تکنیک های مواجهه با سندرم خبر بد

[ad_1]

اگر شما نیز تا کنون دنبال خبرهای رسانه ای بودید باید بفهمید که امکان دارد به بیماری خبر بد مبتلا شده باشید. در واقع استرسی که به سبب پیام ها و مشکلات زشت دریافت می کنید به سبب این سندروم می باشد. در ادامه شما را با سندرم خبر بد دوست می کنیم و اطلاعاتی سودمند در مورد نحوه معالجه این مشکل در اختیارتان قرار می دهیم.

خبر بد و اختلال آن

آشنایی با سندرم خبر بد

سندروم خبر بد به زمانی گفته می شود که هر فرد به سبب شنیدن و یا دیدن اخبار بد از رسانه ها وابسته استرس و اضطراب گردد. همانطور که می دانید شنیدن اخبار بد می تواند بر روی سلامت روانی شما تاثیر داشته باشد از این رو اگر سلامت روانتان با ارزش و مهم بودن دارد خوب تر است تلاش کنید از خبر گذاری ها و لباس های ثانیه به ثانیه دوری کید و تلاش کنید اخبار بد را ابدا گوش ندهید. هر چند می توان گفت که گوش دادن به اخبار یکی از ساده ترین کار های روزانه هر فرد می باشد و برای به روز ماندن امری اجتناب ناپذیر می باشد با این حال خفگی شدن در این خبرها می تواند عوارض فراوان جبران ناپذیری بر سلامت روانی شما داشته باشد. در ادامه نظر روانشناسان مطرح را در مورد این سندروم برایتان بیان می کنیم.

لوگان جونز در مورد تاثیر این خبرهای بد بر روی جاری بیان کرده است که:

متأسفانه بیشتر اخباری که ما همه‌روزه دنبال می‌کنیم برای اطلاع‌رسانی رویدادها طراحی نشده‌اند. هدفشان معتاد کردن ما به مصرف خبر است. از آنجا که تیترهای شور زا توجه بیشتری جلب می‌کنند، رسانه‌ها به‌طور پی در پی روی خبر های فاجعه‌بار تمرکز می‌کنند و به ندرت اخبار مثبت را لباس می دهند. او در ادامه می‌افزاید که مصرف بیش از حد این اخبار (چه خواسته و چه ناخواسته) همانند سمی عمل می‌کند و سلامت جاری ما را به خطر می‌اندازد.

آنی میلر یکی از پژوهندگان در این زمینه می باشد و او نیز مطلبی در مورد این سندروم بیان نموده است و اعتقاد دارد که :

دنبال کردن مداوم خبرهای بد ممکن است تأثیری منفی روی مغز ما بگذارد. تماشای این خبرها دستگاه عصبی را مجبور به ترشح هورمون های استرس زا همانند آدرنالین و کورتیزول می‌کند. این هورمون ها نیز به نوبه خود روی کیفیت خواب و تغذیه ما دلیل‌ می‌گذارند و دلیل استرس و اضطراب و خستگی زودرس می شوند. همچنین دنبال کردن مداوم این اخبار و تلاش برای تفسیر و توجیه اون ها ممکن است تأثیری منفی روی نگرش ما بگذارد و افکارمان را با نگرانی مداوم آمیخته کنند.

سندرم خبر بد

مواجهه با این بیماری

سندرم خبر بد یکی از مشکلاتی می باشد که امروزه بسیاری از فاراد به اون وابسته شده اند و با شنیدن اخبار بد وابسته مشکلاتی می شوند. در واقع بی خبری نیز خوب نیست و باید تلاش کنید این کار را در خود به میانه‌روی برسانید و به گونه ای این مشکل را حل نمایید که ضرری به شما نرسد. در ادامه تکنیک هایی را برای انجام این کار برایتان بررسی می کینم و شما با استفاده از اون ها می توانید به راحتی این مشکلات را از بین ببرید.

دنبال کردن خبرها از منبع موثق

خوب تر است تلاش کنید خبرها را از یک منبع موثق دنبال کنید زیرا این کار می تواند شما را از خبر های بد و کذب دور کرده و همچنین دلیل می شود که از خبرها دور نمانید. بسیاری از منابع هستند که تلاش می کنند برای آب و تاب دادن به قضایا خبر های دروغین را نیز به خبر اصلی اضافه کنند و همین کار می تواند منجر به ساختن مشکلاتی در فرد گردد.

داشتن محدودیت های زمانی

یکی دیگر از روش هایی که به شما کمک می کند تا بتوانید با این سندروم مواجهه نمایید داشتن محدودیت های زمانی می باشد. خوب تر است تلاش کنید اخبار را سپس از این که از یک منبع ویژه پیگیری می کنید این کار را به زمانی محدود نمایید. این کار به شما کمک می کند تا به شکل مداوم به سو خبر نروید.

اختلال خبر بد چپیست؟

داشتن کوشش های خوشحال

سپس از این که اخبار را دنبال کردید خوب تر است کوشش هایی خوشحال نیز داشته باشید. در نظر داشته باشید که این کار به شما کمک می کند تا بتوانید آثار زیان بار خبر های بد را تا حدودی کاهش داده و برای این کار می توانید از وقت گذرانی در جمع، پیاده روی، ورزش کردن و یوگا کمک بگیرید.

عضویت در پادکست های خبری

این کار به ظاهر ساده به شما کمک می کند تا بتوانید اخبار را از یک منبع دنبال کرده و از این نظر که دیگر اخبار در وقت و بی وقت منجر به بمباران ذهنی شما نمی شوند خوشحال خواهید شد. در واقع این کار کمک می کند تا شما یک منبع خبری داشته باشید.

دانستن اهداف رسانه ها

در نظر داشته باشید که اولین هدف هر رسانه این است که مخاطب بیشتری را جاذبه نماید از این رو خوب تر است تلاش کنید همه چیزهایی که می گویند را اعتقاد نداشته باشید. در واقع فن هایی که رسانه ها به کار می گیرند به قدری استادانه می باشد و می تواند روی مخاطب تاثیر بگذارد که شاید شما فکرش را نکنید. خوب تر است تلاش کنید به شکل بهینه از این رسانه ها استفاده نمایید.

جدی گرفتن بازنمایی

در بسیاری از موارد در رسانه ها بازنمایی شکل می گیرد. بازنمایی یعنی علامت دادن واقعیت ها به راه ای ویژه و پر رنگ تر که می تواند مخاطب بیشتری را جاذبه نماید. در واقع هر رسانه با توجه به اهدافی که دارد تلاش در بازنمایی دارد و تلاش می کند با اضافه کردن آب و تاب زیادتر به داستان اون را خوب تر و مخصوص تر جلوه دهد و شاید در واقعیت چنین نباشد. خوب تر است با درک خوب تر از این مورد تلاش کنید آثار زیان بار اون ها را تا حدودی کنترل کرده و یا کاهش دهید.

سندرم خبر بد

غیر فعال کردن نوتیف پیام ها

از دیگر کارهایی که می توانید برای معالجه سندرم خبر بد در نظر بگیرید این است که نوتیف پیام ها را در گوشی خود غیر فعال نمایید.این کار دلیل می شود که شما کم تر از قبل فضولی شده و به دنبال اخبار باشید و تلاش کنید از زندگی خود بیشترین خوشی را ببرید. در واقع این نوتیف ها می تواند منجر به ساختن حواس پرتی های شدید در شما شده و در نهایت ساعتی از روز شما را به خود اختصاص دهد.

احتیاط زیادتر

با گذشت دو سال از آمدن ویروس کرونا بسیاری از افراد درگیر بیماری های روحی شدند از این رو اگر شما نیز یکی از این افراد هستید که تحت تاثیر قرار گرفته اید و به یکی از این مشکلات وابسته شده اید خوب تر است در دنبال کردن اخبار کمی محتاط تر باشید. این اخبار می تواند شما را مجدد به چالش کشیده و بار دیگر مجبور هستید با این بیماری ها که از سر گذرانده اید رو به رو شوید.

کمک گرفتن از دیگران

اضطراب ها و فشار های روانی امروزه زیادتر از قبل بر مردم فرماندار شده است از این رو برای این که حال خود را خوب تر کنید خوب تر است از دیگران نیز در این زمینه کمک بگیرید. ارتباط داشتن با دیگران فراوان خوب می باشد و می تواند تاثیرات فراوان زیادی بر روی روحیه شما بگذارد و شما برای مدیریت استرس و اضطرابی که از خبر های بد می گیرید را با این روش ساده کنترل نمایید.

سخن زدن با دیگران

تلاش کنید این اخبار را با خانواده و دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. در واقع  خوب تر است این کار را به راحتی انجام دهید تا دیگر نیازی به این مورد نباشد که تمامی اخبار بد را به تنهایی هضم کنید. این کار به ظاهر ساده می تواند میزان فراوان زیادی از استرس ها و اضطراب های شما را کاهش داده و نمی گذارد تا مشکلات شما بار دیگر خود را علامت دهند. علاوه بر همه این ها سخن زدن می تواند منجر به ساختن راحتی زیادتر و در نهایت حس همدلی بالا تر در بین افراد خواهد شد بنابراین خوب تر است از این مورد غافل نشوید.

سندرم خبر بد

در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان نمی توان گفت که برای مواجهه با سندرم خبر بد باید به شکل کامل اخبار را نشنوید. در واقع نشنیدن اخبار برای یک سری از افراد خوشی قسمت است و می تواند زندگی فراوان شادی را با خود به دنبال داشته باشد ولی دوباره هم احتمال دارد ضررهایی را به فرد درون نماید از این رو خوب تر است تلاش کنید با این خبرها به شکل عادی تر برخورد کرده و تلاش کنید عواطف خود را در مقابل اون ها کنترل نمایید. برای این کار کافی است کمی از تاریخ خود را با دوستان و آشنایان خود بگذرانید و تلاش کنید احساساتی که دارید را پنهان نکنید.

در آخر نیز می توانید با کلیک بر روی لینک های داده شده اطلاعاتی در زمینه اضطراب شبانه و اضطراب موقعیتی بدست آورید و تلاش کنید با روش های مواجهه با این بیماری ها دوست شوید.

منبع : آرگا

برچسب :

[ad_2]