بررسی معافیت مالیاتی سال 1401

[ad_1]

یک حسابدار خبره باید تمامی موارد معافیت مالیاتی را به‌خوبی بداند تا بتواند از اون‌ها به نفع شرکت استفاده کند.

وظیفه حسابدار فقط ثبت اسناد مالی مختلف نیست. بلکه باید قادر به ارائه راهکار برای کاهش و مدیریت هزینه‌های شرکت باشد. چنین حسابداری، هیچوقت بدون شغل و حقوق نمی‌ماند. در این مطلب، شما را با تمام معافیت مالیاتی سال 1401 دوست می‌کنیم.

معافیت مالیاتی چیست؟

زمانی که در دوره مشاور مالیاتی شرکت کنید، نزد از هر چیز در خصوص معافیت مالیاتی اطلاعات به دست خواهید آورد. استفاده از معافیت مالیاتی، به معنای فرار مالیاتی نیست. بلکه هر شرکتی می‌تواند از یک سری شرایط تعیین شده توسط دولت، برای عدم پرداخت مالیات یا همان معافیت مالیاتی به‌شکل کاملاً قانونی استفاده کند. هدف از بررسی معافیت مالیاتی سال 1401، مشخص کردن راهکارهایی است که می‌تواند در زمینه کاهش هزینه های مالیاتی به شرکت‌ها کمک کند. یک مشاوره مالیاتی باید در خصوص سقف معافیت مالیاتی و روش‌های دریافت اون اطلاعات داشته باشد.

مالیات بخشی از حقوق دولت‌ها را تشکیل می‌دهد. تقریباً تمامی مشاغل که کسب حقوق می‌کنند، باید مالیات پرداخت کنند. پرداخت مالیات به دولت‌ها کمک می‌کند تا به رواج اقتصادی و افزایش رفاه مردم کمک کنند. به همین خاطر قوانین سفت و سختی برای معافیت مالیاتی سال 1401 وجود دارد. بر پایه قانون، مالیات‌ها به دو نوع مختلف مالیات مستقیم و مالیات غیرمستقیم تقسیم می‌شود. مالیات مستقیم همان مالیات بر حقوق مشاغل مختلف است که به اشکال متفاوت از جمله مالیات بر اجاره، مالیات شرکت‌ها و… دریافت می‌شوند.

معافیت مالیاتی سال 1401 به این معناست که برخی از انواع حقوق، مشمول مالیات نمی‌شوند و نیازی نیست تا افرادی که حقوق از این روش به دست می‌آورند، مالیاتی پرداخت کنند. همچنین در صورتی که فرد درآمدی کمتر از حد معین داشته باشد، مشمول معافیت ‌های مالیاتی سال 1401 خواهد بود. به تمامی این موارد که فرد نیازی به پرداخت مالیات ندارد، معافیت‌های مالیاتی گفته می‌شود. میزان و انواع مختلف معافیت در هر سال با سال دیگر متفاوت خواهد بود. آموزش حسابداری، باید با در نظر گرفتن چنین مسائلی برای افراد شکل بگیرد. اگر حسابدار شرکت در مورد معافیت مالیاتی سال 1401 چیزی نداند، قطعا نمی‌تواند برای ثبت و ارسال اظهارنامه مالیاتی، کاری انجام دهد. برای پیشگیری از پرداخت جریمه‌های مالیاتی، مهم است که محاسبه و ارسال لیست مالیات، در تاریخ معینش انجام شود.

انواع معافیت های مالیاتی 1401.

انواع معافیت های مالیاتی 1401

در قسمت قبلی متوجه شدیم که معافیت مالیاتی چیست. حال باید بدانیم که چه مواردی شامل معافیت مالیاتی می‌شوند. بر پایه معافیت مالیاتی سال 1401، موارد زیر شامل معافیت کامل خواهند شد:

  • حقوق صندوق حمایت از توسعه قسمت کشاورزی، صیادان، عشایری و شرکت‌های تعاونی روستایی، دانشجویان، کارگری و علم‌آموزان، کارمندی و اتحادیه‌های اون‌ها به‌شکل کامل مشمول قوانین معافیت مالیاتی سال 1401 می‌شوید؛
  • حقوق ناشی از آموزش و تربیت در مدارس غیرانتفاعی در تمامی پایه‌ها تا آخر دوره متوسطه، حقوق تمامی آموزشگاه‌های فنی و زبر دست در صورتی که از سازمان فنی و زبر دست مجوز رسمی داشته باشند، حقوق مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی اعم از دانشگاه‌ها، مهدکودک‌ها و… که در مناطق کمتر از توسعه‌یافته و روستاها قرار دارند. حقوق موسساتی که از معلولین حرکت و ذهنی محافظت می‌کنند. البته به شرط مشمول شدن در معافیت مالیاتی سال 1401، داشتن مجوز واجب از ادارات مربوطه است. حقوق باشگاه‌ها و تمامی موسساتی که در زمینه ورزشی کوشش می‌کنند منوط به داشتن مجوز از سازمان تربیت بدنی، تمامی این موارد در سیستم معافیت مالیاتی سال 1401 قرار دارند؛
  • تمامی مبالغی که در زمینه بیمه‌های عمر و زندگی از سو موسسات بیمه‌ای به افرادی که تحت قرارداد بیمه قرار دارند پرداخت می‌شود، از مالیات معاف هستند؛
  • هزینه‌های درمانی که از سو مودیان مالیاتی برای معالجه خود یا افراد خانواده و افراد تحت تکفل اون‌ها پرداخت می‌شود هم شامل معافیت مالیاتی سال 1401 است. اعمال معافیت مالیاتی در این شرایط به شرطی خواهد بود که موسسه درمانی یا پزشک معالج، مقیم سرزمین ایران باشد و پرداخت هزینه‌ها از سو مودی را تأیید کند. همچنین در شرایطی معالجه به سبب نبود امکانات کافی در خارج ایران انجام شود، پرداخت هزینه‌های معالجه توسط ماموران رسمی و مراجع ذی‌مصلحت از خارج سرزمین باید تأیید و تأییدیه شود.
  • حقوق ابزاری ناشی از انواع کوشش‌های تولیدی و معدنی اشخاص حقوقی غیردولتی در واحدهای معدنی یا تولیدی مشمول معافیت مالیاتی هستند. معافیت مالیاتی در شرایطی قابل اعمال است که برای این اشخاص از تاریخ تصویب قانون مالیت‌های مستقیم، پروانه رسمی استفاده‌برداری صادر شده باشد. معافیت مالیاتی سال 1401 برای این نهادها برای مناطق توسعه یافته 5 سال و برای مناطق کمتر توسعه‌یافته 10 سال است. همچنین مالیات اون‌ها سپس ثبت‌نام اظهارنامه مالیاتی در طی این سال‌ها با نرخ صفر لحاظ می‌شود؛
  • حقوق صندوق عمران موقوفات سرزمین در شرایطی که صرف عمران موقوفات شود نیز شامل معافیت مالیاتی است. همچنین بخشی از درآمدهای موقوفات عام که خرج تبلیغ، مطالعه علمی و فرهنگی، اکتشافات و اختراع، تعمیرات ابنیه مذهبی و مساجد و کمک به مستضعفان شود نیز شامل حال قوانین معافیت مالیاتی سال 1401 خواهند بود؛
  • 100% حقوق نتیجه از صادرات خدمات و کالاهای غیرنفتی و محصولات کشاورزی و 20% حقوق صادرات مواد ناپخته با نرخ مالیاتی صفر محاسبه می‌شوند.

انواع معافیت های مالیاتی 1401.

جدول معافیت مالیاتی سال 1401

دوره‌های مالی که در آموزشگاه حسابداری حسابداران خبره برگزار می‌شود، با در نظر گرفتن جدیدترین متدهای روز و تغییرات قوانین و استانداردهای مالیاتی است. معافیت مالیاتی سال 1401 شامل جدیدترین تغییراتی است که باید مودیان بدانند. هر مودی باید بداند که میزان درصد مالیات در سال 1401 بر پایه حقوق تا چه اندازه است. در ادامه مطلب، تمام جداول معافیت مالیاتی سال 1401 را خواهید دید:

جدول مالیات حقوق و معافیت مالیاتی سال 1401

میزان حقوق میزان مالیات
حققوق کمتر از 5 میلیون و 600هزار تومان معاف از پرداخت مالیات
حقوق بین 5 میلیون و 600هزار تومان تا 10 میلیون تومان 10%
حقوق از 15 میلیون تومان تا 25 میلیون تومان 15%
حقوق 25 میلیون تا 35 میلیون تومان 20%
حقوق زیادتر از 35 میلیون تومان 30%

جدول مالیات بر حقوق مشمول معافیت مالیاتی سال 1401

میزان عملکرد میزان مالیات
حقوق خالص تا مبلغ 28 میلیون و 800 هزار تومان معاف از مالیات
حقوق تا 50 میلیون تومان 15%
نسبت به مازاد 50 میلیون تومان تا میزان حقوق 100 میلیون تومان 20%
مازاد بر 100 میلیون تومان حقوق 25%

جدول معافیت مالیاتی سال 1401 ماشین

قیمت ماشین میزان مالیات
ماشین ت سقف 1 میلیارد تومان معاف از مالیات
ماشین از 1 و نیم میلیارد نسبت به مازاد 100 میلیون 1%
ماشین تا 3 میلیاد نسبت به مازاد 1 و نیم میلیارد 2%
ماشین تا 4 و نیم میلیارد نسبت به مازاد 1 و نیم میلیارد 3%
نسبت به مازاد 4 و نیم میلیارد 4%

معافیت مالیاتی سال 1401 ناشی از اجاره بها

حقوق سالانه مشمول مالیات میزان مالیات
حقوق کمتر از 50 میلیون تومان معاف از مالیات
تا 50 میلیون تومان 15%
50 تا 100 میلیون تومان 20%
بیش از 100 میلیون تومان 25%

جمع بندی

یک حسابدار خبره باید از تمامی موارد و قوانین معافیت مالیاتی در هر سال، به‌خوبی اطلاع داشته باشد تا بتواند به موسسات و شرکت‌های مختلف برای کاهش هزینه‌های خود کمک کند. با شروع سال جدید، قوانین معافیت مالیاتی سال 1401 هم به روز شد. با اطلاع از قوانین معافیت‌های مالیاتی، می‌توان برای صدور و ارسال اظهارنامه مالیاتی، اقدام کرد. هر مودی، موظف است در تاریخ مقرر، نسبت به پرداخت مالیات‌های مستقیم و غیرمستقیم، اقدام کند. بنابراین می‌توانید با شرکت در دوره مشاور مالیاتی آموزشگاه حسابداری پکت، محاسبه مالیات را با جدیدترین روش‌های روز و طبق قوانین جدید، یاد بگیرید.

 

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *