تهدید نتفلیکس توسط 6 سرزمین کنار دریا فارس ؛ محتوای ضداسلامی و همجنس‌گرایانه را حذف کنید!

[ad_1]

تهدید نتفلیکس توسط 6 سرزمین کنار دریا فارس به سبب نقض ارزش‌های اسلامی است. این تهدید مطابق بیانیه عربستان سعودی و 5 سرزمین عربی کنار دریا فارس انجام شده است.

آبان تتر

تهدید نتفلیکس توسط 6 سرزمین کنار دریا فارس به سبب نقض ارزش‌های اسلامی اتفاق افتاده است. این تهدید مطابق بیانیه عربستان سعودی و 5 سرزمین عربی کنار دریا فارس انجام شده است.

رسانه‌های سعودی شرح دادند که عربستان سعودی و پنج سرزمین دیگر عربی حوزه دریا فارس با صدور بیانیه‌ای مشترک از نتفلیکس خواسته‌اند محتوایی را که به گفته اون‌ها «نقض ارزش ها و اصول اسلامی و اجتماعی است» حذف کند. در این بیانیه آمده است که محتواهای نتفلیکس، قوانین دولتی را نقض می‌کند، اگرچه نشانه خاصی به موضوعات یا نمایش‌هایی که این قوانین را نقض می‌کنند، نکرده است.

زیادتر بخوانید: درخواست عربستان سعودی برای حذف محتوای مستهجن از یوتیوب!

تهدید نتفلیکس توسط 6 سرزمین کنار دریا فارس

با این حال، به طور پهناور‌ای اعتقاد بر این است که مقامات این کشورها، نمایش‌های نتفلیکس با شخصیت‌های همجنس‌گرا، بوسیدن همجنس‌گرایان و کودکانی که در پس زمینه جنسی به عکس کشیده می‌شوند را در این بیانیه در نظر دارند. بیانیه کمیسیون عمومی رسانه‌های سمعی و بصری عربستان و کمیته مقامات رسانه‌های الکترونیکی شورای همکاری دریا فارس روز سه‌شنبه اعلام داشته که:

این اقدام با توجه به مشاهدات اخیر مبنی بر اینکه این پلتفرم مطالب و محتوای بصری را پخش می‌کند که نقض اصول محتوایی کشورهای شورای همکاری دریا فارس محسوب می‌شود، اتخاذ شده است.

این محتوا «نقض ارزش‌ها و اصول اسلامی و اجتماعی است. به این ردیف، با این پلتفرم تماس گرفته شده تا این محتوا، از جمله محتوایی که برای کودکان ساخته شده است، حذف شود و از پایبندی به قوانین اطمینان نتیجه شود». شورای همکاری دریا فارس متشکل از کشورهای عمدتا محافظه‌کار و با اکثریت مسلمان عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی، قطر، بحرین و عمان است. همجنس‌گرایی در این کشورها جرم‌انگاری شده و می‌تواند با جریمه نقدی، زندان و یا حتی قصاص تنبیه شود.

مقامات این کشورها همچنین تهدید کردند که اگر نتفلیکس به خواسته اون‌ها پایبند نباشد، اقدام قانونی خواهد کرد. اسرا آسری، مدیر عامل کمیسیون عمومی رسانه‌های سمعی و  بصری عربستان سعودی به خبرگزاری عربستان سعودی اعلام کرد: «همه کارها قانونی برای محافظت از حاکمیت، شهروندان و ساکنان پادشاهی در برابر هرگونه حمله فکری با هدف تأثیرگذاری بر جوامع، ارزش‌ها، امنیت تربیت نسل‌های اون‌ها و محافظت از آنها در برابر محتوای مضر اتخاذ خواهد شد».

نتفلیکس هنوز به شکل علنی به این بیانیه پاسخ نداده است و زمانی خبرگزاری CNBC با اون تماس گرفت هیچ نظری در این‌باره ابراز نکرده‌اند.

شروع ماجرای تهدید نتفلیکس توسط 6 سرزمین کنار دریا فارس

شبکه خبری دولتی عربستان سعودی، شبکه الاخباریه، روز سه شنبه گزارشی تلویزیونی درباره این داستان منتشر کرد که شامل فیلم‌هایی از برنامه انیمیشن نتفلیکس «دنیای ژوراسیک: کمپ کرتاسه» است. شرح شبکه دولتی منظره‌‌ای مبهم از ابراز عشق و بوسیدن دو شخصیت زن به یکدیگر را علامت می‌دهد.

الاخباریه شرح خود را در حساب رسمی توییتر خود که 1.4 میلیون دنبال‌کننده دارد، با عنوان «نتفلیکس همجنس‌گرایی کودکان را تحت لباس برنامه‌های سینمایی ترویج می‌کند» منتشر کرد.

تهدید نتفلیکس توسط 6 کشور حاشیه خلیج فارس

در توییت دیگری از این شبکه دولتی آمده است: «نتفلیکس تربیت تندرست کودکان را تهدید می‌کند» و «پیام‌های غیراخلاقی» منتشر می‌کند. این شبکه تلویزیونی ویدئویی در توییت خود قرار داد که دارای هشتگ‌های «#CancelNetflix» و «#BoycottNetflix» بود. نتفلیکس اما هنوز به این اتهامات پاسخی نداده است.

بسیاری از کاربران نتفلیکس اما در ایالات متحده و اروپا از نمایش شخصیت‌ها و محتوای LGBTQ+ در پلتفرم استریم خوشحال هستند و می‌گویند که این یک نمونه مثبت برای فراگیری و نمایندگی این دیدگاه است. نتفلیکس همچنان دارای بیشترین تعداد کاربر در بین سرویس‌های پخش اشتراک پولی، با حدود 220 میلیون مشترک در سراسر دنیا تا ژوئن (خرداد ماه)، است.

نظرسنجی YouGov در سپتامبر 2021 علامت داد که نتفلیکس محبوب‌ترین سرویس پخش استریم در عربستان سعودی است و 37 درصد از ساکنان این سرزمین گفته‌اند که از اون استفاده می‌کنند.

البته این اولین باری نیست که مقامات کشورهای عربی نفت‌خیز دریا فارس با رسانه‌های غربی بر سر داستان محتوای همجنس‌گرایانه درگیر می‌شوند. در ماه ژوئن (خرداد ماه)، کشورهای کنار دریا فارس، دنبال با چندین سرزمین دیگر در شرق و جنوب آسیا، اکران سینمایی انیمیشن «Lightyear» محصول دیزنی و پیکسار را به سبب داشتن رابطه همجنس‌گرایان و یک بوسه کوتاه دو فرد همجنس‌ ممنوع کردند.

تهدید نتفلیکس توسط 6 کشور حاشیه خلیج فارس

و در ماه ژوئیه (تیر ماه)، آمازون غول معامله الکترونیک، توسط دولت امارات متحده عربی محدود شد، تا نتایج جستجوی محصولات مرتبط با LGBTQ را در وب سایت اماراتی خود بسته کند. رسانه‌های دولتی در اون تاریخ شرح دادند که اندکی قبل از اون، مقامات عربستان سعودی به چندین فروشگاه کودکان حمله کردند تا اسباب بازی‌ها و لباس‌هایی با تم رنگین تیر و کمان را به نام بخشی از سرکوب همجنس‌گرایی ضبط کنند.

مخالفت‌ها با مضامین LGBTQ+ در حالی شکل می‌گیرد که برخی از کشورهای منطقه، به‌مخصوص عربستان سعودی و امارات، تلاش می‌کنند تا اقتصاد خود را به دور از هیدروکربن‌ها و با جاذبه اندوخته‌گذاری‌های جدید دگرگون کنند. بخشی از استراتژی‌های اون‌ها شامل آزادسازی اصلاحات و کاهش برخی از قوانین اجتماعی سختگیرانه قبلی به منظور جاذبه استعدادها از سایر نقاط دنیا است.

تا سال 2018، سینماها در عربستان سعودی ممنوع بودند ولی حالا کم کم در سراسر عربستان سینماهایی در حال ساخته شدن است. با این وجود فعالان و سازمان‌های حقوق بشری وقت‌هاست که از قوانین این منطقه در مورد همجنس‌گرایی انتقاد می‌کنند.

زیادتر بخوانید:

نظر شما در مورد تهدید نتفلیکس توسط 6 سرزمین کنار دریا فارس چیست؟ دیدگاه خود را در قسمت کامنت‌ها به اشتراک بگذارید و اخبار تکنولوژی را با جونی دنبال کنید.

منبع: cnbc

[ad_2]