حقایقی که پابرجا می کند همه چیز در قبل خوب تر نبود

[ad_1]

ما زیادتر زمان‌ تصور می کنیم همه چیز گذشته ها خوب تر بود و آدم ها اون تاریخ زندگی راحت تری داشتند. علاقه به قبل چیز بدی نیست اما تاریخ حال هم می تواند عالی باشد. ما در دنیایی از پیشرفت مداوم علمی زندگی می کنیم که تأثیرات مثبتی بر زندگی ما و دنیا داشته است.

در ادامه از تغییرات مثبتی خواهیم گفت که در سال های اخیر چهره داده اند یا در حال چهره دادن هستند.

۱- دیگری چیزی تا شروع گردشگری فضایی باقی نمانده

1 45ffec5b19a0c4c5e2e6a8e927

بر پایه نزد بینی ها، تا سال ۲۰۳۰ تفریح مالی صنعت گردشگری فضایی به ۲ میلیارد دلار خواهد رسید. در حال آماده چند شرکت برای کسب مجوز ارسال گردشگر به مدار کره زمین با یکدیگر در رقابت هستند که شرکت ایلان ماسک، اسپیس ایکس یکی از اون ها است.

در دهه ی ۲۰۰۰، سفرهای متعدد موفقیت آمیزی انجام شد اما تا این اواخر، ایده ی صنعت گردشگری به فراموشی سپرده شده بود. با این حال، در پاییز سال۲۰۲۱ تصمیم به انجام سفرهای جدیدی گرفته شد، به این معنی که تجار، خیّران، دانایان و پزشکان سرانجام به فضا مسافرت خواهند کرد. چه کسی می داند؟ شاید ظرف چند سال آینده حتی یک فرد عادی هم بتواند آخر هفته ها به ماه مسافرت کند!

۲- علمی ای در حال ساخت است که به مغز ثبات می بخشد

2 26beb35e00b2f49fab149ff44e

نیورالینک (Neuralink)، پروژه ی ایلان ماسک، یک میکروچیپ است که بین مغز انسان و یک کامپیوتر ارتباط برقرار می کند. این تکنولوژی در آینده به معالجه بیماری پارکینسون کمک خواهد کرد و حتی می تواند دست و پاهای رباتیک را از بازخورد تاچ برخوردار کند.

علاوه بر این، نیورالینک می تواند به افراد درگیر اضطراب و افسردگی کمک کند. به گفته ی ماسک، این میکروچیپ حال فرد را به قدری خوب تر خواهد کرد که دست کم توان رفتن به دنبال معالجه خود را پیدا کند.

۳- دانایان توانستند دندان انسان را در آزمایشگاه تولید کنند

3 65098155c980f78770e0676d1f

استفاده از دندان مصنوعی قدمتی طولانی دارد. در قبل های دور، آدم ها از عاج فیل، موم زنبور عسل و چوب برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته ی خود استفاده می کردند. امروزه اما از مواد مدرن تری استفاده می شود. حالا هم دندان مصنوعی از مواد مصنوعی صحیح می شود و باید به وسیله ی یک ساختار پیچیده به فک متصل وشد.

دانایان اخیراً برنده به تولید یک بیو ایمپلنت شده اند که ساختار فراوان نزدیکی به دندان واقعی دارد و این گامی عظیم در حوزه ی دندانپزشکی محسوب می شود. به علاوه، این علمی نزد از این هم تولید مینای دندان را امکان پذیر ساخته بود.

۴- علم چشم پزشکی هم پیشرفت های زیادی داشته است

چشم پزشکان به تازگی یک پروتز عنبیه با ترکیبی از یک لنز مصنوعی اختراع کرده اند که به افراد دارای صدمه های چشمی کمک می کند بینایی خود را مجدد به دست آورند.

اختراعات خوب دیگری هم در این زمینه بوده است، همانند عینک های خود تنظیم شونده. با این عینک ها، افراد دوربین دیگر مجبور نیستند از عینک های مختلفی برای مطالعه، پیاده روی و کارهای دیگر استفاده کنند.

۵- پاندای غول جسم دیگر در فهرست گونه های در معرض خطر انقراض قرار ندارد

5 72888f5daa852c2ca07450460f

پاندای غول جسم قبلاً جرء گونه های در معرض خطر انقراض بود، اما حالا به سبب جنگل داری مؤثر و احیای جنگل ها در فهرست گونه های صدمه پذیر قرار دارد. به مهربانی کارها حفاظتی، فراوانی اون ها کم کم در حال افزایش است.

۶- تعداد درخت های حال آماده کره زمین زیادتر از ۱۰۰ سال قبل است

منطقی است که تصور کنیم برای جنگل زدایی ها و آتش سوزی پهناور ی جنگل ها، تعداد درخت های کره زمین کاهش زیادی داشته است. با این حال، علیرغم بلایای طبیعی و کوشش های انسانی، تعداد درختان حال آماده کره زمین، زیادتر از ۱۰۰ سال قبل است. در این وقت، تعداد درختان رشدی ۴۰۰ درصدی داشته است.

۷- قطارها پرسرعت می شوند

7 5094515730a9f6b767776a4096

شرکت Virgin Hyperloop در حال کار بر روی ساخت قطارهای مسافربری ای است که با استفاده از راه ی تعلیق مغناطیسی، با سرعتی تا ۱،۲۰۷ کیلومتر بر ساعت در تونل های خلأ بدون هوا حرکت می کنند. بر پایه نزد بینی ها، این قطارها از سال ۲۰۲۷ راه اندازی خواهند شد.

۸- در تلاش هستیم تا پلاستیک زیست تجزیه پذیر تولید کنیم

دانایان سال ها است زنگ خطر ورود زباله های پلاستیکی به اقیانوس ها را به صدا درآورده اند. سالانه تا حدود ۱۲/۷ میلیون بدن پلاستیک درون آب ها می شود که رقم هولناکی است. حل این معضل در سطح جهانی و نه فقط در حد کوشش های فردی امری ضروری است.

شرکت Greenpeace در حال مطالعه بر روی تولید پلاستیک های زیست تجزیه پذیر است. این ماده از نیشکر تولید می شود و بازیافت اون فراوان ساده تر است.

دانایان دیگری هم دنباله روی راه اون ها بوده اند. دانایان دانشگاه آستراخان ِ روسیه، سلفونی از جنس ژلاتین ساخته اند و یک شرکت فنلاندی با ضایعات چوبی بازیافتی، نی تولید می کند.

۹- از پرینت سه بعدی در صنایع پزشکی و غذایی استفاده می شود

9 7b91a6583db62d1b0bb136b953

پرینترهای سه بعدی دیگر چیز جدیدی محسوب نمی شوند اما بسیاری از مردم از قابلیت های اون ها بی خبرند. علمی در این زمینه آنقدری پیشرفت کرده که می توان بدون استفاده از محصولات حیوانی، گوشت تولید کرد.

پرینت سه بعدی در پزشکی هم مورد استفاده قرار می گیرد. مثلاً پزشکان می توانند یک کپی دقیق از پایه فقرات مریض بسازند تا به وسیله ی اون برای انجام یک جراحی پیچیده برنامه ریزی کنند یا برای دست و پای از دست رفته ی مریض، پروتزی مختص به او بسازند.

۱۰- زمانی امکان مسافرت نیست، مسافرت غیر واقعی جای مسافرت واقعی را می گیرد

10 27a6fc5200becf06f980761347

زمانی زمان دیدن یک جاذبه ی گردشگری از نزدیک وجود نداشته باشد، می شود نگاهی به تصاویر اینترنتی رها کرد یا به یک تور غیر واقعی رفت. علمی واقعیت غیر واقعی این امکان را به شما می دهد که با گذاشتن یک عینک مخصوص، به هر جای کره زمین مسافرت کنید.

هنوز نمی توانیم در واقعیت غیر واقعی باد ملایم دریا را با پوست خود حس کنیم اما از قرار مشخص مخترعان در حال کار بر روی این داستان هم هستند.

۱۱- هوش مصنوعی به نقطه ی باورنکردنی ای رسیده

دفعات شنیده ایم که هوش مصنوعی توانسته بهترین شطرنج بازان دنیا را مغلوب کند. با این حال، کامپیوترها پا را از این هم فراتر گذاشتند و هوش مصنوعی توانست بر قهرمان بازی چینی «گو» برنده شود. این در حالی بود که «گو» تنها بازی ای بود که در اون انسان ها بر هوش مصنوعی غلبه داشتند. هوش مصنوعی پس از پیروزی بر قهرمان این بازی، کار خود را با این جمله به آخر رساند: «حالا یک موجودی هست که غلبه بر اون ممکن نیست.»

پیشرفت هوش مصنوعی به خودکار شدن بسیاری از حوزه های تولید که در اون ها قبلاً به نیروی انسانی نیاز بود، کمک می کند. حالا ربات ها می توانند جای نیروی انسانی را بگیرند. با اینکه بسیاری دلواپس اند هوش مصنوعی از انسان سبقت گیرد، اما برعکس، پیشرفت ها در این زمینه دلیل ساختن مشاغل جدیدی خواهد شد.

۱۲- معالجه باروری پیشرفت عظیمی داشته است

12 8415185c9fab816da8a6efa3e3

تا مدتی قبل اگر پزشکان زنی را نازا تشخیص می دانند، معنایش این بود که او هیچ وقت نمی تواند مالک فرزند شود. تا سال ۱۹۷۸ وضعیت به همین منوال بود، یا در واقع تا قبل از اولین تولد موفقیت آمیز یک بچه با کمک معالجه لقاح مصنوعی.

تاکنون بیش از ۸ میلیون بچه با کمک این علمی به دنیا آمده اند و نازایی و سن دیگر مانعی برای تولد یک بچه ی تندرست محسوب نمی شوند.

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *