تاثیر زهر زنبور عسل بر سلول های سرطان سینه

[ad_1]

تاثیر زهر زنبور عسل بر سلول های سرطان سینه

در مورد عسل و فواید اون برای سلامت تاکنون مطالب زیادی نوشته شده، در این مطلب به دستاورد جدیدی در مورد زهر زنبور عسل بر روی سلول های سرطانی در سرطانی سینه نشانه می شود

آیا از زهر زنبور عسل می توان برای معالجه سرطان سینه استفاده کرد؟ 

از قبل ای دور، موم و زهر زنبور عسل اروپایی (Apis mellifera) به نام دارو استفاده شده است. بر پایه مطالعه منتشر شده توسط مرکز مردمی اطلاعات زیست علمی آمریکا، در تست های آزمایشگاهی مشخص شده که زهر زنبور عسل و ماده فعال اون تحت عنوان ملیتین برای طیف وسیعی از تومورها از جمله ملانوما و سرطان های ریه، تخمدان و پانکراس سمی است.

ملیتین مولکولی است که حس دردناک نیش زنبور عسل به واسطه اون ساختن می شود. با این حال، دانایان هنوز به طور کامل نمی دانند که این ترکیب چگونه سلول های سرطانی را می کشد.

برای اولین بار محققان تاثیر ملیتین و زهر زنبور عسل را روی طیف وسیعی از سرطان‌های سینه از جمله دو مورد از تهاجمی‌ ترین و مقاوم‌ ترین انواع اون، بررسی کردند. سرطان سینه شایع ترین سرطان در زنان است و دو نوع تهاجمی اون، سرشناس به سرطان سینه سه گانه- منفی و همچنین HER2 با وخیم ترین نتایج ممکن دنبال هستند. این دو معمولا مقاومت بالایی در برابر معالجه های معمول از خود علامت می دهند.

دانایان موسسه تحقیقات پزشکی هری پرکینز در پرت، استرالیا و همچنین دانشگاه استرالیای غربی، دریافتند که ملیتین و زهر زنبور عسل به سرعت انواع سلول های سرطانی مذکور را از بین می‌ برند و در عین حال تاثیر ناچیز و فراوان زیاد محدودی بر سلول‌ های طبیعی و تندرست بدن دارند.

پزشک Ciara Duffy مسئول ارشد مطالعه می‌ گوید: “زهر مورد استفاده فراوان توانا بود و ما دریافتیم که ملیتین می تواند غشای سلول های سرطانی را عرض 60 دقیقه به طور کامل از بین ببرد” 

این مطالعه همچنین علامت داد که زهر زنبورهای گرده که حاوی ملیتین نیست، سلول‌ های سرطانی را حتی در غلظت‌ های بالا از بین نخواهد برد. نتیجه این کار از راه مجله npj Precision Oncology قابل دسترسی است.

بسته سازی پیام ها

ملیتین می تواند سلول ها را در کمتر از 1 ساعت با سوراخ کردن غشای بیرونی آنها از بین ببرد. از طرفی دیگر این ترکیب ظرف 20 دقیقه پس از تجویز نیز انتقال پیام های شیمیایی را که برای رشد و تقسیم سلول ها ضروری است، مختل می کند.

پزشک Duffy توضیح می دهد: “ما بررسی کردیم که چگونه زهر زنبور عسل و ملیتین بر مسیرهای سیگنال‌ دهی سرطان؛ پیام‌ های شیمیایی که برای رشد و تولید همانند سلول‌ های سرطانی اساسی هستند، تاثیر می‌ گذارند. نهایتا متوجه شدیم که این مسیرهای سیگنالینگ فراوان سریع بسته شده اند” 

دانایان کشف کردند که ملیتین این کار را با پیشگیری از فعال شدن گیرنده های فاکتورهای رشد در غشای سلول ها انجام می دهد. گفتنی است که یکی از دلایل رشد سریع و فراوان سلول های سرطانی HER2 و برخی از سرطان های سینه سه گانه- منفی، وجود تعداد زیادی از همین گیرنده ها است.

ملیتین با پیشگیری از عبور این سیگنال های رشد، تکثیر سلول ها را متوقف می سازد.

پروفسور پیتر کلینکن که در این مطالعه شرکت نداشت، دانشمند ارشد دانشگاه استرالیای غربی است. وی از این یافته‌ ها استقبال کرده و می‌ گوید: “این یک مشاهده فوق‌ العاده شور‌ انگیز است که ملیتین، جزء اصلی زهر زنبور عسل، می‌تواند رشد سلول‌ های سرطانی سینه و به‌ مخصوص سرطان سینه سه‌ گانه- منفی را سرکوب کند.

این مطالعه به طور قابل توجهی علامت می دهد که چگونه ملیتین با مسیرهای سیگنالینگ در سلول های سرطان سینه به منظور کاهش تکثیر سلولی تداخل ساختن می کند. از این نمونه حیرت‌ انگیز می توان نتیجه گرفت که ترکیبات موجود در دنیا برای معالجه بیماری‌ های انسانی موثر واقع می شوند”

معالجه ترکیبی

از آنجایی که ملیتین سوراخ هایی در غشای سلولی ساختن می کند، ممکن است به داروهای شیمی درمانی موجود اجازه نفوذ خوب تر و نابودسازی سلول های سرطانی را نیز بدهد.

به منظور تجزیه و تحلیل سلامت این احتمال، محققان مدل حیوانی سرطان سینه سه گانه- منفی را با ترکیبی از ملیتین و دارویی به نام دوستاکسل تحت معالجه قرار دادند. این معالجه ترکیبی در راستای کاهش اندازه تومورها از دوستاکسل و یا ملیتین به تنهایی موثرتر بود.

پزشکان به طور بالقوه می توانند از استراتژی مذکور برای افزایش اثربخشی یا کاهش دوز داروهای شیمی درمانی استفاده کنند و در نتیجه عوارض جانبی مضر را کاهش دهند.

نویسندگان مطالعه اضافه می کنند که زهر زنبور عسل نسبتا کم ارزش و به راحتی قابل دستیابی است. از این رو این ترکیب به گزینه خوبی برای معالجه سرطان در کشورهایی با منابع بهداشتی محدود تبدیل می شود.

واجب به ذکر است که این سری از تحقیقات همچنان در مراحل ابتدایی خود قرار دارد و محققان هنوز کارآزمایی های بالینی را روی انسان با هدف ارزیابی ایمنی و کارایی ملیتین برای معالجه سرطان سینه انجام نداده‌ اند.

هرچند در این مطالعات هیچ شواهدی مبنی بر صدمه به سلول‌ های غیر سرطانی به دست نیامده است، خوب تر است متخصصان نگهداری های بهداشتی ملیتین را تحت دستورالعمل معالجه هدفمند مورد استفاده قرار دهند تا از صدمه جانبی احتمالی به بافت های تندرست پیشگیری شود.

زیادتر بفهمید : سرطان سينه ، از دلیل تا پیشگیری از سرطان

زیادتر بفهمید : علائم سرطان سینه و روش معاینه سینه ها

زیادتر بفهمید : افراد مبتلا به سرطان پستان که در معرض خطر متاستاز هستند

زیادتر بفهمید : به علائم سرطان سینه توجه داشته باشید

زیادتر بفهمید : خبر های خوش در مورد سرطان سینه

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: asriran.com

[ad_2]