه نزد از گفتگوها با وی دست بدهد نیز کوچک دیگری را برای رییس جمهور روسیه رقم زد. امامعلی رحمان در ادامه صحبت های خود سقوط پوتین را نزد بینی کرده و مدعی شد که روسیه همان اشتباهی را می کند که منجر به فروپاشی همبستگی جماهیر شوروی شد.

انتقاد بی سابقه رییس جمهور تاجیکستان از ولادیمیر پوتین مقابل خود وی

وی همچنین گفت که تاجران روسی به کشورش آمده و از منابع طبیعی این سرزمین برای خود ثروت ساخته اند اما تمایلی به اندوخته گذاری در تاجیکستان ندارند. رحمان خطاب به پوتین گفت: «ما پول شما را نمی خواهیم. ما می خواهیم آنطور که شایسته ماست مورد احترام قرار بگیریم. ما میزبان پایگاه های نظامی شما هستیم. هر کاری که از ما بخواهید را انجام می دهیم، ما واقعاً تلاش می کنیم دقیقاً همان چیزی باشیم که وانمود می کنید برای ما هستید، متحدان استراتژیک. اما هیچ وقت همانند شرکای استراتژیک با ما رفتار نشده است. تصمیم توهین ندارم اما می خواهیم به ما احترام گذاشته شود». شرایط جنگ در اوکراین درجه پوتین در بین متحدانش در درون و خارج از سرزمین را تضعیف کرده است.

انتقاد بی سابقه رییس جمهور تاجیکستان از ولادیمیر پوتین مقابل خود وی

در کنار تحقیرهای اخیر در میدان جنگ، پوتین اعلام کرد که بسیج نسبی که قرار بود ۳۰۰,۰۰۰ سرباز ذخیره روسی را به میدان جنگ در اوکراین بفرستد تا دو هفته دیگر به آخر خواهد رسید در حالی که شواهد از به نتیجه نرسیدن اون بر طبق انتظارات خبر می دهند. پوتین مدعی شده که تاکنون ۲۲۲,۰۰۰ نفر در قطعه این بسیج عمومی به خدمت گرفته شده اند در حالی که کارشناسان از نداشتن توانایی در تامین نیازهای این نیروهای ذخیره خبر می دهند و گفته می شود که بدون آموزش و تجهیزات کافی به خط مقدم جنگ فرستاده می شوند.

[ad_2]