تاریخ نام نویسی نو مسکن مردمی و لیست شهرها اعلام شد (4 مرداد)

[ad_1]

ثبت نام جدید مسکن ملی

افزایش آورده اولیه برای مسکن مردمی / متقاضیان انصراف می‌دهند؟

(۱۴۰۱/۰۵/۰۴) نزد‌تر قرار بود آورده اولیه متقاضیان این طرح، حدود ۲۰۰ میلیون تومان باشد. اما بعدا محمودزاده گفت: «نخستین قسط از آورده اولیه متقاضیان طرح نهضت مردمی مسکن برای دهک‌های اول تا سوم درآمدی ۲۰ میلیون تومان نزد‌بینی شد. برای سایر دهک‌ها هم همانند قبل این آورده ۴۰ میلیون تومان است.»

این در حالی است که برخی متقاضیان نهضت مردمی مسکن از افزایش پرداختی خود در طرح مذکور خبر دادند. طبق اعلام شرکت عمران شهر نو پرند متقاضیان باید طی ۸ مرحله ۳۲۰ میلیون تومان واریز کنند. یعنی متقاضیان باید هر مرحله ۴۰ میلیون تومان به حساب خود نزد بانک مسکن واریز کنند.

الآن هم معاون وزیر راه و شهرسازی از قیمت نو ساخت این مسکن‌ها خبر داد، هزینه ساخت هر متر مربع واحدهای نهضت مردمی مسکن حدود شش میلیون تومان است.


وام مسکن مردمی ۷۰۰ میلیونی می‌شود؟

(۱۴۰۱/۰۵/۰۴) تسنیم: رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی از ارائه منظور افزایش وام نهضت مردمی مسکن به ۷۰۰ میلیون تومان به شورای پول و اعتبار خبر داد. وام این طرح در تاریخ آماده ۴۵۰ میلیون تومان است.

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی با وجود در برنامه دنیا‌آرا با یادآوری این‌که طی ۱۰ سال قبل به سبب عدم توجه به قسمت مسکن بین عرضه و تقاضا فاصله زیادی به‌وجود آمده است، اظهار کرد: در سرزمین ۸ میلیون مستأجر داریم، ضمن این‌که با توجه به ازدواج‌ها، سالانه نیازمند ساخت ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار واحد مسکونی هستیم.

وی ادامه داد: برای رفع این نیازها، رئیس‌جهموری دستور ساخت ۴ میلیون مسکن را داد که البته اگر سالانه یک میلیون مسکن را هم بسازیم دوباره با کمبود مواجه خواهیم بود.

وی با نشانه به ثبت‌نام ۵.۴ میلیون متقاضی در نهضت مردمی مسکن و پالایش ۳.۲ میلیون نفر از این تعداد، افزود: تاکنون اراضی یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد تامین شده و تا شهریور اراضی ۳.۲ میلیون واحد تعیین تکلیف خواهد شد.

وی با یادآوری این‌که همه زمین‌های واگذار شده به مردم در نهضت مردمی مسکن ۹۹ ساله و رایگان است، بیان کرد: در دولت نهم و دهم برای ۱.۶ میلیون مسکن زمین تامین شده، اما در نهضت مردمی مسکن زمین ۳.۲ میلیون واحد تامین می‌شود و ۸۰۰ هزار واحد نیز مسکن روستایی است.

هزینه ۷ میلیون تومانی ساخت هر مترمربع نهضت مردمی مسکن

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با بیان این‌که به سبب تورم امکان نزد بینی قیمت تمام شده ساخت وجود ندارد، تصریح کرد: هزینه ساخت هر متر مربع ۶ تا ۷ میلیون با تورم امروز تمام می‌شود اگر تسهیلات نهضت مردمی مسکن به ۷۰۰ میلیون تومان برسد بخشی از مشکل رفع می‌شود که ما این داستان را به دولت و شورای پول و اعتبار منظور داده ایم.

قاسمی گفت: اقساط تسهیلات نهضت مردمی مسکن ۲۰ ساله و پلکانی است و براساس ۵۰ درصد از هزینه‌های درآمدی خانواده‌ها نزد بینی شده است.

تحویل واحد‌های نهضت مردمی مسکن از شهریور

وزیر راه و شهرسازی از تحویل ۱۰۰ هزار واحد نهضت مردمی مسکن تا شهریور امسال خبر داد و با نشانه به این‌که اگر مردم در سامانه مردمی املاک و اسکان ثبت‌نام نکنند از ارائه بسیاری از خدمات محروم می‌شوند، گفت: الآن اطلاعات ۷۲ میلیون نفر را در سامانه داریم و با وجود آنکه تکمیل نشده جامع‌ترین سامانه اطلاعات مردم است.

قاسمی با بیان این‌که برای ۷۵۰ هزار واحد خانه خالی سرزمین به سازمان مالیاتی قبض مالیاتی داده ایم، اضافه کرد: از این رقم حدود ۶۰ هزار مالک انتقاد کرده اند. هدف از مالیات خانه خالی، حقوق برای دولت نیست بلکه می‌خواهیم عرضه مسکن را فراوان کنیم و اگر مالکان خانه را خالی نگه دارند مالیات می‌پردازند و در شکل عدم پرداخت، جریمه می‌شوند.

وی با تاکید بر این‌که بانک‌های فعال در حوزه املاک در شکل عدم پرداخت مالیات جریمه خواهند شد، اظهار کرد: قیمت گذاری مسکن در بسیاری از سرزمین‌ها زمانی با بحران مواجه می‌شوند گرفته می‌شود و این مصوبه‌ها در دو سال قبل هم وجود داشت. این مصوبه سقف ۲۵ درصد در سران تصویب شد و بسیاری از مالکان واحد‌های اجاره خود را تخلیه ن


خبر بد برای متقاضیان مسکن مردمی،  هزینه ساخت بالا رفت

(۱۴۰۱/۰۵/۰۳) به تعریف از تسینم، علیرضا جعفری در رابطه با جدیدترین وضعیت پروژه‌های نهضت مردمی مسکن و هزینه ساخت این واحدها اظهار کرد: دستورالعملی سال قبل در رابطه با قراردادهای طرح نهضت مردمی مسکن ابلاغ شد.

وی ادامه داد: در این دستورالعمل مبنای محاسبه هزینه‌های ساخت برای هر مترمربع ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان با ۵ درصد پلوس ( بـالاتر از بـرآورد انجـام شـده از سوی کارفرمـا) و ۱۰ درصد مینـوس( پـایین‌تـر از برآورد پیمانکار) است.

جعفری گفت: از سوی دیگر مبنای محاسبه هزینه‌های ساخت بر پایه ضریب تعدیل سه‌ماه سوم سال ۱۴۰۰ نیز است.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای نو ایران افزود: با توجه به این‌که در قیمت‌گذاری‌ها یک شاخص و یک مبنا را داریم که قیمت بازار است.

ضمن این‌که ضریب تعدیل را نیز داریم، امروز ملاک عمل ما مطابق همان ضریب شاخص تعدیل سه‌ماهه سوم سال ۱۴۰۰ تقریبا حدود ۶ میلیون تومان هزینه ساخت هر مترمربع واحدهای نهضت مردمی مسکن است.


تکلیف تمامی متقاضیان تهرانی طرح نهضت مردمی مسکن این هفته مشخص شود

(۱۴۰۱/۰۵/۰۲) خلیل مهربانی خواه مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران در جلسه با مدیران عامل شهرهای نو پرند، پردیس، فکر، هشتگرد و ایوانکی بر تعیین تکلیف ۷۳ هزار نفر باقیمانده ثبت نامی در طرح نهضت مردمی مسکن استان تهران به شکل مخصوص تاکید کرد.وی گفت: تعیین تکلیف تمامی متقاضیان ظرف هفته جاری در شهرهای نو می‌بایست هرچه سریع‌تر عملیاتی شود.

مهربانی خواه افزود: در استان تهران ۴۳۴ هزار نفر در شهرهای نو نام نویسی نهضت مردمی مسکن داشته‌اند که در مرحله اول می‌بایست متقاضیان باقیمانده تعیین تکلیف شوند.همچنین مقرر شد در اولین جلسه شورای مسکن استان نیز وضعیت مساکن مهر ناتمام شهرهای نو تعیین تکلیف و نهایی شود. به شرح ایرنا جلسه مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران با مدیران عامل شهرهای نو به‌شکل مستمر، مرتب و ماهانه خواهد بود و آخرین وضعیت نهضت مردمی مسکن در مباحث تخصیص زمین، متقاضیان، شروع پروژه‌های نو و پیشرفت پروژه‌ها، انعقاد قرارداد با بانک‌ها و… بررسی خواهد شد.


مبلغ تمام شده هر واحد از مسکن مردمی چقدر است؟

(۱۴۰۱/۰۵/۰۱) معاون وزیر راه و شهرسازی: آورده برای دهه های مختلف متفاوت است، طراحی شکل گرفته است تا برای دهک های اول تا سوم حدود ۸۰ درصد قیمت ساخت را از راه تسهیلات پر کنیم .

تحت پوششین کمیته امداد و بهزیستی شامل این دهک‌ها می شوند یعنی حدود ۸۰۰ هزار خانوار در این پروژه قرار می گیرند.

دهک‌های متوسط حداقل حدود ۵۵ درصد قیمت تمام شده را با تسهیلات انجام می‌دهیم و به لحاظ با ارزش و مهم بودن این داستان برای دولت، اخیراً با دستور رئیس جمهور ،معاون اول محترم کار گروهی را تشکیل دادند تا برای تامین مالی موضوعات بپردازیم تا فاصله بین توان مالی خانوار و قیمت تمام شده را پر کنیم .

نکته‌ای که باید در نظر گرفت این است که قیمت تمام شده ساختمان به فراوان از موضوعات مرتبط است، آنچه که دولت کمک می کند زمین، سود تسهیلات و یارانه هایی است که در انشعابات و امثال اون متقبل می‌شود و قیمت بازار قیمت مخصوص خود است.

کدام شهر ها ظرفیت نو و باقی مانده دارند؟

رئیس جمهور دستور دادند تا کل نیاز زمین برای ۴ میلیون واحد تا مردادماه تامین شود یعنی تمام استانداران به نام رئیس شورای عالی مسکن استان مکلف شدند تعدادی که نشانه شده که قریب به یک میلیون و سیصد و هشتاد هزار واحد است علاوه بر یک میلیون و پانصد هزار واحدی که نشانه شد را تا انتهای مرداد ماه تعیین تکلیف کنند. اگر اینگونه شود طبیعتا نام نویسی نو هم خواهیم داشت.


تاریخ تحویل واحدهای مسکن مردمی اعلام شد

(۱۴۰۱/۰۵/۰۱) معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از تحویل ۱۰۰ هزار واحد مسکونی به نام اولین واحدهای طرح نهضت مردمی مسکن تا آخر شهریور امسال در شهرهای مختلف سرزمین خبر داد.

شرط وزارت راه برای ثبت‌نام نو مسکن مردمی

محمودزاده گفت: بر پایه دستور رئیس جمهور باید کل زمین مورد نیاز برای ۴ میلیون واحد مسکونی تا مرداد ماه تامین شود، یعنی تا انتهای مرداد باید زمین یک میلیون و ۳۸۰ هزار واحد تعیین تکلیف شود و اگر این اتفاق چهره دهد نام نویسی نو هم برای طرح نهضت مردمی مسکن خواهیم داشت.


مهلت ثبت‌نام نهضت مردمی مسکن تمدید می‌شود؟

(۱۴۰۱/۰۴/۲۹) تمدید مهلت ثبت‌نام نهضت مردمی مسکن به پالایش متقاضیان و ظرفیت خالی این طرح بستگی دارد. باید دید آیا معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی مهلت ثبت‌نام را تمدید می‌کند یا خیر؟

وزارت راه و شهرسازی امروز چهارشنبه در خصوص تمدید یا عدم تمدید مهلت ثبت‌نام هفتمین مرحله از فراخوان نهضت مردمی مسکن اعلام نظر خواهد کرد.

به تعریف از ایسنا، روز ۳۱ تیرماه ۱۴۰۱ زمان ثبت‌نام در هفتمین مرحله‌ی فراخوان نهضت مردمی مسکن در ۱۷ استان و ۱۶۳ شهر که از اواسط ماه جاری شروع شده بود به آخر می‌رسد.

پیگیری‌ها درخصوص تمدید زمان ثبت‌نام حاکی از اون است که معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، امروز چهارشنبه ۲۹ تیرماه ۱۴۰۱ نتیجه تصمیم در این زمینه را اعلام خواهد کرد.

قاعده‌ی کلی که در مراحل ثبت‌نام نهضت مردمی مسکن وجود دارد این است که پس از آخر هر مرحله از نام‌نویسی و پالایش متقاضیان در شکل وجود ظرفیت‌های خالی، امکان ثبت‌نام در مراحل بعدی وجود دارد.

بنابراین اگر زمان ثبت‌نام در این مرحله نیز به اتمام برسد احتمال نام‌نویسی در برخی مناطق طی ماه‌های آینده وجود دارد.


هشدار وزارت راه به متقاضیان مسکن مردمی

(۱۴۰۱/۰۴/۱۶) مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: اگر افرادی که مشمول نهضت مردمی مسکن شده‌اند اما مدارک را بارگذاری نکرده‌اند، تا آخر تیر مهلت تکمیل مدارک را دارند در غیر این شکل حذف می‌شوند.

سه دسته از افرادی که نیاز به آورده اولیه ندارند

وی تصریح کرد: برخی از پروژه‌های نهضت مردمی مسکن در بافت‌های فرسوده و برای نوسازی واحدهای موجود در این بافت‌هاست، برخی دیگر در قطعه تفاهم‌نامه‌های وزارت راه و شهرسازی با دستگاه‌های اجرایی است برخی هم توسط قسمت خصوصی ساخته می‌شود؛ این ۳ دسته نیازی به مراجعه به بانک یا افتتاح حساب یا واریز آورده اولیه ندارند.

مهلت نام نویسی مسکن مردمی

نام نویسی در طرح نهضت مردمی مسکن از روز قبل شروع شده و تا آخر تیر ادامه دارد.

حذف متقاضیان نهضت مسکن سپس از پیامک سوم

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای نو گفت: طی سه مرحله به متقاضیان نهضت مردمی مسکن پیامک واریز آورده ارسال می‌کنیم و اگر پس از مرحله‌ی سوم وجهی پرداخت نکنند افرادی از لیست ذخیره را جایگزین آنها می‌کنیم، البته بنا به دستور وزیر فعلا پروژه‌ها با استفاده از وام بانکی نزد می‌رود تا اطمینان متقاضیان جلب شود.


اعلام لیست استان ها و شهرهای دارای ظرفیت نام نویسی در فاز هفتم طرح نهضت مردمی مسکن

با عنایت به نام نویسی مرحله هفتم طرح نهضت مردمی مسکن در شهرهای دارای ظرفیت مازاد زمین (تا سقف ظرفیت زمین تامین شده)، به اطلاع متقاضیان می رساند که لیست استان ها و شهرهای دارای ظرفیت مازاد زمین در این مرحله از نام نویسی به شرح جدول ذیل می باشد. بدیهی است در شکل تامین زمین در سایر شهرهای سرزمین در روزهای آتی، سامانه در این شهرها نیز کم کم بازگشایی می گردد و اسامی شهرها به لیست ذیل اضافه می گردد.

همچنین واجب به ذکر است متقاضیان مسکن در شهرهای نو، می بایست سابقه سکونت واجب در شهر محل سکونت ذکر شده در این جدول را داشته باشند.

لیست شهرهای دارای ظرفیت نام نویسی در فاز ۷ نام نویسی طرح نهضت مردمی مسکن

استان شهر محل سکونت شهر محل تقاضا (دارای ظرفیت نام نویسی در مرحله هفتم طرح نهضت مردمی مسکن)
ایلام دهلران دهلران
ایلام مهران مهران
ایلام پهله پهله
ایلام ستایش ستایش
ایلام مورموری مورموری
ایلام موسیان موسیان
بوشهر امام حسن امام حسن
بوشهر اهرم اهرم
بوشهر آبپخش آبپخش
بوشهر آبدان آبدان
بوشهر بادوله بادوله
بوشهر برازجان برازجان
بوشهر بردخون بردخون
بوشهر بندر دیلم بندر دیلم
بوشهر بندر ریگ بندر ریگ
بوشهر بندردیر بندردیر
بوشهر بندرکنگان بندرکنگان
بوشهر بهارستان بهارستان
بوشهر باریک ارم باریک ارم
بوشهر جم جم
بوشهر چغادک چغادک
بوشهر خورموج خورموج
بوشهر دوراهک دوراهک
بوشهر سعد آباد سعد آباد
بوشهر شنبه شنبه
بوشهر بوشهر و شهر نو عالیشهر شهر نو عالیشهر
بوشهر عسلویه، نخل تقی و چاه مبارک و شهر نو نایبند شهر نو نایبند
تهران تهران شهر نو ایوانکی
خراسان جنوبی زهان زهان
خراسان جنوبی درح درح
خراسان جنوبی گزیک گزیک
خراسان شمالی اسفراین اسفراین
خراسان شمالی ایور ایور
خراسان شمالی بجنورد بجنورد
خراسان شمالی تیتکانلو تیتکانلو
خراسان شمالی جاجرم جاجرم
خراسان شمالی درق درق
خراسان شمالی سنخواست سنخواست
خراسان شمالی شوقان شوقان
خراسان شمالی گرمه گرمه
خراسان شمالی شیروان شیروان
خراسان شمالی فاروج فاروج
خراسان شمالی قاضی قاضی
خراسان شمالی آشخانه آشخانه
خراسان شمالی راز راز
خراسان شمالی حصار گرمخان حصار گرمخان
خوزستان شهرهای استان خوزستان و شهر نو رامین شهر نو رامین
خوزستان شهرهای استان خوزستان و شهر نو شیرین شهر شهر نو شیرین شهر
سمنان سمنان، گرمسار و شهر نو ایوانکی شهر نو ایوانکی
سیستان وبلوچستان ایرانشهر ایرانشهر
سیستان وبلوچستان بمپور بمپور
سیستان وبلوچستان قبلی قبلی
سیستان وبلوچستان چابهار چابهار
سیستان وبلوچستان فنوج فنوج
سیستان وبلوچستان قصرقند قصرقند
سیستان وبلوچستان کنارک کنارک
سیستان وبلوچستان گلمورتی گلمورتی
سیستان وبلوچستان محمدان محمدان
سیستان وبلوچستان نگور نگور
سیستان وبلوچستان دوست محمد، ادیمی، بنجار، محمدآباد و شهرهای شهرستان زابل، هیرمند، نیمروز و هامون زهک و شهر نو رامشار شهر نو رامشار
فارس اردکان اردکان
فارس ارسنجان ارسنجان
فارس اشکنان اشکنان
فارس اقلید اقلید
فارس ایزدخواست ایزدخواست
فارس آباده آباده
فارس آباده طشک آباده طشک
فارس باب انار باب انار
فارس بوانات بوانات
فارس بهمن بهمن
فارس حاجی آباد حاجی آباد
فارس حسامی حسامی
فارس حسن اباد حسن اباد
فارس خاوران خاوران
فارس خوزی خوزی
فارس داراب داراب
فارس دبیران دبیران
فارس دژکرد دژکرد
فارس مهربانی آباد مهربانی آباد
فارس سده سده
فارس سعادت شهر سعادت شهر
فارس علامرودشت علامرودشت
فارس صغاد صغاد
فارس فراشبند فراشبند
فارس قیر قیر
فارس کازرون کازرون
فارس گله دار گله دار
فارس کره ای کره ای
فارس وراوی وراوی
فارس نی ریز نی ریز
کرمان باغین باغین
کرمان چترود چترود
کرمان شهداد شهداد
کرمان عنبرآباد عنبرآباد
کرمان قلعه گنج قلعه گنج
کرمان منوجان منوجان
کرمان بافت بافت
کرمان بروات بروات
کرمان بهرمان بهرمان
کرمان جبالبارز جبالبارز
کرمان جیرفت جیرفت
کرمان درب بهشت درب بهشت
کرمان دهج دهج
کرمان رودبار رودبار
کرمان فاریاب فاریاب
کرمان گنبکی گنبکی
کرمان کهنوج کهنوج
کرمان ریحان شهر ریحان شهر
کرمان نظام شهر نظام شهر
کرمانشاه قصرشیرین قصرشیرین
کهگیلویه وبویراحمد چرام چرام
کهگیلویه وبویراحمد دوگنبدان دوگنبدان
کهگیلویه وبویراحمد دهدشت دهدشت
کهگیلویه وبویراحمد لیکک لیکک
کهگیلویه وبویراحمد مارگون مارگون
گلستان بندرترکمن بندرترکمن
گلستان جلین جلین
گلستان کلاله کلاله
گلستان گرگان گرگان
گلستان گمیش تپه گمیش تپه
گلستان سیمین شهر سیمین شهر
گلستان قرق قرق
گیلان منجیل منجیل
گیلان رستم آباد رستم آباد
لرستان الیگودرز الیگودرز
مرکزی شهرهای شهرستان اراک، دلیجان و محلات و شهر نو امیرکبیر شهرجدید امیرکبیر
مرکزی شهرهای شهرستان اراک، شازند و خمین و شهر نو مهاجران شهرجدید مهاجران
هرمزگان ابوموسی ابوموسی
هرمزگان بالاشهر بالاشهر
هرمزگان بستک بستک
هرمزگان بندرجاسک بندرجاسک
هرمزگان بندرعباس بندرعباس
هرمزگان بندرلنگه بندرلنگه
هرمزگان بندزرک بندزرک
هرمزگان بیکاء بیکاء
هرمزگان پارسیان پارسیان
هرمزگان پل پل
هرمزگان تیرور تیرور
هرمزگان جناح جناح
هرمزگان چارک چارک
هرمزگان حاجی اباد حاجی اباد
هرمزگان دشتی دشتی
هرمزگان رویدر رویدر
هرمزگان زهوکی زهوکی
هرمزگان بازدید علی بازدید علی
هرمزگان سردشت سردشت
هرمزگان سرگز سرگز
هرمزگان سندرک سندرک
هرمزگان سیریک سیریک
هرمزگان فین فین
هرمزگان قلعه قاضی قلعه قاضی
هرمزگان کرگان کرگان
هرمزگان کنگ کنگ
هرمزگان کوشکنار کوشکنار
هرمزگان کوهستک کوهستک
هرمزگان کوهیچ کوهیچ
هرمزگان گروک گروک
هرمزگان لمزان لمزان
هرمزگان لیردف لیردف
هرمزگان میناب میناب
هرمزگان هرمز هرمز
هرمزگان هنگوئیه هنگوئیه
هرمزگان شهرهای شهرستان بندرعباس و خمیر و شهر نو علوی شهر نو علوی

شروع ثبت‌نام متقاضیان نو نهضت مردمی مسکن از ساعت ۱۲ امروز

(۱۴۰۱/۰۴/۱۵)قاسمی، وزیر راه و شهرسازی: با بررسی‌هایی که انجام شده در چهار استان و در حدود ۴۰ شهر از امروز (چهارشنبه، ۱۵ تیرماه) سامانه بازگشایی خواهد شد. برخی از شهرهایی که زمین و متقاضی وجود دارد، برنامه داریم تا مردم را مالک خانه کنیم.

جزئیات مرحله نو نام نویسی مسکن مردمی را در شرح زیر ببینید.

متقاضیان نهضت مسکن آورده نیاورند حذف می‌شوند

(۱۴۰۱/۰۴/۱۱) مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران گفت: اون دسته از متقاضیان طرح نهضت مردمی مسکن که واجد شرایط هستند و برای آنها پیامک واریز وجه ارسال شده اگر نسبت به تامین آورده اولیه اقدام نکنند نفراتی از اولویت‌های بعدی جایگزین آنها خواهند شد.

خلیل مهربانی‌خواه در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: سهمیه استان تهران در طرح نهضت مردمی مسکن، سالیانه ۱۵۵ هزار واحد است که هیچ مشکلی در قسمت زمین نداریم. زمین برای دو سال آینده تامین شده و تا چهار سال آینده هم تامین خواهد شد.

وی افزود: تا حدود ۴۵ روز قبل در حال بررسی مسائل مربوط به زمین در کارگروه و کمیسیون بودیم که این مرحله به اتمام رسیده است. هم‌الآن مشغول تهیه طرح‌ها و مشاور هستیم. در برخی مناطق پیمانکاران درون کوشش شده‌اند. در برخی نقاط هم زمین در اختیار پیمانکاران قرار گرفته که به زودی کارهای اجرایی شروع می‌شود.

به همه افراد واجد شرایط پیامک ارسال کرده‌ایم

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران درباره اون دسته از متقاضیان نهضت مردمی مسکن در استان تهران که تکلیفشان مشخص نشده است گفت: به تمام کسانی که واجد شرایط معروف‌اند پیامک داده‌ایم تا نسبت به واریز وجه اولیه اقدام کنند. اگر آورده را به‌وقت واریز نکنند نفراتی از اولویت‌های بعدی جایگزین آنها می‌شوند.

متقاضیان واجد شرایط که پیامک دریافت نکرده اند چه کنند؟

مهربانی‌خواه تصریح کرد: اگر کسی واجد شرایط است و برای او پیامک ارسال نشده داستان را از راه سایت پیگیری کند. چنانچه نتیجه نگرفت به اداره راه و شهرسازی شهرستان مربوطه برود.


شرایط و تاریخ دور نو نام نویسی نهضت مردمی مسکن مشخص شد

(۱۴۰۱/۰۴/۰۹) براساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، در شهر‌هایی که ظرفیت تکمیل نشده دارند ثبت‌نام متقاضیان نهضت مردمی مسکن در دستور کار  قرار خواهد گرفت.
طبق اعلام معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، مقرر شده، سپس از پالایش و تعیین تکلیف متقاضیان، در شکل وجود ظرفیت مازاد در اراضی تخصیصی به نهضت مردمی مسکن  و اراضی نو احصا شده در استان‌ها و سپس از اعلام ظرفیت واحدمسکونی قابل ساخت بر روی اراضی مذکور، مرحله نو ثبت‌نام به شکل بر خط از راه سامانه شروع شود.

نزد از این  وزیر راه وشهرسازی اعلام کرده بود  که نام نویسی در طرح نهضت مردمی مسکن از ۱۵ تیر شروع خواهد شد.

رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی در نشست امروز با مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها اظهار کرد: پالایش نهایی متقاضیان طرح نهضت مردمی مسکن تا ۱۵ تیرماه تمدید شده است و استان‌ها باید توجه داشته باشند متقاضیانی که با مکاتبه نسبت به تعیین تکلیف مدارک خود اقدامی نکنند با هماهنگی شورای استان از ادامه طرح کنار گذاشته شوند تا متقاضیان بیشتری امکان وجود در اجرای طرح را پیدا کنند.


نام نویسی نو مسکن مردمی

وی تصریح کرد: سپس از ۱۵ تیرماه سامانه طرح‌های حمایتی مسکن برای متقاضیان نو به زمان ۱۵ روز دوباره می‌شود تا همزمان با اجرای طرح نهضت مردمی مسکن برای متقاضیان پالایش شده امکان ثبت‌نام از افراد نو نیز آماده باشد.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص افتتاح حساب متقاضیان پالایش و تایید شده که به بانک معرفی شدند نیز توضیح داد: مدیران کل راه و شهرسازی دقت کنند که حداکثر تاریخ واجب برای افتتاح حساب متقاضیان معرفی شده به بانک‌ها دو هفته است که باید این تاریخ رعایت شود تا اجرای طرح نهضت مردمی مسکن سرعت واجب را پیدا کند.

قاسمی تاکید کرد: هر هفته جلسات شورای عالی شهرسازی و معماری نیز باید برگزار و در خصوص الحاق اراضی به طرح نهضت مردمی مسکن تصمیمات واجب گرفته شود.

وی گفت: با برنامه‌ریزی و سرعت دهی به کار در صدد هستیم که تا آخر شهریورماه اجرای فونداسیون واحدهای طرح نهضت مردمی مسکن از دو میلیون واحد عبور کند.

وزیر راه و شهرسازی، اولویت نخست مدیران کل راه و شهرسازی را اجرای طرح‌های حمایتی عنوان کرد و گفت: در شهرهایی که مشکل زمین وجود ندارد نهایت همکاری با مردم انجام شود تا بدون تراکم خودشان نسبت به ساختن اقدام کنند.

اختصاص ۲۰ درصد تسهیلات به قسمت مسکن

قاسمی در بخشی دیگر از سخنان خود خطاب به مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها اعلام کرد: طبق ماده ۴ قانون حرکت تولید مسکن بانک‌ها باید ۲۰ درصد سهم تسهیلات را به قسمت مسکن اختصاص بدهند که در این خصوص ضرورت دارد تا بانک‌ها نهایت همکاری را داشته باشند. همچنین در طناب ۵ ماده قانون حرکت تولید مسکن نیز تاکید شده که برای تامین زمین از اراضی دولتی برای اجرای پروژه‌های قانون حرکت تولید مسکن وزارت راه و شهرسازی در اجرای ماده ۱۰ قانون مذکور اقدام واجب را بعمل آورد.

۵۵ هزار واحد طرح نهضت مردمی توسط ستاد فرمان امام (ره) اجرایی شد

قاسمی یادآور شد: در تفاهم وزارت راه و شهرسازی با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) باید ۱۰۰ هزار واحد طرح نهضت مردمی مسکن توسط اون ستاد اجرایی و عملیاتی می‌شد که هم‌اکنون۵۵ هزار واحد از ۱۰۰ هزار واحد به مرحله اجرا رسیده و در حال اجراست.

وی در خصوص بررسی روند اجرای فعالیت‌ طرح نهضت مردمی مسکن و شرح اون به رییس‌جمهوری اعلام کرد: در دو هفته آینده جلسه شورای‌عالی مسکن به ریاست رییس‌جمهوری برگزار خواهد شد که در اون جلسه عملکرد وزارت راه و شهرسازی در خصوص اجرای طرح نهضت مردمی مسکن به تفکیک استان‌ها شرح می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه در حال آماده هیچ محدودیتی برای استفاده‌مندی از توان پیمانکاران و فراوان‌سازان خوش‌نام در اجرای طرح نهضت مردمی مسکن وجود ندارد اعلام کرد: در زیادتر استان‌ها پالایش‌ها در مرحله نهایی شدن است که باید اینکار سرعت بیشتری یابد.

۵.۴ میلیون نفر برای مسکن مردمی نام نویسی کردند

بنا بر این شرح، دولت سیزدهم بر پایه قانون حرکت تولید و تامین مسکن مصوب ۱۷ مرداد سال ۱۴۰۰ ساخت چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال را در برنامه خود گنجانده است. حدود ۵.۴ میلیون نفر برای این طرح نام نویسی کردند که ۳.۶ میلیون نفر تایید شده‌اند. نام نویسی در سامانه طرح‌های جامع حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir انجام می‌شود.

آدرس سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن » saman.mrud.ir

تاکنون ۵۰۷ هزار نفر در بانک مسکن برای واحدهای نهضت مردمی مسکن افتتاح حساب کرده و ۲۹۰ هزار نفر برای انعقاد قرارداد و دریافت تسهیلات به بانک مسکن معرفی شده‌اند. با ۹۱ هزار نفر نیز عقد قرارداد شده و در واقع قسطهای اول تسهیلات را دریافت کرده‌اند. طبق آخرین برآوردها قیمت هر متر مربع واحدهای نهضت مردمی مسکن ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان خواهد بود و تاریخ ساخت پروژه ۱۸ تا ۲۴ ماه تعیین شده است.

منبع: ایسنا

[ad_2]