تاریخ واریز سود سهام عدالت سال ۱۴۰۱ و سوالات پیرامون • جونی

[ad_1]

رئیس کل سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه سود سهام عدالت امسال نسبت به ۱۳۹۹، دو برابر شده است، اعلام کرد: قانون می‌گوید که افراد تحت لباس کمیته امداد و سازمان بهزیستی باید سهام عدالت داشته باشند، اما حدود سه و نیم میلیون نفر از آنها سهام عدالت ندارند.

به شرح ایرنا از روابط عمومی برنامه «تهران ۲۰»، «حسین قربان‌زاده» در این برنامه درباره مهم‌ترین عملکرد این سازمان در یک سال اخیر افزود: مهم‌ترین اتفاق حادثه بین‌المللی بود که در اجلاس سران برگزار شد؛ فرصتی نزد آمد تا همه شرکت‌هایی که در ۲۰ سال قبل واگذار شده‌اند یک‌بار برای همیشه در ۹ پاویون عرضه شوند.

وی ادامه داد: جزییات چگونگی واگذاری این اطلاعات به‌سختی به دست مردم می‌رسد، اما سامانه پاسخ افتتاح شد تا تمام اطلاعات در دسترس مردم این حوزه باشد و حدود ۹۸۰ شرکت واگذار شده‌اند.

قربان‌زاده درباره جاماندگان سهام عدالت توضیح داد: قانون می‌گوید که افراد تحت لباس کمیته امداد و سازمان بهزیستی باید سهام عدالت داشته باشند اما حدود سه و نیم میلیون نفر از آنها سهام عدالت ندارند. این افراد نباید به جایی مراجعه و ریالی پرداخت کنند. مهیا اختصاص سهام عدالت به این افراد هستیم که پس از ابلاغ مصوبه دولت انجام خواهد شد.

معاون وزیر امور اقتصادی و ثروت در واکنش به اینکه حدود ۶ هزار میلیارد تومان سود منابع سهام عدالت توزیع نشده از سال ۹۸ اعلام شده است، ادامه داد: بخشی از این سود برای افراد متوفی است که باید سازمان بورس سامانه‌ای برای آنها تعبیه کند، بخشی شبا ندارند و بخشی هم مربوط به ۱۳ شرکت غیر بورسی است.

وی افزود: در قانون بودجه امسال ۳۷۱ هزار میلیارد تومان تکلیف فروش سهام لحاظ شده است. تابلو بورس ۱۸۶ هزار میلیارد تومان است که ۹۲ هزار میلیارد سهم دولت است. دولت سهامی در بورس ندارد و در قسمت غیر بورس شرکت زیان‌ده داریم؛ دولت باید برای افزایش ثروت به این قسمت فکری کند.

ببینید: آخرین اخبار سهام عدالت در ۲۴ ساعت قبل

قربان‌زاده مطرح کرد: سال قبل حدود ۲۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سود، شرکت‌های سهام عدالتی داشته‌اند این نوید را می‌دهم که تاکنون با توجه به اینکه برخی شرکت‌ها مجامع خود را برگزار نکرده‌اند قریب به دو برابر سود ساختن شده و دو برابر و نیم سود نسبت به سود ۱۳۹۹ نزد‌بینی شده است.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی درباره وضعیت حسابرسی استقلال و پرسپولیس گفت: دوباره شدن جعبه سیاه سرخابی‌ها سپس سه دهه چهره داده است. افشای نسخه به نسخه قراردادها را به ما و فرابورس داده‌اند و تطبیق شکل گرفته است. مجموع قرار داد بازیکنان ارزی و ریالی در سایت کدال افشا شده، ریسک فسخ‌ها اعلام شده یک انضباط مالی شروع شده که امکان بازگشت وجود ندارد.

وی یادآور شد: کمیته مصارف تشکیل شده تمام موارد با جزییات در نظر گرفته شده است. نامه‌ای به ۷ شرکت بورسی زده‌ام که اون‌ها هم رقم قرارداد خود را افشا کنند تا رقابت عادلانه شکل گیرد. حدوداً ۴ میلیارد تومان این دو باشگاه سود ماهانه دریافت می‌کنند.


زمان واریز سهام عدالت

سود سهام عدالت در سال ۱۴۰۱ چه زمانی پرداخت می شود

(۱۴۰۱/۰۵/۱۲) سود سهام عدالت سال ۹۹، برای برخی از دارندگان سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومان و برای برخی دیگر، یک میلیون تومان بود. اما حالا اعلام شده که این سود برای سال ۱۴۰۰، رشد ۱۰۰ درصدی دارد.

این خبری است که دستیار رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در توییتر خود اعلام کرد و نوشت: سود نقدی پرداخت‌شده به سهامداران سهام عدالت سال قبل حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان بود.

پیمان حدادی گفته با توجه به برگزاری مجمع فولاد و در نزد بودن مجامع فارس، جم، حکشتی، شراز، رمپنا و دیگر شرکت‌ها، نزد‌بینی می‌شود سود نقدی امسال سهام عدالت با رشد بیش از ۱۰۰ درصدی از ۶۰ هزار میلیارد تومان عبور کند.

این خبر به این معناست که سود سهام عدالت سال ۱۴۰۰، حدود ۱۰۰ درصد رشد می‌کند. اما با این حساب دارندگان سهام عدالت باید چشم به راه چه مبلغی باشند؟

سود سهام عدالت سال ۹۹ برای دارندگان سهام ۵۳۲ هزار تومانی، ۵۰۰ هزار تومان بود و سود سهام عدالت سهام یک میلیونی هم حدود یک میلیون تومان بود.

حالا اگر قرار بر رشد ۱۰۰ درصدی باشد، سود سهام عدالت باید یک و دو میلیون تومان شود. این یعنی یک خانوار چهار نفره دارای سهام عدالت، امسال باید چشم به راه سود ۴ و ۸ میلیون تومانی باشند.

سود سهام عدالت چه تاریخ واریز می‌شود؟

هنوز تاریخ دقیق واریز سود سهام عدالت سال ۱۴۰۰ اعلام نشده است. اما سال قبل این سود در اسفند ماه واریز شد. البته حدود دو میلیون نفر به دلیل مشکلات شماره حساب و عدم اعلام شماره حساب شبا، نتوانستند اسفند ماه سود سهام خود را بگیرند و این سود امسال در دو مرحله برای جاماندگان واریز شد. سود سهام عدالت سال ۱۴۰۰ هم احتمالا اسفند ماه امسال واریز می‌شود


مرحله سوم پرداخت سود سهام عدالت به جاماندگان

(۱۴۰۱/۰۴/۳۱) معاون شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: سود سهام عدالت سهامدارانی که قبلاً دریافت نکرده و شماره حساب جدید در سجام اعلام کرده‌اند، از روز شنبه ۱ مرداد واریز می‌شود.

محمود حسنلو در مورد سود سهام عدالت برای کسانی که در نوبت قبلی دریافت نکرده‌اند، گفت: تاکنون ۱.۹ میلیون نفر از سهامداران عدالت شماره شبای صحیح در سامانه سجام اعلام نکرده بودند، در نتیجه سودی بابت سهام عدالت که در اسفندماه سال قبل واریز شد دریافت نکرده بودند.

وی افزود: برای دریافت سود سهام عدالت مهلتی مقرر کردیم که قرار شد تا آخر تیرماه شماره شبای حساب بانکی این افراد از راه سامانه اطلاعات جامع مشتریان، سجام اعلام شود که تعدادی از سهامداران عدالت شماره شبای خود را اعلام کردند.

معاون فعالیت‌ شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: کسانی که شماره شبای خود را اعلام کردند کم کم از اول مرداد سود جامانده آنها به حسابشان واریز می‌شود.

وی گفت: برخی افراد یا ابداً شماره شبا اعلام نکرده بودند یا اینکه شماره حساب آنها مشترک بوده و یا دارای حساب‌های بلندمدت و یا ناقص بوده است، بنابراین امکان واریز سود سهام عدالت در نوبت قبلی آماده نبود.

حسنلو این را هم گفت: هنوز تعداد زیادی از سهامداران عدالت شماره شبای خود را در سامانه سجام اعلام نکرده‌اند.

به گفته وی، طبق قانون بودجه سال جاری، سود همه شرکت‌های بورسی و فرابورسی از جمله سود سهام عدالت به شکل متمرکز و از راه شماره حساب‌های اعلامی در سامانه سجام به حساب ذینفعان واریز می‌شود.

وی این را هم گفت:‌ در سال جاری هم تعداد زیادی از شرکت‌ها سود سهام خود را از راه سجام برای سهامداران اعلام کرده‌اند. همچنین سودهای رسوبی از سالهای قبل در شرکت‌های بورسی و فرابورسی به تعداد ۳۹ شرکت امسال از راه سجام به حساب ذینفعان واریز شد.

معاون شرکت سمات همچنین گفت: سود کسانی که شماره حساب آنها ایراد داشته باشد، در شرکت سپرده‌گذاری محفوظ است و هر وقت که شماره شبا در سامانه سجام اعلام کنند، در نوبت‌های بعدی واریز سود، سود آنها نیز واریز خواهد شد.


سود سهام عدالت تا آخر تیرماه واریز می شود

اعلام شماره شبا؛ شرط دریافت سود سهام عدالت

(۱۴۰۱/۰۴/۲۸) بنابر اعلام معاون علمی و توسعه نوآوری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، سهامداران سهام عدالت روز‌های سه‌شنبه و چهارشنبه (۲۸ و ۲۹ تیرماه) زمان دارند که شماره حساب خود را از راه سامانه سجام اعلام کنند تا سود سهام عدالت برای آنها واریز شود.

محمد حسنلو، معاون علمی و توسعه نوآوری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، با نشانه به اینکه شرکت سمات در انتهای سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، سود عملکرد مربوط به سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ شرکت‌های اندوخته‌پذیر سهام عدالت را برای دارندگان این سهام واریز کرده است، گفت: نزدیک به دو میلیون و ۱۰۰هزار نفر از این افراد در قید عمر هستند، اما شماره شبای معتبری از اون‌ها وجود ندارد که بتوان سود را برای آنان واریز کرد. طی یک مرحله واریزی که در خرداد امسال انجام شد، حدود ۲۰۰هزار نفر از این افراد شناسایی و واریز برای آنها شکل گرفت و هم حالا قریب به یک میلیون و ۹۰۰هزار  نفر از سهامداران  عدالت هستند که تاکنون اطلاعات معتبری از آنها نداریم.

مشمولانی که سود سهام عدالت خود را دریافت نکرده‌اند، باید برای درج و ثبت شماره شبای با اعتبار بانکی خود به سامانه سجام یا سایت سهام عدالت به نشانی https://sahamedalat.ir مراجعه کنند تا سود سهام عدالت برای آنها واریز شود. اشخاص می‌توانند با مراجعه به سایت www.sejam.ir به شکل حضوری و غیرحضوری، ثبت‌نام خود را در این سامانه انجام دهند.

سهامداران می‌توانند در سامانه سجام ثبت‌نام و پس از اون احراز هویت کنند تا پس از راستی آزمایی اطلاعات، امکان واریز سود آماده شود. مبلغ سود سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی مربوط به عملکرد سال سال ۱۳۹۸، حدود ۱۹۰هزار تومان و برای عملکرد سال ۱۳۹۹، حدود ۵۸۲ هزار تومان است.

افرادی که نسبت به ثبت‌نام در سامانه سجام اقدام می‌کنند، علاوه بر دریافت سود سهام عدالت از سرویس‌های متنوع و جامعی که از راه درگاه ذینفعان بازار اندوخته برای آنها شکل می‌گیرد، می‌توانند سود و مطالبات سنواتی خود از شرکت‌های فعال در بازار سهام، سود سالانه ناشران که در سال جاری بر پایه قانون بودجه ۱۴۰۱ مبتنی بر اطلاعات سامانه سجام است را دریافت کنند. همچنین شرکت در مجامع الکترونیک، توثیق سهام و چندین خدمت و سرویس آنلاین دیگر را از این بستر دریافت کنند.

شماره شبای نامعتبر، حساب بانکی بسته، راکد، مشترک (دو امضاء)، ارزی و بلندمدت، مهم‌ترین دلایلی است که موجب پرداخت نشدن سود به حساب سهامداران شده است.


(۱۴۰۱/۰۴/۲۰) مشمولان سهام عدالت که سود سهام سال مالی ۱۳۹۹ را دریافت نکرده‌اند، اطلاعات بانکی خود را ویرایش کنند.

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: مشمولان سهام عدالت که سود سهام سال مالی ۱۳۹۹ را دریافت نکرده‌اند، اطلاعات بانکی خود را ویرایش کنند.

در این اطلاعیه آمده است: این مشمولان باید برای درج و ثبت شماره شبای با اعتبار بانکی در سامانه سجام به آدرس https://www.sejam.ir یا در سایت سهام عدالت به نشانی https://sahamedalat.ir مراجعه کنند تا سود سهام عدالت برای آنها واریز شود.

دلیل واریز نشدن سود سهام عدالت برخی افراد

در ادامه این اطلاعیه آمده است که علاوه بر شماره شبای نامعتبر، «حساب بانکی بسته، راکد، مشترک (دو امضا)، ارزی و بلندمدت» از مهم‌ترین عللی است که دلیل شده تا سود سهامداران به حساب آنها واریز نشود.

بر پایه این، مشمولین سهام عدالتی که یکی از علل فوق شامل آنها می‌شود باید برای رفع و اصلاح این مغایرت‌ها اقدام کنند تا در مراحل آتی سود سهام عدالت به حساب این افراد واریز شود.

تاریخ واریز مرحله سوم سود سهام عدالت

این در حالیست که محمود حسنلو، معاون علمی و توسعه نوآوری شرکت سمات با بیان این که برخی از جاماندگان سهام عدالت، در مرحله دوم واریز سود سهام عدالت سال‌های ۹۸ و ۹۹ را همزمان با یکدیگر دریافت کردند، اظهار کرد: مرحله سوم واریز سود سهام عدالت که مشروط به دریافت شماره شبای جاماندگان است در اواخر تیر ماه شکل می‌گیرد.

آمار جاماندگان سود سهام عدالت

حسنلو تصریح کرد: براساس آخرین آمارها حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از مشمولان سهام عدالت به دلیل عدم ارائه شماره شبا، سود دریافت نکرده‌اند که باید با نام نویسی در سامانه سجام و احراز هویت در اون در فرآیند دریافت سود سهام عدالت قرار بگیرند.

او افزود: مشمولان سهام عدالت برای عملکرد سال ۹۹ برای سهام عدالت یک میلیون تومانی حدود یک میلیون و صد هزار تومان و برای سهام عدالت۵۳۲ هزار تومانی حدود ۵۸۰ هزار تومان سود دریافت کرده‌اند.

وضعیت سود سنواتی سهام عدالت

معاون علمی و توسعه نوآوری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوارق بهادار و تسویه وجوه درخصوص مطالبات سود سنواتی سهام عدالت برای قبل از سال ۹۸ نیز گفت: واریز سود سهام عدالت برای قبل از سال ۹۸ در حیطه وظایف و اختیارات شرکت سپرده‌گذاری مرکزی نیست و مربوط به سازمان خصوصی‌سازی می‌شود.


پرداخت سود سهام عدالت شهریور امسال

(۱۴۰۱/۰۴/۱۲)  بر پایه اعلام دستیار رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت تا آخر شهریور ماه سود سهام عدالت پرداخت می‌شود. چه کسانی سود سهام عدالت می‌گیرند؟
قسمت عمده‌ای از افراد سرزمین دارای سهام عدالت هستند که برخی آنها به طور مستقیم و برخی دیگر به شکل غیر مستقیم در بورس آزادسازی شده‌اند.

روز یکشنبه ۱۲ تیر ماه پیمان حدادی، دستیار رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت اعلام کرد که سازمان خصوصی‌سازی با همکاری شرکت سپرده گذاری در آخر شهریور سال جاری سود سهام عدالت از محل سود شرکت‌های غیر بورسی را پرداخت می‌کند.

نکته مهم اینجاست که قرار نیست تمامی سود سهام عدالت پرداخت شود بلکه در ابتدا بخشی از این پول باید صرف افزایش اندوخته شرکت‌ها می‌شود و مابقی اون واریز خواهد شد.

روابط‌ عمومی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی : قرار است در نیمه دوم شهریور ماه برای ۴۹ میلیون سهامدار(تمامی سهامداران عدالت) سود واریز شود.


(۱۴۰۱/۰۴/۰۳) مرحله سوم واریز سود سهام عدالت که مشروط به دریافت شماره شبای جاماندگان است در اواخر تیر ماه شکل می‌گیرد.

(۱۴۰۱/۰۳/۱۹) مرحله دوم سود سهام عدالت جاماندگان نیمه دوم تیر پرداخت می‌شود

شرکت سپرده گذاری مرکزی:

🔹️سود سهام جاماندگان سهام عدالت در نیمه دوم تیر به حساب مشمولانی که در سجام نام نویسی و احراز هویت کنند واریز می شود.

🔹️یک خرداد اولین مرحله واریز سود جاماندگان سود عملکردی سال ۹۸ و ۹۹ بوده است.

🔹نزد از این مدیر تسویه وجوه سپرده گذاری مرکزی اعلام کرده بود که قرار بر این شده است تا شرکت سپرده گذاری مرکزی، امسال و در چند مرحله برای سهامداران عدالتی که مشکل داشتند، واریز سود انجام دهد.

(۱۴۰۱/۰۲/۳۱) معاون علمی شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: از امروز سحر کار استخراج دیتا و محاسبات سوده جاماندگان را شروع کردیم و نهایتاً از فردا اول خرداد می‌توانیم سودها را به حساب شبا سهامداران واریز کنیم.

محمود حسنلو در ارتباط با خبر ۱۴ شبکه یک رسانه مردمی در باره اینکه فعالیت‌ واریز سود چقدر تاریخ می‌برد؟ افزود: تا فردا انجام و کار تمام می‌شود.

وی ادامه داد: اون‌هایی که سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی دارند، ۵۷۵ هزار تومان و اون‌هایی که سهام یک میلیون تومانی دارند یک میلیون و ۸۰ هزار تومان سود سال ۹۹ است که باقی مانده اون‌ها را واریز خواهیم کرد، حالا اگر کسانی هستند که سود سال ۹۸ باقی مانده باشد اون را هم واریز می‌کنیم.

معاون علمی شرکت سپرده گذاری مرکزی درباره واریز سود سهام متوفیان هم گفت: متولیان شماره حساب‌هایشان بلافاصله سپس از فوت در سیستم بانکی بسته می‌شود و قابلیت واریز ندارد، بنابراین این دسته از افراد سودشان نزد ما محفوظ است.

وی تصریح کرد: طبق مذاکراتی که با قوه قضائیه و سایر نهادها ذیربط انجام شده تا آخر شهریور سامانه تقسیم ارث متوفیان راه اندازی می‌شود و سپس از آنکه ارث متوفیان و سهام عدالتشان بین وراث تقسیم شد سود هم به حساب وراث واریز خواهد شد.

(۱۴۰۱/۰۲/۲۵) 📣 تاریخ واریز سود سهام عدالت جاماندگان، ۳۰ اردیبهشت

🔺 معاون علمی اطلاعات شرکت سپرده گذاری مرکزی: بیش از دو میلیون نفر از سهامداران سهام عدالت به دلیل نداشتن شماره شبای با اعتبار سود سهام عدالت برای آنها واریز نشد. این افراد باید به سامانه سجام مراجعه کرده، نام نویسی و اطلاعات خود را درون کنند تا سود سهام عدالت شان واریز شود.

🔺 قطعاً سود سهامداران عدالت محفوظ است و در بازه زمانی اعلام شده تا آخر اردیبهشت در صورتی که اطلاعات آنها شناسایی شود سودشان واریز خواهد شد.

🔺 افرادی که فوت شده‌اند شماره حساب آنها بلافاصله از سوی بانک بسته می‌شود و سود سهام برای آنها قابل واریز نیست.


اخبار قبلی سهام عدالت 👇


(۱۴۰۰/۱۲/۲۳) برای چی سود سهام عدالت به حساب برخی ها واریز نشد؟ عشقی، رئیس سازمان بورس: دلیل عدم واریز سود سهام عدالت به حساب برخی از افراد این است که احتمالا حسابی که شماره شبای اون را به سامانه سهام عدالت اعلام کرده‌اند، بسته است. به همین دلیل باید برای دریافت سود یا با سپرده گذاری مرکزی به شماره ۱۵۶۹ تماس بگیرند و یا در سامانه سهام عدالت (samanese.ir) شماره حساب را بروزرسانی کنند.

با توجه به آزادسازی سهام عدالت در راستای ابلاغیه مورخ ۱۳۹۹/۲/۹ رتبه معظم رهبری، کلیه اطلاعات مربوط به سهامداران سهام عدالت اعم از میزان ارزش ثروت، اطلاعات هویتی، میزان سود دریافتی بابت عملکرد سال مالی ۱۳۹۸ به سپس، اطلاعات بانکی مربوط به شماره شبا و …. به شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه منتقل گردیده است. لذا زین پس جهت رویت اطلاعات فوق به لینک سهام عدالت در سایت www.sejam.ir مراجعه فرمایید.

(۱۴۰۰/۱۲/۲۰) پیگیری‌ها درباره تاریخ واریز سود سهام عدالت حاکی از این است که روز پنجشنبه (۱۹ اسفند ۱۴۰۰) اطلاعات مشمولان سهام عدالت به بانک ها ارسال شده و از فردا(شنبه ۲۱ اسفند) واریز سود به حساب دارندگان سهام انجام می‌شود.

فردا (شنبه) سود سهام عدالت بیش از ۴۹ میلیون نفر پرداخت خواهد شد و افرادی که دارای سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی هستند، مبلغی معادل ۵۵۰ تا ۶۰۰ هزار تومان سود به حسابشان وازیر می‌شود.

همچنین رقم های اعلام شده برای پرداخت سود سهام عدالت حاکی از افزایش ۲ برابری سود سهام عدالت سال ۱۳۹۹ نسبت به وقت مشابه سال قبل است.

راه پرداخت سود سهام عدالت مشخص شد.

جاماندگان سود سهام عدالت شماره شبا اعلام کنند

(۱۴۰۰/۱۱/۲۷) شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار: براساس آخرین آمارها بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار سهامدار مشمول سهام عدالت، سود سهام سال ۱۳۹۸ خود را دریافت نکرده‌اند. این افراد باید هرچه زودتر اقدام‌به اعلام شماره شبای خود کنند.

ثبت‌نام و احرازهویت در sejam.ir و درج شماره شبای با اعتبار در سایت sahamedalat.ir روش هایی است که مشمولان سهام عدالت می‌توانند شماره شبای بانکی خود را اصلاح کنند.

(۱۴۰۰/۱۱/۲۵) رئیس شرکت تعاونی سهام عدالت گفت: سود سهام عدالت طی روزهای آینده واریز می شود.

عسکر توکلی، رئیس شرکت تعاونی سهام عدالت اظهار کرد: قرار است سود سهام عدالت از ابتدای اسفندماه همانند سال قبل از راه شماره حساب‌های اعلام شده در سیستم سهام عدالت پرداخت شود.

وی با بیان اینکه در سال ۹۹ برخی از سهام‌داران بخشی از سهام خود حدود ۳۰ و برخی نیز در مجموع ۶۰ درصد از سهام عدالت خود را به فروش رسانده‌اند، گفت: سود سهام یک میلیون تومانی، یک‌میلیون و ۲۰۰هزار تومان و سود سهام ۵۳۲ هزار تومان حدود ۶۰۰ هزار تومان است که این افراد میزان سودشان برابر سهمی است که در تاریخ برگزاری مجمع اون را داشته‌اند؛ بنابر این میزان سود دریافتی افراد به میزان فروش تا تاریخ مجمع شرکت‌ها بستگی دارد.

رئیس شرکت تعاونی سهام عدالت با تاکید بر اینکه سهام‌داران باید حواس‌شان جمع باشد، خاطرنشان کرد: برخی افراد سودجو درون میدان شدند که واجب است سهام‌داران   فریب سودجویان را نخورند و از فروش سهام عدالت به‌شکل جدی دوری کنند تا بازار تثبیت شود.

این مسئول در آخر در ارتباط با انصراف برخی سهام‌داران از بازگرداندن روش سهام عدالت به‌ روش مستقیم، گفت: این مهم از راه فراکسیون سهام عدالت درحال پیگیری است که امیدواریم پژوهشگر شود‌.

📌(۱۴۰۰/۱۱/۰۹) رئیس سازمان خصوصی‌سازی:

🔹در پی تشکیل کارگروه سهام عدالت و پیگیری امور مربوطه، سود سهام عدالت برای هر نفر از سهامداران عدالت حدود ۶۰۰ هزار تومان است که تا قبل از آخر سال پرداخت می‌شود.

🔹تاکنون حدود ۹۰ درصد از سودهای کسر شده شرکت‌های اندوخته‌پذیر عدالت دریافت شده و به زودی سود سهام عدالت واریز می‌شود.

(۱۴۰۰/۱۱/۰۸) حسین قربان‌زاده از پرداخت سود سهام عدالت به سهامداران خبر داد و گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های شکل گرفته ، سود سهامداران هام عدالت مشخص شده است و تا نزد از آخر سال این مبالغ پرداخت خواهد شد .

وی با نشانه به اینکه سود در نظر گرفته شده برای شرکت های غیر بورس برابر با ۲۸۰۰ میلیارد تومان است، افزود: سیزده شرکت غیر بورسی در این مجموعه وجود دارند و سود سهام شرکت های بورسی نیز برابر با ۲۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است .
معاون وزیر اقتصاد با نشانه به اینکه سود تخصیصی افزایش چند برابری را تجربه کرده است گفت: مجموعه سود توزیعی سال قبل در حدود ۹۲۰۰ میلیارد تومان بوده است .
قربان‌زاده جامعه هدف دریافت سود سهام عدالت را ۴۹ میلیون نفر اعلام کرد و ادامه داد: به این نظم بیش از ششصد هزار تومان سود سهام عدالت به دارندگان این سهام وابستگی خواهد گرفت .
وی برای کارکنان شرکت های تعاونی سهام عدالت نیز خبر مهمی داشت و در این خصوص گفت: جبران خدمت اعضای شرکت تعاونی های سهام عدالت تا سال ۱۳۹۸، هفته آینده پرداخت خواهد شد.
آیین‌نامه اجرایی افزایش ثروت خانوارهای ایرانی از راه گسترش سهم قسمت تعاون براساس توزیع سهام عدالت» در تاریخ ۹ بهمن ۸۴ و پس از اصلاح متن اولیه که خود در ۲۳ آبان ۸۴ مصوب هیئت وزیران شده بود، به تصویب این هیئت رسید.
بر پایه آخرین براوردهای شکل گرفته در آخر معاملات این هفته بازار سهام یعنی هفته جاری، ارزش سبد ۵٣٢هزار تومانی، یک میلیون تومانی و ۴٩٢هزار تومانی سهام عدالت به نظم به ١١ میلیون و ١٨٧هزار تومان، ٢١ میلیون و ٧٧هزار تومان و ١٠ میلیون و ٣٧٣هزار تومان رسید. با احتساب این داستان، ارزش ۶٠درصد قابل فروش سبد ۵۳۲هزار تومانی سهام عدالت به ۶ میلیون و ٧١٢هزار تومان رسیده است.

(۱۴۰۰/۰۳/۲۱) هر بار یک وعده جدید در مورد واریز قسمت دوم سود سهام عدالت!

در حالی که حدود سه ماه از واریز قسمت نخست سود سهام عدالت سال ۱۳۹۸ قبل است، قسمت دوم سود هنوز واریز نشده و هر بار وعده جدیدی در مورد تاریخ یا نحوه واریز این سود اعلام می شود.

سود سهام عدالت سال ۱۳۹۸ سرنوشت دیگری داشت و قرار شد طی دو مرحله به حساب سهامداران واریز شود، یعنی مرحله نخست در ۲۸ اسفندماه سال ۱۳۹۹ واریز شد و مشمولان ۵۰ درصد سود سهام خود را دریافت کردند.

در این راستا، قرار شد مرحله دوم سود در سال جدید واریز شود و حتی وعده داده شده بود این اتفاق قبل از ماه مبارک رمضان یعنی در اواخر فروردین ماه چهره دهد. اما این اتفاق نیفتاد و پس از اون اعلام شد که شرکت ها سود سهام را به شرکت سپرده گذاری واریز نکرده اند.

پس از اون شنیده هایی از شرکت سپرده گذاری مرکزی به گوش رسید مبنی بر این که از آنجایی که شرکت هایی که باید سود را پرداخت کنند یا با مشکل مالی رو به رو هستند یا برنامه افزایش اندوخته در اون احتمالا قسمت دوم سود هم به دو قسمت ۳۰ درصدی و ۲۰ درصدی تبدل شده و به حساب مشمولان واریز خواهد شد، اما این اتفاق چهره نداد و اخیرا فرهاد قلع‍پسند – وزیر اقتصاد و امور ثروت – اعلام کرده است که قسمت دوم سود سهام عدالت تا قبل از مهمانی قربان یعنی ۳۰ تیرماه سال جاری به حساب مشمولان واریز می شود.

دژپسند دلیل این دیر کرد را پیشگیری از اعمال فشار بر شرکتهای اندوخته پذیر اعلام کرده است. در حالی که حدود یک ماه و نیم تا وعده وزیر برای واریز سود باقی مانده است، باید چشم به راه ماند و دید آیا این وعده اجرایی خواهد شد یا خیر.

(۹۹/۱۲/۱۵) «دهنوی» رئیس سازمان بورس: سهامداران سهام عدالت دو دسته هستند که یک عده مستقیم و یک عده غیر مستقیم را انتخاب کردند. حالا گفت و گو سود‌ی که در رابطه با سال ۹۸ است، ۲۰۰ هزار تومان برای کسانی است که دست به پرتفویشان دست نزده‌اند. تلاش ما این است که تمامی دویست هزار تومان را قبل از ۱۴۰۰ به افراد پرداخت کنیم، اما ممکن است که بنا به شرایطی نصف سود را در اسفند و مابقی اون را در سال آینده پرداخت کنیم.

(۹۹/۱۲/۱۳) رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: امسال سود سال ۹۸ سهام عدالت افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند به همان روش سهام‌داران مستقیم سهام عدالت و توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی واریز می‌شود.

رئیس فراکسیون جدیدی که با عنوان فراکسیون سهام عدالت در مجلس تشکیل شده است، امروز حامل خبرهای خوبی برای سهامداران عدالت بود، او ضمن اعلام اینکه سود سهام عدالت حداکثر تا بهار ۱۴۰۰ واریز خواهد شد، از پیگیری این فراکسیون برای اختصاص سهام به جاماندگان سهام عدالت خبر داد.

(۹۹/۱۰/۲۶) سهام عدالت برای وراث : آمارها از فوت بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار دارنده سهام عدالت طی ۱۰ سال قبل خبر می‌دهد و ورثه این افراد باید اقداماتی را انجام دهند تا فرایند انتقال سهام فرد متوفی طی و سهام منتقل شود. در ابتدا وراث قانونی می‌توانند جهت اطلاع از وضعیت سهام عدالت متوفیان به نشانی اینترنتی samanese.ir مراجعه و با ورود اطلاعات هویتی متوفی از مشمول بودن وی کسب اطلاع کرده و شکل وضعیت ثروت سهام عدالت مربوط را مشاهده کنند.

سپس سپس از انجام انحصار وراثت، ورثه باید در سامانه سجام نام نویسی کنند و یکی از ورثه با مراجعه به سایت شرکت سپرده گذاری مرکزی، قطعه میز خدمت الکترونیک را انتخاب کرده و اطلاعات مربوط به انحصار ورثه را بارگذاری می‌کند. در نهایت شرکت سپرده گذاری کارها واجب برای انتقال سهام عدالت به وراث را انجام می‌دهد.

از سوی دیگر زیر ساخت‌های الکترونیکی تخصیص سهام عدالت متوفیان به وراث در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی مهیا شده و چشم به راه تایید نهایی قوه‌قضائیه است و چنانچه قوه قضاییه تاییدیه دهد کلیه فرایند انتقال قهری به شکل مکانیزه انجام می‌شود. به عبارت دیگر اگر قوه قضائیه تایید کند، این سهام به شکل خودکار به ورثه قانونی متوفی منتقل خواهد شد.

انتقال قهری مجموعه‌ای از کارها اجرایی و فرایندهایی است که موجب می‌شود ثروت اوراق بهادار متوفی از کد سهام‌داری وی خارج و به تملک وراث قانونی در بیاید. برای فرایند انتقال قهری اماده کردن تأییدیه فوت شخص متوفی، تأییدیه انحصار وراثت، گواهینامه واریز مالیاتی، شناسنامه و کارت مردمی شخص متوفی و کلیه وراث واجب است.

(۹۹/۱۰/۱۴) مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی با اعلام اینکه تاریخ پرداخت سود سهام عدالت اعلام نشده است، اظهار کرد که برای پرداخت سود سهام عدالت اول باید.مجمع شرکت‎های اندوخته‌گذاری استانی برگزار شود و برگزاری برخی از این مجامع ممکن است تا شهریور ۱۴۰۰ به درازا بکشد.

سید محمدجواد فرهانیان در واکنش به اخبار منتشر شده در زمینه واریز سود سهام عدالت تا آخر سال جاری خبر داد: 

به منظور تسهیل برای واریز سود سهام عدالت مشمولان سهام عدالت باید هر چه زودتر برای نام نویسی در سجام اقدام کنند زیرا اولین اقدام برای واریز سود نام نویسی در سامانه سجام است. به طور حتم تاریخ قطعی برای واریز سود سهام عدالت به سهامداران اعلام خواهد شد.

سهامداران مستقیم و غیرمستقیم باید در ابتدا در صبر برگزاری مجامع باشند، سپس از مجامع و تعیین میزان سود تقسیمی شرکت‌های اندوخته‌گذاری استانی سهام عدالت، شرکت سپرده‌گذاری برای توزیع درون عمل می‌شود و در پایان سود به حساب مشمولان سهام عدالت پرداخت می‌شود اما تاریخ‌بندی اون تاکنون مشخص نشده است.

حالا تاریخ برگزاری مجامع شرکت‌ها مشخص نیست و حتی ممکن است مجمع یک شرکت در شهریور ماه برگزار شود. ممکن است تا آخر سال فقط سود چند شرکت به حساب مشمولان سهام عدالت پرداخت شود.

به کسی که فوت کرده اما در قبل سهامدار بوده است، سود وابستگی می‌گیرد و سود در نظر گرفته شده سپس از انحصار وراثت و انجام انتقال سهام به حساب وراث پرداخت می‌شود. این فرآیند به شکل مکانیزه طراحی شده و واجب است احراز هویت علاوه بر سامانه‌های قوه قضاییه در سامانه سجام شکل پذیرد.

حالا در مورد مشخص شدن وضعیت وراث، در صبر تصمیم‌گیری و انجام کارها مربوطه از سوی قوه قضاییه هستیم به محض مشخص شدن تکلیف آنها کارها مربوطه برای انتقال سهام به وراث قانونی انجام می‌شود.

(۹۹/۱۰/۱۰) مالکان سهام عدالت که روش غیرمستقیم مدیریت سهام را انتخاب کرده‌اند ضروری است به منظور برخورداری از منافع و امتیازات آتی شرکت مذکور از جمله انتفاع از سود شرکت، کاندیداتوری عضویت در هیأت مدیره شرکت و مشارکت در انتخاب اعضای هیأت مدیره، در سامانه سجام به آدرس www.sejam.ir نام نویسی نمایند.

(۹۹/۱۰/۰۱) اکبر حیدری، سخنگوی شرکت‌های اندوخته گذاری استانی سهام عدالت: از مزایای انتخاب روش غیر مستقیم سهام عدالت، نحوی پرداخت سود سالانه سهام شرکت‌ها بصورت تجمیع شده است. شرکت‌های اندوخته گذاری استانی نسبت به وصول سود ۳۶شرکت بورسی اقدام می‌کنند و به شکل تجمیع شده، سود به حساب سهامداران واریز می‌شود.با توجه به مهیا شدن زیر ساخت‌های سامانه سهام عدالت برای واریز سود سهام، سود سهام عدالت افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کردند تا آخر سال پرداخت می‌شود.

(۹۹/۰۹/۲۴) سازمان بورس و اوراق بهادار نحوه دریافت سود سهام عدالت سال ۹۸ برای افرادی که روش مستقیم و غیر مستقیم را انتخاب کرده اند، اعلام کرد. در این اطلاعیه آمده است:‌ سود سهام شرکت‌های اندوخته‌پذیر وابسته به سهامداران مشمول سهام عدالت برای سال ۹۸ نسبت به مشمولین که روش مستقیم را انتخاب کرده اند به حساب‌های معرفی شده توسط اندوخته‌گذاران (شماره حساب معرفی شده در سامانه سجام به وقت دریافت کد بورسی) و برای مشمولین که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند به حساب شرکت‌های اندوخته‌گذاری استانی سهام عدالت هر استان پرداخت می‌شود.

به شرح فارس،‌ با توجه به در برگیری سهام عدالت برای ۴۹ میلیون نفر ایرانی ، نحوه دریافت سود سالانه سهام عدالت برای این افراد مهم است،‌ از این تعداد حدود ۱۹ میلیون نفر روش مدیریت مستقیم و ۳۰ میلیون نفر روش مدیریت غیر مستقیم یعنی از راه شرکتهای اندوخته‌گذاری استانی انتخاب کرده‌اند.

واریز سود سهام عدالت از سوم اسفندماه

ایسنا: رئیس سازمان خصوصی‌سازی از واریز سود سهام عدالت از ساعت ۸:۰۰ سحر امروز (شنبه، سوم اسفند) به حساب مشمولان خبر داد.

علیرضا صالح  با بیان اینکه چک ساعت هشت سحر امروز به بانک‌ها تحویل داده می‌شود، اظهار کرد: بانک‌ها سود را به حساب مشمولان واریز می‌کنند.

وی در پاسخ به این سوال که “اولویت پرداخت به کدام مشمولان است؟” پاسخ داد: قبلا قول داده بودیم سود تا آخر اسفندماه واریز شود اما در نهایت به این جمع‌بندی رسیدیم که زودتر به دست مشمولان برسد تا قدرت خرید بالاتری داشته باشند.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی درمورد میزان سود سهام عدالت نیز گفت: به افرادی که یک میلیون سهم دارند ٢۵٠ هزار تومان وابستگی می‌گیرد.

به شرح ایسنا، به طور کلی جمع کل مشمولان سهام عدالت بیش از ۴۹ میلیون نفر است که از این میزان بیش از ۴۶ میلیون نفر در قید عمر هستند.

در سال ۱۳۹۵ به ازای هر سهم یک میلیون تومانی، ۱۵۰ هزار تومان سود پرداخت شد و در سال ۱۳۹۶ نیز به این میزان سهام، ۱۷۵ هزار تومان سود وابستگی گرفته بود.

خبرگزاری ایلنا (۱۰ اردیبهشت ۹۹): رئیس سازمان خصوصی سازی با نشانه به درخواست عده‌ای برای نام نویسی در سهام عدالت گفت: امکان عرضه جدید سهام عدالت وجود ندارد و جاماندگان نمی‌توانند نام نویسی داشته باشند.

علیرضا صالح در پاسخ به این سوال که آیا امکان عرضه جدید سهام عدالت به جاماندگان از نام نویسی در این سهام وجود دارد،‌ گفت: سهام عدالت با اجازه رهبری در سال ۸۵ عرضه و پس از اتمام زمان نام نویسی، عرضه اون بسته شد و امکان نام نویسی مجدد وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در حال آماده امکان عرضه سهام عدالت به جاماندگان نیست، اظهار داشت: عرضه مجدد سهام عدالت نیاز به اجرای سیکل طی شده در سال ۸۵ را دارد.

رئیس سازمان خصوصی سازی درباره احتمال زمان مجدد برای افزایش اندوخته سهام عدالت ادامه داد: سال ۹۵ اطلاعیه مبنی بر امکان افزایش اندوخته به سهام داران داده شد و دیگر امکان افزایش اندوخته وجود ندارد.

صالح با نشانه به آزادسازی سهام عدالت با دستور رهبری گفت: سامانه سهام عدالت از امروز برای اعلام مالکیت مشمولان این سهام مهیا به کار است و مشمولان با کد مردمی می‌توانند درون این سامانه شوند. البته توصیه من این است که همه دارندگان سهام به سامانه سهام عدالت ورود و اقدام به فروش اون نکنند برای چی که وضعیت بازار بورس و بازار اندوخته فراوان مطلوب است.


خبرگزاری فارس: علیرضا صالح رئیس سازمان خصوصی‌سازی در مورد واریز سود سهام عدالت گفت: از سوم اسفندماه سال ۹۸ به ازای هر سهم یک میلیون تومانی سهام عدالت، به شکل علی‌الحساب ۲۰۵ هزارتومان واریز می‌کنیم. چون هنوز بخشی از سود شرکت‌های اندوخته‌پذیر عدالت دریافت نشده است و این مبلغ را فعلاً پرداخت می‌کنیم تا بعداً که سود کامل شرکت‌ها دریافت شد، سود قطعی برای عملکرد سال ۹۷ به حساب مشمولان سهام عدالت واریز می‌شود.

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی گفت: واریز سود مرحله سوم سهام عدالت برای عملکرد سال ۹۷ از سوم اسفندماه انجام می‌شود و آخرین گروه تا آخر اسفندماه سال جاری، سود سهام عدالت خود را دریافت خواهند کرد.

مبلغ سود سهام عدالت اعلام شد

صالح این را هم گفت که سود ۲۰۵هزار تومانی علی‌الحساب برای دارندگان سهام کامل عدالت، یعنی ارزش اسمی یک میلیون تومانی خواهد بود، اما کسانی که ارزش سهام عدالت آنها ۵۳۲ هزار تومان است، به همان نسبت سود واریزی کم می‌شود.

وی این را هم گفت که تعداد زیادی از مشمولان سهام عدالت در حد ۵ میلیون نفر تاکنون شماره شبای حساب بانکی خود را به سامانه سازمان خصوصی اعلام نکرده‌اند که باید در زمان باقی‌مانده، شماره شبای خود را اعلام کنند، زیرا سود سهام هر فرد به شماره شبای خودش و نه سرپرست خانوار واریز می‌شود.

به شرح فارس، حدود ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت هستند که ۲ دهک پایین درآمدی، یعنی مشمولان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی کل سرزمین مالک یک میلیون تومان ارزش اسمی سهام عدالت هستند و کسانی که مابه‌التفاوتی واریز نکره‌اند، مالک ۵۳۲ هزار تومان از ارزش اسمی سهام عدالت هستند و به همان نسبت سود دریافت خواهند کرد. البته برخی از ورثه مشمولان فوت شده سهام عدالت نیز مالک ارزش کمتری از سهام عدالت هستند که به همان نسبت سود کمتری نیز دریافت خواهند کرد.

نزد از این رئیس سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده بود، ارزش سهام یک میلیون تومانی عدالت سپس از حدود دوازده سال بین ۵ تا ۶ برابر شده است و احتمالاً با تصویب مجلس، از آبان‌ ماه سال آینده امکان آزاد شدن سهام عدالت و امکان خرید و فروش اون آماده خواهد شد.

به شرح  ایبِنا، حسن علائی اظهار داشت: ۴۹ شرکت در سبد سهام عدالت هستند که از این تعداد ۳۵ شرکت بورسی و ۱۴ شرکت غیر بورسی هستند. معاون واگذاری سهام و بنگاه های سازمان خصوصی سازی افزود: به استناد قانون معامله، سال مالی تمام این شرکت ها منتهی به ۲۹ اسفند هر سال است. بنابراین مجمع عمومی این شرکت ها تا ۴ ماه سپس از سال مالی یعنی تیرماه هر سال برگزار می شود و شرکت های بورسی به استناد قانون بورس اوراق بهادار ۸ ماه از این تاریخ زمان دارند سود سهام را واریز کنند. یعنی اگر در تیرماه مجمع عمومی شرکت ها برگزار شود تا آخر اسفند زمان پرداخت سود دارند.

وی اضافه کرد: بر این پایه، پیگیری های واجب از این شرکت ها در حال انجام است تا سود مربوط به کلیه شرکت های سهام عدالت وصول شود و کوشش ما این است از آغاز اسفند ماه پرداخت سود سهام عدالت را شروع و تا آخر سال این سود را با تمامی مشمولان تسویه کنیم.

علائی با نشانه به اینکه در حال آماده نمی توان برآورد دقیقی از میزان سود سهام عدالت پرداختی به مشمولان در سال جاری داشت، گفت: در سال ۹۵ به ازای هر سهم یک میلیون تومانی، ۱۵۰ هزار تومان سود پرداخت شده و در سال ۹۶ هم به این میزان سهام ۱۷۵ هزار تومان سود وابستگی گرفته است. بر این پایه نزد بینی می شود این رقم برای امسال زیادتر از سال های قبل باشد.

وی با بیان این که مشمولان سهام عدالت کسانی هستند که نام نویسی قطعی آنها انجام شده و اطلاعاتشان در سامانه سهام عدالت وجود دارد، اذعان داشت: بر این پایه شمار مشمولان این سهام بالغ بر ۴۹ میلیون و ۱۵۴ هزار نفر هستند که البته رقم سهام آنها متفاوت است که بسته به ارزش سهام هر فرد، این مشمولان سود دریافت خواهند کرد.

معاون واگذاری سهام و بنگاه های سازمان خصوصی سازی گفت: اولویت پرداخت سود سهام عدالت با مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی است و سپس از اون سایر مشمولان، سود این سهام را دریافت خواهند کرد.

وی با نشانه به اینکه در حال آماده ۵ میلیون نفر شماره شبای بانکی خود را برای دریافت سود اعلام نکرده اند، افزود: مشمولان برای دریافت سود باید با مراجعه به سامانه سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir شماره شبای بانکی خود را در این سامانه درج کنند.


خبرگزاری مهر: رئیس سازمان خصوصی سازی سرزمین گفت: واریز سود سهام عدالت با اولویت اقشار کم حقوق و صدمه پذیر جامعه از آغاز اسفند ماه سال جاری، شروع خواهد شد.علیرضا صالح در یک گفت و گوی رادیویی اظهار داشت: سود سالانه کوشش سهام شرکت‌هایی که برای مشمولان سهام عدالت اختصاص یافته دریافت و هر ساله به حساب مشمولان سهام عدالت واریز می‌شود.

وی اظهار داشت: طبق معمول مجامع سالانه شرکت‌های اندوخته‌پذیر سهام عدالت تا آخر تیر ماه تشکیل و در ضمن هشت ماه زمان دارند سود عملکرد خود را به حساب سازمان خصوصی سازی واریز کنند.

رئیس سازمان خصوصی سازی سرزمین گفت: به طور کلی تا اواسط بهمن ماه سال جاری مشخص می‌شود چه میزان سود از سوی شرکت‌های اندوخته‌پذیر سهام عدالت به حساب این سازمان واریز خواهد شد.

وی افزود: این سازمان نیز بر مبنای میزان سود دریافت شده نسبت به تخصیص و واریز سود به مشمولان سهام عدالت با اولویت اقشار کم حقوق و صدمه پذیر جامعه از آغاز اسفند ماه سال جاری اقدام خواهد کرد.

صالح ادامه داد: طرح مردمی توزیع سهام عدالت در راستای تحقق عدالت اجتماعی و در راه حرکت به سو اجرای فرآیند توسعه تندرست اقتصادی، نیرومند واگذاری‌ها به منظور ارتقای سطح زندگی مردم، گسترش مالکیت خصوصی و توانمند سازی قسمت خصوصی واقعی در سرزمین به مرحله اجرا درآمده است.

وی یادآور شد: بر پایه مصوبه شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی سازمان خصوصی سازی مکلف است تا تاریخ آزادسازی سهام عدالت سود کوشش ناشی از شرکت‌های اندوخته پذیر سهام عدالت را دریافت و به حساب مشمولان مربوطه واریز کند.


( ۱۱:۲۳- ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ ) به شرح ایلنا، جعفر سبحانی درباره تاریخ پرداخت سود سهام عدالت و مقدار اون اظهار داشت: رقم و میزان سود سهام عدالت به چند عامل بستگی دارد. ممکن است فردی ۱۰ سهم ایران ماشین را خریداری کرده باشد و فردی دیگر ۱۰۰۰ سهم، بنابراین طبیعی است که سود به اندازه سهم خواهد بود.

وی افزود: از ابتدا سهام عدالت تا سقف یک میلیون تومان برای مشمولان مصوب شده بود. در طول ۱۰ سال -از شروع نام نویسی تا تاریخ ساماندهی در سال ۹۵- سود از شرکتهای اندوخته پذیر در قسمت سهام عدالت به سازمان خصوصی سازی واریز و به خزانه منتقل می شد تا بدانیم پس از ۱۰ سال میزان یک میلیون تومان سهم تخصیصی مشمولان چه میزان برای یک فرد مالکیت ساختن کرده است که این عدد سپس از ۱۰ سال به ۵۳۲ هزار تومان رسید.

مشاور سازمان خصوصی سازی با تاکید بر اینکه پرداخت سود در سالهای ۸۸ و ۸۹ اشتباه دولت وقت بوده است، گفت: توزیع سود در اون تاریخ خلاف قانون بود و مجلس هم اعلام کرد که دولت دیگر نباید به مشمولان سود بپردازد. اما عده ای در دو مرحله ۱۲۰ هزار تومان سود دریافت کردند و طبیعی است که این سود از عدد ۵۳۲ هزار تومان آنها باید کسر شود و نباید کسانی که سود دریافت کرده اند با افرادی که دریافت نکرده اند یکسان باشند.

سبحانی اظهار داشت: قانونگذار نزد بینی کرد که مشمولان می توانند سهم خود را تا سقف یک میلیون تومان افزایش دهند حتی زمان افزایش سهم تمدید هم شد. سود سال ۹۵ برای مشمولانی که سهم یک میلیون تومانی داشتند ۱۵۰ هزار تومان بود که در سال ۹۶ این عدد به ۱۷۵ هزار تومان رسید.

وی ادامه داد: این سود برای سال ۹۷ دوباره هم افزایش خواهد داشت. هر چند در حال آماده نمی توان میزان اون را بیان کرد چراکه هنوز مجمع چند بنگاه و شرکتی که سهام عدالت دارند، برگزار نشده است

مشاور سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه مجامع این سه الی چهار شرکت، آخر مهر ماه برگزار خواهد شد، گفت: در هفته اول آبان ماه ۹۸ می توان گفت که سود تخصیصی تمام مشمولان چقدر خواهد بود و هر مشمول چه میزان سود دریافت می کند و پرداخت سود هم اواخر آذر ماه ۹۸ شروع به توزیع می شود

سازمان خصوصی سازی اعلام کرد؛پرداخت سود سهام عدالت تا آخر هفته جاری

خبرگزاری مهر: مرحله پایانی پرداخت سود سهام عدالت عملکرد سال مالی ۹۶ شرکت‌های اندوخته‌ پذیر سهام عدالت مربوط به آخرین گروه مشمولان شامل کارکنان و شاغلین دستگاه‌های اجرایی و خانواده‌های آنها و همچنین بازنشستگان صندوق‌های بازنشستگی، کشوری، لشگری و فراهم‌ اجتماعی در حالی از روز شنبه (۲۱ اردیبهشت) در حال انجام است که پرداخت سود سهام عدالت عملکرد سال ۱۳۹۶ مربوط به مشمولان شامل کارکنان دستگاه‌های اجرایی و بازنشستگان در بانک‌های مردمی و کشاورزی نیز کم کم از امروز شروع شد.

در این مرحله ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از مشمولان سود سهام عدالت خود را که شماره شبا بانکی آنان مربوط به دو بانک عامل فوق الذکر می‌باشد، سود سهام عدالت را که به ازای هر نفر بابت مبلغ یک میلیون تومان سهامداری معادل ۱۷۵ هزار تومان در مجموع حدود ارزش اون به ۳۵۰ میلیارد تومان بالغ می‌شود، دریافت خواهند کرد.

گفتنی است با احتساب این دو بانک، مجموع بانک‌ها و مؤسسه‌های مالی که مشمولان مربوط به گروه‌های کارکنان و شاغلین دستگاه‌های اجرایی و خانواده‌های آنها و همچنین بازنشستگان صندوقهای بازنشستگی، کشوری، لشگری و فراهم‌ اجتماعی که سود سهام عدالتشان در حال پرداخت می‌باشد، به عدد ۳۱ بانک و مؤسسه مالی می‌رسد و ۴ بانک که شماره شبای بانکی مشمولان مربوط به آنها می‌باشد، نیز در آینده نزدیک و با اطلاع رسانی قبلی و حداکثر در خرداد ماه جاری، اقدام به پرداخت سود سهام عدالت خواهند نمود و بدین نظم پرونده پرداخت سود سهام عدالت مربوط به سال مالی ۹۶ شرکت‌های اندوخته پذیر به آخر می‌رسد و تمامی مشمولان دومین نوبت سود سهام عدالت خود را دریافت می‌کنند.

این شرح می‌افزاید: سازمان خصوصی سازی تا کنون اقدام به پرداخت سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سال‌های مالی ۹۵ و ۹۶ شرکت‌های اندوخته پذیر بین ۴۱.۵ میلیون مشمول کرده است و بر این پایه با تلاش‌های این سازمان و همکاری مناسب بانک‌های عامل سراسر سرزمین سود سال مالی توزیع شده بین مشمولان مربوط به عملکرد سال ۹۵ شرکت‌های اندوخته پذیر ۳,۴۰۰ میلیارد تومان و سود سال مالی مربوط به عملکرد سال ۹۶ شرکت‌های اندوخته پذیر ۴,۰۰۰ میلیارد تومان می‌باشد.

بدین نظم در مجموع میزان سود توزیع شده بین حدود ۴۱.۵ میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت که شماره شبا بانکی نزد سامانه سهام عدالت دارند مجموعاً طی دو سال قبل تا کنون حدود ۷,۴۰۰ میلیارد تومان بوده است.

خبرگزاری ایسنا: در سال ۱۳۹۷ چهار گروه مشمول سهام عدالت سود سال مالی ۱۳۹۶ را دریافت کردند و قرار است در ماه‌های ابتدایی سال ۱۳۹۸ سود سهام عدالت گروه پنجم به حسابشان واریز شود.

تا کنون سود سهام عدالت مربوط به سال مالی ۱۳۹۶ در سه گروه کمیته امداد و سازمان بهزیستی، روستاییان و عشایر و کارگران فصلی و ساختمانی به طور کامل پرداخت شده است.

مرحله چهارم پرداخت سود سهام عدالت سال مالی ۱۳۹۶ شرکت‌های اندوخته پذیر مربوط به گروه‌های مشمولان شامل وراث جدید تعیین تکلیف شده، مددجویان تغییر وضعیت یافته، ایثارگران و خانواده‌های ایثارگران، دست‌اندرکاران امر واگذاری سهام عدالت، خبرنگاران، طلاب، بیماران ویژه، کارکنان ستادهای نماز جمعه، خدام مساجد و اماکن متبرکه امامزاده‌ها و حسینه‌ها، زندانیان آزاد شده، تاکسیرانان، قالیبافان، کارکنان مؤسسات خیریه و فعالان قرآنی از چندی نزد شروع شد و همچنان ادامه دارد.

در این مرحله شش میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از مشمولان، سود سهام عدالت خود را در مجموع به ارزش ۶۰۰ میلیارد تومان دریافت خواهند کرد که از ۳۴ بانک و مؤسسه‌ای که مشمولان شماره شبای خود را در سامانه سهام عدالت ثبت کرده‌اند، ۳۱ بانک به مطالعه اقدام به پرداخت سود می‌کنند.

فقط گروه باقی مانده از مشمولان شامل کارکنان و کارمندان دستگاه‌های اجرایی و بازنشستگان صندوق‌های بازنشستگی کشوری، فراهم‌ اجتماعی و نیروهای مسلح نیز در آغاز سال آینده و با دریافت سود سهام عدالت از شرکت‌های اندوخته پذیر، این سود نیز به حسابشان واریز می‌شود.

گفتنی است؛ اطلاعاتی و آماری که در این شرح آمده با توجه به گفته مسئولان مربوطه است و ایسنا این اعداد را رسماً تأیید یا رد نمی‌کند.

 

۱) آیا معامله نمودن سهام عدالت امکان پذیر است؟

هرگونه معامله برگه سهام عدالت ممنوع و فاقد اعتبار است. در بانک اطلاعاتی مشمولان سهام عدالت فقط نام نویسی شدگان قطعی، سهامدار نهایی سهام عدالت محسوب می شوند و هرگونه جابجایی مالکیت و هر نوع معامله سهام و یا خرید و فروش برگه های در دست مشمولین غیر قانونی و بلااثر است.

۲) تاریخ آزاد سازی و معاملاتی شدن سهام عدالت چه وقت خواهد بود و نحوه معامله اون چگونه است؟

آزاد سازی و معاملاتی شدن سهام عدالت نیاز به مجوز مراجع ذیصلاح قانونی دارد. تاریخ و نحوه معاملات سهام عدالت متعاقباً به شکل پهناور به عموم مردم اطلاع رسانی خواهد شد.

۳) آیا در تاریخ آزاد سازی سهام عدالت، برگه های عضویت در اختیار مشمولین قابل خرید و فروش می باشد؟

برگه های عضویت فاقد هرگونه ارزش می باشد و مبین عضویت در طرح سهام عدالت نیست.

۴) ارزش سهام تخصیص یافته به هر نفر چقدر است؟

 ارزش اولیه سهام وابسته به هر شخص مطابق مقررات مربوط تخصیص پیدا کرده و مشمولان می توانند شکل حساب خود را از راه نشانی samanese.ir مشاهده نمایند. بدیهی است ارزش روز سهام وابسته هم حالا بیش از میزان ارزش اولیه می باشد. هم حالا در صورتحساب این افراد موجود در آدرس  اینترنتی samanese.ir قابل مشاهده می باشد.

۵) ارزش روز سهام تخصیص یافته به هر نفر از مشمولین چه مبلغی است؟

ارزش روز سهام متناسب با افزایش یا کاهش ارزش سهام شرکت های اندوخته پذیر در بورس و فرابورس در نوسان است. در هر شکل درحال آماده ارزش روز این سهام بیش از ارزش تاریخ واگذاری (تخصیص اولیه) است.


۱)چگونه می توان اطلاع نتیجه نمود که شخص متوفی مشمول طرح سهام عدالت بوده است یا خیر؟

پاسخ: وراث قانونی می توانند جهت اطلاع از وضعیت سهام عدالت متوفیان به نشانی اینترنتی samanese.ir مراجعه و با ورود اطلاعات هویتی متوفی از مشمول بودن وی کسب اطلاع نمایند و شکل وضعیت ثروت سهام عدالت مربوط را مشاهده کنند.

۲)تقسیم سهام عدالت مشمولان متوفی بین وراث قانونی چگونه انجام می شود؟

پاسخ: وراث قانونی مشمولان متوفی می توانند با مراجعه به یکی از دفاتر منتخب پیشخوان خدمات الکترونیک دولت  و با ارائه مدارک واجب و امضای تقسیم‌ نامه سهام عدالت نسبت به تقسیم سهام عدالت و منافع اون اقدام نمایند.
بدیهی است تا زمانی که کلیه وراث قانونی نسبت به تامین مدارک واجب و امضای تقسیم‌ نامه سهام عدالت اقدام ننمایند، درخواست تقسیم نظم دلیل‌ داده نخواهد شد و چنانچه یک یا چند نفر از وراث نتوانند در دفاتر پیشخوان وجود بهم رسانند یا ارائه مدرک نمایند انجام خدمات سایر وراث نیز امکان پذیر نمی‌باشد.

۳) مدارک واجب برای ارائه به دفاتر پیشخوان خدمات الکترونیک دولت جهت تقسیم سهام عدالت متوفیان چیست؟

الف- کدملی و تاریخ تولد متوفی
ب- اصل کارت مردمی وراث قانونی
پ- اصل تأییدیه حصر وراثت شخص متوفی
ت- شماره شبای بانکی وراث
ث- نشانی و کد پستی محل اقامت یکی از وراث

۴)آیا وراث می توانند سهام شخص متوفی را به شخص ثالث خارج از وراث قانونی نیز منتقل نمایند؟

پاسخ: وراث قانونی صرفا می‌توانند قدرالسهم خود را تنها به کسانی که نام و مشخصات ایشان در تأییدیه حصر وراثت شخص متوفی بعنوان وارث ذکر شده انتقال دهند و بذل و انتقال یا هرنوع واگذاری اون به اشخاص دیگر امکان پذیر نمی‌باشد.

۵)آیا امضای تقسیم نامه سهام عدالت می تواند توسط وکیل، قیم ولی یا کفیل وراث قانونی انجام شود؟

پاسخ: بلی. وراث می‌توانند نسبت به تعیین وکیل قانونی اقدام کرده و وکلای قانونی وراث با ارائه وکالتنامه رسمی و محضری، امکان مراجعه به دفاتر منتخب پیشخوان خدمات الکترونیک دولت و امضای تقسیم‌نامه سهام عدالت را به جای شخص وارث خواهند داشت. همچنین این اقدام در مورد قیم یا ولی و کفیل اشخاص نیز امکان‌پذیر است.

۶)آیا مهلتی (سقف زمانی) برای مراجعه وراث قانونی به دفاتر پیشخوان خدمات الکترونیک دولت تعیین شده است؟

پاسخ: خیر. هنوز سقفی تعیین نشده است لیکن به تمامی ذینفعان (وراث قانونی) توصیه می شود در اسرع وقت به این دفاتر مراجعه و خدمات واجب را اخذ کنند.

۷)تکلیف وراث پس از وجود در دفاتر منتخب پیشخوان خدمات الکترونیک دولت و انجام کار و تقسیم سهام چیست؟

پاسخ:وراث تکلیف دیگری ندارند و به نام سهامدار سهام عدالت می‌توانند از منافع سهام و سود اون که به حساب آنان واریز می‌شود، برخوردار شوند و صرفا به اطلاعیه های بعدی سازمان خصوصی سازی در خصوص سهام عدالت توجه نمایند.

 

[ad_2]