تراشه اپل A16 بایونیک رسما رونمایی شد؛ قدرتمندترین تراشه دنیا؟

[ad_1]

اپل امشب در کنار معرفی نسل جدید گوشی‌های هوشمند جذاب خود، تراشه اپل A16 بایونیک را نیز به نام قدرتمندترین پردازنده خود تاکنون رونمایی کرد.

برخلاف سنت رایج اپل، امسال خبری از تراشه قدرتمند و جدید اپل در نسخه‌های عادی و پلاس آیفون 14 نیست، اما این تراشه در نسخه‌های پرو و پرو مکس به کار رفته است تا این گوشی‌ها الآن از قدرتمندترین گوشی‌های بازار باشند.

آبان تتر

زیادتر بخوانید: اپل ایرپاد پرو 2 رسما معرفی شد

تراشه اپل A16 بایونیک

همانطور که صبر داشتیم در حادثه امشب اپل تراشه جدید این شرکت نیز با تعداد ترازیستور زیادتر نسبت به نسل قبل رونمایی شد. این تراشه که با علمی ساخت 4 نانومتری طراحی شده است، از قابلیت‌های مخصوص هوش مصنوعی برخوردار است و سازگاری بیشتری نیز با اپلیکیشن‌های اختصاصی آیفون دارد.

این تراشه جدید ترکیبی از 6 هسته قدرتی با 2 هسته کم مصرف است که در کنار اون 5 هسته گرافیکی و 16 هسته برای پردازش امور عصبی تعبیه شده است و می‌تواند تا سقف 17 تریلیون پردازش را در ثانیه به انجام برساند.

تراشه اپل A16 بایونیک رسما رونمایی شد؛ قدرتمندترین تراشه دنیا؟

اپل مدعی است که هسته‌های قدرتمند مورد استفاده در این تراشه نسبت به نسل قبلی یعنی A15 بایونیک، تا بیست درصد مصرف انرژی کمتری دارند. به علاوه ادعا شده است که هسته‌های کم مصرف تنها یک سوم نمونه‌های رقیب دیگر تولیدکنندگان، مصرف انرژی دارند.

قسمت پردازش امور گرافیکی در A16 الآن افزایش 50 درصدی در پهنای باند را نسبت به نسل قبل تجربه کرده است. اپل می‌گوید که تراشه جدید در سنجیدن با دیگر محصولات رقبا قادر است تا سقف 40 درصد عملکرد بهتری داشته باشد. از دیگر قابلیت‌های مهم این تراشه باید به امکان پردازش مستقل سیگنال عکس نشانه کرد که قدرت‌قسمت دوربین باکیفیت و جذاب آیفون 14 خواهد بود.

یکی دیگر از ویژگی‌های جذاب این تراشه، موتور جدید مخصوص نمایشگر است که می‌تواند حداقل نرخ به‌روزرسانی عکس 1 هرتز را هم ارائه کند. همچنین این موتور قابلیت‌های دیگری همانند ویژگی Antialiasing و نمایشگر همیشه روشن (AOD) را هم به هدیه آورده است.

زیادتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص تراشه اپل A16 بایونیک چیست؟ نظرات خود را در قسمت کامنت‌ها با جونی در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

[ad_2]