برای چی دسترسی به VPNها غیرممکن شد؟ 

[ad_1]

طی یک ماه اخیر حدود ۲۰ پلتفرم پیام‌رسان، شبکه اجتماعی با روند مسدودسازی VPNها به اوج خود رسید و تقریبا تمام این ابزارها بسته شده‌اند.
به شرح صفحه اقتصاد، از ساعت حدود ۲۰:۰۰ روز (۲۴ مهر) دسترسی به تقریبا تمام ابزارهای تغییردهنده IP غیرممکن شده است. این اتفاق صحیح در روزی چهره می‌دهد که وزارت ارتباطات تاکید کرده بود تمام محدودیت‌های بین‌المللی به جز دو اپلیکیشن (واتس‌اپ و اینستاگرام) برداشته شده‌اند.
پس از فیلتر حدود ۲۰ پلتفرم پیام‌رسان، شبکه اجتماعی و حتی بازی موبایلی در یک ماه اخیر، روند مسدودسازی VPNها امروز به اوج خود رسید تا جایی که در حال آماده تقریبا تمام این ابزارها بسته شده‌اند. نکته قابل توجه اینجاست که وزارت ارتباطات امروز برای دومین بار در ۱۰ روز اخیر تاکید کرده بود که تمام محدودیت‌های اینترنت برداشته‌ شده‌اند به جز دو اپلیکیشن واتس‌اپ و اینستاگرام.

با این حال بسته شدن چنین پلتفرم‌های پرطرفداری در یک ماه قبل دلیل شده تا بر پایه شرح‌های بین‌المللی، دامنه جستجوی کاربران ایرانی برای دریافت VPN یک رکورد تاریخی و افزایشی ۳۰۰۰ درصدی را ثبت کند.

مشخص نیست روند بسته سازی VPNها تا کجا می‌تواند ادامه داشته باشد. تصور تصمیم‌گیران مبنی بر اینکه «شبکه مردمی اطلاعات» مشغول کار است و اپلیکیشن‌های ایرانی بدون اختلال در حال سرویس‌دهی هستند، تصور خطرناکی است. چراکه شرکت‌های استارتاپی ایرانی برای ادامه کوشش، رفع مشکلات و در نهایت توسعه لطیف‌افزاری نیازمند ابزارهای مختلفی هستند که در حال آماده بسیاری از اون‌ها به سبب تحریم/فیلتر از دسترس خارج شده‌اند. روند مسدودسازی ابزارهای تغییردهنده IP، امروز بیش از هر چیز آینده همین شرکت‌های ایرانی را تهدید می‌کند. البته با توجه به شرح‌های صنفی و زیان‌های روزانه ۵۰ الی ۵۰۰ میلیون تومانی بسیاری از همین استارتاپ‌ها، مشخص نیست چقدر از آینده هر یک از شرکت‌ها با وضع موجود باقی مانده است.

منبع: دیجیاتو

[ad_2]