ایلان ماسک : افزایش نرخ استفاده دلیل رکود اقتصاد آمریکا می‌شود

[ad_1]

ایلان ماسک در توییت اخیر خود به داستان نشان نرخ استفاده بر رکود اقتصاد آمریکا پرداخت. به عقیده ماسک، سیاست‌‌های فعلی فدرال رزرو منجر به رکود اقتصادی خواهد شد.

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا هشدار داد که افزایش شدید نرخ استفاده توسط فدرال رزرو احتمال رکود اقتصاد آمریکا را افزایش خواهد داد. کتی وود (Cathie Wood)، مدیرعامل Ark Invest نیز اخیراً هشدار داده بود که شاخص‌های تورمی پیشرو نظیر طلا و مس ریسک رکود اقتصادی را به دنبال دارند.

آرون گروپس

یبشتر بخوانید: بهترین ارز دیجیتال برای اندوخته گذاری 2022

احتمال رکود اقتصاد آمریکا

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس عصر روز جمعه در توییتی نوشت: «افزایش عمده نرخ استفاده بانک مرکزی آمریکا احتمال رکود اقتصادی را افزایش می‌دهد». توییت ماسک با استقبال پهناور از سوی مخاطبان مواجه شد. در تاریخ نگارش این مقاله، توییت ایلان ماسک 80 هزار بار لایک شده و تقریباً 7 هزار بار ری توییت شده است.

ایلان ماسک : افزایش نرخ بهره باعث رکود اقتصاد آمریکا می‌شود

در قسمت نظرات توییت منتشر شده، بسیاری از کاربران موافقت خود با مدیرعامل تسلا را علامت دادند. برخی دیگر نیز اصرار داشتند که او در مورد اقتصاد ایالات متحده اشتباه می‌کند. رائول پال (Raoul Pal)، مدیرعامل Real Vision و اندوخته‌گذار ارزهای دیجیتال، نظر مشابه‌ای با ایلان ماسک دارد.

نشان تصمیمات فدرال رزرو بر رکود اقتصادی

سون هنریش (Sven Henrich)، بنیان‌گذار Northmantrader و استراتژیست اصلی بازار، تأکید نمود که خطر اصلی عواقب نامطلوب کارها فدرال رزرو است. به عقیده هنریش، بانک مرکزی در وهله اول واکنش کندی نسبت به تورم داشته و الآن برای توقف اون، پای خود را روی ترمز می‌کوبد. هنریش اظهار کرد که فدرال رزرو بیش از حد به داده‌های قبل متکی است و این مسئله خطرات زیادی را به دنبال خواهد داشت. پیتر شیف (Peter Schiff)، یکی از مخالفین سرسخت بیت کوین در واکنش به توییت ایلان ماسک گفت:

کارها بانک مرکزی خطر ابر تورم را به دنبال دارد. هزینه‌های بدهی، رکود شدید، کسری پهناور بودجه فدرال و سقوط قیمت ثروت‌ها به بحران مالی بدتری نسبت به سال 2008 منجر خواهد شد.

ایلان ماسک : افزایش نرخ بهره باعث رکود اقتصاد آمریکا می‌شود

بسیاری از سیاست‌مداران نیز به صحبت‌های ایلان ماسک واکنش علامت دادند. نانسی میس (Nancy Mace)، نماینده کنگره در حمایت از توییت ماسک گفت:

در صورتی که جو بایدن و نانسی پلوسی تریلیون دلاری که وجود خارجی ندارد را خرج نکرده بودند، ما درباره این داستان مجبور به گفت و گو کردن نبودیم.

اظهارات اقتصاددانان درباره سیاست‌‌های اقتصادی آمریکا

جروم پاول (Jerome Powell)، رئیس فدرال رزرو در سخنرانی اخیر خود در جکسون هاول (Jackson Hole)، بر موضع تهاجمی بانک مرکزی در مواجهه با تورم تأکید کرد. به عقیده پاول، کارها فدرال رزرو جهت مبارزه با تورم احتمال رکود اقتصاد آمریکا را افزایش می‌دهد.

بسیاری از افراد نظیر سناتور الیزابت وارن (Elizabeth Warren)، دلواپس افزایش نرخ استفاده توسط فدرال رزرو هستند. این سناتور آمریکایی اعلام کرد که نسبت به کارها بانک مرکزی و فدرال رزرو شدیداً دلواپس است. به عقیده الیزابت وارن، کارها بانک مرکزی منجر به رکود اقتصاد آمریکا خواهد شد. کتی وود (Cathie Wood)، مدیرعامل شرکت آرک اینوست (ARK Invest) درباره احتمال رکود اقتصاد آمریکا گفت:

فدرال رزرو بر پایه شاخص‌های تأخیری نظیر اشتغال و تورم تصمیم‌گیری‌های خود را اتخاذ می‌کند. شاخص‌های پیشرو نظیر قیمت طلا و مس خطر ورود به رکود اقتصادی را علامت می‌دهند. قیمت نفت بیش از 35 درصد از اوج خود فاصله گرفته و قسمت اعظم رشد امسال را از بین برده است.

سنجش تورم با نرخ طلا

به عقیده کتی وود، قیمت طلا یکی از بهترین معیارها برای سنجش تورم به شمار می‌رود. طلا دو سال نزد در ماه آگوست 2022 به اوج قیمتی 2075 دلاری خود رسید. قیمت طلا از اون تاریخ تاکنون حدود 15 درصد کاهش یافته است. در بازه زمانی مشابه، قیمت چوب بیش از 60 درصد، قیمت مس 30 درصد، سنگ آهن 60 درصد، DRAM حدود 46 درصد و نفت ناپخته 35 درصد کاهش یافته است.

کتی وود معتقد است که خرده‌فروش‌ها در حال فروش کالاهای خود با تخفیف هستند. این کار جهت خالی شدن قفسه‌ها در بازه تعطیلات انجام می‌شود. احتمال ساختن رکود در شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) و شاخص هزینه مصرف شخصی (PCE) تا آخر سال وجود دارد. تورم در حال تبدیل شدن به رکود اقتصادی است.

ایلان ماسک در ماه آگوست اعلام کرده بود که تورم به اوج خود رسیده و به سرعت کاهش خواهد یافت. وی نزد‌بینی کرد که به زودی شاهد دوران 18 ماهه رکود اقتصاد آمریکا خواهیم بود.

زیادتر بخوانید:

نظر شما درباره احتمال رکود اقتصاد آمریکا چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت کامنت‌ها با جونی به اشتراک بگذارید.

منبع: bitcoin

[ad_2]