بهترین سریال ها درباره زندان از دید سایت جونی ؛ خشونت در پشت میله‌های فلزی!

[ad_1]

زندان طیف منحصربفردی از مسائل و تنش‌های اجتماعی را علامت می‌دهد. در این مقاله می‌خواهیم به بهترین سریال ها درباره زندان از دید سایت جونی بپردازیم.

یکی از جذابترین موضوعاتی که در فیلم‌ها و سریال‌ها می‌توان به اون پرداخت، چالش‌هایی است که زندانیان در پشت میله‌های فلزی با اون روبرو هستند. زندان به نام مکانی که می‌تواند لبریز از خشونت باشد همیشه توسط فیلمسازان بسیاری مورد منقد قرار گرفته است. برای اینکه درک بهتری از این چالش‌ها بیابیم می‌توانیم بهترین سریال ها در مورد زندانی ها را دید کنیم تا با دنیای اون‌ها زیادتر دوست شویم.

بهترین سریال ها درباره زندان از دید سایت جونی

خشونت در پشت میله‌های فلزی!

در این قطعه فهرست عناوین بهترین سریال ها درباره زندان از دید سایت جونی را در یک دید می‌توانید مشاهده کنید:

  1. Girls Incarcerated (2018)
  2. For Life (2020)
  3. Escape At Dannemora (2018)
  4. Orange Is The New Black (2013)
  5. Oz (1997)
  6. Wentworth (2013)
  7. Prison Break (2005)
بهترین سریال ها درباره زندان
بهترین سریال ها درباره زندان

سریال‌های که به زندان و اتفاقات درون اون پرداخته‌اند به قدری فراوان هستند که برای انتخاب بهترین اون‌ها همیشه با مشکل روبرو هستیم. در اینجا کوشش کرده‌ایم تا بهترین سریال ها درباره زندان از دید سایت جونی را به شما معرفی کنیم تا برای انتخاب اون‌ها وقت کمتری بگذارید. بیایید با هم محبوب ترین سریال ها درباره زندان را بررسی کنیم و در یک تاریخ مناسب به تماشای این لیست جذاب بپردازیم.

Girls Incarcerated (2018)

بهترین سریال ها درباره زندان
بهترین سریال ها درباره زندان

سال‌های نوجوانی از حساس‌ترین سال‌های زندگی است که هم می‌تواند شخصیت ما را شکل دهد و هم می‌تواند کاملاً ما را از بین ببرد. قصـه درباره زندگی چند دختر نوجوان است که در یک زندان در مدیسون محافظت می‌شوند.

سریال به نام یکی از بهترین سریال‌ها درباره زندان نشان این شرایط بر زندگی اون‌ها را علامت می‌دهد. گاهی زمان‌ شرایط این فضا غیرقابل صبر می‌شوند. چون دخترها ناراحت خانه و خانواده می‌شوند و این داستان بر زندگی‌شان نشان جدی دارد.

با این وجود حتی در چنین شرایطی کوشش می‌کنند در درون فضای زندان راحتی و آسایش را برقرار کنند. در عین حال، هر کاری می‌کنند تا از دردسر و مشکلات پیشگیری شود.

اون‌ها حتی راحت التحصیلی و تولدها را هم کنار هم مهمانی می‌گیرند. این سریال مستندگونه دلیل می‌شود برای چیزهای کوچک شکرگزار باشید. چون متوجه می‌شوید برخی از مردم چه زندگی سختی دارند. طوری که حتی نمی‌توانند یک زندگی ساده داشته باشند.

For Life (2020)

بهترین سریال ها درباره زندان
بهترین سریال ها درباره زندان

سریال For Life (برای زندگی) سریال بیوگرافی و درام حقوقی محصول سال ۲۰۲۰ و ساخته هنک اشتاینبرگ است که تا کنون یک دوره از اون از شبکه ABC پخش شده است.

سریال بر پایه زندگی واقعی آیزاک رایت جونیور (Isaac Wright Jr) ساخته شده که به اشتباه برای جرمی که مرتکب نشده بود، به زندان محکوم شده بود. سریال فراوان زود با استقبال و نظر مثبت مخاطبان و منتقدان روبرو شد و توانست امتیازهای خوبی دریافت کند.

بسیاری از منتقدان بازی تقش اول سریال، یعنی نیکلاس پیناک (Nicholas Pinnock) را ستودند. پیناک زیادتر برای بازی در سریال مارسلا (Marcella) و تاپ بوی (Top Boy) معروف است.

دوره اول سریال برای زندگی از ۱۲ قطعه تشکیل شده و استینبرگ، رایت جونیور، جکسون و کمپانی تولید G-Unit Film & Television به دنبال رابینسون و گرینسپن از Doug Robinson Productions و راسل فاین (Russell Fine) تهیه کنندگان سریال هستند.

سریال For Life موضوعاتی همچون بی‌عدالتی و نژادپرستی و خطاهایی که در سیستم زندان چهره می‌دهند را به عکس می‌کشد؛ موضوعاتی که سپس از مرگ جورج فلویددر آمریکا پررنگ‌تر شد.

قصـه سریال درباره یک زندانی به نام آرون والاس است که برای جرمی که مرتکب نشده، محکوم به بازداشت ابد می‌شود. او برای تبرئه شدن، تصمیم می‌گیرد که خودش دست به کار شده و تبدیل به یک وکیل استاد شود تا بتواند خود را تبرئه کند.

Escape At Dannemora (2018)

بهترین سریال ها درباره زندان
بهترین سریال ها درباره زندان

Escape at Dannemora عنوان مجموعه درامی می باشد که در قطعه مینی سریالی هشت قسمتی ساخته شد. Benicio Del Toro که با فیلم سینمایی Traffic برنده به دریافت عنوان اسکار بهترین بازیگر مرد نقش مکمل گشته و Patricia Arquette که با درام متفاوت Boyhood که کسب اسکار بهترین بازیگر نقش زن مکمل را در کارنامه دارد از بازیگران اصلی این مجموعه می باشند.

قصـه سریال که بر پایه حوادثی واقعی به رشته تحریر در آمده است به شرح اقدام به فرار پیچیده و خلاقانه دو زندانی متهم به کشتن و مواجه با محکومیت های سنگین به نام های Richard Matt و David Sweat در سال 2015 از زندان فراوان زیاد تحت نگهداری و فوق امنیتی Clinton Correctional Facility می پردازد که رویدادها اون زمان ها در تیتر خبری رسانه ها قرار داشت و منجر به بزرگترین فعالیت‌ جستجوی تاریخ شمال ایالت نیویورک گشت.

Orange Is The New Black (2013)

بهترین سریال ها درباره زندان
بهترین سریال ها درباره زندان

به احتمال فراوان “نارنجی مد جدید است” شناخته‌شده‌ترین سریال این لیست است. قصـه درباره یک زن کم سن است که قبلاً با پارتنر دگرباش خود مواد مخدر قاچاق می‌کرده و به همین سبب به زندان افتاده.

از آنجایی که این اولین بار است او به زندان افتاده، بنابراین آرام با زندگی در زندان سازگار می‌شود و با کسانی دوست می‌شود که می‌توانند در آینده او را به دردسر بیندازند.

اولین دوره‌های این سریال جذاب و نگاه دقیق کننده هستند و در دوره‌های اولیه اشکتان طناب نمی‌آید. با این وجود آرام جذابیت خود را از دست می‌دهد. پس این سریال را دید کنید و خوشی ببرید. جذابیت دوره‌های آغازین این سریال را به یکی از بهترین سریال‌ها درباره زندان تبدیل می‌کند.

همچنین گاهی زمان‌ فراوان خنده‌دار است و اپیزود آزمایشی حیرت‌انگیز لحن اتفاقات آینده را با ترکیبی خوب از لحظات جدی و لحظات سبک تعیین می‌کند.

متأسفانه، هیچ برنامه‌ای برای ادامه این سریال وجود ندارد، اما با 7 دوره به یاد ماندنی، توانست طرفداران زیادی را در سال‌های پس از انتشار پیدا کند، بنابراین جای تعجب نیست که این سریال یک انتخاب محبوب است.

Oz (1997)

بهترین سریال ها درباره زندان
بهترین سریال ها درباره زندان

OZ که در لغت نشانه به بخشی در زندان خیالی به نام Oswald State Correctional Facility  در نیویورک دارد که قصـه سریال در اون روایت می شود. عنوان درام جنایی- تعلیقی می باشد.

تمام فصول این مجموعه هشت قطعه می باشد، به استثنای دوره چهارم مجموعه که به سبب وقفه ای که در کار ساخت سریال در حال پخش The Sopranos در اون تاریخ بوجود آمد از سوی مسئولان شبکه توصیه تعداد اپیزودهای اضافی را دریافت کرد.

Tom Fontana که علاوه بر ساخت سریال در تمام اپیزودهای اون به نام نویسنده کوشش کرده است، در حالی که کار تولید سریال را برای دوره چهارم شروع کرده بود مجبور به نویسندگی برای تعداد اپیزودهای بیشتری برای این دوره گشت.

از نکات جذاب توجه در قصـه پردازی مجموعه جسارت عوامل اون در به عکس کشیدن صریح خشونت، قصاوت و وقایع جنسی هولناکی است که در یک زندان فوق امنیتی قابل چهره دادن می باشد.

امری که در طول تاریخ پخش اون گاه و بیگاه با انتقاداتی نیز مواجه می گشت. اگرچه مجموعه در طول تاریخ پخش برخلاف مخاطبان با بی مهری منتقدان مواجه گشت و هیچ جایزه معتبری را کسب نکرد اما پس از اتمام به اون بهای بیشتری داده شد.

و علاوه بر پخش در کشورهای مختلف دنیا از سوی وبسایت EW به نام هفتادسومین مجموعه برتر پخش شده در بین سال های 1983 تا 2008 معرفی شد. و انجمن نویسندگان آمریکا اون را را در لیست صدویک سریال برتر تاریخ از نظر نویسندگی قرار داد.

OZ  قسمت وحشتناکی در درون زندان Oswald State Correctional Facility است. که در اون احتمال وقوع هر بلایی بر سر زندانیان بویژه افراد ناتوان ممکن است. جایی که اگرچه به ظاهر در کنترل نگهبانان است.

اما در واقع توسط گروههای مختلف شکل گرفته توسط زندانیان همچون باند ایتالیایی ها، سیاه پوستان، مسلمانان و…. اداره می شود. در این بین روانپزشکی به نام Tim McManus در درون این قسمت رعب آور واحد آزمایشگاه گونه ای به نام  Emerald City را ساختن کرده است که بنا دارد با رویکردی جدید به معالجه ناهنجاری های این زندانیان پرخطر بپردازد.

با این حال اگرچه این قسمت ظاهری مرتب تر از سایر قطعه های OZ دارد و انبوهی از قوانین دست و پا گیر در این قسمت فرماندار است. اما اینها مانعی از انجام کارها تبهکارانه ساکنان اون نمی باشد.

در این بین با ورود زندانی سیاه پوست مسلمانی به نام Kareem Said که در تلاش برای ساختن گروهی مخصوص به خود در Emerald City می‌باشد و عده‌ای زندانی جدید درون دیگر شرایط در قسمت با تغییراتی مواجه می‌گردد.

Wentworth (2013)

بهترین سریال ها درباره زندان
بهترین سریال ها درباره زندان

Wentworth یا Wentworth Prison عنوان مجموعه درام استرالیایی می باشد که با الهام از مجموعه برنده Prisoner: Cell Block H که بین سال های 1986-1979 از شبکه Network Ten این سرزمین پخش می شد توسط مجموعه شرکت های Foxtel ساخته شده است و پخش دوره نخست اون در ده قطعه بوسیله شبکه کابلی SoHo وابسته به Foxtel از اول ماه می 2012(سیزدهم اردیبهشت 91) شروع گشت و با استقبال خوب مخاطبان مواجه گشت.

خروج غم بار و هولناک از دنیای آزاد خارج و ورود به زندان مقدمه قصـه Bea Smith می باشد. زنی میانسال و وحشت زده که به اتهام تلاش برای کشتن همسر خشن خود دستگیر شده و در صبر دادگاهش به زندان Wentworth منتقل گشته است.

اما ورود به زندان و تلاش برای تطابق یافتن با مکان جدید جدید شروع ماجراست چراکه به زودی Franky یکی از روسا و قلدرهای زندان که فراوان زیاد تحت نظر Meg رییس زندان می باشد باخواسته ای پرخطر به جستجو او می آید. درهمین حال بازگشت Jacs رییس دار و دسته دیگری از زندانیان به قسمت عمومی و رقابت او با Jacs شرایط را پیچیده تر می‌کند.

سریال “ونتورث” کم و بیش به سریال استرالیایی “نارنجی مد جدید است” (Orange is the New Black) شباهت دارد و البته لحن اون کمی جدی‌تر است. قهرمان سریال بئا اسمیت است.

او برای کشتن همسر خودش چشم به راه حکم است. در حالی که درباره حکم خود اطلاعات جدید دریافت می‌کند، باید برای خو گرفتن با زندان خود را مهیا کند و برای زنده ماندن تمام تلاشش را به خرج دهد.

این سریال به زیبایی ساخته شد و متن و اجرای اون عالی است. اگر تماشای سریال‌های درام مدرن را دوست دارید و از حال و هوای دهه 80 خوشتان می‌آید، پس حتماً باید این سریال را دید کنید.

Prison Break (2005)

بهترین سریال ها درباره زندان
بهترین سریال ها درباره زندان

سریال 4 فصلی درام-هیجانی گسست زندان (یا به قول معروفش “فرار از زندان”) از تلویزیون سراسری ایالات متحده و پس از اون سایر نقاط دنیا پخش شد و توانست به یکی از پر بیننده ترین سریال های همزمان تبدیل شود. اما برای چی چنین مجموعه یا مجموعه هایی برنده می شوند به عوامل چندی مربوط می شود که بایستی مورد بررسی قرار گیرد.

این سریال حول شخصیت دو برادر می چرخد که یکی تقریباً غیر گناهکار است اما به دلایلی عمداً برای کشتن برادر رئیس جمهور آمریکا مجرم جلوه داده شده و محکوم به مرگ است ( Lincoln Burrows) و دیگری (Michael Scofield) در پی نجات او می‌باشد. کل چهار دوره بر سر تلاش این دو برای آزادی از قانون بی قانونی و قدرت های پشت پرده این توطئه می‌گذرد.

سریال درباره گسستن زندان است، زندان میله های آهنی و زندان ظلم یک دولت، اما نه فقط زندان ظاهری و بیرونی، برای گسستن زندان های درونی، گرچه اظهاری نمی شود و همانند بسیاری از سریال های رایج سایر نقاط دنیا همه چیز به بیان نمی آید و روند کند خود را تا نتیجه طی می‌کند و در عین حال چنین نتیجه هایی ماندگارتر هستند.

بهترین سریال ها درباره زندان
بهترین سریال ها درباره زندان

مایکل انسانی باهوش است که هوش خود را در خدمت آزادی انسان ها به کار گرفته، و مهمترین اون ها: آزادی یک مجرم بی گناه که برادر او نیز هست. اینکه اسم فامیل لینکون با مایکل اختلاف دارد خود نتیجه گیری برادری همه انسان ها ست (و البته در سریال نیز دلیلی برای منطقی بودن اون بیان می شود).

در سریال انسان ها به کارهای ناشایست روی می آورند تا زنده بمانند، زندگی جنگلی اوج می گیرد، و عده ای برای کسب قدرت به کاری متوسل می شوند.

لحظات تصمیم گیری در جریان سریال بیشتر سریع است؛ به همانند زندگی، اما از روی فکر قبل (آینده نگری؛ همانند خالکوبی بدن مایکل) و در گسستن هر راهی، ایده ای برای راهی دیگر هست (امید را پایانی نیست) و مشکل تنها این جاست که این ها همه انسانند و گاه اشتباه می کنند، حتی مایکل! و محبوب او که دفعات زندانی مخدر شده تا دنیا را یاد بردن کند. اما آیا دنیا نیز او را یاد بردن خواهد کرد؟

سریال پر از حالاتی ست که باید بین اطمینان به اطرافیان و عدم اون تصمیم گرفت، بیشتر عدم اطمینان برنده است! دنیای امروز دنیای اطمینان نیست! شاید برای همین است که مایکل زیادتر با کودکان عهد می بندد تا کاری را برایش انجام دهند تا بزرگسالان!

برخی فراری ها تا زمان ها اصلاح نمی شوند اما آنچه اصلاح کننده می تواند باشد خود زندگی است با پیچ و خم هایش. سیر تحول انسان‌ها به کندی چهره می‌دهد و البته برخی حالات نیز در طی راه مشخص می‌شود.

افرادی چون “ماهُن” نماد انسان‌های خاکستری عصر ما هستند. ما یکی از بهترین بازی ها را از او می‌بینیم و به گفته منتقد آمریکایی بهترین بازیگر تلویزیونی حال آماده است که علاوه بر بازی در نقش یک مامور FBI، به طرزی حیرت انگیز نقش یک پدر شکست خورده در زندگی، و یک انسان باهوش و دو وجهی را بازی می‌کند.

زیادتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار بهترین سریال ها درباره زندان از دید سایت جونی سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود آگاه کنید. شما می‌توانید به نام نویسنده مهمان در سایت جونی عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد فیلم ، نقد سریال ، اخبار سینما و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با اون بر روی لینک نویسنده مهمان کلیک نمایید. در ضمن شما همراهان گرامی می‌توانید به اینستاگرام جونی جهتِ شناختِ مهمترین فیلم های ژانرهای مختلف و کوتاه نقد و بررسی‌های فیلم‌های روز دنیا مراجعه کنید.

[ad_2]