اولین واکسن سرطان تا آخر سال مهیا استفاده خواهد بود؟

[ad_1]

دانایان در حال کار بر روی یک واکسن سرطان هستند که برای هر مریض شخصی سازی خواهد شد. این واکسن جدید برای معالجه بیماران مبتلا به ملانومای پرخطر -کشنده ترین نوع سرطان پوست- استفاده خواهد شد.

این واکسن متحول کننده که می‌تواند از مرگ هزاران نفر در سال پیشگیری کند در مرحله دومین آزمایش از سه آزمایش خود قرار دارد. شرکت های سازنده مُدرنا و مِرک اعلام کرده‌اند که نتایج آزمایشی که مشخص می‌کند آیا این واکسن از بازگشت سرطان پیشگیری می‌کند یا خیر تا آخر سال مهیا خواهد شد.

اولین واکسن سرطان تا پایان سال آماده استفاده خواهد بود؟

این واکسن آزمایشی مبتنی بر همان علمی آر اون ای پیام رسان (mRNA) است که برای ساخت واکسن های کووید ۱۹ استفاده شد. تولید واکسن های mRNA معمولا کم ارزش تر از واکسن های سنتی تمام خواهد شد، با این حال واکسن های شخصی سازی شده فراوان گران هستند. واکسن سرطان ملانوما برای هر مریض به طور جداگانه طراحی خواهد شد تا لنفوسیت های T (بخشی کلیدی از عکس العمل سیستم ایمنی بدن) را بر پایه مشخصه هر تومور تولید کند.

سرطان پوست دومین سرطان شایع در بین زنان و مردان ایرانی است و انواع مختلفی از اون وجود دارد که به‌طور کلی تحت دو مجموعه اصلی غیرملانوما و ملانوما قرار می‌گیرند.

اولین واکسن سرطان تا پایان سال آماده استفاده خواهد بود؟

واکسن های mRNA چطور عمل می‌کنند؟

واکسن های مرسوم با استفاده از اشکال ناتوان شده ویروس تولید می‌شوند اما ام آر ان ای ها تنها از کد ژنتیکی ویروس استفاده می‌کنند. هنگامی که یک واکسن mRNA به بدن تزریق می‌شود درون سلول‌ها شده و به آنها می‌گوید آنتی ژن ساختن کنند. این آنتی ژن ها توسط سیستم ایمنی شناسایی شده و اون را برای مبارزه با ویروس مهیا می‌کنند.

اولین واکسن سرطان تا پایان سال آماده استفاده خواهد بود؟

هیچ ویروسی برای ساختن واکسن mRNA واجب نیست و این به معنای تسریع روند تولید واکسن است. درنتیجه واکسن های ام آر ان ای به نام راه حلی سریع برای همه گیری بیماری های عفونی جدید مورد استقبال قرار گرفته‌اند. همچنین اگر برای مثال ویروسی حرکت پیدا کرده و شروع به تغییر کند می‌توان واکسن را به سرعت اطلاح کرد.

[ad_2]