برای چی کودکان اصرار دارند که لباس‌های تکراری بپوشند؟

[ad_1]

اگر گروهی از والدین را دور هم جمع کنید، بدون شک از آنها می‌شنوید که درباره اصرار کودکان‌شان برای پوشیدن یک لباس تکراری صحبت می‌کنند. چیزی که ممکن است شما را متعجب کند.

به شرح وقت سحر به تعریف از محیا نیوز، کودکان در یک سن ویژه (۲-۵) سال علاقه زیادی به پوشیدن لباس‌های تکراری پیدا می‌کنند. به طوری که مادرها حتی نمی‌توانند اون را بشویند. به همین منظور مجبور به انجام یک فعالیت‌ شبانه می‌شوند. عملیاتی که با خواب کودک شروع می‌شود و تا قبل از بیدار شدن او باید لباس پاکیزه و خشک شده مجدد بر بدن او برود تا متوجه نبود لباس نشوند. شاید کمی خنده دار به نظر برسد اما تا فردی با این مشکل روبرو نشده باشد نمی‌تواند به جدیدت این مسئله پی ببرد. طبق تحققیات محققین از بین ۱۰ کودک ۴ کودک بر این خواسته پافشاری می‌کنند، از لباس‌های پرنسسی گرفته تا لباس مرد عنکبوتی و این تعداد کمی نیست. پس اگر شما هم همانند پدر و مادرهای دیگر با این مشکل مواجه هستید این مطلب مهم را از دست ندهید.

بیان هویت

برخی از کودکان حس توانا نسبت به خود دارند و اون را با بیان هویت خود از راه انتخاب لباس انتخاب می‌کنند. متاسفانه کودکان در این سن فکر می‌کنند که بدون لباس‌های ویژه خود، عاری از شخصیت هستند و به همین منظور به دنبال لباسی می‌گردند که زیادتر به آنها شخصیت دهد. همان طور که گفتیم لباس‌های ابرقهرمان‌های دختر یا پسر زیادتر در این لیست قرار می گیرند.

وابستگی شدید

برخی از کودکان فراوان به اقلام خاصی از جمله لباس وابسته می‌شوند و خواهان پوشیدن همان لباس‌ها بدون توجه به کثیفی لباس، یا شرایط آب و هوایی می‌شوند. بدین شکل که عمل ساده پوشیدن لباس هنگام صبح می‌تواند به جنگ تصمیم‌ها با اشک تبدیل شود که می‌تواند کل خانواده را وابسته یک بحران ساده بنام لباس کند. اصولا؛ والدینی که در این موقعیت قرار می‌گیرند بیشتر با این مشکل مواجه می‌شوند که نمی‌دانند این یک مرحله ساده از زندگی کودکشان است یا ریشه از مشکلی عمیق‌تر دارد. در بسیاری از موارد، این رفتار دلبستگی به لباس، در عین حال که خسته کننده است، به اندازه کافی بی‌جراحت است. در واقع؛ کودکان دوره‌ای را پشت سر می‌گذارند که محدودیت‌های خود را آزمایش می‌کنند و به دنبال کنترل اون هستند. در این موارد، کودکان بیشتر به ایده‌های هوشمندانه پاسخ مثبت می‌دهند. پس والدین باید به این داستان فکر کنند، که چگونه راهکار مناسب پیدا کنند.

راهکار مناسب برای والدین

چند لباس را برای کودک مهیا کنید و به او این زمان را بدهید که حق انتخاب داشته باشد.
کودک را در وقت خرید با خود ببرید تا او لباس مورد علاقه‌اش را انتخاب کند.
یک یا دو روز در هفته یاداشتی روی یخچال بزنید تا او بتواند در اون روز لباسی که دوست دارد را به بدن کند.
کودکان ممکن است از قوانین اساسی، همانند لباس پاکیزه بودن برای پوشیدن ناخشنود باشند، اما در نهایت می‌توانند دستورالعمل‌ها را بدون ناراحتی فراوان بپذیرند. پس اگر فرزندتان با این مثال مطابقت دارد، یک نفس عمیق بکشید، به این فکر کنید که برای چی اون را به چشم یک مشکل می‌بینید و مرتب برای خود جنگ روانی صحیح نکنید. به خدا زندگی با کودکان ساده‌تر از اون چیزی است که به اون فکر می‌کنید. کافی است خود را کودک کنید تا از دنیای شیرین آنها به همه چیز دید کنید. اون موقع است که کلید مشکلات را در دست‌هایتان خواهید گرفت. این نه تنها مشکل کودکان بلکه در بزرگسالان هم دیده می شود که لباس‌های تکراری را به لباس‌های جدید خود ترجیح می‌دهند.

ناراحتی های غیر عادی

این مشکل ممکن است وقت تاریخ زیادی طول بکشد و واکنش‌های شدیدتری را با خود به دنبال داشته باشد. پس اگر سطح ناراحتی کودک شما از حد عادی پا فراتر گذاشته و با خشم فراوان دنبال است با یک مشاور یا روانشناس صحبت کنید تا راه حلی مناسب جلوی پای شما قرار دهند.

برخی از محرک‌های تاچ در لباس همانند برچسب، دوخت و درزهای لباس هم می‌تواند تاثیر زیادی بر واکنش‌های کودکان داشته باشد. در شکل لزوم، روانپزشک می‌تواند شما را به متخصصان پزشکی که در زمینه هایی همانند نگهداری تاچ، حساسیت تاچ، حساسیت بیش از حد یا تعدادی از شرایط دیگر آموزش دیده اند ارجاع دهد. از آنجایی که این شرایط در بین کودکان در این رده سنی فراوان دیده می شوند، بازی درمانی در این زمینه می تواند فراوان کمک کننده باشد.

بهترین هدیه ای که می‌توانید به فرزندتان بدهید این است که او بفهمد شما به نام والدین او را درک می‌کنید. پس به این رفتار کودکتان همانند یک معما دید کنید تا بتوانید اون را بدون صدمه زدن به کودک خود حل کنید.

[ad_2]