حقوق کودکان کار خیابانی چقدر است؟

[ad_1]

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران گفت: خانواده‌های نیازمندی داریم که پس از برطرف شدن نیازشان، دیگر فرزندشان را برای کار به خیابان نمی‌فرستند اما از اون سو خانواده‌هایی هم هستند که فرزندان زیادی در خیابان دارند و درآمدهای بالایی همچون ماهی ۵۰ میلیون تومان به دست می‌آورند.

به شرح وقت سحر به تعریف از همشهری آنلاین: مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران گفت: خانواده‌های نیازمندی داریم که پس از برطرف شدن نیازشان، دیگر فرزندشان را برای کار به خیابان نمی‌فرستند اما از اون سو خانواده‌هایی هم هستند که فرزندان زیادی در خیابان دارند و درآمدهای بالایی همچون ماهی ۵۰ میلیون تومان به دست می‌آورند.

احمد احمدی صدر در کنار برگزاری مراسم هفته مردمی کودک که با وجود ۱۰۰۰ کودک در سالن همایش‌های آسمانخراش میلاد تهران برگزار شد، در تشریح روند ساماندهی کودکان کار و خیابان، گفت: ساماندهی کودکان چند مولفه دارد که یکی از آنها ساماندهی داستان ورود کودکان اتباع خارجی به شهر تهران است. از سوی دیگر مواجهه با سرشبکه‌هایی که کودکان را استثمار می‌کنند و قانون نیز در مورد این داستان به روشنی اظهار نظر کرده است.

چکیده صحبت‌های مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران را در ادامه می‌خوانید:

* طرح ساماندهی به معنای اینکه این کودکان از سطح شهر جمع‌آوری شوند و مجدد در یک سیکلی به چهارراه‌های شهر برگردند، کار درستی نیست. بی تردید کار صحیح این است که به شخصیت این کودکان توجه کنیم. آنها افرادی هستند که می‌توانند برای سرزمین مثمر ثمر باشند و ارزش فراوان داشتن بیافرینند. بر همین پایه ما طرح ساماندهی که حدود ۳۲ مرحله انجام شده است را شروع نکردیم. برای چی که اعتقاد داریم اجرای چنین طرحی پاسخگو نیست. معتقدیم باید به استعدادهای آنها همچون کودکان خانواده خود توجه کنیم و در این راه باید از ظرفیت‌های موجود در شهر تهران استفاده بگیریم.

* اولویت ما مشاوره با این کودکان است و در مرحله سپس تذکر به والدین و متولیانی که این کودکان را به کار اجباری می‌گمارند، خواهیم داشت. ما داستان آموزش و شغل و فن را نیز برای آنها پیگیری خواهیم کرد.

* خانواده‌های نیازمندی داریم که پس از برطرف شدن نیازشان، دیگر فرزندشان را برای کار به خیابان نمی‌فرستند اما از اون سو خانواده‌هایی هم هستند که فرزندان زیادی در خیابان دارند و درآمدهای بالایی همچون ماهی ۵۰ میلیون تومان به دست می‌آورند که در واقعیت استثمار اون کودک است.

* بیش از ۳۰ مدرسه مخصوص کودکان کار استفاده برداری شده که کافی نیست. باید تمام این مدارس به مراکز استعدادیابی تبدیل شوند و دستگاه‌های حمایتی همچون بهزیستی و کمیته امداد از خانواده‌ها حمایت کنند.

*راه حل عاری شدن خیابان‌ها از این کودکان، توجه، شناخت و استعدادیابی این کودکان است و البته همزمان باید مواجهه با سرشاخه‌ها و پیشگیری از ورود کودکان اتباع خارجی و مهاجرت‌های مرتبط با این داستان هم باید دنبال شود. امیدواریم تا آخر سال جاری شاهد بروز اتفاقات جدید در این حوزه باشیم.

[ad_2]