باورهای رایج اما غلط درباره مواد غذایی

[ad_1]

باورهای اشتباه زیادی درباره ی مواد غذایی و تغذیه وجود دارد که همه ی ما از کودکی با اون ها دوست هستیم. با این حال، طی سالیان، تعداد بیشتری از این باورها توسط علم رد شده است. اما این بدان معنی نیست که همه از این باورهای اشتباه آگاه اند.

در ادامه با تعدادی از این باورهای اشتباه دوست خواهیم شد.

۱- کرفس کالری سوز است

2 fa186f5b01b1d901c916f40119

سال ها است این تصور وجود دارد که برخی مواد غذایی کالری – منفی هستند، یعنی هر چه زیادتر از اون ها بخورید، کالری بیشتری می سوزانید. اما این اعتقاد اشتباه است، بنابراین کرفس هم کالری سوز نیست. کرفس به طور قطع ماده غذایی سالمی است چون حاوی مقادیر زیادی ویتامین C، پتاسیم، فیبر و البته آب است.

برای داشته باشید که بدن ما برای کوشش خود و تولید انرژی، به کالری نیاز دارد. علاوه بر اون، بدن ما حدود ۱۰ درصد از مقدار کالری دریافتی روزانه ی خود را طی گوارش و جاذبه می سوزاند.

۲- شکلات جوش می آورد

3 433ac7591bb5d2b08d1c7e0989

اول باید گفت که به طور قطع هیچ سند و مدرک یا پژوهشی وجود ندارد که بگوید شکلات چگونه دلیل جوش می شود. صحیح است که درون شکلات، نه تنها کاکائو، بلکه قند هم وجود دارد اما دوباره هم هیچ سند و مدرک محکمی که پابرجا کند قند دلیل جوش می شود، وجود ندارد. حتی اگر سپس از خوردن شکلات جوش بزنید هم احتمالاً یک تصادف بوده و چیز دیگری دلیل اون بوده است. برخی علل اثبات شده ی جوش عبارتند از: مواد غذایی ای که سدیم بالایی دارند، نوشابه های گازدار و محصولات لبنی کم چرب.

۳- تخم مرغ های قهوه ای خوب تر از تخم مرغ های سفیدند

4 da6c12529bab4f0ba4b7e41dbf

تنوع رنگ تخم مرغ ها از گوناگونی نژاد مرغ ها ناشی می شود. جدا از تخم های سفید و قهوه ای، حتی برخی نژادهای مرغ تخم های آبی یا سبزآبی می گذارند. مکان زندگی مرغ، رژیم غذایی اون و میزانی اضطرابی که متحمل می شود هم می تواند بر روی رنگ پوست تخم اون نشان بگذارد. رنگ و اندازه ی تخم مرغ هر چه باشد، همه ی اون ها از ارزش غذایی تقریباً یکسانی برخوردارند.

در تحقیقات شکل گرفته بر روی تخم مرغ های سفید و قهوه ای، هیچ تفاوتی در ترکیب یا کیفیت اون ها دیده نشده است. آنچه بر روی کیفیت یک تخم مرغ دلیل‌ می گذارد، مکان رشد مرغ است. اگر مرغ برای تفریح و وقت گذرانی زیر آفتاب آزاد باشد، احتمالاً تخم هایش خوشمزه تر خواهد شد.

۴- قهوه جلوی رشد کودک را می گیرد

5 a4b2bd58d3a43185378d9a52d1

سال ها قبل این تصور وجود داشت که نوشیدن قهوه دلیل از بین رفتن کلسیم بدن و بنابراین، ابتلا به پوکی استخوان می شود. این شایعه نگرانی های زیادی ساختن کرد، مخصوصا در مورد کودکان که در مرحله ی رشد قرار دارند. اما باید توجه داشت که افراد تا قبل از اواخر دوران نوجوانی و آغاز دوران جوانی خود، مصرف مرتب قهوه را شروع نمی کنند. تا اون تاریخ، رشد اون ها به احتمال فراوان به حد آراستگی رسیده است. به همین سبب قهوه جلوی رشد را نخواهد گرفت.

حتی اگر اینگونه بود که کودکان گهگاه چند جرعه ای قهوه می نوشیدند، دوباره هم این داستان سد رشد یا افزایش قدشان نمی شد. ژن ها، سلامت کلی و تغذیه ی مناسب، عوامل اصلی تأثیرگذار در قد آینده ی یک کودک هستند.

۵- ماهی و هویج بینایی را نیرومند می کنند

6 0fe2d35005b1f695162c3517e4

اینکه ماهی می تواند بینایی را نیرومند کند، یک اعتقاد کاملاً اشتباه است، اما چیزی که صحیح است این است که اسیدهای چرب امگا-۳ درون ماهی ممکن است در سنین بالاتر کمک کننده باشد. تحقیقی علامت داد کسانی که هفته ای دست کم ۲ وعده ماهی مصرف می کردند، احتمال ابتلا به تباهی لکه زرد (نوعی مشکل چشمی) بر دلیل‌ بالا رفتن سن در اون ها ۳۹ درصد کمتر است. واقعیت این است که ماهی برای ما سودمند است، اما نشان جادویی در بینایی ندارد.

در مورد هویج هم این ایده که مصرف اون می تواند بینایی را نیرومند کند، در دهه های ۳۰ و ۴۰ میلادی و در دلیل‌ پروپاگاندا شکل گرفت. این به معنی بی استفاده بودن هویج برای چشم ها نیست، چون هویج حاوی بتاکاروتن و لوتئین است. این دو آنتی آکسیدان می توانند به پیشگیری از صدمه های چشمی ناشی از رادیکال های آزاد کمک کنند.

۶- شیر استخوان ها را محکم می کند

7 48a7c153d4bb3e38ec776c1cf7

نوشیدن روزانه یک لیوان شیر می تواند سودمند باشد چون کلسیم مورد نیاز بدن را آماده می کند. با این حال، مصرف زیادتر شیر خوب تر نیست، برای چی که تحقیقی علامت داده نوشیدن روزانه ۳ تا ۴ لیوان شیر، خطر شکستگی استخوان و لگن را افزایش می دهد. به علاوه، همان تحقیق علامت داد زنانی که روزانه ۳ تا ۴ لیوان شیر می نوشیدند، نرخ مرگ و میر در بین اون ها ۲ برابر زیادتر از زنانی بود که روزانه تنها یک لیوان شیر مصرف می کردند. مطالعه دیگری نیز علامت داد مصرف شیر لزوماً خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش نمی دهد.

۷- زرده تخم مرغ کلسترول خون را بالا می برد

8 a4e7e057699781041cd72f3abe

بسیاری معتقدند خوردن زرده تخم مرغ دلیل افزایش سطح کلسترول خون می شود، اما شواهد و مدارک کافی در اثبات این داستان وجود ندارد. صحیح است که زرد تخم مرغ کلسترول بالایی دارد اما نه آنقدر که کلسترول خون تان را بالا ببرد. زیادتر، مواد غذایی ای که چربی های ترانس و اشباع شده ی زیادی دارند، دلیل این مسأله هستند. در واقعیت، یک فرد تندرست می تواند هر هفته ۷ عدد تخم مرغ بخورد بدون اینکه مشکلی برای کلسترول یا قلب او ساختن شود.

حتی اگر کلسترول خون تان اندکی بالا باشد هم خوردن روزانه یک عدد تخم مرغ، ترجیحاً به شکل آبپز، ضرری برایتان ندارد. میزان کلسترولی که بدن روزانه باید دریافت کنند ۳۰۰ میلی گرم است. یک تخم مرغ عظیم ۱۸۶ میلی گرم کلسترول دارد و میزان کلسترول سفیده ی اون صفر است.

۸- همه ی محصولات کم چرب بی ضررند

9 a woman eating yogurt for diabetes

صرف کم چرب بودن یک محصول، سبب بر تندرست تر بودن اون نسبت به محصول همتای پرچربش نیست. مثلاً در غلات صبحانه کم چرب شیرین شده، مقادیر زیادی قند اضافه یا فراکتوز وجود دارد که برای دستیابی به همان طعمی که یک محصول پرچرب دارد، اضافه شده اند. محصولاتی همانند ماست و سس های کم چرب هم مملوء از قند هستند. به طور کوتاه اینکه، بیشتر محصولات کم چرب، قند اضافه ی فراوان بیشتری دارند.

۹- آجیل چاق می کند

10 ab6506599d957dbda081b7b2cd

صحیح است که دانه ها و مغزهای خوراکی کالری زیادی دارند، اما چربی درون اون ها فراوان سودمند است و به طور قطع، دلیل چاقی نمی شود. بیش از ۲۰ سال مطالعه این داستان را اثبات کرده است. برعکس، خوردن آجیل به کنترل وزن کمک می کند چون شما را زودتر سیر می کنند و وقت طولانی تری هم سیر نگه می دارند. واجب به ذکر است که آجیل ناپخته و بوداده ارزش غذایی یکسانی دارند.

آنچه که خوب تر است از اون دوری کنید آجیل نمکی یا آجیل با انواع روکش های شیرین است. توصیه می شود روزانه ۳۰ گرم آجیل مصرف کنید که معادل ۲۰ عدد بادام، یا ۱۵ عدد بادام هندی و یا ۳۰ عدد پسته است.

[ad_2]