بهترین ویتامین ها برای تنبلی تخمدان (11 مکمل سودمند PCOS)

[ad_1]

سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یکی از رایج ترین دلایل ناباروری در زنان است و تقریباً 20 تا 25 درصد از کل موارد را تشکیل می دهد. علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک برای هر فرد متفاوت است اما چندین ویژگی اصلی تاثیر مستقیمی بر توانایی باروری زنان دارند. PCOS می تواند منجر به عدم تعادل هورمونی شود و الگوهای تخمک گذاری را مختل کند. حتی در موارد شدیدتر، عدم تخمک گذاری را منجر می شود. خوشبختانه، تحقیقات در مورد ویتامین های سودمند برای تنبلی تخمدان علامت داده اند که چندین ویتامین و مکمل مختلف به تنظیم عدم تعادل هورمونی و بهبود باروری در زنان مبتلا به PCOS کمک می کنند. 

در این مقاله، 10 نمونه از بهترین مکمل ها و ویتامین ها برای PCOS و بهبود باروری زنان را مورد بررسی قرار خواهیم داد. برای اینکه بفهمید چه ویتامین هایی برای تنبلی تخمدان خوبه با مینویسم دنبال باشید.

مکمل های ویتامین D برای PCOS

67 تا 85 درصد از زنان مبتلا به PCOS از کمبود ویتامین D درد می برند. کمبود ویتامین D موجب تشدید علایم PCOS از جمله مقاومت به انسولین، تخمک گذاری، بی نظمی در قاعدگی، ناباروری، هیپرآندروژنیسم و چاقی می شود. اثبات شده است که مکمل های حاوی ویتامین D برای تنظیم قاعدگی و تخمک گذاری سودمند هستند. 

در مطالعه ای، شانس بارداری در هر چرخه از IVF در زنانی با سطح ویتامین D کافی حدود 52/5 درصد بود در حالی که این رقم برای زنان دارای کمبود ویتامین D تنها 34/7 درصد تخمین زده شد. بنابراین مصرف قرص ویتامین دی برای تنبلی تخمدان سودمند است.

ویتامین های مفید برای تنبلی تخمدان

بربرین

بربرین یک آلکالوئید استخراج شده از گیاهان است و می توان اون را به شکل مایع یا کپسول مصرف کرد. بربرین یکی از بهترین ویتامین ها برای معالجه تنبلی تخمدان است که نقش مخصوص ای در بهبود مقاومت به انسولین دارد و به اندازه متفورمین در کاهش سطح انسولین و گلوکز موثر است و علاوه بر این دلیل کاهش سطح LDL (کلسترول بد) و افزایش سطح HDL (کلسترول خوب) نیز می شود.

خواص مکمل بربرین برای تنبلی تخمدان به همین جا ختم نمی شود. همچنین بربرین ترشح هورمون لپتین را کاهش می دهد، که محرک اشتها است. به این ردیف، کاهش وزن در افراد مبتلا به تنبلی تخمدان را ساده تر می کند زیرا میل غذا خوردن را کاهش می دهد و همزمان آنزیم لیپوپروتئین لیپاز (مسئول ذخیره چربی) را مهار می کند.

بربرین علاوه بر این ها باروری را در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان بهبود می بخشد. در یک مطالعه آزمایشی، تخمک گذاری پس از 4 ماه استفاده از مکمل بربرین 25 درصد بهبود یافت، در حالی که مطالعه دیگری علامت داد که زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک که بربرین مصرف می کردند، نرخ حاملگی بالاتری داشتند (در سنجیدن با متفورمین یا دارونما) و عوارض جانبی کمتری در وقت مصرف بربرین 3 ماه قبل از بارداری داشتند.

چه زمانی این مکمل را مصرف کنیم؟: صحیح قبل از غذا مصرف شود.

اینوزیتول

اینوزیتول احتمالاً مهم ترین مکمل برای بارداری زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک است. فرقی ندارند به طور طبیعی یا با معالجه هایی از قبیل IVF تصمیم باردار شدن دارید. حتی اگر تصمیم باردار شدن را ندارید، دوباره هم باید مصرف این مکمل را در نظر بگیرید. سبب اون را در ادامه بیان خواهم کرد.

تقریباً 70 درصد از افراد مبتلا به PCOS دارای سطح قابل توجهی از مقاومت به انسولین هستند. شاید اینجور به نظر رسد که مقاومت به انسولین هیچ ارتباطی با PCOS یا باروری ندارد اما اینجور نیست. 

مقاومت به انسولین ممکن است منجر به تولید انسولین اضافی در بدن شود و در عوض، تخمدان ها شروع به تولید هورمون های آندروژن بیشتری از قبیل تستسترون می کنند. به این ردیف، نسبت هورمون لوتئینیزه کننده (LH) به هورمون محرک فولیکول (FSH) تغییر می کند. چنین عدم تعادل هورمونی (مقاله علائم عدم تعادل هورمونی را بخوانید) می تواند رشد تخمک و الگوهای تخمک گذاری را مختل کند. 

پابرجا شده است که اینوزیتول موجب بهبود کوشش گیرنده های انسولین و بازیابی مقاومت به انسولین می شود. این داستان مخصوصا برای افراد مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک که به طور طبیعی سطح اینوزیتول پایین تری دارند، مهم است. 

مطالعه ای علامت داد که میو اینوزیتول منجر به کاهش 70 درصدی مقاومت به انسولین می شود. همانطور که ذکر شد، این امر به بازگرداندن هورمون به سطح قابل قبول برای تخمک گذاری کمک می کند. 

مطالعه دیگری که در ابعاد کوچک تر انجام شد، علامت داد که اینوزیتول توانایی بازگرداندن کوشش تخمدان به منظور کمک به بهبود باروری در زنان مبتلا به PCOS را دارد. 

اثبات شده است که مکمل های اینوزیتول بر کیفیت تخمک و جنین نیز تاثیر می گذارند. در مطالعه ای، محققان بیماران مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک تحت معالجه IVF را به گروه کنترل و معالجه با اینوزیتول تقسیم کردند. از 233 تخمک جمع آوری شده در گروه معالجه با اینوزیتول، 136 تخمک (58.3 درصد) بارور شدند. از 300 تخمک تولید شده برای گروه کنترل، تنها 128 تخمک (42.6 درصد) بارور شدند.

تعداد جنین های مقام 1 به دست آمده برای گروه معالجه با اینوزیتول زیادتر بود. بنابراین، محققان به این نتیجه رسیدند که معالجه با اینوزیتول در زنان مبتلا به PCOS منجر به بهبود نرخ باروری و کیفیت جنین می شود

همانطور که خود می دانید، کیفیت خوب تر جنین با افزایش نرخ باروری دنبال است. متاآنالیزی از مطالعات فراوان فراوان علامت داد که مکمل اینوزیتول در واقع با بهبود نرخ باروری بالینی مرتبط است. بنابراین یکی از بهترین ویتامین ها برای معالجه تنبلی تخمدان مکمل اینوزیتول است.

مکمل روغن ماهی برای تنبلی تخمدان

مکمل های روغن ماهی دارای مزایای فراوان زیادی برای تمام زنان از جمله زنان مبتلا به تنبلی تخمدان (PCOS) هستند. مطالعات علامت داده اند که مکمل های روغن ماهی می توانند تخمک گذاری، ذخیره تخمدان و به طور کلی، باروری را بهبود بخشند. همانند اینوزیتول، روغن ماهی نیز یک مکمل سودمند برای بیماران مبتلا به PCOS است زیرا به بهبود مقاومت به انسولین کمک می کند. 

التهاب، ویژگی کلیدی دیگری از سندروم تخمدان پلی کیستیک است که تاثیر منفی بر باروری می گذارد. روغن ماهی، مکمل مهمی برای بیماران مبتلا به PCOS به شمار می رود زیرا خواص ضد التهابی دارد. مکمل های روغن ماهی همچنین می توانند کلسترول بد در زنان مبتلا به PCOS را کاهش دهند. 

N-استیل سیستئین (NAC)

N-استیل سیستئین توسط بدن برای تولید آنتی اکسیدان بکار می رود. آنتی اکسیدان های تولید شده از N-استیل سیستئین به حفاظت از سلول ها در مقابل صدمه سلولی و ترمیم اون ها کمک می کنند. با کاهش صدمه سلولی، NAC به مبارزه با التهاب و تنش اکسیداتیو که برای باروری مضر است، کمک می کند. NAC به طور طبیعی در هیچ ماده غذایی وجود ندارد؛ بنابراین، باید به شکل مکمل مصرف شود. 

برای زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک، NAC به کاهش حساسیت انسولین، کاهش سطح تستوسترون، تنظیم تخمک گذاری و بهبود باروری کمک می کند. در واقع، تحقیقات علامت داده اند که N-استیل سیستئین برای بهبود مقاومت به انسولین از متفورمین (داروی تجویزی شده برای معالجه PCOS) موثرتر است. NAC با کاهش سطح تستوسترون به القای تخمک و تنظیم چرخه قاعدگی کمک می کند. کاهش تستوسترون همچنین به مبارزه با علائم رایج ثانویه سندروم تخمدان پلی کیستیک همانند آکنه و رشد موهای شکل کمک می کند. 

NAC به طور قابل توجهی شانس بارداری بیماران مبتلا به PCOS را افزایش می دهد. محققان، مروری بر چندین مطالعه در زمینه بررسی اثرات مکمل NAC بر بیماران PCOS (بیش از 910 ناخوش) انجام دادند. اون ها به این نتیجه رسیدند که بیماران PCOS تحت معالجه با NAC در سنجیدن با دارونما از شانس بیشتری برای تولد زنده، بارداری و تخمک گذاری برخوردار هستند.

مکمل های کارنیتین برای PCOS

استیل L-کارنیتین (ALC) آنتی اکسیدانی است که به طور طبیعی توسط بدن تولید می شود. ALC به بدن در تبدیل چربی به انرژی کمک می کند. یک مطالعه بالینی علامت داد که زنان غیرچاق مبتلا به PCOS در سنجیدن با زنان بدون PCOS دارای سطح پایینی از L-کارنیتین هستند. سطح پایین ALC با هیپرآندروژنیسم و مقاومت به انسولین، دو ویژگی رایج بیماران مبتلا به PCOS مرتبط است.

یک ارزیابی بالینی در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک علامت داد که مکمل های ALC دنبال با کلومیفن (یک داروی باروری رایج مورد استفاده برای القای تخمک در بیماران مبتلا به (PCOS)، اندومتریوز کلفت تر و نرخ باروری زیادتر را ارائه می دهند.

منیزیم

منیزیم یکی دیگر از ویتامین های مورد نیاز تنبلی تخمدان است که نقش فراوان مهمی در بیش از 300 واکنش آنزیمی در بدن انسان دارد، ازجمله متابولیسم گلوکز. باورنکردنی است که بیش از 50 درصد از آمریکایی ها، منیزیم مورد نیاز بدنشان را نمی توانند از رژیم غذایی روزانه خود تامین کنند. مطالعات علامت داده اند که کمبود منیزیم در افراد مبتلا به PCOS حدود 19 برابر زیادتر از باقی فراوانی است.

سطح پایین منیزیم می تواند مقاومت به انسولین را بدتر کند و در نتیجه، بر تعادل هورمونی تاثیر می گذارد. همانطور که قبلاً بدان نشانه شد، عدم تعادل هورمونی در بین بیماران مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک فراوان رایج است و در جنبه های مختلف تولید همانند اختلال ساختن می کند.

مکمل های منیزیم برای بیماران مبتلا به PCOS ممکن است به بهبود مقاومت به انسولین، کاهش التهاب و تسکین علائم PMS کمک کند. همچنین می توانید از منابع طبیعی منیزیم استفاده کنید.

پروبیوتیک ها

تحقیقات علامت داده اند که بسیاری از علائم رایج PCOS از جمله مقاومت به انسولین، تراکم هورمون جنسی و چاقی تاثیر منفی بر تنوع و ترکیب باکتری های روده دارند. باکتری های روده برای متابولیسم مواد مغذی و نگه داری یکپارچگی ساختاری روده ضروری هستند.

پروبیوتیک ها، ریزجانداران زنده ای هستند که به بهبود سلامت روده کمک می کنند. سلامت روده به منظور کنترل التهاب حیاتی است. التهاب، یک علامت رایج از PCOS و عامل کیلید مقاومت به انسولین است.

مطالعات علامت داده اند که مکمل های پروبیوتیک به بهبود سلامت روده، کاهش التهاب و اصلاح عدم تعادل هورمونی در بیماران مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک کمک می کنند.

مصرف مکمل های پروبیوتیک همچنین به مبارزه با سایر علائم PCOS از راه نرمال سازی چرخه قاعدگی و کاهش سطح آندروژن کمک می کند.

کوآنزیم Q10 (Co-Q10)

پابرجا شده است که کوآنزیم Q10 تاثیرات مثبت زیادی بر باروری زنان برای بیماران مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک و افراد تندرست دارد. تحقیقات علامت داده اند که مصرف مکمل حاوی کوآنزیم Q10 واکنش تخمدان برای زنان تحت معالجه با IVF را بهبود می بخشد. علامت داده شده است که کوآنزیم Q10 در مبارزه با دلایل مرتبط با سن ناباروری همانند کاهش کمیت و کیفیت تخمک سودمند است.

علاوه بر حمایت از باروری کلی، کوآنزیم Q10 فواید و مزایای خاصی برای بیماران مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک دارد. علاوه بر این، کوآنزیم Q10 تاثیر مثبتی بر سطح انسولین و تستوسترون دارد.

روی

روی، یک آنتی اکسیدان توانا است که به تنظیم عملکرد آنزیم های مختلف کمک می کند. روی همچنین به تنظیم رشد سلولی، آزادسازی هورمونی و بهبود تولید همانند کمک می کند بنابراین در دسته بهترین ویتامین ها برای تنبلی تخمدان قرار می گیرد.

اگرچه کمبود روی در بین آمریکایی ها چندان رایج نیست اما در زنان مبتلا به PCOS رواج دارد. کمبود روی ممکن است با علائم رایج PCOS همانند مقاومت به انسولین و سطح غیرطبیعی کلسترول ارتباط داشته باشد.

در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک، مکمل روی و یا مواد غذایی حاوی روی تاثیر مثبتی بر پارامترهای فراوان زیادی از قبیل پارامترهای مربوط به مقاومت به انسولین دارد. علاوه بر این، روی ممکن است به بهبود عدم تعادل هورمونی و تخمک گذاری کمک کند.

علاوه بر این، مکمل روی به بهبود علائم رایج PCOS همانند آکنه، رشد مو، کنترل وزن و فرو ریختگی مو کمک می کند.

مکمل های ویتامین B برای PCOS

انواع مختلفی از ویتامین B وجود دارد، اما ویتامین های سودمند B برای بیماران PCOS عبارتند از ویتامین B12 و فولات (B9). هر دو این ویتامین های گروه B به کاهش التهاب از راه تجزیه آمینو اسیدهای هموسیستئین کمک می کنند. سطح هموسیستئین به طور معمول در بیماران مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک افزایش می یابد.

سطح بالای هموسیستئین به راه های مختلف از جمله کیفیت ناتوان تخمک، سقط جنین، افزایش فشار خون و وزن تولد پایین در کاهش باروری تاثیرگذار است. ویتامین های گروه B می توانند به اصلاح عدم تعادل هورمونی کمک کرده و باروری را بهبود بخشند. مصرف مکمل های فولات می تواند سطوح پروژسترون را افزایش داده و خطر ناتوانی تخمدان در رها کردن به وقت تخمک را کاهش دهد. مطالعات دیگر در مورد نحوه تاثیرگذاری مواد مغذی بر تولید همانند علامت می دهند که فولات یک ماده ضروری برای کیفیت و رشد تخمک، لقاح، رشد جنین و توسعه اندام های او است.

برای دریافت فولات این ویتامین سودمند برای تنبلی تخمدان می توانید از منابع طبیعی فولات در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

سخن آخر در مورد مکمل ها برای بیماران مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک

اگرچه PCOS رایج ترین سبب ناباروری است، اما باردار شدن زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک غیرممکن نیست! رعایت کردن یک رژیم غذایی مناسب برای باروری و مصرف مکمل های حاوی مواد مغذی کلیدی همانند اینوزیتول، ویتامین D، روغن ماهی، منیزیم و سایر مواد مذکور در این مقاله می تواند به باروری طبیعی فرد کمک کند.

علاوه بر مصرف ویتامین های سودمند برای تنبلی تخمدان مطوحه در این مقاله، بیماران مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک می توانند شانس بارداری خود را با شرکت در مشاوره باروری و گفت و گو در مورد داروهای در دسترس (همانند لتروزول و کلومید)، IUI، IVF و سایر گزینه های درمانی با یک متخصص باروری افزایش دهند.

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *