بهترین فیلم های ترسناک سال ۲۰۲۲ برای دید در هالووین

[ad_1]

زمانی بود که سینماروها در به یاد آوردن نام آخرین فیلم ترسناک عالی و بی نقص با مشکل مواجه می شدند اما این روزها، ما از مشکل کاملاً متضادی درد می بریم. چنان فیلم های ترسناک هوشمندانه و هنرمندانه ای در سال های اخیر ساخته شده است که دیدن تمام اون ها کار غیرممکنی به نظر می رسد. از آنجایی که این ژانر زمان هاست ثبات کیفی نداشته است، چه چیزی خوب تر از اینکه هالووین را با تماشای فیلمی سپری کرد که برای منجمد کردن خون ساخته شده است. همچنین مهم نیست که چه نوع فیلم ترسناکی را دوست داشته باشید، برای هر سلیقه ای چیزی وجود دارد؛ از فیلم های ماوراءالطبیعه تا فرانچایزهای معروف، اسلشرهای پر از خونریزی یا فیلم های ترسناک شلخته و کم کیفیت که برای دید در ماه اکتبر مناسب هستند.

بهترین فیلم های ترسناک سال 2022 برای تماشا در هالووین

از آنجا که سال ۲۰۲۲ شاهد بازگشت فیلم ترسناک فراوان مورد صبر Hellraiser و آخرین قطعه از فرانچایز Halloween هستیم، زمانی خوب تر از تاریخ کنونی برای طرفداران ژانر وحشت نیست. اگر به دنبال فیلمی برای زهره ترک کردنتان در دوره هالووین ۲۰۲۲ هستید و نمی دانید از کجا باید شروع کنید، در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با ۱۰ مورد از جدیدترین فیلم های ترسناک سال ۲۰۲۲ برای هالووین جاری دوست کنیم.

بهترین فیلم های ترسناک سال 2022 برای تماشا در هالووین

۱۰- Bodies Bodies Bodies

در حوزه ژانر وحشت، استودیو A24 در سال های اخیر دائماً برنده بوده است. در طی سال قبل، این استودیو فیلم های ترسناک Saint Maud, Lamb, X, Pearl و Men را منتشر کرده است که همگی با نقدهای مثبتی مواجه شده اند. در واقع، A24 آنقدر فیلم های ترسناک باکیفیت و محبوب ساخته که بسیاری فیلم Bodies Bodies Bodies را یاد بردن کرده اند. این فیلم هجوآمیز از هالینا رجین در مورد گروهی از نوجوانان ثروتمند نسل زد است که در یک عمارت خانوادگی در حال خوشگذرانی هستند. وقت انجام یک بازی گروهی، این نوجوانان آرام آرام دست به کارهای هولناکی می زنند که به تراژدی ختم می شود.

از آنجا که فیلم Bodies Bodies Bodies مکرراً مخاطب مورد نظر خود را دست می اندازد، به نظر می رسد که خودش را تضعیف می کند. اما سبک روایت فیلم از نسل زد زیادتر قابل درک، واقعی و خلاقانه است تا تحقیرآمیز. به مهربانی بازی های فراوان توانا از بازیگران، به طور مخصوص پیت داویدسون و ماریا باکالووآ، شخصیت های فیلم را انسان هایی واقعی می بینیم که متفاوت از شخصیت های کلیشه ای و اگزجره هستند. اگر چه بسیاری فیلم های ترسناک هجوآمیز را در ژانر وحشت دسته بندی نمی کنند اما Bodies Bodies Bodies این اعتقاد را تغییر می دهد. این فیلم زمانی که پیچشی تاریک در قصـه چهره می دهد فراوان بیرحم و خونین می شود که دلیل می شود اطمینان داشته باشید با یک جنگ خونین واقعی در یک فیلم ترسناک مواجهید.

بهترین فیلم های ترسناک سال 2022 برای تماشا در هالووین

۹- Terrifier 2

با توجه به اینکه فیلم اول این مجموعه چندان خوب نبود، کمتر کسی صبر زیادی از Terrifier 2 داشت، فیلمی که سپس از شش سال پس از انتشار فیلم اورجینال منتشر می شود. در آراستگی ناباوری همگان اما Terrifier 2 فراوان خوب تر از اون چیزی است که صبر می رفت. به جای پا گذاشتن جای پای فیلم اورجینال، Terrifier 2 اسطوره شناسی شخصیت ترسناک اصلی فیلم را وسعت بخشیده و به ما امکان می دهد چیزی فراتر از یک دلقک منحرف از شخصیت آرتِ دلقک ببینیم.سپس نوبت به خونریزی قصـه می رسد. زمانی به خونین ترین فیلم تاریخ ژانر وحشت فکر می کنید احتمالاً به یاد Braindead, Cannibal Holocaust یا Ichi the Killer خواهید افتاد. اما باید بفهمید که Terrifier 2 نیز در رده همین فیلم هاست. وقت تماشای سکانس هایی که در اون ها آرت قربانیانش را قطعه قطعه می کند، غیرممکن است که حالتان به هم نخورد.

اگر چه دنباله های بسیاری اشتباه مکرر بالا بردن میزان خونریزی و کشتار قصـه را مرتکب می شوند، Terrifier 2 رویکرد متفاوتی در این کار دارد. با طول قابل توجه ۱۳۸ دقیقه، این فیلم یکی از طولانی ترین فیلم های اسلشر تاریخ سینماست اما به ندرت طولانی بودن قصـه را حس می کنید زیرا توازن خوبی بین توسعه قصـه و مشغول کردن مخاطب با سکانس های خونریزی وجود دارد. بدون شک Terrifier 2 یکی از بهترین دنباله هایی است که در ژانر وحشت دیده اید.

بهترین فیلم های ترسناک سال 2022 برای تماشا در هالووین

۸- Speak No Evil

در فیلم Speak No Evil، خانواده ای دانمارکی به خانه روستایی یک زوج هلندی می روند که نزد تر در یک مسافرت دوران تعطیلات با هم دوست شده اند. در این ملاقات، خانواده دانمارکی متوجه می شوند که میزبان اون ها در واقع کسانی نیستند که وانمود می کردند. چیزی که به طور مخصوص در مورد فیلم Speak No Evil قابل توجه و تعجب انگیز است، برجسته سازی فاکتوری است که به ندرت در ژانر وحشت به اون توجه شده بود: مودب بودن. اگر چه خانواده دانمارکی می داند که یک جای کار خانواده میزبانشان می لنگد اما برای این که بی ادبی نکرده باشند تصمیم می گیرند خودشان را کنترل کرده و برخی هشدارها و پرچم های قرمز را نادیده بگیرند.

در شرایطی که میزبان اون ها بیش از نزد تهاجمی و بدرفتار می شود، دانمارکی ها در آستانه عقل شدن مطلق قرار می گیرند اما حس می کنند که نمی توانند آنجا را ترک کنند زیرا بیش از حد درگیر این قصـه شده و دیگر راه فراری نیست. همانند برخی از بهترین فیلم های ترسناک، Speak No Evil زمانی در بهترین درجه کیفی اش قرار می گیرد که تلاشی برای ترسناک بودن نمی کند. از آنجایی که فیلم با خوف زیرپوستی ملایمی شروع می شود، زیادتر مانند یک تریلر یا کمدی تاریک است اما زمانی که فکر می کنید با حال و هوای فیلم کنار آمده اید، به شما یادآور می شود که قصـه تا چه اندازه می تواند سادیستی باشد.

حتی اگر تماشای فیلم ترسناک برایتان یک تجربه عادی و همیشگی است نیز Speak No Evil از اون دسته فیلم های ترسناکی نیست که تماشای اون راحت باشد. گفتگوهای شگفت آور و نا آشنا شخصیت ها دلیل می شود حس بدی بهتان دست بدهد. فساد و شرارت شخصیت های منفی دلیل می شود مو بر تنتان سیخ شود و اوج قصـه نیز بدون شک برای ساعاتی خواب را از شما خواهد گرفت.

بهترین فیلم های ترسناک سال 2022 برای تماشا در هالووین

۷- Hatching

فیلم Hatching قصـه یک ژیمناست ۱۲ ساله به نام تینجا را روایت می کند که از دست مادر سختگیرش به ستوه آمده است. زمانی این دختر نوجوان تخمی را در جنگل پیدا می کند، تصمیم می گیرد از این تخم نگهداری کند تا پابرجا نماید که والد بهتری نسبت به مادرش است. با گذشت تاریخ، تینجا متوجه می شود که این تخم فراوان عظیم شده و مشخص می گردد که تخم یک موجود ساده نیست. زمانی جنین درون تخم خارج می آید تینجا به سرعت می فهمد که دیگر زندگی اش همانند قبل نخواهد بود. اگر چه این فیم ترسناک فنلاندی می توانست یک فیلم سرراست در مورد موجودی ترسناک باشد اما تمرکز بر از خود بیگانگی تینجا و دور شدن از مادرش دلیل می شود که مخاطب زیادتر به مشکلات او توجه داشته باشد تا چیزی که در درون تخم است.

جلوه های مخصوص چنان باورپذیر و باکیفیت است که تعجب نخواهید کرد زمانی بفهمید کانر او سالیوان، کارشناس جلوه های مخصوص نامزد جایزه اسکار، اون ها را خلق کرده است. اگر چه بیشتر سکانس های ترسناک فیلم با یک کمدی غیرلازم ترکیب شده اما لحظات کمتر خشن قصـه در این فیلم فراوان زیاد مشغول کننده هستند. اگر فکر می کنید که سپس از پی بردن به هویت اون چیزی که در درون تخم است جذابیت فیلم از دست می رود باید بگوییم که دلواپس این داستان نباشید و همینقدر به شما بگوییم که سپس از افشاگری عظیم قصـه، خونریزی های شدیدی چهره می دهد.

بهترین فیلم های ترسناک سال 2022 برای تماشا در هالووین

۶- Smile

در فیلم Smile، پزشک رُز کاتر سپس از مشاهده خودکشی یک مریض فراوان زیاد وابسته تروما می شود. در تلاش برای یاد بردن کردن این اتفاق، رُز متوجه می شود هر جا که می رود مردم به او پوزخند می زنند. خندیدن چیز ناخوشایندی به نظر نمی رسد اما Smile با همین داستان خوشایند به سرعت به زیر پوست شما نفوذ می کند. هیچ وقت تصور نمی کنید که این اولین تجربه کارگردانی پارکر فین است زیرا Smile فیلمبرداری فراوان بی نقص، تدوین فراوان جاری و سرعت روایی کاملاً کارآمدی دارد. اگر فکر می کنید که تماشای افرادی در حال پوزخند زدن به زمان دو ساعت سپس از مدتی ترسناک بودنش را از دست می دهد، باید بفهمید که تاثیر این اتفاق کاملاً برعکس است. اگر در ابتدا این داستان را ترسناک نمی بینید، می توانیم ضمانت بدهیم که تا نزد از بالا رفتن تیتراژ پایانی، از این پوزخندها فراوان زیاد وحشت زده باشید.

Smile نه تنها برای کاری که می کند بلکه برای کارهایی که نمی کند نیز متفاوت است. به جای اتکا به افشاگری های تکان دهنده، این فیلم بر تزریق دائم حسی ناخوشایند به مخاطب تمرکز می کند. اگر چه خشونتی محض در برخی از قسمت های قصـه وحود دارد اما این فضای ترسناک فیلم است که شما را روی صندلی تان نیم خیز نگه می دارد. Smile جامپ اسکرهای متعددی دارد اما هر کدام را در بهترین و با بالاترین کیفیت ممکن اجرا می کند. حتی اگر از کسانی هستید که جامپ اسکرها برایتان عادی شده نیز Smile شجاعت و جرأت بالای شما را به چالش خواهد کشید.

بهترین فیلم های ترسناک سال 2022 برای تماشا در هالووین

۵- Deadstream

در Deadstream، شان رودی یک اینفلونسر آنلاین با پایگاه طرفداری توانا و اسپانسرهای متعددی است که شمارششان دشوار به نظر می رسد. زمانی یکی از ویدیوهایشان خبرساز و گفت و گو برانگیز می شود، شان از اعتبار می افتد. در تلاش برای بازگرداندن دنبال کنندگانش، شان تصمیم می گیرد در ترسناک ترین خانه جن زده آمریکا یک استریم لایو اجرا کند. زمانی شرایط در شب شروع به ترسناک شدن می کند، شان در می یابد که استفاده از ارواح شیطانی برای کلیک گرفتن ایده خوبی نبوده است. اگر چه فیلم های ترسناک بسیاری به سقوط در رسانه های اجتماعی پرداخته اند اما اکثر اون ها فراوان مورد توجه قرار نگرفته اند.

خوشبختانه، Deadstream از این دسته فیلم ها نیست و انتخاب های مناسبی دارد. سبک ویدیو پیدا شده چنان خوب به کار گرفته می شود که گاهی زمان‌ فکر می کنید دارید یک استریم زنده واقعی را دید می کنید. بازیگر نقش اصلی قصـه، جوزف وینتر (که کارگردان مشترک فیلم نیز هست) چنان انرژی در شخصیت خود درون کرده که ممکن است او را با شخصیت اش ویلیامز در فیلم های Evil Dead اشتباه بگیرید. اگر فکر می کنید فیلم Deadstream نیز همانند دیگر فیلم ها تصمیم دارم پیام «رسانه های اجتماعی بد و مضر هستند» را داد بزند دلواپس نباشید. همانند بهترین نقدهای اجتماعی سینمایی، Deadstream نیز به سرعت تم هایش را برجسته می سازد نزد از آنکه به جستجو جلوه های ترسناک برود.

بهترین فیلم های ترسناک سال 2022 برای تماشا در هالووین

۴- You Won’t Be Alone

در You Won’t Be Alone، جادوگری یک نوجوان ناشنوا به نام نیونا را می رباید و او را به یک انسان با قدرت تغییر چهره تبدیل می کند. بدنبال ورود به گروه برای اولین بار، نیونا شیفته بشریت می شود و برای درک خوب تر کسانی که با اون ها ملاقات می کند، شکل اون ها را به خود می گیرد. بر پایه پوسترها یا تریلرها، به سادگی ممکن است به این فکر اشتباه برسید که You Won’t Be Alone اسپین آفی از The VVitch است اما سپس از تماشای تنها ۱۰ دقیقه از فیلم، مشخص می شود که با یک فیلم متفاوت و مستقل مواجهید. به جای اتکا به خوف های سریع و مطلق، این فیلم روی تقلا و شادی شخصیت اصلی قصـه برای ارتباط برقرار کردن با انسان ها تمرکز دارد.

از آنجایی که نیونا یک بچه جایگزین ناشنوا است، مایه تعجب است که بازیگران زن متعددی توانسته اند سیر عاطفی او را بدون حتی یک کلمه به زبان آوردن به عکس بکشند. به سبب نداشتن خوف های معمول، ممکن است به سرعت یاد بردن کنید که مشغول تماشای یک فیلم ترسناک هستید که دلیل می شود خشونت و خونریزی قصـه فراوان موثرتر و تکان دهنده تر باشد. اما این فیلم مناسب همه نیست. به سبب سرعت روایت کند و ساختار پیچیده اش، در صورتی که توجه کاملی به صفحه نمایش نداشته باشید ممکن است سرنخ قصـه از دستتان در برود. اگر به دنبال چیزی سنتی تر هستید خوب تر است به جستجو فیلم دیگری بروید اما اگر فیلمی ترسناک با بررسی شخصیت عمیق می خواهید، You Won’t Be Alone برای شما ساخته شده است.

HLR FF 239 138672 V2.0

۳- Hellraiser

طرفداران ژانر وحشت باید خوشحال باشند که راه اندازی مجدد Hellraiser بهترین دلیل‌ این فرانچایز از تاریخ انتشار نسخه اورجینال است. اگر چه نقص هایی نیز دارد اما جدید ترین فیلم در سری فیلم های کلایف بارکر از تمام موانعی که می توانست سر راه فیلمش باشد به خوبی عبور کرده است. باید برخی شخصیت های خوب پرداخته نشده را یاد بردن کنید زیرا هیچ کدام مانند احمق های مطلق عمل نمی کنند، اون چیزی که در فیلم های ژانر اسلشر می بینیم. نسخه راه اندازی مجدد همان نقاط قوتی را دارد که در فیلم اورجینال شاهد بودیم اما هیچ وقت اون ها را کپی برداری نمی کند و همه چیز را جدید نگه می دارد. از جلوه های مخصوص برای سکانس های شکنجه استفاده شده اما این سکانس ها چنان کم است که هیچ وقت توجه شما را از فضای کلی قصـه دور نمی کند.

طراحی جدید برای سینوبایت ها نیز فراوان خلاقانه و فراوان زیاد تکان دهنده و ترسناک است. البته مهم ترین عنصر فیلم شخصیت اصلی منفی قصـه، کشیش جهنمی یا همان شخصیت پین هد است. از آنجایی که داگ بردلی هشت بار این نقش را بازی کرده است، مقاوم است که کسی غیر از او را در نقش رهبر سینوبایت ها تصور کرد. علیرغم سختی های فراوان، جیمی کلیتون به خوبی توانسته در این نقش فرو برود. اگر چه تا حدود یک ساعت پس از شروع قصـه خبری از او نیست اما وقت ورود به قصـه همه چیز بر مدار او نزد می رود که از وجود تعیین کننده و رهبر و صدای ترسناکش نشأت می گیرد. چند ماه نزد، کسی اعتقاد نمی کرد که کلیتون بتواند نقش پین هد را با ترسناکی مشابه بردلی بازی کند اما سپس از تماشای بازی او در نسخه اخیر Hellraiser، طرفداران ژانر وحشت برای دیدن بازگشت او به این نقش بی قراری می کنند.

ralph fiennes the menu

۲- The Menu

اگر فکر می کنید که Fresh تنها فیلم ترسناک مربوط به غذا در سال جاری بود خوب تر است مجدد فکر کنید. در The Menu، سرآشپز اسلوویک (رالف فاینس) گروهی از غذادوستان را به جزیره دوردست خود دعوت می کند و اون ها را با غذایی که هیچ وقت یاد بردن نمی کنند تعجب زده می کند. از آنجایی که اسلوویک به نام یک سرآشپز نابغه و خلاق شناخته می شود، مهمانانش فکر می کنند فرصتی زرد به اون ها داده شده است اما سپس از کشف کوشش های شگفت آور در جزیره، در می یابند که میزبانشان تمایلات و اهداف شیطانی دیگری دارد. برخلاف آنچه که در ظاهر قصـه به نظر می رسد، فیلم The Menu هیچ وقت به مسیری که صبر دارید نمی رود.

به جای تعهد مطلق به ژانر وحشت، فیلم مارک میلود هیچ وقت در یک دسته بندی سینمایی ویژه جای نمی گیرد و همین داستان دلیل می شود راه قصـه فراوان زیاد غیرقابل نزد بینی باشد. همانطور که می توان صبر داشت، رالف فاینس، نیکلاس هولت، جان لگویزامو و آنیا-تیلور جوی در بهترین فرم ممکن خود ظاهر شده اند. در سراسر فیلم، بازیگران توانایی خود را در تغییر حال و هوای قصـه از کمدی به درام در کسری از ثانیه علامت می دهند. اگر چه The Menu فراوان زیاد بامزه و جذاب است اما همزمان فراوان ترسناک نیز هست. در واقع، این کمدی به سود فیلم تمام می شود زیرا در حالی که برخی لحظات قصـه شما را از خنده روده بر می کنند اما با ورود قسمت ترسناک قصـه فراوان زیاد وحشت زده خواهید شد. با تماشای The Menu نه تنها شوکه شدنتان ضمانت شده است بلکه برای مدتی غذا خوردن را برایتان دشوار خواهد ساخت.

Barbarian ذ

۱- Barbarian

در فیلم Barbarian، تس درون یک خانه اجاره ای Airbnb می شود در حالی که خود را برای یک مصاحبه استخدام مهیا می کند. با ورود به این اتاق، متوجه می شود که این خانه توسط شخص دیگری نیز اجاره شده و در حال آماده مرد جوانی به نام کیت (بیل اسکارشگارد) در اون سکونت دارد. در شرایطی که جای دیگری برای رفتن ندارد، تس با بی میلی تصمیم می گیرد در همین اتاق بماند. اما با زیادتر ماندن در این خانه متوجه می شود که خطری هولناک او را تهدید می کند. بر پایه کوتاه قصـه، Barbarian مانند یک قصـه کهنه در ژانر وحشت است و اگر تریلر اون را دید کرده باشید، به این نتیجه خواهید رسید که قصـه خوبی را شاهد خواهید بود.

بدون اینکه فراوان زود و بیش از اندازه افشاگری کند، روایت فیلم Barbarian هیچ وقت انتخاب واضحی انجام نمی دهد. صحیح زمانی که فکر می کنید فهمیده اید چه اتفاقی در حال چهره دادن است، قصـه یک گلوله برفی دیگر به سو شما پرتاب کرده و دفعات و دفعات شما را گول می زند. اگر چه کارگردان، زک کرگر، تجربه ای در ژانر وحشت ندارد اما نورپردازی، لوکیشن ها و میکاپ چنان تاثیرگذار است که فکر می کنید او تمام عمرش مشغول ساختن فیلم های ترسناک بوده است. او همچنین در دور زدن انتظارات یک استاد به تمام معناست و دائماً با کلیشه ها و اصول اساسی ژانر وحشت به شکلی خلاقانه بازی می کند. نه تنها Barbarian تاکنون بهترین فیلم ترسناک سال ۲۰۲۲ است بلکه یکی از تکان دهنده ترین و ترسناک ترین فیلم های سال نیز هست. 

 

 

[ad_2]