اندوخته‌گذاری کلان متا در متاورس چه عایدی مشخصی داشته است؟

[ad_1]

اندوخته‌گذاری کلان متا در متاورس بسیاری از فعالان و تحلیلگران را دلواپس کرده است. به عقیده کارشناسان، متا در زمینه سیاست‌های مالی شفافیت ندارد.

از ابتدای سال 2021 تاکنون، شرکت متا بیش از 15 میلیارد دلار برای پروژه متاورس خود هزینه کرده است. محل دقیق اندوخته‌گذاری کلان متا در متاورس همچنان مشخص نیست. این داستان دلیل نگرانی اندوخته‌گذاران و تحلیلگران فعال در بازار شده است.

زیادتر بخوانید: آموزش اندوخته گذاری در متاورس

اندوخته‌گذاری کلان متا در متاورس

بسیاری از کارشناسان صنعت متاورس دلواپس هستند که اندوخته شرکت متا به دلیل سیاست‌های نامناسب اندوخته‌گذاری از بین برود.

دن ایوز (Dan Ives)، تحلیلگر Wedbush Securities در این راستا گفت: «مشکل اصلی این است که اون‌ها پول را خرج کرده و محل دقیق اندوخته‌گذاری خود را از دیگران پنهان می‌کنند. این داستان منجر به فاجعه خواهد شد. اندوخته‌گذاری کلان متا در متاورس یک شرط‌بندی برای زاکربرگ و تیمش به شمار می‌رود. در حال آماده، اون‌ها پول خود را روی آینده شرط‌بندی می‌کنند؛ در حالی که معامله اصلی‌شان با چالش‌های بزرگی دست و پنجه آرام می‌کند».

سرمایه‌گذاری کلان متا در متاورس چه عایدی مشخصی داشته است؟

شرکت متا در سال 2021 برای اولین بار شروع به افشای اطلاعات مالی برای واحد واقعیت غیر واقعی، Reality Labs نمود. در اون تاریخ متا ادعا کرده بود که بیش از 10 میلیارد دلار در پروژه متاورس اندوخته‌گذاری کرده است. در حال آماده هیچ علامت‌ای از آخر زیان شرکت متا مشاهده نمی‌شود.

شرکت متا در شش‌ماهه اول سال 2022 حدود 5 میلیارد دلار جراحت کرده است. بسیاری از تحلیلگران نزد‌بینی می‌کنند که مجموع زیان امسال متا از سال قبل زیادتر شود. Meta تا کنون هیچ‌گونه اظهارنظر رسمی در این زمینه منتشر نکرده است.

زیان مالی متا در سال 2022

سخنگوی شرکت متا اعلام کرد که جزئیات واحد مالی Reality Labs را آشکار نخواهد کرد. ایوز اظهار نمود که اندوخته‌گذاری کلان متا در متاورس دلواپس‌کننده بوده است. بروزرسانی‌های اخیر شرکت متا از جمله عرضه VR جدید 1500 دلاری و آواتارهای پایه این اندوخته‌گذاری را شگفت آور‌تر از نزد‌ می‌کند.

مارک زگوتوویچ (Mark Zgutowicz)، تحلیلگر Benchmark تخمین می‌زند که حداقل 60 درصد از زیان‌های Reality Labs ناشی از هزینه‌های هنگفت مطالعه و توسعه مورد نیاز برای ساخت یک دنیای غیر واقعی جدید است. او اعلام کرد:

تا زمانی که همه ما از عینک‌های شگفت آور و پیچیده واقعیت غیر واقعی استفاده نکنیم، حداقل از نظر مقیاس‌پذیری، متاورس واقعی وجود ندارد.

زگوتوویچ نشانه می‌کند که متا دلایل زیادی برای ساخت محصولات خود دارد. وی اعلام کرد: «برای مدیران شرکت متا مقاوم است که خارج رفته و شرکت‌های آرام‌افزاری منحصر به فرد دیگری را بخرند؛ زیرا مقررات شرکت به قدری پیچیده است که اون‌ها مجبورند علمی مورد نیاز خود را در درون بسازند».

عدم شفافیت سیاست‌های مالی متا

به عقیده زگوتوویچ، متا می‌تواند شفافیت بیشتری در زمینه سیاست‌های اندوخته‌گذاری خود داشته باشد. Meta تنها شرکتی نیست که از ارائه جزئیات زیان در قسمت‌های ویژه پیشگیری می‌کند. سایر شرکت‌های آمریکایی نیز همین کار را انجام داده‌اند. ایوان فینست (Ivan Feinseth)، تحلیلگر علمی Tigress Financial Partners اعلام کرد که به چشم انداز بلندمدت مارک زاکربرگ و پتانسیل متاورس اعتقاد دارد.

قینست اعلام کرد: «هنگامی فیسبوک اینستاگرام را خرید، مردم به زاکربرگ خندیدند و تصور کردند که او یک دیوانه است». ‌اون‌ها در این راستا اعلام کردند: «این مرد تمام پول خود را دور ریخته و علامت داد که اینستاگرام بهترین خرید تاریخ زندگیش بوده است. اینستاگرام نه تنها برای فیسبوک بلکه برای کل جامعه جهانی یک ثروت با ارزش به شمار می‌رود».

زیادتر بخوانید:

نظر شما درباره اندوخته‌گذاری کلان متا در متاورس چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت کامنت‌ها با جونی به اشتراک بگذارید.

منبع: gizchina

[ad_2]