با موزه‌های سرشناس و دیدنی استانبول دوست شوید!

[ad_1]

یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگران در تور ترکیه ، شهر استانبول، پایتخت این سرزمین است. جنبه تاریخی و فرهنگی ترکیه برای بسیاری از افراد دارای با ارزش و مهم بودن بوده و این سرزمین، به سبب تاریخ پر بالا و نشیب خود از آثار فرهنگی غنی و بی‌شماری برخوردار است. در این مطلب تصمیم داریم شما را با موزه‌های استانبول دوست کنیم و اطلاعات شما را در این زمینه افزایش دهیم.

موزه معروف باستان‌شناسی

موزه باستان‌شناسی دارای سه موزه مستقل بوده و در هر قسمت خود، آثار یک دوره تاریخی معین یا یک تمدن مخصوص را لباس می‌دهد. این مجموعه یکی از موزه ‌های سرشناس استانبول بوده و شامل ساختمان اصلی، موزه شرق باستان و موزه هنر‌های ترک و اسلامی است.

در ساختمان اصلی این موزه، بیش از یک میلیون دلیل‌ قدیمی از اقوام نزد از تاریخ وجود دارد. طبقه دوم این قسمت نیز، دارای آثار کهنه بوده و مجسمه‌ها، کتیبه‌ها و کتاب‌هایی به زبان میخی یا دیگر آسیبهای قدیمی را شامل می‌شود. وقت تاریخ تقریبی برای بازدید از این موزه، دو تا دو و نیم ساعت بوده و ساعت بازگشایی این مجموعه، همه روزه از ساعت ۹ سحر تا ۷ سپس از ظهر است. موزه باستان‌شناسی استانبول از دو طبقه نیمه مستقل تشکیل شده و از معماری تاریخی بی‌نظیری برخوردار است.

موزه شرق باستان و هنرهای اسلامی

موزه شرق مجموعه دومین قسمت از موزه باستان‌شناسی بوده و آثار تاریخی آناتولیای گذشته را لباس می‌دهد. سومین ساختمان نیز مربوط به موزه هنرهای اسلامی می شود که قدمت اون به قرن ۱۵ دوباره می‌گردد. به نام آثار مهم موجود در این قسمت از موزه می‌توان به تابوت‌های دفن شده در حوالی جنوب لبنان نشانه کرد.

موزه کهنه ایاصوفیه

ایاصوفیه یکی از بهترین موزه‌های شهر استانبول است. این مجموعه هم موزه و هم عبادتگاه بوده و در دوره‌ای از تاریخ نیز نقش کلیسا را داشته است. با بازدید از این مجموعه می‌توان سبک معماری کلیسا و عبادتگاه را به طور همزمان مشاهده کرد و از آثار تاریخی موجود در اون بازدید نمود. موزه ایاصوفیه یک مجموعه عظیم بوده و شامل مرقد، محراب، منبر، اتاق سلطان، درجه اذان، باب همایون و… است. همچنین کاشی‌کاری‌های اون وابسته به آیین‌های اسلام و مسیحیت بوده و نمایانگر مجموعه‌ای از اسماء حسنی است. ایاصوفیه به نام یکی از موزه‌ های سرشناس ترکیه در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و جاذبه‌ای پرطرفدار در این سرزمین محسوب می‌شود.

قصر توپکاپی

کاخ توپکاپی وابسته به قصر‌های سرشناس امپراتوری عثمانی است. این کاخ بین شاخ زرد و دریای مرمره قرار گرفته و از چشم انداز زیبایی به تنگه بسفر برخوردار است. قدمت این موزه مربوط به اواسط قرن پانزدهم میلادی بوده و مالک اون دولت ترکیه است. این موزه در قبل محل اقامت افسران بالارتبه بوده و از چندین ساختمان کوتاه، عمارت و باغ تشکیل شده است. توپکاپی به نام اولین کاخ مدل اروپایی معروف و شامل آثاری همچون لباس پیامبر، کفش پیامبر، شمشیر‌های مختلف‌ ایشان و… است.

دلمه‌باغچه

کاخ دلمه‌باغچه در سو اروپایی تنگه بسفر قرار گرفته و یکی از مهم‌ترین موزه‌های استانبول است. در حال آماده مالکیت این کاخ بر وظیفه دولت ترکیه بوده و معمار اون خانواده بالیان است. کاخ دلمه‌باغچه به دستور سلطان عبدالمجید یکم ساخته شده و مساحت اون ۱۱۰ هزار متر مربع است. این قصر شامل عظیم‌ترین لوستر بلور بوهمی بوده و از سه قسمت اصلی تشکیل شده است. این سه قسمت شامل طبقه مستخدمین، طبقه کارمندان و منشی‌ها و طبقه حریم شاهنشاهی است. به نام یکی از مهم‌ترین آثار موجود در‌ این موزه، می‌توان به تخت آتاتورک نشانه کرد.

موزه هنر‌های اسلامی و ترکی

موزه هنر‌های اسلامی و ترکی، در میدان سلطان احمد واقع شده و در ناحیه فاتح شهر استانبول قرار دارد. این موزه در قسمت‌های مختلف خود از نمونه‌های قابل توجهی از خوشنویسی در دنیا اسلام، کاشی و فرش شرقی رونمایی کرده و شامل مردم‌نگاری فرهنگ‌های مختلف ترکیه مخصوصا عشایر است. این مجموعه در سال ۱۵۲۴ بنیان‌گذاری شده و به نام یکی از موزه‌های دیدنی استانبول انتخاب مناسبی برای بازدید است. تذهیب‌های خطی، فلزکاری‌های پیچیده، سرامیک‌ها و چادر‌های عشایری از جمله آثار ارزشمند این موزه محسوب می‌شوند.

موزه دیدنی پرا

این مجموعه به نام موزه تاریخی معروف و قدمت زیادی دارد. همچنین در منطقه بی‌اوغلو واقع شده و سالانه میزبان گردشگران زیادی از سراسر دنیا است. موزه پرا شامل آثار هنری مشتمل بر نگارگری عثمانی بوده و محل محافظت نقاشی استاد لاک پشت، به‌عنوان گران‌ترین و مشهورترین شاهکار هنری تاریخ ترکیه است.

عکس موزه باستان شناسی استانبول

این مجموعه برای آشنایی با نقاشی و هنر شرق‌شناسی در سده هفدهم میلادی فراوان مناسب بوده و از آثار گرانبهایی برخوردار است. قطعه‌های مختلف موزه پرا استانبول، شامل قسمت آثار هنری متمرکز بر خاورگرایی، قسمت اوزان و مقیاس‌های آناتولی و قسمت کاشی و سرامیک استان کوتاهیه است.

موزه ساکیپ سابانجی

این موزه در دانشگاه سابانجی استانبول واقع شده و علاوه بر نمایشگاه‌های دائمی، شامل نمایشگاه‌های موقت داخلی و خارجی است. این مجموعه در ژوئن ۲۰۰۲ و توسط فردی به نام ساکیپ سابانجی تاسیس شده است. همچنین شامل آثار مربوط به هنر خوشنویسی، اسناد مذهبی و دولتی و نقاشی‌های دوران عثمانی است. به نام یکی از مهمترین موزه‌های استانبول می‌توان به نمایشگاه ساکیپ سابانجی نشانه کرد. این مجموعه مورد توجه جهانی قرار گرفته و اخیرا آثار پابلو پیکاسو و آگوست رودن را به نمایش گذاشته است.

کلیسای چورا

کلیسای چورا با نام موزه کاریه نیز شناخته می‌شود. همچنین از قدمت زیادی برخوردار بوده و تاریخ ساخت اون وابسته به قرن چهارم میلادی است. موزه کاریه، معماری بی‌نظیری داشته و توسط فردی به نام گرامی تئودیس ساخته شده است. این مجموعه شامل نقاشی‌ها و دیوارنگاری‌های فراوان زیبا بوده و از پنج قسمت اصلی تشکیل شده که در قسمت جنوبی خود دارای مقبره و در قسمت شمالی خود دارای یک خانه و کتابداری است. این مجموعه از ساعت ۹ سحر پذیرای گردشگران گرامی بوده و یکی از پربازدیدترین موزه‌های استانبول است.

در آخر منظور می‌کنیم به نام یکی از مقاصد مهم گردشگری ترکیه از موزه‌های استانبول نیز دیدن کنید و خوشی مسافرت را برای خود دوچندان نمایید. همچنین جهت خرید تور استانبول (تور-استانبول/https://ghasedak24.com) یا سایر شهرهای ترکیه می‌توانید از قاصدک 24 کمک بگیرید. این مجموعه به شرکت فرش تا عرش قاصدک کارمانیا وابستگی دارد و یکی از محبوب‌ترین سامانه‌های آنلاین خدمات مسافرت است. علاوه بر تورهای مسافرتی، امکان خرید اینترنتی بلیط هواپیما استانبول، بلیط هواپیما آنتالیا، بلیط اتوبوس استانبول، بلیط قطار و… نیز در قاصدک 24 مهیاست. تنها باید کلمه «قاصدک 24» را در گوگل جستجو کنید و درون اولین سایت شوید. با این کار در کمترین تاریخ قادر به خرید تمامی خدمات مسافرت خود از جمله بلیط و رزرو هتل خواهید بود.

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *