برای رفتن به عراق دلار بخریم یا دینار؟ • جونی

[ad_1]

توصیه می‌شود به دلیل اختلاف قیمت دینار در تهران و عراق، زائران در ایران دلار بخرند و اون را در عراق تبدیل به دینار کنند.

به شرح عکس زندگی به تعریف از فردای اقتصاد: امسال دولت به هر کدام از زائران اربعین که در سامانه سماح ثبت‌نام کرده باشند، ۱۰۰ دلار یا معادل اون ۱۵۰ هزار دینار به قیمتی کم ارزش‌تر از بازار آزاد اختصاص می‌دهد. اما در ایران دینار بخریم خوب تر است یا اینکه دلار بخریم و سپس در عراق به دینار تبدیل کنیم؟ ثانیا خوب تر است ارز اربعین را از بانک بخریم یا صرافی؟ سایر کمک‌هزینه‌هایی که دولت به زائران اختصاص داده چیستند؟

مطلع شوید: آخرین اخبار اربعین در ۲۴ ساعت قبل

قیمت دلار اربعین و سود خرید اون چقدر است؟

نرخ فروش دلار به زائران اربعین امروز (چهارشنبه ۱۶ شهریور) ۲۹ هزار و ۱۲۰ تومان بود که برای خرید اون به ۲ میلیون و ۹۱۲ هزار تومان بودجه واجب است. البته این میانگین نرخ فروش است و ممکن است در صرافی‌ها و بانک‌های مختلف، تفاوت جزیی داشته باشد.

قیمت دلار قابل فروش به زائران اربعین حدود هزار تومان کم ارزش‌تر از دلار در بازار آزاد است. به این نظم، زائران با خرید ارز به این روش تقریبا ۱۰۰ هزار تومان صرفه‌جویی خواهند کرد.

مسافران برای خرید ارز اربعین باید با دنبال داشتن گذرنامه و کارت مردمی به صرافی‌های مجاز یا بانک‌ها مراجعه کنند. واجب به ذکر است سیم‌کارت و کارت بانکی خریدار نیز باید به نام خود او باشد.

قیمت دینار عراق امروز چهارشنبه ۱۶ شهریور

دینار عراق معمولا در تهران در دسته‌های صد تایی یا هزارتایی فروخته می‌شود. قیمت صد دینار عراقی در صرافی‌ها تا ثانیه تنظیم این شرح (ساعت ۱۴ روز چهارشنبه) ۲۰۶۰ تومان بود. به عبارت دیگر هزار دلار به قیمت ۲۰۶۰۰ تومان قابل خرید بود. قیمت هزار دینار عراق در بازار آزاد تهران تا ۲۲۰۰۰ تومان هم می‌رسد.

برای رفتن به عراق دینار بخریم یا دلار؟

در عراق ریال ایرانی مورد پذیرش نیست و زائران در نهایت زیادتر مخارج خود را باید با دینار انجام دهند. اما توصیه می‌شود مسافران به جای آنکه در ایران دینار بخرند، دلار بخرند و اون را در عراق به دینار تبدیل کنند. چراکه طبق شرح‌ها هزار دینار را در عراق می‌توان با نرخی کمتر از ۲۰ هزار تومان تبدیل کرد.

ارز اربعین را از کجا بخریم؟

برای کمتر در صف ماندن توصیه می‌شود زائران به جای صرافی‌ها به بانک‌ها مراجعه کنند. مسافرین عتبات عالیات باید دقت داشته باشند اگرچه ارز اربعین در روزهای نخست تنها در ۵ بانک (مردمی، ملت، صادرات، سپه و معامله) فروخته می‌شد، اما الآن در تمامی بانک‌ها قابل خریداری است. صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی هم امروز به مردم توصیه کرد برای تهیه ارز اربعین به جای صرافی‌ها به بانک‌ها مراجعه کنند.

تا کی می‌توان ارز اربعین خرید؟

شعب منتخب بانک‌های عامل مکلفند تا شنبه ۲۶ شهریور سال ۱۴۰۱ هر روز تا ساعت ۱۸ خدمات فروش ارز اربعین را ارائه کنند.

بانک‌های عامل همچنین مکلفند تا آخر روز چهارشنبه ۱۶ شهریور نسبت به معرفی شعب کشیک فروش ارز در روزهای تعطیل تا تاریخ ۲۶ شهریور اطلاع‌رسانی نمایند.

نیازی به وجود همه افراد خانواده نیست

بانک مرکزی سه‌شنبه در بخشنامه‌ای به بانک‌ها پنج دستور برای تسهیل در پرداخت ارز اربعین به متقاضیان را ابلاغ کرد که طبق اولین مورد اون، سرپرستان خانوار می‌توانند به منظور خرید ارز اربعین افراد خانواده خود (همسر و فرزندان) که در سامانه سماح نام نویسی نموده‌اند، با در دست داشتن کلیه مدارک هویتی خود و افراد خانواده به شعب بانک‌های عامل فروش ارز اربعین مراجعه نمایند. عدم وجود سایر افراد خانواده در شعبه فروش ارز بلامانع بوده و سرپرست خانوار می‌تواند با کارت بانکی خود نسبت به خرید ارز برای افراد خانواده خود اقدام نماید.

همچنین فروش ارز به زائرین بالای ۵ سال و زیر ۱۸ سال که در سامانه سماح ثبت‌نام نموده‌اند به سرپرست ایشان امکان‌پذیر است.

دنبال داشتن اصل مدارک هویتی ضروری است

فروش ارز اربعین صرفاً با ارائه کارت مردمی متقاضی نام نویسی شده در سامانه سماح امکان پذیر بوده و دریافت کپی مدارک هویتی ممنوع است.

سایر کمک‌هزینه‌های دولت برای زائران اربعین

علاوه بر ۱۰۰ دلار ارز اربعین، مسافران عتبات عالیات می‌توانند ۳۰۰ یورو ارز مسافرتی هم با نرخ ۲۸۵۷۰ تومان (قیمت یورو صرافی مردمی در ثانیه تنظیم این شرح) خریداری کنند. این در حالی است که دلار آزاد حدود ۳۰۱۵۰ تومان است. بنابراین، زائران می‌توانند با خرید ۳۰۰ یورو ارز مسافرتی مجموعا ۴۷۵ هزار تومان سود کنند.

ثانیا، زائران اربعین از روز قبل (۱۵ شهریور) می‌توانند برای دریافت تسهیلات گرفتن‌الحسنه ۳ تا ۵ میلیون تومانی در سامانه سماح ثبت‌نام کنند. پس از ثبت درخواست وام اربعین در سامانه حج و بازدید (سماح) در صورتی که زائران از مرزهای زمینی خارج شوند، مبلغ این تسهیلات به‌شکل خودکار و بدون نیاز به مراجعه به بانک‌ها به حساب یارانه آنها واریز شده و با اقساط یک‌ساله از یارانه آنها کسر خواهد شد. شرایط دریافت وام اربعین عبارتند از:

  • متقاضی حتماً سرپرست خانوار و دریافت‌کننده یارانه باشد. در خصوص زائرانی که سرپرست خانوار نیستند امکان استفاده از این تسهیلات با رضایت سرپرست خانوار آماده خواهد شد.
  • متقاضی الزاما باید در سامانه حج و بازدید (سماح) درخواست استفاده از تسهیلات را ثبت کرده و در ایام اربعین صرفا از راه مرزهای زمینی مسافرت کرده باشند.
  • میزان تسهیلات برای یک نفر سرپرست خانوار سه میلیون تومان، به دنبال یک نفر از اعضای تحت لباس چهار میلیون تومان و همراهان ۲ نفر یا زیادتر پنج میلیون تومان خواهد بود.

[ad_2]