تاثیر ساندویچ پانل در صنعت کانکس سازی

[ad_1]

نشان ساندویچ پانل به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین مصالح در صنعت کانکس‌ سازی زیادتر به دلیل وزن سبک و خاصیت عایق بودن این ساختار‌های ترکیبی و قابل اتصال برجسته می‌شود. انواع ساندویچ پانل در سازه‌های سرپوشیده نزد‌ساخته یا با قابلیت اتصال سریع که اصطلاحاً با نام کانکس شناخته می‌شوند، استفاده پهناور‌ای دارد و سال‌هاست که جایگزین پانل‌های فلزی و سنتی کانکس‌ سازی شده است. ساندویچ پانل وزن نهایی این سازه‌ها را تا اندازه زیادی پایین می‌آورد و درعین‌حال مقاومت و خواص مخصوص‌تر دیگری به سازه‌های کانکس اضافه می‌کند.

مشخصات اصلی ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل اصطلاحی است که برای هر ساختاری که از سه پوسته تشکیل شده باشد به کار می‌رود. هسته یا پوسته میانی ساندویچ پانل از یک ماده عایق (پلی استایرن- پشم سنگ- پلی یورتان و… ) با چگالی کم ساخته می‌شود. این پوسته درواقع در بین دو پوسته کناری ساندویچ پانل با قطر نازک‌تر پر می‌شود و مجموعه این پوسته‌ها یک ساختار ساندویچ پانل را شکل می‌دهد. این مصالح پرکاربرد نشان زیادی در کانکس‌ سازی دارد و توسط بهترین تولیدکنندگان ساندویچ پانل ازجمله کارن پانل در انواع و اشکال مختلفی همانند دکوراتیو، دو رو صاف، سقفی و… ساخته می‌شود.

جنس رویه این مصالح می‌تواند ورق آلومینیوم، ورق الوزینک، ورق گالوانیزه یا هر نوع ورق فلزی یا پلیمری باشد که با توجه به نوع کاربری ساندویچ پانل دیواری در کانکس‌ سازی انتخاب می‌شود. مزیت کلی ساندویچ پانل را می‌توان ترکیبی از استحکام، عایق مطلوب و وزن کم معرفی کرد و به همین دلیل جایگزین مناسبی برای انواع کهنه‌تر، پرهزینه و با عملکرد نامناسب کانکس‌ سازی شده است.

نشان ساندویچ پانل متوجه چه مسائلی در صنعت کانکس‌ سازی شده است؟

۱کوتاه کردن فرآیند کلی کانکس‌ سازی

یکی از ویژگی‌های کاربردی انواع ساندویچ پانل، قابلیت اتصال ساده و درعین‌حال مستحکم به پانل‌های دیگر یا اسکلت و مصالحی همچون در و پنجره‌ها است. تولیدکنندگان ساندویچ پانل برای این منظور سازوکار‌های استاندارد و تعریف شده‌ای همانند فاق زباله‌ای، پیچ پنهان و… را بر روی لبه‌های محصولات تعبیه می‌کنند تا ساندویچ پانل به مصالحی با قابلت اتصال سریع تبدیل شود.

۲کم کردن وزن مصالح اصلی کانکس‌ سازی

انواع شکل‌ها و قطر‌های ساندویچ پانل به اندازه قابل توجهی سبک‌تر از پانل‌های فلزی هستند که در قبل در کانکس‌ سازی استفاده مرسومی داشتند. این کاهش وزن زیادتر به دلیل استفاده از پوسته میانی سبک با خاصیت عایق فراوان بالا است که در عین بالا بردن حجم پانل، بر روی وزن اون نشان چندانی ندارد.

۳نشان بر سازگاری کانکس‌ سازی با هر نوع شرایط محیطی

استفاده از ورق‌های نازک برای ساخت دو پوسته کناری ساندویچ پانل، شکل‌پذیری اون‌ها را راحت‌تر می‌کند. هر شکل و حالت پوسته‌های بیرونی ساندویچ پانل برای مطابقت به یک شرایط محیطی مناسب است؛ مثلاً ساندویچ پانل‌های موج‌دار برای مناطق باد خیر، و انواع دو رو صاف برای مناطق مناسب و کانکس‌ سازی بر پایه معیار‌های زیباشناسی مناسب است.
خاصیت عایق ساندویچ پانل هم سازگاری کانکس‌ سازی را در برابر دما‌های مختلف بالا می‌برد.

۴نشان بر ایمنی محصولات نهایی کانکس‌ سازی

ویژگی عایق مناسب ساندویچ پانل، محصولات نهایی کانکس‌ سازی را در برابر مسائلی همانند آتش‌سوزی با استفاده از پوسته‌های عایق نسوز، و زلزله و صدمه با توجه به وزن پایین و مقاومت بالا، ایمن می‌کند.

۵کاهش تأثیرات صوتی و بهبود شرایط کانکس‌ سازی از این نظر

طبق اندازه‌گیری‌های استاندارد، در کانکس‌های ساخته شده با انواع ساندویچ پانل، در حدود ۲۵ تا ۳۰ دسی بل کاهش صدا نسبت به مصالح سنتی شرح شده است که نشان بسزایی در راندمان کاری یا سطح رضایت مصرف‌کنندگان کانکس می‌گذارد. البته قابل ذکر است که این مورد به قیمت ساندویچ پانل نیز تاثیر گذار است.

نشان ساندویچ پانل در صنعت کانکس‌ سازی در آینده

انواع ساندویچ پانل به‌عنوان متریال جدید و کارآمد در صنعت کانکس‌ سازی و به‌طورکلی صنایع ساخت‌وساز شناخته می‌شوند و برترین تولیدکنندگان این محصول همیشه در حال به‌روز کردن و کشف قابلیت‌های جدید این ساختار‌های کارآمد هستند. استفاده از مواد سبک و شکل‌پذیر عایق به‌عنوان هسته این ساختار‌ها امکان به‌کارگیری و استفاده‌برداری از یکی از نوین‌ترین علمی‌های امروزی را به نام چاپگر‌های سه‌بعدی آماده کرده است. پلی استایرن یا هر مواد سبک دیگری که برای عایق ساندویچ پانل به‌کاربرده می‌شود قابلیت بالایی برای سازگاری و تولید اشکال متنوع و کارآمدتر ساندویچ پانل به‌وسیله چاپگر‌های سه‌بعدی دارد.

امروزه استفاده از این مواد زیادتر به روش پر کردن و ساختن تراکم ساده شکل می‌گیرد و اگر به‌وسیله چاپگر‌های سه‌بعدی به‌شکل شبکه‌ای، لانه‌زنبوری یا هر حالت دیگری ساخته شوند که مصرف مواد را کم‌تر و قابلیت‌های عایق اون‌ها را زیادتر کند، نشان مناسب‌تری در صنعت کانکس‌ سازی می‌گذارد.
قابلیت چاپگر‌های سه‌بعدی در این زمینه امروزه هم مورد توجه و استفاده‌برداری قرار گرفته است، اما با پهناور شدنش در آینده به تولیدکنندگان عملاً این امکان را می‌دهد که ساخت ساندویچ پانل‌های متنوع‌تر، مؤثرتر و البته کم‌هزینه‌تر را در دستور کار قرار بدهند.

 

[ad_2]