تفاوت انواع هارد اس اس دی: SSD SATA و M.2‌ و NVMe‌ (به زبان ساده)

[ad_1]

درایو های حالت جامد (SSD) به دلیل افزایش سرعت خواندن و نوشتن و کمبود قطعه‌ ها متحرک، نسبت به هارد دیسک ‌های گردان حجیم (HDD) پرکاربرد تر شده ‌اند. ممکن است متوجه شده باشید کهSSD در انواع و فرم فاکتور های مختلفی عرضه می شوند، طوری که تشخیص تفاوت بین شان کمی متعجب کننده است.SSD ها کانکتور ها، پروتکل های اتصال، علمی ها و فرم فاکتور متفاوتی دارند. SSD های ابتدایی 2.5” SATA، M.2 SATA، M.2 NVMe، NVMe PCIe و U.2 (SFF-8639 گذشته) هستند که هر کدام مزایا و معایب ویژه خودشان را دارند.

word image 47614 2

احتمالا الان با شنیدن این اسامی کمی متعجب شده اید، اما با خواندن ادامه این مقاله همه چیز برای تان روشن می شود!

14 مشکل رایج هارد کامپیوتر/لپتاپ+ راه حل

2.5” SATA

word image 47614 3

مشخصات فنی:

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز همانند بلبل سخن بزن! بهترین متد روز، همزمان نیرومند حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

 • رابط: SATA
 • پروتکل اتصال : SATA
 • تکنولوژی: SATA
 • فرم فاکتوری: 2.5 اینچ

توضیحات: SSD 2.5 اینچی شکل سنتی حافظه هایی است که اکثر ما با اون در کامپیوتر های کهنه دوست هستیم. این حافظه معمولا روی سینی SSD در کیس کامپیوتر شخصی نصب می شود.SSD های 2.5 اینچی از راه پروتکل SATA به مادربرد متصل می شوند و حداکثر سرعت انتقال اون ها در حدود 500 تا 600 مگابایت بر ثانیه است.SSD هایی که از علمی NVMe استفاده می کنند، پهنای باند فراوان بالاتری دارند و حداکثر سرعت انتقال اون ها تا تاریخ نگارش این مقاله حدود 7000 تا 7500 مگابایت بر ثانیه است که یعنی تقریبا 12 برابر سریع تر!

یادتان باشد که فرم فاکتور های 3.5 اینچی هم وجود دارند؛ اما برای مصرف‌کنندگان عادی فراوان گران هستند.

مزایا: حافظه 2.5” SATA با هزینه کم تر و دسترسی آسان، تقریبا روی هر مادربرد امروزی کار می کند. با این که به اندازهSSD های NVMe سریع نیست، اما هنوز هم فراوان سریع تر از هارد دیسک ها (که سرعت انتقال اون ها در حدود 160 مگابایت بر ثانیه است) عمل می کند و می تواند اکثر وظایف را به خوبی انجام بدهد. درایو های 2.5 اینچی SATA این مزیت را هم دارند که قطعه‌ ها متحرک ندارند، بنابراین نسبت به هارد دیسک‌ ها کم تر وابسته شکستگی می ‌شوند.

درایو های 2.5 اینچی راحت ‌تر از درایو های M.2 برداشته و تعویض می‌ شوند، زیرا از مادربرد جدا هستند. اگر در حال ارتقای تجهیزات فعلی تان هستید، واجب نیست کارت گرافیک یا سایر قطعاتی که در حال آماده دارید را عوض کنید.

معایب:SSD های 2.5 اینچی در سنجیدن با NVMe به دلیل محدودیت پروتکل اتصال SATAسرعت انتقال واقعا پایین تری دارند و از فرم فاکتور M.2 حجیم تر هستند. درایو های SSD 2.5 اینچی هم به کابل دیتا SATA و هم کابل برق SATA نیاز دارند که می ‌تواند به هم ریختگی در ظاهر کابل ها به وجود بیاورند.

M.2 SATA

word image 47614 4

مشخصات فنی سریع

 • رابط : M.2
 • پروتکل اتصال: SATA
 • تکنولوژی : SATA
 • فرم فاکتور : M.2

توضیحات: نسل دوم mini SATA و فرم فاکتور فراوان زیاد پرکاربردِ SSD از همین نوع است که در اندازه های مختلف به شکل کد عرضه می شوند. عرض اون ها 22 یا 30 میلی ‌متر است و طول شان از 16 میلی ‌متر تا 110 میلی ‌متر (در سال 2022) متغیر است. این حافظه ها را به شکل 2280، 1630، 3030 و غیره می‌ بینید که دو رقم اول علامت ‌دهنده عرض و دو یا سه رقم آخر علامت ‌دهنده طول دستگاه هستند.

SSD های M.2 SATA دو برش U شکل یا “کلید” در نزدیکی لبه ها هستند که به کلید های “M” و “B” هم سرشناس می باشند. از سو دیگر، اکثرSSD های M.2 NVMe فقط یک کلید “M” دارند. با این حال، استثناهایی در این مورد وجود دارد، بنابراین وقت خرید هر حافظه ای، به این داستان توجه داشته باشید.

پهنای باند SATA کمتر از NVMe است، اما اگر مادربرد کهنه‌تری دارید، ممکن است از پهنای باند NVMe یا PCIe پشتیبانی نکند. سایر مادربردها مجهز به اسلات اختصاصی M.2 هستند، بنابراین نیازی به استفاده از اسلات SATA نیست. بیشتر زمان‌، اسلات های M.2 ازSSD های M.2 SATA و M.2 NVMe پشتیبانی می کنند. حتما بررسی کنید که مادربردتان از چه علمی SSD پشتیبانی می کند.

مزایا: سرعت انتقال داده در سنجیدن با SSD های 2.5 اینچی فراوان سریع تر است. قابل نصب بر روی هر مادربردی که از رابط M.2 پشتیبانی می کند هم هست که البته در حال آماده در بین مادربرد ها فراوان رایج است. درایو های SATA M.2 کوچک تر از درایو های 2.5 اینچی و به ضخامت یک آدامس هستند. از اون جایی که اون ها مستقیما به مادربرد متصل می شوند، در فضای کیس صرفه جویی می شود زیرا به کابل های SATA نیازی ندارید.

معایب: SSD های M.2 SATA کندتر از NVMe هستند و با این که اکثر مادربرد های مدرن از کانکتور های M.2 پشتیبانی می کنند، اما همه شان این کار را انجام نمی دهند. سرعت انتقالSSD های M.2 SATA توسط پروتکل اتصال شان پسرعموهای SATA 2.5 اینچی شان محدود شده است. اون ها کمی گران تر از SATA SSDهای 2.5 اینچی امروزی هستند.

علاوه بر این، نصب یا جایگزینی M.2 دردسر ساز است زیرا به دسترسی مستقیم به مادربرد نیاز است و ممکن است برای نصبش نیاز به تعویض کل مادربرد یا حتی حذف سایر اجزاء باشد.

یه ترفند عالی: استفاده از هارد به نام رم (افزایش رم غیر واقعی در ویندوز)

M.2 NVMe

word image 47614 5

مشخصات فنی سریع

 • رابط : M.2
 • پروتکل اتصال : PCIe
 • تکنولوژی : NVMe
 • فرم فاکتور : M.2

توضیحات: NVMe مخفف Non-volatile Memory Express است که به پهنای باند بالا و سرعت انتقال فراوان سریع شناخته می شود. Non – volatile یا حافظه غیرفرار علامت می دهد که برای نگه داری اطلاعات ذخیره شده این دستگاه نیازی به برق نیست.

در مقابل RAM یا DRAM حافظه ذخیره سازی “فرار” است، به همین دلیل سپس از قطع برق، داده ها از بین می روند.

سرعت خواندن یا نوشتن بهترینSSD های NVMe موجود در بازار می تواند از 3000 مگابایت بر ثانیه (3 گیگابایت بر ثانیه) فراتر برود، با این که برخی ازSSD های NVMe PCIe نسل 4 قادرند سرعت 7500 مگابایت بر ثانیه داشته باشند. برترینSSD های SATA با شتاب تقریبی 550 مگابایت بر ثانیه کار می کنند، بنابراینSSD های NVMe بیشترین سرعت انتقال را در بینSSD های موجود در بازار دارند.

ممکن است وقت خریدSSD های M.2 NVMe عبارت Lane یا همان “راه” به گوش تان بخورد. اساسا راه زیادتر برابر با SSD طولانی‌تر و سرعت انتقال سریع ‌تر است. هر راه علامت دهنده حدود 1 گیگابایت سرعت انتقال است. یک SSD 4 راهه NVMe پهنای باندی دو برابر NVMe SSD دو راهه دارد. اکثرSSD های 4 راهه M.2 NVMe برخلافSSD های M.2 SATA که دو کلید دارند، از یک کلید برخوردار هستند.

با این حال برخی ازSSD های M.2 NVMe دو راهه؛ صحیح همانند M.2 SATA دو کلید دارند. قبل از خرید حتما توضیحات محصول را به دقت بخوانید زیرا این امر می تواند وقت اتصالSSD به مادربرد شما را وابسته دردسر کند. علاوه بر این سرعت انتقال را بررسی کنید، اگر سرعت ‌ها از 550 مگابایت بر ثانیه فراتر رفت، به دنبال M.2 NVMe SSD باشد نه M.2 SATA.

مزایا:SSD های M.2 NVMe سرعت انتقال بالایی دارند. این حافظه ها به دلیل فرم فاکتور M.2 کوچک تر از SATA SSD 2.5 اینچی هم هستند.

با توجه به پروتکل اتصال PCIe، حافظه SSD M.2 NVMe با نسخه های پس و پیشش سازگار هستند، بنابراین می توانید ازSSD های PCIe 3.0 NVMe با سیستم PCIe 2.0 یا بالعکس استفاده کنید. با این حال، استفاده از یک SSD PCIe 3.0 با مادربرد PCIe 2.0 دلیل کاهش در دسترس بودن پهنای باند کلی می شود. از سو دیگر، استفاده از یک SSD PCIe 2.0 با مادربرد PCIe 3.0 در عملکرد وقفه ساختن می کند.

معایب: هر چه درایو سریع تر باشد، گران تر است. درایو های M.2 NVMe ، زیادتر از SSD های 2.5 اینچی یا M.2 SATA قیمت دارند. همچنین، با اینکه مادربرد ها ممکن است با فرم فاکتور M.2 سازگار باشند، اما احتمال این که از NVMe پشتیبانی نکنند، وجود دارد. بنابراین قبل از خرید حتما مشخصات مادربرد موردنظرتان را با دقت مطالعه کنید.

بر پایه شرح هاSSD های M.2 NVMe هم عالی هستند، زیرا داده های زیادی را به سرعت منتقل می کنند. اگر کامپیوتر تان از سیستم سرد کننده محلول جامد یا solid cooling solution برخوردار نیست، خوب تر است قبل از نصب SSD های M.2 NVMe سرد کننده ای را از قبل نصب کنید یا ارتقا بدهید.

البته همه سیستم ها به این نوع سرعت نیاز ندارند! اگر شما یک گیمر شغل ای نیستید تا واجب باشد از تجهیزات گرافیکی توانا استفاده کنید و می توانید چشم به راه بمانید تا کامپیوترتان بالا بیاید، می توانید با SATA SSD ، کمی صرفه جویی کنید و اگر تصمیم ارتقای سیستم فعلی را دارید، راحت تر نصبش کنید.

NVMe PCIe (AIC)

word image 47614 6

مشخصات فنی سریع

 • رابط: PCIe
 • پروتکل اتصال: PCIe
 • تکنولوژی : NVMe
 • فرم فاکتور: PCIe (کارت قابل اضافه شدن )

توضیحات : اینSSD ها از بسیاری جهات از جمله سرعت انتقال سریع شان، با M.2 NVMe قابل سنجیدن هستند. تنها تفاوت اون ها در نحوه اتصال شان به مادربرد است که به جای کانکتور M.2 از اسلات PCIe استفاده می کنند. اون ها به طور متوسط ​​فراوان گران تر از فرم فاکتور M.2 NVMe هم هستند.

مزایا: اگر مادربردتان از M.2 پشتیبانی نمی ‌کند، در عوض تقریبا هر مادربرد کامپیوتر رومیزی مدرنی از PCIe پشتیبانی می ‌کند. شما بدون نیاز به کانکتورM.2 ، از سرعت انتقال سریع NVMe برخوردار خواهید شد که برای ارتقای سیستم های کهنه عالی است. به دلیل افزایش سطح،SSD های NVMe PCIe سرد تر از SSD های کوچک تر M.2 NVMe عمل می کنند، بنابراین گرم شدن بیش از حد فاکتور مهمی نیست.

معایب: این درایو ها فراوان عظیم تر از درایو های M.2 هستند و یکی از اسلات های PCIe شما را اشغال می کنند. اگر از قبل یک کارت گرافیک یا اجزای متصل به مادربرد دیگری داشته باشید، ممکن است برای نصب روی تجهیزات موجود برای تان دردسر ساز شود. اون ها به دلیل این که معمولا ظرفیت بالایی دارند و در سیستم های ذخیره سازی سازمانی استفاده می شوند هم فراوان گران هستند.

حتما بخوانید: انواع هارد لپ تاپ (3 نوع رایج و مزایا و معایب)

SSD U.2

word image 47614 7

مشخصات فنی سریع

 • رابط: U.2 (SFF-8639)
 • پروتکل اتصال : PCIe/SAS/SATA
 • تکنولوژی: NVMe
 • فرم فاکتور :  2.5”

توضیحات : U.2 SSD در برنامه های مصرفی غیر عادی است و برای موارد استفاده نسبتا ویژه ساختن شده است. با درایو های SSD PCIe AIC کاربران باید یک بزرگ را قبل از قرار دادن یا حذف شان دوباره کنند. از سوی دیگرSSD های U.2 قابلیت اتصال گرم یا هات پلاگ را دارند، یعنی می ‌توان اون ‌ها را با یا بدون اطلاع قبلی همانند درایو های SATA SSD یا هارد دیسک ‌های استاندارد متصل کرد.

SSD های U.2 را زیادتر در بزرگ ها و دستگاه های ذخیره سازی سازمانی پیدا خواهید کرد، زیرا اون ها ظرفیت بیشتری نسبت به اکثرSSD های M.2 دارند و به دلیل افزایش مساحت سطح شان، دفع گرمای بهتری دارند. اون ها با اسلات های 2.5 و 3.5 اینچی PCIe سازگار هستند.

مزایا: این درایو ها قابلیت اتصال گرما دارند که ارتقاء حافظه سیستم را برای مدیران آسان می کند. اون ها باHDD ها سازگار هستند و می توانند از انواع پروتکل های اتصال، بسته به پنل پشتی سیستم استفاده کنند. علاوه بر این، می توانند به دلیل افزایش مساحت سطح و توانایی دفع گرما، با شتاب انتقال NVMe بدون این که گرما به اندازه ضریب M.2 باشد، عمل کنند.

معایب: SSD های U.2 به دلیل داشتن کانکتور SFF-8639 فراوان گران هستند. به همین دلیل برخی از زیر ساخت ‌های ذخیره ‌سازی سازمانی کهنه نمی ‌توانند اتصالات SFF-8639 را در خودشان جای دهند.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید انواع هارد اکسترنال (2022)

[ad_2]