تورم شهریور ماه در دهک دهم زیادتر از سو چه اقلامی بوده است؟ 

[ad_1]

بر پایه گزارشات تورم دهک دهم که ثروتمندترین افراد هستند، در شهریور ماه زیادتر از سو اقلام غیر خوراکی بوده است.
به شرح صفحه اقتصاد به تعریف از اکوایران، تورم ماهانه سرزمین در شهریور ماه ۲٫۲ درصد برآورد شده است، البته دهک‌های مختلف همه به یکی میزان فشار تورمی را حس نکرده و برخی از دهک‌ها تورم‌های بالاتری نسبت به سایر دهک‌ها به ثبت رسانده‌اند.
این امر به سبب وزن مختلف کالاهای خوراکی و غیر خوراکی در سبد مصرفی هر دهک به وجود آمده است.
در محاسبه تورم سهم کالاهای غیر خوراکی و خدمات ۷۲٫۲ درصد است که علامت می‌دهد اقلام غیر خوراکی و خدمات تاثیر بیشتری نسبت به خوراکی‌ها در تعیین تورم دارند.

در بین دهک‌ها بیشترین دلیل‌ گذاری کالا های غیر خوراکی در دهک دهم چهره داده است. تورم دهک دهم که ثروتمند ترین دهک جامعه محسوب می‌شود در شهریور ماه ۱٫۸ درصد به ثبت رسیده که از این نرخ ۱٫۲ واحد از سو اقلام غیر خوراکی و خدمات بوده است.

این داستان به این معنی نیست قیمت خوراکی‌های مصرفی این دهک افزایش قیمت کمتری نسبت به سایر دهک‌ها داشته، بلکه به سبب سهم کم خوراکی‌ها در سبد تقاضا دهک دهم، دلیل‌ اون کمتر دیده می‌شود.

به طور کلی می‌توان گفت در تورم شهریور ماه هرچه از سو دهک‌های بالایی به سو دهک‌ها کم حقوق حرکت کرده ایم شاهد تورم سهم زیادتر خوراکی‌ها در تورم‌های به ثبت رسیده بودیم.

محاسبه تورم هر دهک با توجه به اینکه چه کالاهایی مصرف می‌کند، متفاوت است.

به نام مثال قیمت هواپیما در تورم دهک‌های فقیر جامعه دلیل‌ گذاری ناچیزی دارد چراکه بلیط هواپیما جز سبد تقاضای اقشار فقیر نیست.

بر این پایه هرچه به دهک‌های فقیر تر نزدیک می‌شود کالاهایی که در اقتصاد اصطلاحا از اون‌ها به نام کالای لوکس یاد می‌شود سهم کمتر در تورم اقشار کم درامد دارد.

همانگونه که در سطور بالاتر نیز گفته شد، وزن اقلام خوراکی در محاسبه تورم کل سرزمین ۲۷ درصد بوده و مابقی به اقلام غیر خوراکی و خدمات تعالق دارد.

این در حالیست که این وزن برای دهک اول بالغ بر ۴۳ درصد و برای دهک دهم تنها ۱۷ درصد است.

به طور کلی هرچه حقوق افراد جامعه کمتر باشد، سهم خوراکی‌ها در سبد مصرفی شان بالاتر بوده چراکه در این وضعیت اون‌ها مجورند نسبت بیشتری از حقوق خود را به خرید مواد غذایی اختصاص دهند.

یقینا رقمی یک خانواده پول دار برای مواد غذایی اش صرف می‌کند فراوان بیش از رقمی است که یک خانواده فقیر هزینه می‌کند، اما نسبتی که یک خانواده پول دار از کل حقوق به خوراکی‌ها اختصاص می‌دهد شاید به ۱۰ درصد هم نرسد در صورتی که دهک‌های پایینی درصد بالاتری را اختصاص می‌دهند.

[ad_2]