بهترین کتاب های آموزش فن بیان [20 دلیل‌ برتر]

[ad_1]

سخنوری و توانایی صحبت کردن موثر و تاثیرگذار نیاز به تمرین و بررسی‌ واجب دارد. بهترین کتاب های آموزش فن بیان می‌توانند برای داشتن بیانی توانا به شما کمک کنند.

یکی از ضروری‌ترین توانایی‌هایی که واجب است هر فرد نسبت به یادگیری اون اقدام کند، توانایی سخنرانی و فن بیان است. اگر می‌خواهید کسب و کاری برنده داشته باشید، به خواسته‌ها و اهداف‌تان برسید، به راحتی با دیگران صحبت کنید، حق‌تان را طلب کنید، نظرات و عقایدتان را با دیگران به اشتراک بگذارید و … باید نحوه صحیح صحبت کردن را بیاموزید.

آرون گروپس

اگر بدانیم چه‌وقت و چطور صحبت کنیم یا اطمینان‌ به‌ نفس واجب برای سخن‌زدن را داشته باشیم، دیگران خوب تر درکمان می‌کنند و روابط شخصی، کاری و خانوادگی‌ ما نیز خوب تر می‌شود. کسب این توانایی نیازمند مطالعه زیادتر و تمرین برای افزایش این توانایی‌هایی است.

نباید این توانایی را تنها به سخنران‌ها، وکلا، گوینده‌ها و مجری‌های رادیو و تلویزیون، بازیگران و این قبیل افراد اختصاص داد زیرا همه در طول روز در حال صحبت کردن با اطرافیا‌ن‌ و افراد مختلف هستیم.

به یاد داشته باشید که در هر جایگاهی که هستید، تنها زمانی می‌توانید به خواسته‌هایتان برسید و دیگران را متقاعد کنید که فن بیان مناسبی داشته باشید. مطالعه بهترین کتاب های آموزش فن بیان می‌توانند در این راه به شما کمک کنند.

زیادتر بخوانید: 

بهترین کتابخوان در سال 2022 ؛ معرفی و راهنمای خرید

بهترین کتاب های آموزش فن بیان

فن بیان خوب مهارتی است که می‌توان اون را با تمرین و ممارست بدست آورد. فن بیان، در واقع انتخاب ما برای برقراری ارتباط با دیگران، همان توانایی سخن‌ گفتن است. برای یادگیری فن بیان باید قدرت کلامی خود را بالا ببرید و از تمرین‌ها و تکنیک‌های عمومی استفاده کنید.

باید بفهمید که با هرکسی چطور صحبت کنید و با توانایی خود کاری کنید که هرکسی از سخن گفتن و معاشرت با شما خوشی ببرد. برای نیرومند فن بیان خود می‌توانید مطالعه کنید و از بهترین کتاب های آموزش فن بیان نیز کمک بگیرید.

برای معرفی بهترین کتاب های آموزش فن بیان و سخنوری در ادامه دنبال ما باشید.

هنر بیان (سخن بزن تا برنده شوی)

بهترین کتاب های آموزش فن بیان

 • دلیل‌: برایان تریسی

کتاب هنر بیان (سخن بزن تا برنده شوی)، نوشته‌ی برایان تریسی، دربردارنده‌ی راه‌ها و روش‌هایی است که به شما کمک می‌کند قدرت بیان خود را ارتقا دهید. در هر موقعیتی سخنران برنده میدان شوید، مورد احترام دیگران باشید، سریع‏‌تر در شغل‌‏تان ترقی کنید، به عظیم‌ترین اهداف‌تان دست یابید و در هر شرایطی قدرتمند ظاهر شوید.

فن بیان را قورت بده

بهترین کتاب های آموزش فن بیان

 • دلیل‌: مجتبی مصطفایی

از کتاب فن بیان را قورت بده، قسمت‌های «لقمه فن بیان» را با دقت و صبر بخوانید و تمرینات اون را با تلاش انجام دهید تا بازدهی بیشتری نصیبتان شود. به یاد داشته باشید شما با توجه به میزان علاقه و علاقه‌تان برای پیشرفت و همچنین میزان تمرین‌هایی که انجام می‌دهید، رشد می‌کنید و فن بیان خود را نیرومند خواهید کرد.

جمله‌ای است که می‌گوید اگر کتابی ارزش دو بار خواندن نداشته باشد، ارزش یک بار خواندن هم ندارد. با یک بار خواندن یک کتاب شما متوجه تمام موضوعات و دوره‌های اون نمی‌شوید و بسیاری از نکات نویسنده از چشم شما دور می‌ماند.

اصول سخنرانی و فن بیان به روش تد

اصول سخنرانی و فن بیان به روش تد

 • دلیل‌: کریس اندرسن

کریستین اندرسون، مدیر شرکت تد با نوشتن این کتاب،‌ به تمامی افرادی که نیاز به کسب این توانایی دارند، برقراری ارتباط موثر در قرن ۲۱ را آموزش می‌دهد. این کتاب یکی از پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز است و یک منبع عالی برای یک سخنور زبر دست شدن به حساب می‌آید.

زیادتر بخوانید:

بهترین اپلیکیشن کتابخوان اندروید ؛ دریچه ای به دنیای کتاب‌های الکترونیک!

دقیقا چه بگویید تا حرفتان را گوش کنند؟

بهترین کتاب های آموزش فن بیان

در این کتاب یاد خواهید گرفت که با جادوی کلمات، مخاطب خود را مجاب به گوش کردن کنید و با راه‌ی صحیح سخنرانی تاثیر مثبت بگذارید. افرادی چون ریچارد دیکسون (مدیر عامل هالیدیز پلیز)، یان آلتمن (نویسنده ) و جان جانچ (نویسنده) از این کتاب تقدیر کرده‌اند.

قدرت بیان

قدرت بیان

 • دلیل‌: برایان تریسی

در کتاب فن بیان برایان تریسی مراحل مختلف سخنرانی برنده معرفی شده‌اند. بر پایه این کتاب، فن بیان و اطمینان به‌ نفس دو مقوله کاملا مرتبط هستند. بنابراین نویسنده ابتدا اطمینان‌ به‌ نفس و تسلط ذهنی را شرح می‌دهد و سپس از اون نحوه مهیا‌شدن برای سخنرانی‌های مهم را توضیح داده است.

فن بیان

بهترین کتاب های آموزش فن بیان

 • دلیل‌: اونجلین مچلین

اونجلین مچلین قبلا مدرس سخنرانی در دانشگاه کلمبیا بوده و به بازیگران بسیاری از جمله لی گرانت و استیو مک کوئین فن بیان را آموزش داده است. مچلین در کتابش از نُت‌نویسی به‌عنوان روشی برای نیرومند فن بیان نام برده و برای این کار تمرین‌هایی را منظور داده است. این کتاب از بهترین کتاب های آموزش فن بیان است.

راهنمای نیرومند فن بیان و تسلط بر سخنرانی

راهنمای تقویت فن بیان و تسلط بر سخنرانی

 • دلیل‌: آماندا هنسی

شما هم جزو اون دسته افراد هستید که با اضطراب سخنرانی در جمع دست‌وپنجه لطیف می‌کنند؟ اگر پاسختان به این سؤال مثبت است، خواندن کتاب آماندا هنسی را از دست ندهید. در این کتاب با لحنی ساده و خودمانی اصول سخنرانی و فن بیان شرح داده شده‌اند و هر کسی به‌راحتی می‌تواند آنها را تمرین و اجرا کند.

زیادتر بخوانید:

بهترین رمان های عاشقانه ایرانی

جادوی بداهه‌گویی

بهترین کتاب های آموزش فن بیان

 • دلیل‌: آندری سدنیف

کتاب جادوی بداهه‌گویی یکی از بهترین کتاب های آموزش فن بیان است و خواننده را به شکل قدم‌به‌قدم برای شروع سخنرانی‌های تأثیرگذار، مهیا می‌کند. این کتاب که درباره ۱۰۰۰ سخنران برتر در دنیای مدرن است، ترفندهایی را به شما می‌آموزد که صدها سخنران زبر دست اون را امتحان کرده و کارساز نیز بوده‌‌اند.

جادوی سخنرانی

بهترین کتاب های آموزش فن بیان

 • دلیل‌: تام (بیگ ال) شرایتر، مارک دیویس

زیادتر مواقع خوف از قضاوت شدن ما را از صحبت کردن در جمع بازمی‌دارد. همه می‌خواهیم مقبول جمع باشیم، اما فشار روانی سد می‌شود و در وجود دیگران صحبت نمی‌کنیم. در سخنرانی، وبینار یا حتی مکالمه‌ای عادی، فقط چند ثانیه زمان داریم که علامت بدهیم انسان جذاب و ارزشمندی هستیم.

با تسلط بر ۲۰ ثانیه اول، می‌توانیم بلافاصله نظر مخاطبان را جلب کنیم. برای این کار فقط باید ۳ ترفندی را به کار ببندیم که در کتاب «جادوی سخنرانی» آمده است.

هنر سخنرانی

بهترین کتاب های آموزش فن بیان

 • دلیل‌: استفن‌ای. لوکاس

نویسنده در این کتاب پرفروش روشی آزموده‌ شده را شرح داده و همین مسئله کتاب لوکاس را به یکی از کتاب‌های مهم دانشگاهی در سراسر دنیا تبدیل کرده است. کتاب «هنر سخنرانی» برای معلمان باتجربه ابزار آموزشی مناسبی است و کمکشان می‌کند که روش تدریس خود را خوب تر کنند.

آیین سخنرانی

بهترین کتاب های آموزش فن بیان

 • دلیل‌: دیل کارنگی

ارتباط خوب با دیگران همه‌چیز را ساده‌تر می‌کند. کتاب دیل کارنگی هنوز هم یکی از بهترین کتاب‌های فن بیان است. این کتاب سودمند را باید تا آخر بخوانید و آموزه‌هایش را تمرین کنید تا برنده شوید. مطالعه کتاب «آیین سخنرانی» برای هر کسی که حس می‌کند سخن ارزشمندی برای گفتن دارد اما نمی‌داند چطور اون را بیان کند، فراوان ضروری است.

قدرت بیان؛ راهی سریع و آسان برای سخنرانی‌های مؤثر

بهترین کتاب های آموزش فن بیان

 • دلیل‌: دیل کارنگی

رضایت شغلی، اجتماعی و شخصی به توانایی شما برای برقراری ارتباط شفاف بستگی دارد. صحبت‌کردن در جمع توانایی مهمی است که هر کسی با کمی تلاش می‌تواند اون را به‌ دست ‌بیاورد و تقویتش کند. کسب این توانایی بهترین راه برای غلبه بر خجالت و کم‌رویی و ساختن اطمینان‌ به‌ نفس، شجاعت و انگیزه است.

این کتاب فن بیان که به‌ معنای واقعی کلمه میلیون‌ها نفر را در راه موفقیت قرار داده است، به شما علامت می‌دهد که چگونه در درجه سخنران بیشترین نشان را بر مخاطبان داشته باشید.

زیادتر بخوانید:

بهترین ترجمه هملت ؛ کدام ترجمه فارسی هملت را بخوانیم؟

سخنرانی‌های تد

سخنرانی‌های تد

 • دلیل‌: کریس اندرسون

کتاب فن بیان و سخنوری را کریس اندرسون، مدیر بنیاد غیرانتفاعی تِد، نوشته است. کتاب «سخنرانی‌های تد» روش صحیح سخنرانی و نشان بر مخاطب را آموزش می‌دهد و به شما کمک می‌کند که وقت صحبت‌کردن در جمع بهترین نسخه خودتان را به‌ نمایش بگذارید.

زبر دست سخن بگویید

بهترین کتاب های آموزش فن بیان

 • دلیل‌: سید محمدامین قاسمی زاده

این دلیل‌ بهترین کتاب سخنوری و فن بیان است که در اون با تمرینات عملی و تکنیک‌های کاربردی، توانایی سخنرانی و فن بیان را به خوبی می‌آموزید.

کتاب زبر دست سخن بگویید، به شما کمک می‌کند توانایی صحبت کردن در جمع را فرا بگیرید، مهارتی که از الزامات کسب و کار هر کسی است. این کتاب با ارائه‌ی مدلی کارآمد، روش‌های تحلیل مخاطب، قصـه‌گویی و ابزارهای مورد نیاز برای یک ارائه برنده را در اختیار شما قرار می‌دهد.

جراحی بیان

7507852314561253

 • دلیل‌: احسان طباطبایی

کتاب جراحی بیان ساده و صریح دستورالعمل‌های واجب و کاربردی را برای ورود به حوزه گویندگی و ارتقاء درجه اجتماعی به شما آموزش می‌دهد. فن بیان در هر کاری به درد شما خواهد خورد و یک نیاز اساسی برای جامعه امروزی محسوب می‌شود.

کتاب جراحی بیان تصمیم دارد صحیح صحبت کردن و فن بیان را یاد بدهد تا جایی که حتی به یک گوینده و دوبلور برنده تبدیل شوید. دوبله صرفا سخن زدن نیست، بلکه جان و روح بخشیدن به یک کارکتر است.

قدرت سخن

بهترین کتاب های آموزش فن بیان

 • دلیل‌: رمضان صادقی مقدم

کتاب قدرت سخن که از بهترین کتاب های آموزش فن بیان است، راه‌ها و تکنیک‌های توانایی و نیرومند فنون بیان و سخنرانی را به شما می‌آموزد. فن بیان در ساده‌ترین مفهوم به معنای توانایی سخن زدن است. توانایی شما در صحبت کردن هر چه زیادتر باشد یعنی فن بیان‌تان خوب تر است.

در واقع توانایی ارائه‌ی مطلب، بحثی عظیم و پهناور‌ است و توانایی سخنرانی یکی از زیر مجموعه‌های اون محسوب می‌شود.

زیادتر بخوانید:

کتاب بیست زخم کاری ؛ نقد و بررسی و کوتاه دلیل‌ محمود حسینی زاد

هنر گفتگو و مذاکره (هفت درس و هفتاد راهکار از نویسندگان عظیم)

بهترین کتاب های آموزش فن بیان

 • دلیل‌: منصور متین

این کتاب برای افزایش اطمینان به‌ نفس افراد درگیر در ارتباطات و مذاکرات سودمند بوده و شامل مطالبی الهام‌ قسمت از آثار نویسندگان برجسته به زبان عامیانه است.

مباحث این کتاب در سه قطعه ارائه می‌شوند. ابتدا، توضیحات واجب درباره‌ی سازمان کلی «تعامل» و چارچوب شناخته‌ شده‌ی هر نوع گفتگو و مذاکره سپس، ارکان اصلی در شکل‌گیری فرآیند گفتگو و مذاکره بیان شده و دستورات و توصیه‌هایی کوتاه دسته‌بندی و فهرست شده‌اند.

خودآموز فن بیان، سخنوری و سخنرانی

بهترین کتاب های آموزش فن بیان

 • دلیل‌: داریوش دسترس

کتاب خودآموز فن بیان، سخنوری و سخنرانی که از بهترین کتاب های آموزش فن بیان است، به شما می‌آموزد که چطور توانایی‌های سخنگویی را کسب کنید و اون را در خودتان آموزش دهید و از صحبت کردن در میان جمع و برای دیگران نترسید.

اینکه یک فرد چقدر توانایی در قصـه‌گویی، استفاده از دایره‌ی واژگان وسیع، تعریف قول از دیگران، به‌کارگیری عبارات تأثیرگذار و حتی طنز در سخن را دارد؛ همگی به توانایی‌ سخنوری او برمی‌گردد.

چگونه خوب صحبت کنم؟

بهترین کتاب های آموزش فن بیان

 • دلیل‌: پردیس حمیدی

کتاب «چگونه خوب صحبت کنم؟» راهنمایی کاربردی برای بهبود توانایی‌های خوب صحبت کردن و ساختن ارتباطات موثر است. اگر شما هم تجربه‌ی یک گفتگوی بد را داشته‌اید، می‌دانید که هر بار سپس از یک گفت‌وگوی بد خود را ملامت می‌کنیم و می‌گوییم کاش این سخن‌ها را می‌زدم، کاش اون را نمی‌گفتم.

فراوان از ما فکر می‌کنیم این فقط مشکل ما است که در جمع‌های عظیم و کوچک نمی‌توانیم به‌راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنیم. ساختن ارتباط مؤثر با دیگران مهارتی است که باید هرکسی با کم‌ترین میزان تحصیلات و علم هم یاد بگیرد.

طراحی نطق و سخنرانی اقناعی

بهترین کتاب های آموزش فن بیان

 • دلیل‌: جمال قمری

اقناع دیگران تقریبا در تمام جنبه‌های زندگی شما با ارزش و مهم بودن دارد. چه بخواهید رئیس خود را متقاعد کنید که به شما افزایش حقوق بدهد،‌ چه وقت سخنرانی در یک جمع حس قدرت کنید. این که بتوانید متقاعدکننده صحبت کنید، زندگی شما را در بسیاری از جنبه‌ها آسان خواهد کرد.

سادگی نثر،‌ شیوایی و کاربردی بودن از جمله ویژگی‌هایی ا‌ست که کتاب طراحی نطق و سخنرانی اقناعی را از سایر آثار در این زمینه متمایز می‌سازد. برای این که متقاعدکننده‌تر به نظر برسید،‌ کافی است با رعایت و به‌کارگیری چند اصول اولیه‌ی سخنرانی، شانس موفقیت را به نفع خود تغییر دهید.

سخن آخر

در این مطلب به بررسی و معرفی بهترین کتاب سخنوری و فن بیان پرداختیم. واجب به ذکر است که بیان و سخن شما نقش فراوان مهمی در رشد و پیشرفت شما دارد. راحت از اینکه به چه کاری مشغول هستید یا چه مهارتی را دنبال می‌کنید، داشتن سخن و بیان قدرتمند می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند. اگر تصمیم دارید شما هم یک سخنور زبر دست باشید از خواندن بهترین کتاب های آموزش فن بیان غافل نشوید. مطالعه این کتاب‌ها نه تنها دلیل بهبود روابط اجتماعی شما می‌شوند، بلکه تاثیرگذاری شما را در هر شغل و زبر دست که هستید چند برابر می‌کنند.

سوالات متداول

چگونه یک سخنران برنده باشیم؟

اگر می‌خواهید به جرگه سخنرانان برنده بپیوندید، واجب است ویژگی‌های خاصی را در خود نیرومند کنید. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به تلقین و داشتن انرژی مثبت، تمرین در برابر آینه، داشتن اعتقاد قلبی به محتوای سخنرانی، حسن نیت، اطلاعات عمومی کافی، دوست داشتنی بودن، نشست و بلند شد با افراد زبر دست و … نشانه کرد.

زیادتر بخوانید:

 

نظر شما در مورد بهترین کتاب های آموزش فن بیان چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت کامنت با جونی و سایر کاربران در میان بگذارید.

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *