جزئیات ومپایر مدرن‌ترین راکت آمریکایی برای ارتش اوکراین + تصاویر

[ad_1]

مدرنترین سامانه راکتی ضد پهپاد آمریکایی ها یعنی ومپایر بزودی و در ادامه کمک های نظامی به اوکراین برای کیف ارسال می شود.
به شرح صفحه اقتصاد، در هفته های اخیر روسیه با حملات پهپادی و موشکی توانسته به موفقیت های عظیمی دست یابد و این احتمالا راهکار جدید دولت بایدن برای زلنسکی است. تصمیمی که البته می تواند یک ریسک عظیم و اشتباه استراتژیک برایش باشد. تنها کافی است یکی از این سامانه ها به دست ارتش روسیه بیفتد تا جدیدترین سامانه ادعایی آماریکایی ها هم رمزگشایی شود. همانند بسیاری از جنگ افزارهایی که در ماه های اخیر همین اتفاق برایش چهره داده است.
آمریکا از تاریخ شروع جنگ تا به امروز ۱۷ میلیارد دلار جنگ افزار و مهمات برای اوکراین ارسال کرده است. تاکنون بر صدها هزار قبضه سلاح انفرادی اعم از تفنگ، راکت‌ انداز، راکت‌ انداز، بمب دستی‌ انداز و… در کنار تسلیحات سنگین نظیر سامانه‌های راکت انداز چندگانه و هویتزر و همچنین انواع پهپادها، هلیکوپتر و خودروهای زرهی از سو آمریکا برای اوکراین ارسال شده و قرار است سامانه‌های پدافند هوایی پیشرفته نیز دریافت کنند. تعداد سامانه‌های راکت انداز چندگانه نیز قرار است بیش از ۲ برابر شوند.

تصاویر | ارسال «ومپایر» مدرن ترین راکت آمریکایی برای ارتش اوکراین!

در بسته‌های تسلیحاتی ۳ میلیارد دلاری که کاخ سفید در ماه آگوست برای اوکراین در نظر گرفت، سامانه راکتی ضد پهپاد VAMPIRE (ومپایر) ساخت کمپانی هوافضا، امنیتی و دفاعی آمریکایی L۳Harris نیز وجود دارد؛ جذاب است بفهمید این سلاح مدرن همچنان درون خدمت در ارتش آمریکا نشده است. سامانه مذکور که البته علاوه بر پهپادها توان مواجهه با هر هواگرد دیگری را دارد، ماژولار بوده و به شکل کیت ارسال و با سهولت و سرعت توسط ۲ نفر طی تاریخ ۲ ساعت روی هر خودروی وانت پیکاپ قابل نصب است.

چشم اصلی سامانه ومپایر برای پیدا کردن اهداف یک برجک الکترواپتیکال پایدار شده ۴ محوری است که روی پایه تلسکوپی سوار و وقت فعالیت‌ برافراشته می‌شود؛ مدل اون MX-۱۰ RSTA و ساخت کمپانی کانادایی وسکم (WESCAM) است که زیرمجموعه‌ای از L۳Harris به شمار می‌رود. این برجک ۱۷ کیلوگرمی دارای دو دوربین تلویزیونی رنگی با کیفیت فراتر از HD است که قابلیت بزرگنمایی داشته و در روشنایی کم نیز کیفیت بالایی دارد. دوربین تصویرساز فروسرخ اون نیز کیفیت HD داشته و قابلیت نمایش رنگ کاذب نیز دارد.

تصاویر | ارسال «ومپایر» مدرن ترین راکت آمریکایی برای ارتش اوکراین!

علامت‌گذاری هدف متحرک و تعقیب خودکار اون از دیگر قابلیت‌های برجک MX-۱۰ است. این برجک همچنین دارای فاصله یاب و علامت‌ گذار لیزری است. پس از اون که هدف توسط این برجک کشف شد، سامانه ومپایر با اون درگیر می‌شود. بدین منظور سامانه از راکت‌های هدایت لیزری استفاده می‌کند که نمونه اصلی در نظر گرفته شده برای اون راکت هدایت لیزری AGR-۲۰A APKWS II است. این سلاح که در اصل یک راکت ۲۷,۵۰۰ دلاری است، با افزودن جستجوگر لیزری کم ارزش قیمت و بالک متحرک به راکت غیرهدایتی ۷۰ میلی‌متری هایدرا ۷۰ ساخته می‌شود.

هایدرا ۷۰ راکتی فراوان پرکاربرد است که روی تمامی هواگردها،‌ اعم از هواپیماهای جنگنده، هلیکوپترها و پهپادها نصب می‌شود. این راکت ساختاری ساده داشته و سلاحی فراوان کم ارزش قیمت است. همچنین تنها ۱۴.۵ کیلوگرم وزن داشته و سرجنگی اون قدرت واجب برای نابودی یک هواگرد سبک همچون پهپاد را دارد. برد APKWS ۲ وقت شلیک از هواگردها بسته به نوع اون ۵ تا ۱۱.۵ کیلومتر برد داشته و سرعتش نیز ۳ ماخ است. اما وقت شلیک از سطح به دلیل اینکه فاقد سرعت و ارتفاع اولیه است، برد اون نهایتا تا ۲ کیلومتر می‌رسد.

تصاویر | ارسال «ومپایر» مدرن ترین راکت آمریکایی برای ارتش اوکراین!

ومپایر یک سامانه پدافندی کوتاه برد و نقطه‌ای محسوب می‌شود. هدف پس از کشف شدن توسط علامت گذار لیزری مشخص می‌شود تا راکت به سو اون پرواز کند. راکت APKWS ۲ دارای ۴ بالک کنترلی است که روی لبه جلویی هر یک از اون‌ها یک جستجوگر نیمه فعال لیزری قرار داشته و حالت توزیع شده دارند؛ اما به شکل یک سنسور واحد عمل می‌کنند. این ویژگی سبب افزایش دامنه دید جستجوگر می‌شود. هنگامی که هدف توسط علامت گذار لیزری با پرتوی کدگذاری شده مشخص شد، جستجوگر بازتاب اون را دیده و به سمتش می‌رود.

این روش هدایتی نیمه فعال محسوب می‌شود. زیرا جستجوگر راکت از خود امواجی نشر نداده و تنها گیرنده اون‌ها است. از جمله مزایای چنین روش هدایتی می‌توان به دقت عالی بالای اون نشانه کرد. سرجنگی ۶.۲ کیلوگرمی این راکت نیز با استفاده از یک سنسور مجاورتی فعال می‌شود که علیه هواگردهای کوچک نظیر پهپاد فراوان موثر است. البته سامانه ومپایر برای درگیری با اهداف سطحی نیز کاربرد دارد و سرجنگی اون علیه یک هدف غیرزرهی یا زره‌پوش سبک نیز مهلک است.

این راکت طوری طراحی شده تا تلفات جانبی اون کم بوده و تنها هدف را نابود سازد. همچنین یک سوم دیگر راکت‌های هدایت لیزری قیمت داشته و مجددا وزنش نیز یک سوم اون‌ها است. بدین نظم خودروی حامل می‌تواند شمار بالایی مهمات با خود حمل و پس از خالی شدن پرتابگر، اقدام به بارگذاری مجدد اون کند. ناگفته نماند پرتابگر سامانه ومپایر دارای ظرفیت ۴ راکت است و تاریخ بارگذاری دوباره اون پس از اتمام مهمات برابر با یک چهارم تاریخ مورد نیاز برای بارگذاری یک پرتابگر مشابه برای دیگر راکت‌ها است.

تصاویر | ارسال «ومپایر» مدرن ترین راکت آمریکایی برای ارتش اوکراین!

سامانه راکتی ضد پهپاد ومپایر برای کوشش دارای پکیج باتری ۲۴ ولت یکپارچه است و از این به ماشین وابستگی ندارد. همچنین برای کوشش تنها به یک خدمه که همان راننده ماشین است نیاز دارد. تجیهزات کنترلی اون که شامل دو نمایشگر عظیم و کنترلرها است به سرعت درون کابین سو کمک راننده نصب می‌شوند. البته سامانه می‌تواند دو خدمه شامل راننده و مسئول آتش داشته باشد تا سرعت عمل بالا رود و تاریخ واکنش کاهش یابد. به منظور محافظت دائمی از یک نقطه پابرجا نیز می‌توان ومپایر روی زمین یا بالای ساختمان مستقر کرد.

به گفته سازنده این سامانه برای مواجهه با پهپادهای کلاس ۳ است؛ این هواگردها تا ۵.۵ کیلومتر از زمین اوج گرفته و بیشینه سرعت اون‌ها به ۴۶۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

منبع: گجت نیوز

[ad_2]