تولید اکسیژن در سیاره مریخ برای نخستین بار

[ad_1]

دانایان می گویند برای نخستین بار روی سیاره مریخ اکسیژن تولید شده است، امری که انسان را یک قدم به امکان زندگی بر روی سیاره ای دیگر نزدیک تر می سازد.

گروهی از محققان که با حمایت ناسا کوشش می کنند، با استفاده از دستگاهی به اندازه ی یک ظرف غذا، کربن دی اکسید سیاره قرمز را به گونه ای تغییر داده اند که طی ۱۸ ماه قبل اکسیژن بیشتری تولید کرده است و حالا دارد راه را برای نگه داری موقت زندگی انسان در این سیاره دوباره می کند.

دستگاه موکسی (Moxi یا MIT-led Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment) که در فوریه سال ۲۰۲۱ بر روی مریخ پایین آمد، کربن دی اکسید را با شتاب یک درخت کوچک در ۷ موقعیت، به اکسیژن بدل کرده است.

0 JS233246566

این اکسیژن هم طی روز و هم در شب و در فصول مختلف تولید شده است.

این بدان معنی است که فضانوردانی که قدم بر روی سیاره مریخ می گذارند می توانند بدون دستگاه کمکی نفس بکشند، و اکسیژن کافی برای آتش کردن راکت در راه برگشت هم آماده می شود.

هر چند اقدام مختصری است، اما دانایان اون را گامی بزر و امیدبخش برای بشر می دانند.

مایکل هکت، یکی از محققانی که بر روی این پروژه کار می کنند، می گوید این امر به تحقیقات آینده درباره ی امکان برپایی عمر بر روی سیارات دیگر کمک می کند.

او در اینباره می گوید: «ما چیزهای فراوان زیادی فهمیده ایم که به انجام تحقیقات در آینده در سطح وسیع تری کمک می کند.»

جفری هافمن، معاون پژوهشگر ارشد پروژه موکسی می گوید: «این اولین باری است که شاهد استفاده از منابع موجود بر روی سطح یک سیاره ی دیگر و تبدیل شیمیایی اون ها به چیزی سودمند برای مأموریت انسان هستیم. از این جهت، اتفاقی تاریخی ای محسوب می شود.»

«جو مریخ فراوان متغیرتر از زمین است. چگالی هوا می تواند توسط یک یا دو عامل طی سال تغییر کند و دمای هوا می تواند تا ۱۰۰ مقام تغییر یابد. یکی از اهداف ما این است که علامت دهیم این کار در همه ی دوره ها امکان پذیر است.»

1 SDC MDG CHP 40116JPG

با این حال، یک چیز که دانایان تاکنون برنده به انجامش نشده اند، تولید اکسیژن وقت طلوع و افول خورشید است. دلیل اون تغییرات دمایی ناگهانی هوا در این زمان‌ از روز است.

هافمن می گوید: «ما یک برگ برنده داریم که امکان انجام این کار را به ما خواهد داد. سپس از آزمایش اون در آزمایشگاه، می توانیم از آخرین سد هم عبور کنیم تا علامت دهیم که در هر زمانی از روز قادر به انجام این کار هستیم.»

حالا با وجود موکسی و قابلیت اکسیژن گیری اش، دانایان می خواهند ظرفیت اون را افزایش دهند و تصمیم دارند در دوره بهار سیاره مریخ، اکسیژن بیشتری تولید کنند، یعنی زمانی که کربن دی کسید به بالاترین حد می رسد.

پروفسور هکت می گوید: «بار بعدی در پرچگال ترین دوره ی سال انجام خواهد شد و ما می خواهیم تا جایی که می شود اکسیژن تولید کنیم.»

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *