باشکوه ترین فیلم های تاریخی-حماسی سینما

[ad_1]

باشکوه ترین فیلم های تاریخی-حماسی سینما

 در این مطلب تصمیم داریم شما را با 10 فیلم حماسی تاریخی برتر تاریخ سینما از دید کاربران Letterboxd دوست کنیم

۱۰ فیلم حماسی-تاریخی برتر و باشکوه تاریخ سینما؛ از Downfall تا Saving Private Ryan

معدود ژانرهای سینمایی وجود دارند که به اندازه ژانر حماسی مورد احترام و معروف باشند. این ژانر بیشتر برای علامت دادن قدرت و ثروت استودیوهای فیلمسازی به کار می رود. اگر چه ساخت فیلم های حماسی فراوان پرهزینه است اما همزمان در بین سودآورترین ژانرها در باکس آفیس نیز به شمار می آیند و به همین خاطر است که علیرغم هزینه های بالا، همچنان از ژانرهای مورد علاقه استودیوهای فیلمسازی هستند. طرفداران سینما در وبسایت Letterboxd به فیلم های تاریخی حماسی متعددی امتیاز داده که برخی از اون ها بیشترین امتیازات را دریافت کرده اند. در ادامه این مطلب تصمیم داریم شما را با ۱۰ فیلم حماسی تاریخی برتر تاریخ سینما از دید کاربران Letterboxd دوست کنیم.

۱۰- Schindler’s List (1993) فهرست شیندلر

برای دفعات در طول دوران فیلمسازی اش، استیون اسپیلبرگ علامت داده که یکی از بهترین فیلمسازان تاریخ سینما و هالیوود است. اگر چه بسیاری از فیلم های اسپیلبرگ دارای نوعی خوش بینی در قصـه خود هستند اما Schindler’s List (فهرست شیندلر) یکی از غم انگیزترین فیلم هایی است که او ساخته، فیلمی با تمرکز بر خشونت، بیرحمی، وحشت و تراژدی هولوکاست در طول دوران جنگ جهانی دوم. همزمان، این فیلم قدرت شخصیت های مظلوم اتفاق در صبر کردن عداوت باورنکردنی نازی ها علیه اون ها و برای از بین بردنشان را به عکس می کشد و به همین خاطر شایستگی قرار گرفتن در بین بهترین فیلم های تاریخی حماسی تاریخ هالیوود را دارد.

زیادتر بفهمید : «دختر کت قرمز»، از صدمه‌های روانی‌اش سپس از دیدن فیلم اسپیلبرگ گفت + عکس

۹- Andrei Rublev (1966) آندری روبلف

آندری تارکوفسکی یکی از بهترین کارگردانان روسی است و این اعتبار را بی دلیل بدست نیاورده است. فیلم آندری روبلوف (Andrei Rublev) همانند بسیاری از دیگر فیلم های تاریخی حماسی بر روی شخصیتی ویژه و زندگی او تمرکز دارد که در اینجا آندری روبلوف است. اگر چه این فیلم در روایت قصـه زندگی این شخصیت فراوان دقیق عمل نمی کند اما قدرت فیلمسازی تارکوفسکی مخاطب را درگیر کرده و وی را در دنیای نسبتاً خشن و بیرحمانه روسیه در قرون وسطی فرو می برد. از لحاظ شماتیک با فیلمی فراوان غنی مواجه خواهید شد که می توانید دفعات تماشایش کرده و خوشی ببرید.

۸- Saving Private Ryan (1998) نجات سربازان رایان

جنگ جهانی دوم علامت داده که منبعی غنی برای ساخت فیلم های سینمایی است و موفقیت قابل توجه فیلم نجات سرباز رایان (Saving Private Ryan) نیز به خوبی این داستان را پابرجا می کند. این فیلم تمامی عناصر یک فیلم حماسی باشکوه را دارد، از جمله کارگردانی بی نقص استیون اسپیلبرگ که یک بار دیگر علامت داد بهترین فیلمساز نسل خود در هالیوود است. زیادتر از اون، در نجات سرباز رایان با یک فیلم تکان دهنده مواجه هستید که قدرت از خودگذشتگی و پیروزی نهایی روح انسانی را به عکس می کشد. این فیلم از اون دسته فیلم های تاریخی حماسی است که برای جلب توجه مخاطب و رها نکردن وی تا آخر قصـه طراحی شده است.

۷- Lawrence Of Arabia (1962) لورنس عربستان 

کمتر فیلمی را می توان پیدا کرد که به اندازه لارنس عربستان (Lawrence Of Arabia) برای همگان معروف باشد، فیلمی که به درستی از جانب کاربران وبسایت Letterboxd به نام یکی از بهترین فیلم های حماسی تاریخ سینما انتخاب شده است. این فیلم تمامی عناصر یک فیلم حماسی را در کامل ترین و بهترین شکل ممکن در خود دارد، با فضاها و مناظر نگاه دقیق کننده و برداشت های بلند (لانگ شات) و البته بازی های یاد بردن نشدنی از بازیگرانی همانند پیتر اوتول در نقش اول قصـه. این فیلم به نقطه ای فراوان حساس در تاریخ می پردازد و توانایی های یک شخص تنها برای تغییر راه تاریخ را به عکس می کشد.

۶- Napoleon (1927) ناپلئون

ناپلئون یکی از اون شخصیت های تاریخی است که بر تاریخ دنیا سایه افکنده و فیلم ناپلئون (Napoleon) نیز یکی از مشهورترین اقتباس های سینمایی از زندگی وی به شمار می آید. این فیلم به کارگردانی ایبل گانس هنوز هم یکی از بهترین فیلم های صامت تاریخ سینماست. در این فیلم از تکنیک های فیلمسازی متعددی استفاده شده که در تاریخ خود فراوان جدید و خلاقانه بودند اما زیادتر برای استفاده اش از نوعی ابتدایی از وایداسکرین شناخته می شود و تاثیر زیادی بر نسل های بعدی فیلمسازان فرانسوی داشت.

۵- Malcolm X (1992) مالکوم ایکس

دنزل واشنگتن در دوران حضورش در هالیوود در فیلم های عظیم بسیاری بازی کرده است و جای تردید نیست که مالکوم ایکس (Malcolm X) یکی از بهترین اون هاست. این فیلم زندگینامه ای حماسی به کارگردانی اسپایک لی، تصویرسازی توانا و بی نقصی از یکی از مهم ترین چهره های حرکت حقوق مدنی در ایالات متحده است. این فیلم تصویری کامل از زندگی و شغل مالکوم ایکس ارائه کرده و به شکلی استادانه، جزییات زندگینامه ای این شخصیت را با توانایی های دراماتیکی که اسپایک لی داشته ترکیب کرده است.

۴- ۱۹۱۷ (۲۰۱۹)

اگر چه شاید به اندازه فیلم هایی که در مورد جنگ جهانی دوم ساخته شده، در مورد جنگ جهانی اول فیلم ساخته نشده باشد، جای تردید ندارد که برای نسل اون تاریخ، جنگ جهانی اول یک تجربه تکان دهنده و واقعی بوده که راه تاریخ را تغییر داد. در سال های اخیر ژانر حماسی جنگی جان جدید ای گرفته است و فیلم ۱۹۱۷ یکی از بهترین نمونه های این تجدید عمر است. سمی مندس در این فیلم دیدگاه کارشناسانه خود به نام فیلمساز را به قصـه می آورد و در کلیت اتفاق نیز فیلم ۱۹۱۷ برای بازی های نگاه دقیق کننده بازیگرانش به موفقیت قابل توجهی دست یافت، بازیگرانی که توانستند به خوبی تقلای بی امان انسان در قلب این جنگ خانمانسوز جهانی را به عکس بکشند.

۳- Gladiator (2000) گلادیاتور

ریدلی اسکات دفعات علامت داده که او نیز همانند استیون اسپیلبرگ یکی از بهترین فیلمسازان زنده دنیا است. با فیلم گلادیاتور (Gladiator) که یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد روم باستان است، اسکات علامت می دهد که او توانایی زنده کردن سنت ساخت فیلم های حماسی تاریخی را دارد. قصـه گلادیاتوری که یک امپراطور را شکست می دهد هنوز هم برای مخاطبان جذاب است، همان تاثیری که دو دهه قبل داشت. از دیگر نقاط قوط فیلم اسکات باید به بازی راسل کرو در نقش ماکسیموس و جلوه های مخصوص بی نقص اون نشانه کرد که جادوی مداوم سینما را به عکس می کشند.

۲- Downfall (2004) سقوط

آدولف هیتلر یکی از مشهورترین و بدنام ترین رهبران و دیکتاتورهای تاریخ دنیا است و این همان چیزی است که فیلم حماسی جنگی آلمانی Downfall را به فیلمی چنین قدرتمند تبدیل می کند. اگر چه در این فیلم جنبه انسانی هیتلر به نمایش در می آید اما کارگردانی باکی از این داستان ندارد که علامت دهد هیتلر یکی از مشهورترین رهبران بیرحم تاریخ نیز بوده است. اما انسان بودن هیتلر را نمی توان تکذیب کرد و همین داستان است که او و فیلمی که در مورد اوست را به چنین قصـه هشدار دهنده ای در مورد ظرفیت انسان برای شرارت و شیطان صفتی تبدیل می کند.

۱- Battleship Potemkin (1925 رزمناو پوتمکین

سرگئی ایزنشتاین از دید بسیاری یکی از بهترین و تاثیرگذارترین فیلمسازان تمام دوران است و زیادتر این اعتبار برای این است که وی قدرت مونتاژ را به نام یک تکنیک ویرایش و تدوین علامت داد. او همچنین علامت داد که چطور می توان از فیلم ها برای خلق سیاست قدرت استفاده کرد. این دو رشته فکری در فیلم رزمناو پوتمکین (Battleship Potemkin) به شکل شفاف به نمایش در می آیند، فیلمی که بر روی شورش روی این کشتی جنگی معروف متمرکز است. اگر چه رزمناو پوتمکین یک فیلم صامت است  اما قدرت قصـه اون را نمی توان نادیده گرفت که در تمام طول روایت خود مخاطب را تحت تاثیر قرار می دهد. 

 

زیادتر بفهمید : فیلم هایی که صدها هزار سیاهی لشکر داشتند! + عکس

زیادتر بفهمید : بهترین فیلم‌های تاریخی سینمای دنیا!

زیادتر بفهمید : برترین فیلم های جنگی تاریخ سینما + عکس

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: rooziato.com

[ad_2]