بهترین ترکیب کود برای بونسای و میزان مناسب کوددهی این درختچه

[ad_1]

اگر می خواهید درختچه بونسای رشد مطلوبی داشته باشد باید شرایط مناسب جهت ین کار را مهیا نمایید. یکی از این شرایط، انتخاب کود مناسب این درختچه می باشد. از این رو در این مطلب با بهترین کود برای بونسای دوست می شوید.

آشنایی با بهترین کود برای بونسای

محافظت از بونسای نیازمند مهیا کردن شرایط مناسب جهت رشد این درختچه زیبا می باشد. باید به مواد مورد نیاز گیاه جهت رشد اون با ارزش و مهم بودن داده و با دادن کود مخصوص زمینه رشد مطلوب اون را آماده نمایید. ولی خوب تر است نزد از خرید بهترین کود مناسب بونسای ابتدا با نحوه و میزان و تاریخ کوددهی این گیاه آشنایی کامل به دست آورید. آنچه که با مطالعه این مطلب به اون نشانه شده است.

ماهیت درختچه بونسای

اگر می خواهید درختچه بونسای همیشه خوشحال و زیبا باقی بماند نیاز است که به تغذیه اون نیز علاوه بر سایر موارد رشد گیاه با ارزش و مهم بودن داده شود و با تهیه کود مناسب این گیاه را تغذیه نمود. البته نزد از اقدام به خرید کود ابتدا باید درباره ویژگی ها و خصوصیات بونسای آگاهی کافی داشته باشید.

ماهیت بونسای از خلق ایده های جدید در باغبانی چین و ژاپن ساختن شد. از راه های مختلف آموزش برخی درختان در هرس کردن به وجود آمده که سایز کوچکتری پیدا کرده و قابلیت پروش در گلدان یافت. دقیقا مشخص نیست که این هنر از کوچک کردن چه درختی شروع شده ولی در حال آماده بونساهای متفاوتی از درختانی همانند نارون، جنسینگ، شمشاد، افرا و کاج و … نتیجه شده اند.

انتخاب بونسای آپارتمانی اکثرا از گونه های درختان گرمسیری یا نیمه گرمسیری است. با وجود انواع گوناگونی از بونسای ها همانند بونسای انگور، بونسای جنسینگ و … می توان گفت روش های مختلفی هم به منظور محافظت از آنها هست. برخی از این درختچه های زینتی را باید با احتیاط در آپارتمان محافظت نمود. داستان فراوان مهم درباره محافظت از بونسای خرید بهترین کود برای اون می باشد.

تهیه مواد غذایی و مغذی برای این درخچه با ارزش و مهم بودن زیادی دارد. هرس فراوان این درختچه سبب می شود تا به کودهای حیوانی و شیمیایی نیاز پیدا کند. زیرا در زیادتر انواع اون ها هر اندازه میزان رساندن مواد غذایی مورد نیاز به بونسای زیادتر باشد، رشد و طول عمر بیشتری خواهد داشت.

کود مخصوص بونسای

اگر برای شما نیز جای سوال است که کود مناسب این درختچه چیست و این کود مخصوص باید چه موادی داشته باشد تا با راه زندگی این گیاه سازگار باشد؟ باید نشانه کرد همانطور که می دانید برای گیاهان از انواع کودهای شیمیایی، حیوانی و ارگانیک می توان استفاده برد. ولی استفاده از این مواد برای این درختچه ها کاری ضروری به نظر می رسد.

زیرا خاک این درختچه ها باید سبک باشد از این رو مواد غذایی زیادی ندارند. به این ردیف الزاما باید مواد غذایی مورد نیاز خود را از کودها به دست آورند. با توجه به این که مصرف کودهای حیوانی چندان برای این درخچه توصیه نشده است، در ادامه درباره کودهای شیمیایی مناسب بونسای گفت و گو می شود.

مواد تشکیل دهنده کودهای شیمیایی بونسای

کودهای شیمیایی انواع متعددی دارند. ترکیبات هر یک از اون ها هم حاوی یکی از عناصر مورد نیاز برای گیاهان یا مجموعه ای از اون ها می باشند. در این بین بونسای به دلیل نوع به وجود آمدن اون برای رشد به مواد خاصی نیاز دارد. برای انتخاب ساده تر از بین انواع کودها و یافتن کود مخصوص این درختچه مدنظر خوب تر است با عناصر سودمند و مناسب رشد این نوع گیاه دوست شوید. که شامل موارد زیر هستند:

 • نیتروژن یا ازت: این ماده برای خوب تر شدن فعالیت‌ فتوسنتز گیاه و ضمنا تحریک رشد و شکوفه زنی با ارزش و مهم بودن دارد.
 • فسفر: تاثیر زیادی روی رشد ریشه های گیاه داشته و از فاکتورهای مهم رشد در بونسای محسوب می شود برای چی که سبب افزایش طول عمر گیاه می شود.

 • آهن: جزو عناصر ضروری و مهم رشد بونسای می باشد. کودهایی که مناسب بونسای هستند دارای آهن می باشند. این ماده سبب نیرومند و انرژی بخشیدن به بونسای می شود.
 • پتاسیم: گیاهان همانند انسان ها جهت رشد به کلسیم نیاز دارند و پتاسیم کمک می کند تا کلسیم مورد نیاز گیاه تامین شود. از این رو در ترکیب کود بونسای وجود دارد.
 • منیزیم: به منظور خوب تر شدن شرایط فتوسنتز، بهبود جاذبه پتاسیم، فعال سازی آنزیم ها و تامین پروتئین مورد نیاز بونسای عنصر منیزیم کاربرد دارد. منیزیم رشد گیاه را بهبود می بخشد.
 • روی: این عنصر سبب شادابی برگ ها و ساقه های بونسای می گردد.
 • منگنز: عنصر منگنز به خوب تر شدن جاذبه فسفر و کلسیم کمک کرده و فرایند فتوسنتز را هم بهبود می بخشد تا رشد خوب تر گیاه را شاهد باشیم.

کود سه بیست

کودهای سه بیست یکی از انواع کودهای شیمیایی هستند که حاوی میزان یکسانی از عناصر فسفر، پتاسیم و نیتروژن می باشند. مصرف کود سه بیست زیادتر برای پروش و محافظت گیاهان آپارتمانی منظور می شود. ولی باید در نظر داشت که با وجود منحصر به فرد بودن ترکیب این کودها، برای رشد بونسای چندان مناسب نیستند.

از این رو خوب تر است ترکیب های دیگری را به نام کود مخصوص بونسای در نظر داشته باشید.

بهترین ترکیب کود بونسای

همانطور که پیشتر ذکر شد استفاده از عناصری همانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم برای رشد بونسای واجب است. همچنین خرید کودهای سه بیست به دلیل ترکیبات مخصوصشان، برای بونسای مناسب نیست. در واقعیت کودهای مناسب برای بونسای بایستی به میزان بیشتری حاوی عنصر نیتروژن باشند.

میزان فسفر و پتاسیم هم در برخی از بونسای ها باید مساوی بوده و برای برخی دیگر باید میزان کمتری عنصر پتاسیم وجود داشته باشد. این تفاوت ترکیبات هم به دلیل متفاوت بودن هر یک از بونسای ها می باشد. زیرا به طور مثال بونسای شمشاد و جنسینگ با بهترین کودی که برای بونسای نارون استفاده می شود، تفاوت دارد. از آنجا که روش کوددهی و تاریخ استفاده از اون به اندازه ترکیبات کود با ارزش و مهم بودن دارد. در ادامه به این موارد نیز می پردازیم.

تاریخ مناسب کوددهی بونسای

انواع بونسای دارای تاریخ بندی مختلفی در کوددهی می باشند. ولی به طور کلی در بهار و تابستان هر ۱۵ روز یک مرتبه باید کود مخصوص دریافت کنند. در دوره سرد همانند پاییز و زمستان هم این داستان متفاوت است. تنها باید از فسفر در این فصول به منظور کوددهی بونسای استفاده کرد. نکته قابل توجه این است که بونسای اگر در حال گلدهی و میوه دهی باشد نباید با کود تغذیه شود.

روش کوددهی بونسای

می توان با کودهای مایع و قرصی شیمیایی نسبت به کوددهی بونسای اقدام کرد. فقط روش کوددهی متفاوت می باشد. استفاده از کودهای مایع به منظور بونسای متداول تر می باشد. کود مایع را با میزان معینی آب ترکیب کرده و بونسای را با اون تغذیه نمایید. کودهای قرصی نیز طوری هستند که باید روی سطح خاک قرار گرفته و با هر بار آبیاری کمی از این کود درون خاک پای گیاه می شود.

دقت کنید که جهت کوددهی برنامه ریزی معینی داشته باشید. برای چی که بونسای به نامنظم بودن برنامه تغذیه فراوان حساس است. روش کوددهی هم به دو شکل اسپری محلول کود بونسای به برگ ها یا به شکل آبیاری با کود مایع پای درخت می باشد.

میزان مناسب کوددهی بونسای

میزان ۱۰ میلی لیتر کود مخصوص بونسای در یک لیوان آب، مقدار مناسبی جهت کوددهی به بونسای است. یک قاشق چایخوری از کود بونسای را در یک لیتر آب حل نموده و در دوباره زمانی ۱۵ روزه پای درخت استفاده نمایید.

چند نکته مهم درباره کوددهی بونسای

گیاهانی که در حال رشد باشند، باید کوددهی در دوره رشد شکل گیرد. در طی مرحله رشد گیاه بونسای به میزان زیادی به کود نیاز دارد. با کوددهی ریشه گیاه نیرومند شده و برگ های بیشتری تولید می شوند. به این ردیف تغذیه بونسای با خرید بهترین کود با ارزش و مهم بودن زیادی دارد. برخی از نکات مهم در کوددهی بونسای شامل موارد زیر می باشد:

 • کوددهی در تاریخ مناسب و به وقت شکل گیرد.
 • نگهداری سپس از کوددهی و چک کردن سلامت گیاه پس از کوددهی
 • انتخاب بهترین برند کود تاثیر زیادی در کیفیت کود دارد.
 • انتخاب بهترین کود برای هر مرحله از رشد گیاه. به طور معمول در ابتدای رویش است یا نزدیک به گلدهی می باشد.
 • به حجم کود بونسای با توجه به قیمت اون دقت کنید.

منبع : آرگا

برچسب :

[ad_2]