اینترنت کی وصل میشه؟

[ad_1]

اینترنت دنیای زندگی مردم را تغییر داده است و با وجود هزینه فراوان زیادتر کارهای امروزی نیاز به اینترنت دارد؟ اینترنت کی وصل خواهد شد؟
به شرح صفحه اقتصاد، اینترنت تبدیل به هزینه ای واجب در سبد مردم شده است. اینترنت دنیای زندگی مردم را عوض کرده است. اینترنت هزینه بسیاری دارد.تقریبا برای زیادتر کارهای امروزی نیاز به اینترنت هست. اینترنت زمان ها و حقوق های بیشتری آماده کرده است.

اینستاگرام و واتس اپ کی وصل می شوند؟

وزارت ارتباطات اعلام کرد: محدودیت‌هایی که بنا به ملاحظات و دستور مراجع ذی‌مصلحت، در روزهای قبل و در برخی ساعات روز در سطح بین‌المللی ساختن می‌شد، هم‌حالا برداشته شده است و تنها محدودیت موجود برای دو پلتفرم مذکور است که تصمیم‌گیری درباره آنها به سبب نقض قوانین حاکمیتی و نقشی که در ساختن فتنه داشتند باید در مراجعی که ذی‌مصلحت هستند، شکل گیرد.

وزارت ارتباطات اعلام کرد: محدودیت‌هایی که بنا به ملاحظات و دستور مراجع ذی‌مصلحت، در روزهای قبل و در برخی ساعات روز در سطح بین‌المللی ساختن می‌شد، هم حالا برداشته شده است.

به گفته ایرنا، وزارت ارتباطات و علمی اطلاعات در واکنش به شرح روزنامه خراسان با عنوان «سرگردانی کسب و کارهای اینترنتی» در توضیحاتی اعلام کرد:

«همان طور که عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و علمی اطلاعات شنبه قبل ۱۶ مهرماه در کنار مراسم افتتاح مرکز کنترل و فعالیت‌ ماهواره های سنجش از دور به اون تاکید کرد، ساختن محدودیت برای دو پلتفرم خارجی براساس تصمیم وزارت ارتباطات نبوده و ادامه اون نیز منوط به تصمیم مراجع امنیتی و کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه است.

وی همچنین در روز چهارشنبه ششم مهرماه در کنار جلسه هیئت دولت درباره محدودیت‌های اعمال شده برای این دو پلتفرم آمریکایی گفت: مرجع تصمیم گیری در  این زمینه وزارت ارتباطات نیست و برخی محدودیت‌ها بنا به شرایط سرزمین و به تشخیص مراجع ذی مصلحت در سرزمین ساختن شده است و برداشته شدن این محدودیت‌ها برعهده مرجعی است که محدود شدن اون را ابلاغ کرده است.

حال با توجه به این که وزیر ارتباطات در نوبت‌های مختلف درباره وضعیت محدودیت‌های دو پلتفرم اظهارنظر واحد و صریحی داشته است، اطلاق عبارت «اظهارات متناقض و مبهم» به ایشان شرح مذکور، کمی شگفت آور و غیرمنصفانه به نظر می‌رسد.

علی‌ای‌حال؛ خوشبختانه هم حالا همه خدمات داخلی بر بستر شبکه مردمی اطلاعات در حال انجام است و هیچ خدمت و سرویس داخلی مختل نشده است. ضمن اینکه محدودیت‌هایی که بنا به ملاحظات و دستور مراجع ذی‌مصلحت، در روزهای قبل و در برخی ساعات روز در سطح بین‌المللی ساختن می‌شد، هم حالا برداشته شده است و تنها محدودیت موجود برای دو پلتفرم مذکور است که تصمیم‌گیری درباره آنها به سبب نقض قوانین حاکمیتی و نقشی که در ساختن فتنه داشتند باید در مراجعی که ذی‌مصلحت هستند، شکل گیرد.

این عضو کمیسیون امنیت مردمی گفت: زمانی‌که صحبت از دهکده جهانی می‌شود و دنیا را در حد یک دهکده به هم فشرده و مرتبط می‌بینیم، نمی‌توانیم بگوییم سیاست ما بر این است که ارتباطات را در درون مرزهای‌مان محدود کنیم. چون امکان‌پذیر نیست و این جز صدمه به اقتصاد و خراب کردن رابطه مردم با حاکمیت و همچنین رواج فیلترشکن و راه‌های غیرمجاز ارتباطات هیچ حاصلی ندارد. اگر تاکنون محدود‌سازی تلگرام و ماهواره نتیجه داشته این راه را ادامه دهند، اما اگر این‌چنین نیست پس ادامه سیاست‌های نادرست، اشتباه است.

مهسا امینی ۲۲ شهریور ماه فوت کرد و سپس از فوت او اعتراضات در سرزمین شروع شد. اعتراضات دلیل محدودیت اینترنت و همین محدودیت‌ها موجب صدماتی به کسب‌و‌کارهای اینترنتی شد. اگر چه ضربه به کسب‌وکارهای اینترنتی بیش از سایر کسب‌وکارها بود، اما این صدمه تنها به کسب‌وکارهای اینترنتی ختم نشد و سایر کسب‌وکارها را نیز تحت تاثیر قرار داد. آسیبی که محدودیت اینترنت به کسب‌وکارها و اقتصاد سرزمین درون کرده است، اساس گفت‌وگوی «دنیای اقتصاد» با ۵ نماینده مجلس است.

ظرفیت پلتفرم‌های داخلی مناسب است؟

جلیل رحیمی دنیا‌آبادی، عضو کمیسیون امنیت مردمی مجلس در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با بیان اینکه محدود کردن اینترنت میلیاردها تومان خسارت بر مردم درون کرده است، گفت: زمانی‌که چالشی در این سطح چهره می‌دهد قطع اینترنت در یک محدوده‌ای طبیعی است. اما اینکه اینترنت کل سرزمین را محدود کنند دلیل درون آمدن میلیاردها خسارت بر مردم می‌شود.  او ادامه داد: هر تاریخ دری به تخته‌ای می‌خورد اینترنت را

قطع می‌کنند و این‌گونه نمی‌توان سرزمین را اداره کرد. چون حقوق مردم تباه و فضای نا‌امنی در سرزمین القا می‌شود همچنین به اقتصاد سرزمین نیز صدمه درون می‌شود. اقتصاد امروز مبتنی بر ارتباطات دیجیتال، الکترونیک و اینترنت است. بسیاری از کارهای مردم در بستر اینترنت انجام می‌شود و این نحوه تصمیم‌گیری و نحوه محدود‌سازی اینترنت کار اشتباهی است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه اپلیکیشن‌های داخلی ظرفیت مناسبی ندارند، تاکید کرد: لازمه استفاده از لطیف‌افزارهای داخلی کارآمدی این اپلیکیشن‌ها است اگر مردم ببینند که اپ‌های داخلی کیفیت و امنیت بالاتری دارد و برای حریم خصوصی فرد ارزش قائل است، ناخودآگاه به سو‌شان می‌روند و نیاز به تبلیغ نیست. او ادامه داد: اما متاسفانه اپ‌های داخلی ارتباطات جهانی ما را کاهش می‌دهند. ما نمی‌توانیم مردم را در بستر جزیره‌ای و به شکل آکواریومی آموزش دهیم. کشورهای بسیاری چنین تجربه‌ای در خصوص استفاده از اپ‌های داخلی را داشتند، اما حاصلی نداشته است. دنیا، دنیا ارتباطات است و نمی‌توانیم مردم را از عرصه ارتباطات بین‌المللی محروم کنیم. همچنین این امر به رابطه مردم با حاکمیت و حقوق مردم صدمه می‌زند.

این عضو کمیسیون امنیت مردمی گفت: زمانی‌که صحبت از دهکده جهانی می‌شود و دنیا را در حد یک دهکده به هم فشرده و مرتبط می‌بینیم، نمی‌توانیم بگوییم سیاست ما بر این است که ارتباطات را در درون مرزهای‌مان محدود کنیم. چون امکان‌پذیر نیست و این جز صدمه به اقتصاد و خراب کردن رابطه مردم با حاکمیت و همچنین رواج فیلترشکن و راه‌های غیرمجاز ارتباطات هیچ حاصلی ندارد. اگر تاکنون محدود‌سازی تلگرام و ماهواره نتیجه داشته این راه را ادامه دهند، اما اگر این‌چنین نیست پس ادامه سیاست‌های نادرست، اشتباه است.   فتح‌خدا توسلی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد»، با نشانه به تاثیر محدودیت اینترنت در اقتصاد سرزمین، گفت: «اغتشاشات» و محدودیت اینترنت در اقتصاد سرزمین قطعا تاثیر داشته است.

مردم به پلتفرم‌های‌ خارجی انس کرده‌اند و با وجود تاکید‌هایی که در سال‌های اخیر شده پلتفرم‌های داخلی نیرومند نشده است.  او ادامه داد: باید از شرایط امنیتی عبور و در شرایط یواش با هم گفت‌وگو کنیم و بخشی از زیان مردم جبران شود. ما باید بتوانیم از پلتفرم‌های داخلی و برخی از پلتفرم‌های خارجی در حدی که به امنیت مردمی صدمه نزند استفاده کنیم. ابتدا باید پلتفرم‌های داخلی را نیرومند کنیم، اما اقدام خاصی در سال‌های اخیر انجام نشده است. ما امکانات غرب را نداریم و علم ما در این حوزه جدید است، اما ظرفیت‌های ما کم نیست. کمیسیون اقتصادی قرار است جلساتی را با مسوولان برگزار کند تا از آمار صدمه به اقتصاد سرزمین مطلع شویم.

قطع اینترنت چقدر خسارت درون کرده است؟

غنی نظری، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با دنیای اقتصاد با نشانه به صدمه محدودیت اینترنت بر اقتصاد سرزمین گفت: «اغتشاشات» اخیر منجر به محدود‌سازی اینترنت شد و این محدودیت‌ها صدمه زیادی به کسب‌وکار مردم درون کرد. محدودیت اینترنت روش مناسبی نیست و مردم را فلج و اقتصاد دیجیتال را وابسته مشکل کرده است.  او ادامه داد: دولت باید فکر اساسی کند و تعریف جداگانه‌ای برای استفاده از اینترنت در اقتصاد داشته باشد، اما این امر کار سختی است. پلتفرم‌های داخلی باید ظرفیت مناسب برای استفاده مردم ساختن کنند. لطیف‌افزار سروش پول گرفت تا در زمینه پلتفرم‌های داخلی اقداماتی انجام دهد، اما کاری نکرد.

نظری گفت: هنوز گزارشی از میزان خسارت ناشی از محدودیت اینترنت بر اقتصاد سرزمین به مجلس و کمیسیون اقتصادی اعلام نشده است.  کاظم خوشحال، نایب رئیس کمیسیون آیین‌نامه مجلس در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با نشانه به صدمه کسب‌وکارها به سبب محدودیت‌های اینترنتی‌ گفت: حاکمیت به دنبال جبران خسارت مالی برای افرادی است که کسب‌وکار اینترنتی دارند. این علامت می‌دهد که حاکمیت نمی‌خواهد اینستاگرام، تلگرام و واتس‌اپ فیلتر باشد. اما  اگر این اتفاق بیفتد تبلیغات دشمن فراوان توانا‌تر می‌شود. ما به دنبال این هستیم که دولت به فکر کسانی باشد که کسب‌وکار اینترنتی داشتند. وزیر اقتصاد هم اعلام کرد که به دنبال جبران هستیم. اگر فضای سرزمین یواش شود فیلترینگ برطرف می‌شود چون پلتفرم‌های داخلی ظرفیت مناسبی ندارند.

روح‌خدا ایزدخواه، نماینده تهران و عضو کمیسیون صنایع و معادن در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد»، با بیان اینکه آماری از میزان خسارت در پی اعتراضات اخیر ندارم، گفت: وضعیت فعلی شرایط نسبتا بحرانی است و منعی در تصمیم‌گیری‌های کوتاه وقت برای محدودیت‌های اینترنتی نمی‌بینم. اما اگر قرار است فیلتر به شکل دائمی اتفاق بیفتاد نیاز به قانون دارد و مجلس در این خصوص بی‌نظر نبود. مجلس نسبت به قانونی کردن فضای غیر واقعی کار می‌کرد که فضا‌سازی کردند و جلوی اون را گرفتند. ما معتقدیم اون رویه باید ادامه پیدا کند و تبدیل به قانون شود. زمانی به قانون تبدیل شد دوره‌الخطاب است، اما اگر قانون نباشد و یک روز فیلتر کند و یک روز رفع فیلتر‌، خلاف رویه قانونی سرزمین است و اشکال دارد.

او ادامه داد: پلتفرم‌های داخلی نسبت به ۱۰ سال نزد پیشرفت‌های خوبی داشتند، اما دولت‌ها حمایت جدی از پلتفرم‌های داخلی نکردند. به لحاظ فنی و دانشی در این حوزه عقب‌مانده نیستیم و می‌توانیم این توانمندی داخلی را ساختن کنیم. اما نیاز به برنامه‌ریزی جدی و بلندمدت دولت دارد. این نماینده مجلس تاکید کرد: نوع مواجهه با پلتفرم‌های خارجی و داخلی باید طبق یک قانونی شکل بگیرد و امروز در این حوزه خلأ قانونی داریم. مساله اول امنیت است و باید ابتدا امنیت سرزمین را تامین کنیم و سپس در خصوص فیلترینگ تصمیم گرفت.  ایزدخواه افزود: بنا داریم جلسه‌ای با وزارت ارتباطات در خصوص خسارت «اغتشاشات» اخیر بر صنایع سرزمین داشته باشیم. به نظر می‌رسد هفته آینده این جلسه برگزار شود.

فیلترینگ واتس‌اپ و اینستاگرام دائمی شد؟

خبرآنلاین نوشت: درحالی که بسیاری چشم به راه نخستین جلسه شورای عالی فضای غیر واقعی پس از محدودیت‌های اخیر بودند تا درباره سرنوشت بسیاری از پلتفرم‌های خارجی، چون واتساپ و اینستاگرام تصمیمی دائمی اتخاذ شود، این جلسه با وجود سید ابراهیم رئیسی بدون نظر به فیلترینگ دائمی جدیدی برگزار شد.

دولت همان رویکرد اعلامی از سوی سخنگویش را در جلسه شورای عالی فضای غیر واقعی هم نزد برد. دوری از تصمیم گیری عجولانه درباره پلتفرم های خارجی شبکه های اجتماعی که بخشی از کسب و کار مردم بر بستر آنها شکل گرفته، تداوم محدودیت های اعمالی امنیتی بر آنها، تلاش برای مجبور ساختن آنها به رعایت قوانین ضد گسترش خشونت که در پالیسی اعلامی خود این شرکت ها وجود دارد و البته مهمتر از آنها تمرکز بر حمایت از اکوسیستم استارتاپی داخلی برای توسعه امکاناتی.

شورای‌عالی فضای غیر واقعی درجدیدترین جلسه خود ضمن بررسی آخرین وضعیت فضای غیر واقعی سرزمین و میزان پیشرفت شبکه مردمی، بر ضرورت نیرومند زیرساخت‌ها و سکوهای داخلی برای توسعه خدمات داخلی و نیرومند اقتصاد دیجیتال بر روی این شبکه تاکید کردند.

در جلسه شورای‌عالی فضای غیر واقعی که عصر سه‌شنبه به ریاست حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی برگزار شد، گزارشی از وضعیت فضای غیر واقعی سرزمین و میزان پیشرفت شبکه مردمی ارائه و راهکارهای نیرومند زیرساخت‌های شبکه مردمی مورد گفت و گو و تبادل نظر قرار گرفت.

در این جلسه با تاکید بر ضرورت توسعه خدمات داخلی و نیرومند اقتصاد دیجیتال بر روی شبکه مردمی مقرر شد، زیرساخت‌ها و سکوهای داخلی توسط دولت نیرومند و برای وجود زیادتر کاربران داخلی تمهیدات و تسهیلات واجب نزد‌بینی شود

شرح هایی از رفع فیلتر واتس‌اپ در برخی اپراتورها

سایت دیجیاتو که اخبار مربوط به علمی را لباس می دهد نوشته است که بررسی‌های این سایت علامت می‌دهد  واتس‌اپ برای برخی کاربران رفع فیلتر شده است. اما همچنان ارسال عکس، ویدئو و صوت میسر نیست و با اختلال دنبال است.

به شرح «انتخاب»، این سایت نوشته است که بررسی‌ها علامت می‌دهد برخی مشترکین اپراتورهای دنبال اول، ایرانسل، مخابرات، شاتل موبایل و زیتل می‌توانند بدون استفاده از ابزارهای تغییر آی‌پی، در واتس‌اپ پیام ارسال و دریافت کنند. البته اختلال در این پیام‌رسان به حدی است که امکان ارسال عکس، ویدئو و صوت وجود ندارد.

نکته قابل تامل آنجاست که رفع فیلتر برای همه کاربران یک سرویس‌دهنده اینترنت اتفاق نیفتاده است و به طور مثال برخی مشترکین ایرانسل یا مخابرات از عدم اتصال واتس‌اپ بدون ابزارهای تغییر آی‌پی خبر می‌دهند.

بررسی‌های زیادتر علامت می‌دهد اختلال روی سرویس واتس‌اپ در ایران هنوز در سطح بالایی است.

تاریخ دقیق آخر قطعی اینترنت و فیلترینگ

باشگاه خبرنگاران کم سن نوشت: به سبب نا آرامی‌های اخیر و سوء استفاده اغتشاشگران از شبکه‌های اجتماعی، محدودیت‌هایی در اینترنت و دسترسی کاربران به این شبکه‌ها ساختن شده که جراحت و زیان بسیاری برای کسب و کارهای آنلاین به دنبال داشته است.

به شرح خبر سریع، فضای ملتهب یک ماه اخیر و اعتراضات مختلف پس از فاجعه مهسا امینی در شهرهای ایران سرانجام دلیل فیلتر برخی شبکه های اجتماعی خارجی من جمله دو پیام رسان محبوب یعنی اینستاگرام و واتس آپ شد.

اگرچه قاعده این است که فیلتر این دو پیام رسان سپس از یواش شدن شرایط و کاهش التهابات و اعتراضات رفع شود اما برخی معتقدند فیلتر این دو برنامه دائمی است و وزارت ارتباطات حتی سپس از یواش شدن شرایط هم فیلتر این دو شبکه پیام رسان را بر نمی دارد.

دلایلی برای این خیال وجود دارد که به آنها می پردازیم.

آیا فیلتر اینستاگرام و واتس آپ دائمی است؟

این خیال (یعنی دائمی بودن فیلتر اینستاگرام و واتس آپ) از آنجا نیرومند می شود که نزد از این و در التهابات و اعتراضات سال ۹۶ نیز تلگرام فیلتر شد اما این فیلترینگ حتی سپس از یواش شدن فضای سیاسی و اجتماعی سرزمین هم ادامه یافت و تا امروز نیز تداوم دارد. همچنین سپس از شروع اعتراضات سال ۸۸ سه شبکه اجتماعی مهم یعنی فیسبوک، توییتر و یوتیوب به شکل دائمی فیلتر شدند و حتی سپس از آخر اعتراضات نیز به حالت اول بازنگشتند. حالا بسیاری معتقدند این اتفاق برای اینستاگرام و واتس آپ نیز خواهد افتاد و این دو برنامه احتمالا فیلتر دائمی شوند.

شواهد دیگری وجود دارد که این خیال را تایید می کند. کافی است به مفاد طرح صیانت توجه کنیم.  دوباره شدن فضا برای شبکه های اجتماعی داخلی و جایگزینی آنها با شبکه های خارجی یکی از ایده ها و اهداف این طرح است. همچنین، در طرح اولیه صیانت، محدودیت هایی برای شبکه های خارجی آماده شد که این محدودیت ها  شامل اینستاگرام و واتس آپ هم می شوند.

یکی دیگر از علامت های فیلتر دائمی واتس آپ و اینستاگرام، تاکید دائمی جریان سیاسی فرماندار و حامیانشان بر محدودسازی شبکه های اجتماعی است. این اصرار حتی در بیانیه طرفداران امت رسول خدا که در سالروز درگذشت حضرت محمد (ص) در میدان انقلاب اسلامی تهران جمع شدند، بازتاب پیدا کرد. یکی از مفاد این بیانیه سر و سامان دادن عاجل به شبکه های اجتماعی توسط وزارت ارتباطات بود که احتمالا شامل فیلترینگ دائمی واتس آپ و اینستاگرام هم بشود.

به نظر می رسد شرایط برای فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتس آپ آماده شده است. مهم ترین نمود این فیلترینگ، حذف اپلیکیشن این دو شبکه اجتماعی از بازار و مایکت است.

شغل هایی که از بین می روند

طبق برآوردها چند میلیون نفر در درون سرزمین به نوعی از اینستاگرام حقوق کسب می کنند. مشخص است که فیلتر اینستاگرام دلیل بی کار شدن یا کاهش حقوق چند میلیون انسان می شود و این در حالی است که ایران در شرایط بد اقتصادی به سر برده و تورم گلوی اقتصاد ایران و شهروندانش را می فشارد.

با این حال، به نظر می رسد دولت همچنان الزامات فضای امنیتی را بر رواج اقتصادی شهروندان ترجیح می دهد. این امری است که یک بار در سال ۹۶ و سپس از فیلتر تلگرام به وقوع پیوست. بر پایه برخی شرح ها، در ماه های نخست فیلتر تلگرام، روزانه حداقل ۱.۵  میلیارد تومان به اقتصاد سرزمین صدمه درون می شد. فیلتر تلگرام دلیل نابودی شغل های فراوان، تعطیلی کسب و کارهای غیر واقعی و تعدیل شدید نیروی کار گشت و نهایتا تعداد بیکاران را فراوان کرد. با این حال، شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای امنیت سرزمین و وزارت ارتباطات هیچ وقت فیلتر تلگرام را برنداشتند و حتی در این زمینه جدالی داخلی نیز پیدا نکردند.

حالا با فیلتر اینستاگرام و واتس آپ ضررهای مالی بیشتری به اقتصاد ایران درون خواهد شد. با بسته شدن دائمی این دو شبکه تقریبا تمام راه های ارتباطی بی واسطه بین کاربران شبکه های اجتماعی بسته می شود و از آنجا که شبکه های داخلی نیز ظرفیت پذیرش یک دهم کاربران ایرانی را ندارند، احتمالا کسب و کارهای آنلاین از بین رفته و ضربه شدیدی خواهند دید.

با این وجود، امید است که با یواش شدن شرایط، مسئولان ذی ربط بار دیگر معیشت و اقتصاد را فدای مسائل سیاسی نکنند و با رفع فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ کم روزنه موجود برای کسب و کارهای آنلاین را نبندند.

به شرح همشهری آنلاین، در چند روز اخیر در نقاط مختلف سرزمین، شاهد اختلال در دسترسی به اینترنت و در ادامه فیلتر شبکه های غیر واقعی خارجی به مخصوص اینستاگرام بوده ایم . به گفته فعالان کسب و کار غیر واقعی اغتشاشات اخیر دلیل افت شدید بازار کسب و کارهای اینترنتی شده است.

براساس شرح سال قبل مرکز آمار ایران، معادل ۱۱ میلیون نفر از راه شبکه‌های غیر واقعی کسب حقوق می‌کنند به طوری که حدود ۹ میلیون نفر یعنی ۸۳ درصد از راه اینستاگرام در حال کسب حقوق هستند.

خانم جعفری یکی از فروشندگان در شبکه‌های اجتماعی (اینستاگرام) می گوید: متاسفانه حدود ۱۰ روز می شود که دسترسی به شبکه‌های اجتماعی مخصوصا اینستاگرام قطع شده است و در این چند روز جراحت بالایی را متحمل شده ایم.

او گفت: اغتشاشات جراحت و زیان زیادی برای کسب و کارها به دنبال داشته است، به نام یک فروشنده لباس در اینستاگرام، بالغ بر ۲۰ الی ۳۰ میلیون در شرایط کنونی متضرر شده ام و با وضعیت به وجود آمده باید حقوق خیاط، برش کار و … را از جیب خود پرداخت کنم که این داستان شرایط را برای ما مقاوم کرده است.

رضا الفت‌نسب عضو هیات مدیره انجمن کسب و کارهای غیر واقعی می گوید: توسعه کسب و کار و کوشش های اقتصادی نیاز به فضای امن و یواش دارد. کسب‌وکارهای خردی که در شبکه‌های اجتماعی کوشش می‌کنند، در پی این اغتشاشات و نا آرامی ها و کندی اینترنت به‌شدت جراحت خواهند کرد به طوری که مشخص نیست در آینده چه اتفاقی می‌افتد.

او در ادامه گفت: کسب ‌وکارهای عظیم‌تر هم به شبکه های اجتماعی وابسته هستند. تعدادی از مشتریان خود را در اون پیدا می‌کنند. کسب‌وکارهای عظیم در شبکه‌های اجتماعی بازاریابی می‌کنند و اندوخته‌گذاری‌هایی برای گسترش کوشش خود در این پلتفرم ها کرده‌اند که اگر این نا آرامی ها ادامه ‌دار باشد جراحت هنگفتی را متحمل خواهند شد.

احمد وحیدی وزیر سرزمین می گوید: در اتفاقات اخیر، برخی از شبکه‌های غیر واقعی آتش بیار معرکه بودند و ساماندهی اغتشاشات را بر وظیفه داشتند. قسمت زیادی از فتنه‌ها تحت آموزش همین فضای غیر واقعی بوده است و برای دور زدن قطعی اینترنت از روش‌هایی استفاده می‌کردند.

او گفت: برخی از این شبکه‌های غیر واقعی با انتشار برخی تصاویر که بعضا واقعی هم نیستند، تلاش می‌کنند هم مردم را تحریک کرده و هم به اون‌ها آموزش دهند. طبیعی است در چنین حالتی ما برای نگه داری امنیت، نظم عمومی، راحتی و حقوق شهروندی مردم، محدودیت‌هایی را اعمال می‌کنیم تا نتوانند اون‌ها از راه شبکه‌های غیر واقعی، اغتشاشات را هدایت کنند.

به گفته وزیر سرزمین، تا آخر یافتن اغتشاشات محدودیت های اینترنتی ادامه دارد. اغتشاشگران موجب اعمال چنین محدودیت‌هایی می‌شوند و هرگاه دستگاه امنیتی و اطلاعاتی ایمن شود که دیگر چنین موضوعیتی نیست این محدودیت‌ها برداشته می‌شود.

شرایط برای فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتس آپ آماده شده است. مهمترین نمود این فیلترینگ، حذف اپلیکیشن این دو شبکه اجتماعی از بازار و مایکت است.

 

[ad_2]