تب گوجه فرنگی چیست و چگونه منتقل می‌شود؟

[ad_1]

 تب گوجه فرنگی چیست و چه علائمی دارد به یکی از پر تکرارترین سوالات تبدیل شده است چراکه در طول روزهای اخیر شاهد افزایش میزان مبتلایان به این آنفولانزای جدید بوده‌ایم.

به دنبال افزایش میزان موارد مبتلایان جدید به این بیماری، سازمان جهانی بهداشت توصیه‌هایی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس تب گوجه فرنگی جدید منتشر کرده است.

آبان تتر

این ویروس که ابتدا در چند ایالت هند، موجب گرفتاری چند کودک شد، مقامات بهداشتی هند را ناچار به صدور توصیه‌ها و شرایط بهداشتی ویژه کرد. اما تب گوجه فرنگی چیست؟

زیادتر بخوانید:‌ ویروس جدید لانگیا شناسایی شد ؛ پاندمی جدیدی در راه است؟

تب گوجه فرنگی چیست؟

این بیماری که هنوز اطلاعات کاملی از اون منتشر نشده است، برخی از اعضای بدن چون دست و پا و دهان را به خود درگیر می‌کند. تب گوجه فرنگی که برخی از علامت‌های اون با آبله میمون و تب دنگی و سارس کوو برابری می‌کند، ارتباطی به این ویروس‌ها ندارد.

ویروس تب گوجه فرنگی از راه انسان به انسان منتقل می‌شود و نوعی ویروس فراوان مسری است که زیادتر کودکان یک تا 5 ساله را به خود درگیر می‌کند.

تب گوجه فرنگی چیست
تب گوجه فرنگی چیست

پزشک عمادی متخصص بیماری‌های عفونی در رابطه با اینکه تب گوجه فرنگی چیست گفت:

اینگونه نبوده است که از قبل بیماری تب گوجه فرنگی وجود داشته باشد و به نظر می‌رسد حتی انتخاب نام بیماری و عبارت اطلاق شده به اون، محلی باشد. در مقاله مجله لنست ذکر شده است که در هندوستان یک بیماری شایع شده است که اصطلاحا به اون آنفلوآنزا یا تب گوجه‌فرنگی می‌گویند و برای اون علائم غیراختصاصی شرح داده است.

علائم شامل تب، بدن درد، درد مفاصل، ضایعات تاولی روی پوست بدن است. این بیماری عمدتا کودکان یک تا 5 سال را درگیر می‌کند و افراد بزرگسال در صورتی که وابسته ضعف سیستم ایمنی باشند به این بیماری مبتلا می‌شوند.

این بیماری مسری برای ساختن تاول‌های قرمز روی بدن، تب گوجه فرنگی نامیده شده. کودکان در برابر ابتلا به این آنفولانزا فراوان صدمه‌پذیر هستند. عمادی در رابطه با علائم این بیماری مسری و پاسخ به سوال تب گوجه فرنگی چیست گفت:

 نکته مهم این است که این بیماری نه آنفلوآنزا است و نه ربطی به گوجه فرنگی دارد. در واقع از این جهت که کودک وابسته قرمزی پوست شده و تاول‌هایی روی بدنش ظاهر می‌شود، مردم محلی نام تب گوجه فرنگی را روی اون گذاشته‌اند و چنین بیماری از قبل به این شکل وجود نداشته است.

بعید است این بیماری ویروس جدیدی هم باشد به این دلیل که در هندوستان بیماری‌هایی با چنین علائمی از قبل هم وجود داشته است. به نظر می‌رسد بیماری که در حال آماده با اسم تب گوجه فرنگی معروف است،‌ شاخه‌ای از گروه خانواده انتروویروس‌ها باشد که الان بیماری دست،‌ پا و دهان ساختن می‌کند.

علائم تب گوجه فرنگی

علائم اولیه این بیماری شباهت بسیاری به دیگر بیماری‌های ویروسی دارد و دارای علائمی چون: تب خفیف، کم‌اشتهایی، کسالت، گلودرد و به دنبال اون زخم در دهان و بثورات پوستی است که این جوش‌های پوستی، زیادتر در ناحیه‌هایی همانند زبان و لثه و درون گونه‌ها و کف دست و پا دیده می‌شود.

تب گوجه فرنگی چیست
تب گوجه فرنگی

عمادی متخصص عفونی درباره منشا و علائم این آنفولانزای جدید گفت:

بیماری دست،‌ پا و دهان یک شاخه از کوکساکی ویروس و انتروویروس است که در بچه‌های کوچک سبب بروز ضایعات تاولی در دست،‌ پا و دهان می‌شود. معمولا از آنجایی که بچه‌های کوچک چهار دست و پا می‌روند و به مکان دست می‌زنند و ممکن است دست آلوده را درون دهانشان کنند، معمولا به اسم دست،‌ پا و دهان شناخته می‌شود.

با توجه به این که این بیماری ضایعت تاولی ساختن می‌کند،‌ احتمال دارد، این تب گوجه فرنگی یک شاخه جدیدی از بیماری دست، پا و دهان باشد و خود یک بیماری مستقل نباشد.

همچنین این متخصص عفونی در رابطه با نحوه ابتلا به تب گوجه فرنگی خاطر علامت کرد:

این بیماری از راه انسان به انسان منتقل می‌شود و فراوان مسری است. انتقال از دو راه تنفسی و دفع مدفوع شکل می‌گیرد. از نظر بالینی ممکن است دو بیماری مشابه یکدیگر باشند اما باتوجه به اینکه آبله میمونی کیت تشخیصی دارد اگر بیماری با علائم پوستی مشابه آنچه که گفته شد به ما مراجعه کند، در تشخیص افتراقی باید آبله مرغان،‌ آبله میمونی، بیماری دست‌، پا و دهان باشد.

با در دسترس بودن کیت تشخیصی بیماری‌های ذکر شده کار تشخیص انجام می‌شود و اگر همه این موارد رد شد، اون زمان می‌توان به تشخیص تب گوجه فرنگی رسید. این بیماری معالجه حمایتی و علامتی دارد و سپس از 5 تا 7 روز بهبود می‌یابد. معالجه بیماری‌های ویروسی علامتی است و بهترین کار این است که سد انتشار بیماری شویم و کودک مبتلا را در خانه نگه داریم.

مقامات بهداشتی هند گفته‌اند که در حال حاظر هیچ داروی خاصی برای معالجه این بیماری مسری در دسترس نیست و افرادی که به تب گوجه فرنگی مبتلا می‌شوند، باید از داروهای مسکن با مشاوره پزشک معالج خود مصرف کنند.

واجب به ذکر است افرادی که مبتلا به این ویروس می‌شوند باید قرنطینه شوند و دوره معالجه خود را در خانه بگذارند. کودکان و بزرگسالانی که جزء مبتلایان تب گوجه فرنگی هستند، خوب تر است در دوره معالجه خود مایعات بیشتری مصرف کنند.

زیادتر بخوانید:

نظر شما در رابطه با تب گوجه فرنگی چیست و برای تکمیل معالجه باید از چه راه‌هایی استفاده کرد؟ نظرات خود را در قسمت کامنت‌ها با جونی در بین بگذارید.

[ad_2]