جنایت سپس از مهمانی تولد؛ مهمانان خون به پا کردند | کشتن یک کم سن در میان درگیری دسته‌ جمعی

[ad_1]

کیفرخواست پرونده قتلی که در نزاع سپس از مهمانی تولد به سبب اختلافات کهنه در مشهد چهره داده بود، از سوی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد صادر شد.

به شرح وقت سحر به تعریف از همشهری آنلاین، این جنایت هولناک روز ۱۴ آذر سال ۱۳۹۹ هنگامی چهره داد که دو برادر به نام‌های «محمد- ن» و «حیدر- ن» با کم سن دیگری به نام «علی- ف» درگیر شدند. در این درگیری که پس از یک مشاجره لفظی شروع شده بود، «علی – ف» فراوان زیاد مجروح شد و به بیمارستان انتقال یافت.

طولی نکشید که خبر این نزاع خونین به دیگر افراد خانواده و مهمانانی رسید که در مهمانی تولد یکی از نزدیکان «علی – ف» شرکت داشتند. آنها که از شنیدن خبر مصدومیت «علی – ف» فراوان زیاد عصبانی شده بودند، سپس از مراسم مهمانی تولد، به سو منزل خانواده «ن» به راه افتادند. به طوری که در وقت کوتاهی پس از وجود مهمانان مهمانی تولد در اون منطقه، نزاع انتقام‌جویانه‌ای رقم خورد.

درگیری به جایی رسید که تیغه چاقو در آسمان درخشید و یکباره جوانی به نام «علی – خ» بر دلیل‌ ضربه کارد نقش بر زمین شد و نفس‌هایش به شماره افتاد و افراد دیگری نیز مصدوم شدند. دقایقی سپس با آخر این نزاع بد، جسم نیمه‌جان «علی – خ» به مرکز درمانی انتقال یافت اما تلاش کادر درمانی برای نجات جان وی به نتیجه نرسید و او حدود ۴۸ ساعت سپس بر دلیل‌ عوارض ناشی از اصابت تیغه چاقو به قفسه سینه جان خود را از دست داد.

درگیری رنگ جنایت گرفت

به این ردیف پرونده نزاع مذکور، رنگ جنایت گرفت و ادامه نگهداری قضایی به اون در شعبه ۲۰۸ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد (شعبه مخصوص جنایی) شروع شد. اگرچه شکایت‌هایی درباره این نزاع هولناک در شعبه ۴۳۸ دادیاری مجتمع قضایی شهید بهشتی مشهد مطرح بود و برخی از متهمان تحت تعقیب قضایی قرار داشتند اما با جنایی شدن اتفاق، تحقیقات پهناور ای توسط کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی شروع شد و بدین ردیف حلقه های قانون بر دستان متهم اصلی پرونده گره خورد. برای چی که «علی – خ» (مقتول) هنگامی که روی تخت بیمارستان بود و در هوشیاری به سر می برد، چندین بار متهم «محمد – ر» را به نام ضارب خودش معرفی کرد و این نام در خاطر اطرافیان وی و برخی دیگر از عوامل دخیل در این حادثه مرگبار باقی ماند.

مدتی سپس همه عوامل مرتبط با نزاع منجر به کشتن، با صدور دستورات مخصوص ای از سوی رتبه قضایی دستگیر و به پنجه عدالت سپرده شدند اما تناقض‌گویی ها و قصـه سرایی‌های متعدد، بازجویی‌های تخصصی را با چالش قضایی روبرو کرده بود.

در این اثنا برخی از نزدیکان خانواده متهم، فیلمی از مهمانی تولد را مطرح کردند و مدعی شدند که در اون مکان شرب خمر انجام شده است. این در حالی بود که بررسی های دقیق قضایی علامت داد سو های درگیری اختلافات دیرینه با یکدیگر داشته اند که مهم‌ترین انگیزه برای شروع این نزاع مرگبار بوده است. از سوی دیگر نیز «علی – ف» ساعاتی قبل توسط «محمد – ر» مجروح و روانه بیمارستان شده بود. بنابراین برخی ادعاهای متهمان پرونده درباره این که چاقویی وقت درگیری به دنبال نداشته‌اند، خلاف واقع بود و نظر پزشکی قانونی نیز این ادعا را رد کرد.

طبق نظریه پزشکی قانونی مشهد، دلیل مرگ «علی – خ» اصابت جسم تیز و نوک‌تیز بود.

«محمد- ر» متهم به کشتن در تنگنای سوالات تخصصی رتبه قضایی و در بخشی از اعترافات خود به ارتکاب کشتن اقرار کرد اما دوباره هم کوشش داشت تا در ادامه اظهاراتش این اتفاق را انکار کند.

از سوی دیگر با توجه به درخواست قصاص نفس متهم از سوی اولیای دم، بررسی‌های دقیق و واکاوی های قضایی در سطور اوراق این پرونده جنایی توسط قاضی پزشک راستگو صفری، قاضی مخصوص کشتن عمد مشهد ادامه یافت و متهم برای تایید سلامت روانی به پزشکی قانونی معرفی شد. در همین حال پزشکان متخصص پس از انجام معاینه و مصاحبه، او را مسئول اعمال خویش دانستند و سلامت روانی وی را تایید کردند. از سو دیگر با صدور دستور قضایی آزمایش های سمی‌شناسی نیز درباره دلیل مرگ «علی – خ» توسط پزشکی قانونی انجام شد تا از طرح هر شبهه احتمالی مداخله سمی یا دارو پیشگیری شود.

این در حالی بود که متهم به کشتن در ادامه نگهداری به پرونده ادعا کرد که از خانواده خودش نگهداری کرده است و در مراحل بعدی دوباره هم به انکار داستان پرداخت و تلاش کرد تا ماجرای کشتن را به نگهداری مشروع گره بزند.

پس از اون که متهمان پرونده آخرین دفاعیات خود را در وجود وکلای مدافع و رتبه قضایی بیان کردند، قاضی پزشک صفری با استناد به مواد قانونی و مدارک و مستندات موجود و همچنین محتویات این پرونده جنایی، ارتکاب جرم را محرز فهمید و قرار جلب به دادرسی صادر کرد. قرار مذکور توسط دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی نیز تایید شد و بدین ردیف این پرونده جنایی برای نگهداری و محاکمه عوامل دخیل در این جنایت، به دادگاه کیفری یکِ خراسان رضوی ارسال شد.

[ad_2]