حل مشکل ریستارت شدن ویندوز 10 و ویندوز 11 [آموزش تصویری]

[ad_1]

بسیاری از کاربران ویندوز 10 و 11 با مشکلاتی رو‌به‌رو هستند که مهم‌ترین اون ریستارت شدن ویندوز است. اما حل مشکل ریستارت شدن ویندوز 10 و ویندوز 11 ساده است و می‌توان از راه راه‌کارهایی نسبت به حل اون اقدام کرد.

ویندوز یکی از سیستم عامل‌های محبوب است که تقریبا بر روی لپ تاپ یا کامپیوتر تمامی کاربران نصب است و از اون استفاده می‌کنند. اما چندی است که کاربران در رابطه با این سیستم عامل وابسته مشکلاتی شده‌اند.

آرون گروپس

ممکن است سپس از آپدیت ویندوز یا درایورهای خود با مشکل ریستارت شدن ویندوز 10 و 11 مواجه شوید. در چنین مواقعی سیستم شما 5 تا 10 ثانیه پس از خاموش شدن مجددا راه‌اندازی می‌شود. در این حالت، حتی زمانی که سیستم خود را به حالت Sleep ببرید، سپس از 5 تا 10 ثانیه استفاده نکردن از سیستم، کامپیوتر شما مجدد شروع به کار می‌کند.

زیادتر بخوانید: 

حل مشکل ریستارت شدن ویندوز 10 و ویندوز 11

اگر شما هم یکی از کاربران نسخه‌های مختلف سیستم عامل ویندوز در لپ‌تاپ هستید، به احتمال فراوان با مشکل ریستارت شدن ویندوز 10 و ویندوز 11 رو به رو شده‌اید؛ مخصوصاً هنگامی که در حال انجام پروژه‌ا‌ی مهم هستید و به شکل ناگهانی سیستم شما ریستارت می‌شود.

حل مشکل ریستارت شدن ویندوز 10 و ویندوز 11
حل مشکل ریستارت شدن ویندوز 10 و ویندوز 11

دلایل ریستارت شدن در ابتدا به شکل دقیق مشخص نیست، اما از راه انجام بررسی‌هایی می‌توان به دلیل این امر پی برد. پس نیازی به نگرانی نیست. برای حل مشکل ریستارت شدن ویندوز 10 و ویندوز 11 راه‌کارهایی که در ادامه به شما معرفی شده است را انجام دهید تا مشکل برطرف شود.

در ابتدا به بررسی و حل مشکل ریستارت شدن ویندوز 10 می‌پردازیم و در ادامه در مورد ویندوز 11 صحبت خواهیم کرد.

دلایل ریستارت شدن ناگهانی ویندوز 10 و 11

خوب تر است قبل از بررسی راه‌کارهایی برای حل مشکل ریستارت شدن ویندوز 10 و ویندوز 11 ، دلایل بروز این مشکل مهم را بررسی کنیم.

  • آیا سیستم شما بیش از حد گرم می‌شود؟ اگر هر یک از دستگاه‌های مقاوم افزاری صدمه ببیند یا به درستی کار نکنند، ممکن است با گرم شدن بیش از حد سیستم مواجه شوید و سیستم شما به طور مداوم ریستارت شود.
  • درایور خود را به تازگی بروزرسانی کرده‌اید؟ اگر به تازگی درایورهای سیستم خود را بروزرسانی کرده‌اید و سپس از اون، مشکل ریستارت شدن لپ تاپ یا سیستم دسکتاپ شما چهره داده است، مشکل ناسازگاری درایور وجود دارد.
  • چند آپدیت ویندوز را نصب کرده‌ید؟ اگر مشکل ریستارت شدن ویندوز سپس از آپدیت‌های اخیر ویندوز چهره می‌دهد، ممکن است آپدیت به درستی نصب نشده باشد یا آپدیت مورد نظر با سیستم ویندوزی شما سازگار نباشد.
  • آیا صفحه آبی را مشاهده کرده‌اید؟ اگر با خطای صفحه آبی مرگ مواجه شدید و سپس از اون سیستم به طور مداوم ریستارت می‌شود، ابتدا شناسایی کنید که این خطا چه وقت روی داده است؛ سپس از نصب آپدیت اخیر، سپس از نصب مقاوم افزار جدید، سپس از نصب درایور دستگاه جدید و غیره.

زیادتر بخوانید:

راه‌کارهایی برای حل مشکل ریستارت شدن ویندوز 10

ابتدا به بررسی و ارائه راه‌کارهایی برای حل مشکل ریستارت شدن ویندوز 10 می‌پردازیم و در ادامه به حل مشکلات ویندوز 11 می‌پردازیم.

غیر فعال کردن ریستارت اتوماتیک

با استفاده از روش زیر، ریستارت اتوماتیک در لپ تاپ خود را غیرفعال کنید. با اینکار مشکل ریستارت شدن ناگهانی لپ ‌تاپ رفع می‌شود و شما زمان پیدا می‌کنید تا به نقص‌یابی خطای نزد آمده بپردازید. هرچند در مواقعی که دمای لپ تاپ بالا رفته، خوب تر است هر چه سریع‌تر سیستم را خاموش کنید تا از صدمه به قسمت‌های مختلف لپ‌تاپ پیشگیری شود.

برای اینکار  با استفاده از دکمه‌های ویندوز و سخن R دیالوگ Run  را دوباره کنید. sysdm.cpl را درون کنید و دکمه Enter را بزنید و یا بر روی ok کلیک کنید.

ریستارت اتوماتیک 1

پنجره System Properties دوباره می‌شود.

زبانه Advanced  را در بالا انتخاب کنید و در قطعه Startup and Recovery با کلیک بر روی دکمه Settings  درون قسمت تنظیمات شوید.

ریستارت اتوماتیک 2

در قسمت تنظیمات تیک گزینه Automatically Restart را بردارید و دکمه ok را بزنید.

ریستارت اتوماتیک 3

بررسی تطبیق مقاوم‌افزارها

در رابطه با لپ‌تاپ، عدم تطابق مقاوم‌افزاری رم و یا دستگاه‌های متصل از راه پورت USB می‌تواند دلیل ریستارت شدن ناگهانی لپ ‌تاپ شود و یا حتی بروز مشکلات مقاوم افزاری در BIOS، مادربرد و منبع تغذیه نیز نتایج مشابهی را در بر خواهد‌ داشت.

برای رفع این مشکل، رم و یا دستگاه‌های USB را از دستگاه جدا کنید. خوب تر است برای اضافه کردن رم به لپ‌تاپ خود و یا تعمیر لپ‌تاپ به یک متخصص مراجعه کنید تا رم منطبق با دستگاه شما را شناسایی و نصب و یا لپ تاپ شما را تعمیر کند.

Windows 10

پاکسازی گرد و گرد و خاک از سیستم

برخلاف سیستم‌های دسکتاپ و جریان توانا‌تر هوا در آنها بواسطه فن و سیستم‌های‌سرد کننده، جریان ورودی هوا در لپ‌تاپ‌ها فراوان ناتوان‌تر است. وجود گرد و گرد و خاک و جرم می‌تواند راه ورودی هوا را بسته کند و نتیجه اون، داغ شدن بیش از حد لپ‌تاپ خواهد بود.

در این تاریخ سیستم عامل اقدام به ریستارت بدون اخطار لپ‌تاپ می‌کند تا از صدمه به دستگاه شما پیشگیری کند. برای رفع مشکل ریستارت شدن ناگهانی لپ‌تاپ واجب است گرد و گرد و خاک و یا ضایعات موجود در راه جریان هواکش لپ‌تاپ را بررسی کنید.

از آنجایی که قطعه‌ ها لپ‌تاپ برعکس سیستم دسکتاپ به‌شکل فشرده و در ابعاد کوچک طراحی شده‌اند و قابل تعویض نیستند، کوچکترین فشار می‌تواند به دستگاه شما صدمه جدی و جبران‌ناپذیری درون کند. خوب تر است برای اینکار به یک متخصص مراجعه کنید.

رفع مشکلات مربوط به درایور با آپدیت کردن آنها

کلید Win + X را با هم فشار دهید و Device Manager را انتخاب کنید.

آپدیت درایور1

روی دسته مورد نظر خود کلیک کنید تا دستگاه‌های زیر مجموعه را مشاهده کنید. سپس روی موردی که می‌خواهید آپدیت شود کلیک راست کنید.

Update Driver را انتخاب کنید.

آپدیت درایور 2

همچنین می‌توانید Uninstall را انتخاب کنید تا سپس از حذف، درایورها مجدد نصب شوند سپس سیستم خود را ریستارت کنید. کار دیگری که می‌توانید انجام دهید این است که تمام درایورهای تمام قطعه‌ ها مقاوم افزاری که در Device Manager نمایش داده می‌شوند را آپدیت کنید.

زیادتر بخوانید:

خاموش کردن مقاوم افزاری

دلایل ریستارت شدن ویندوز 10 می‌تواند متنوع باشد. با این حال، در اکثر مواقع می‌توان این مشکل را با خاموش کردن مقاوم افزاری حل کرد. برای انجام این کار دکمه پاور را برای حداقل ۶ ثانیه فشار دهید تا زمانی که سیستم خاموش شود.

آخر دادن به فرایندهای بی پاسخ

برای حل مشکل ریستارت شدن ویندوز ۱۰ دکمه‌های Ctrl+Alt+Del را فشار دهید تا Task Manager دوباره شود. روی هر فرایندی که پاسخی نمی‌دهد و یا به اون نیاز ندارید کلیک کنید و End task را انتخاب کنید.

فرایند بی پاسخ
حل مشکل ریستارت شدن ویندوز 10 و ویندوز 11

Task Manager را ببندید.

دلیل ریستارت شدن ویندوز ۱۰ می‌تواند یک فرایند بی پاسخ در حال اجرا در پس زمینه باشد. به نام مثال، سیستم ویندوز در تلاش است تا یک آپدیت جدید را اعمال کند اما در طول فعالیت‌ ریستارت چیزی به درستی کار نمی‌کند.

حل مشکل ریستارت شدن ویندوز 11

مشکلات ریستارت شدن ناگهانی که در ویندوز 10 بررسی شد در مورد ویندوز 11 نیز صدق می‌کند. یعنی کاربران ویندوز 11 نیز با مشکل مورد گفت و گو رو به رو هستند. برای حل مشکل ریستارت شدن ویندوز 11 نیز راه‌کارهایی وجود دارد که می‌توان از راه آنها این مشکل را حل کرد.

اگر در ویندوز 11 با مشکل ریستارت شدن ویندوز رو به رو هستید می‌توانید از راه‌کارهایی که برای ویندوز 10 گفته شد، برای ویندوز 11 نیز استفاده کنید. البته روش‌های دیگری نیز برای حل مشکل ریستارت شدن ویندوز 11 وجود دارد که با هم در ادامه بررسی می‌کنیم.

785287

خطای صفحه مرگ

اگر شما هم از کاربران نسخه‌های مختلف ویندوز هستید، به احتمال فراوان با خطای صفحه آبی مرگ و در ادامه ریستارت شدن ناگهانی لپ‌ تاپ خود را رو به رو شده‌اید. دلایل مختلفی برای این مشکل وجود دارد، اما می‌توان آنها را به دو دسته مقاوم‌افزاری و آرام‌افزاری تقسیم کرد.

این ویژگی در ویندوز طراحی شده است تا در شکل بروز مشکلات مقاوم‌افزاری از صدمه زیادتر به دیگر قطعه‌ ها پیشگیری کند، اما در واقعیت گاهی زمان‌ قسمت کنترل‌کننده این ویژگی در سیستم عامل ویندوز وابسته مشکل شده و دلیل می‌شود شما با ریستارت شدن ناگهانی لپ ‌تاپ خود مواجه شوید.

در چنین شرایطی برای رفع مشکل و مشخص شدن دلیل اون خوب تر است به کارشناس تعمیر لپ‌تاپ مراجعه شود.

زیادتر بخوانید:

حل مشکل ریستارت شدن ویندوز وقت بازی

اول:

برای رفع مشکل راه اندازی مجدد و ریستارت شدن کامپیوتر وقت بازی در ویندوز 11 باید به شکل زیر عمل کرد.

برای رفع مشکل ریستارت شدن کامپیوتر وقت بازی باید سیستم مورد نیاز بازی را بررسی کرد. اگر کامپیوتر شخصی شما این شرایط را برآورده نمی‌کند، ممکن است دستگاه شما به طور تصادفی در حین انجام بازی مجدداً راه اندازی شود.

بنابراین، قبل از دانلود و نصب هر یک از بازی‌های مورد علاقه خود بر روی سیستم با ویندوز 11، مشخصات فنی را بررسی کنید. ایمن شوید که دستگاه شما حداقل‌ها را برای اجرای بازی دارد.

دوم:

برای رفع مشکل ریستارت شدن سیستم وقت بازی درایور گرافیک را به روزرسانی کنید. درایور گرافیک خراب یکی دیگر از دلایل رایج راه اندازی تصادفی دستگاه شما در حین بازی است. برای به‌روزرسانی دستی درایورهای گرافیک ویندوز 11 باید کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشار دهید تا کادر محاوره‌ای Run دوباره شود.

سپس Devmgmt.msc را تایپ کرده و Enter را بزنید.

بازی 1
حل مشکل ریستارت شدن ویندوز 10 و ویندوز 11

در display adapters قسمت Device manage را انتخاب کنید.

بازی 2
حل مشکل ریستارت شدن ویندوز 10 و ویندوز 11

روی درایور گرافیک کلیک راست کرده و Update Driver را انتخاب کنید.

بازی 3
حل مشکل ریستارت شدن ویندوز 10 و ویندوز 11

روی search automatically for drivers کلیک کنید و دستورالعمل‌های روی صفحه را دنبال کنید تا درایورهای گرافیکی دستگاه خود را به روز کنید.

بازی 4
حل مشکل ریستارت شدن ویندوز 10 و ویندوز 11

پس از به روز رسانی درایورهای گرافیک، دستگاه خود را مجددا راه اندازی کنید و بررسی کنید که آیا مشکل حل شده است یا خیر.

استفاده از حالت Safe Mode

در این روش شما باید برای رفع مشکل ریست شدن مداوم سیستم قبل از بالا آمدن ویندوز اون را در حالت Safe Mode قرار دهید. با بوت شدن از Safe Mode تنها سرویس‌های ضروری اجرا می‌شوند و همین ویژگی حالتی امن برای شما آماده می‌کند تا بتوانید به رفع اشکالات سیستم بپردازید.

ورود به این وضعیت در سیستم‌ها و ویندوزهای مختلف تفاوت دارد؛ برای مثال با نگه داشتن کلید F8 در تاریخ بوت شدن و یا نگه داشتن Shift در تاریخ ریستارت کردن سیستم می‌توانید به این مد دسترسی پیدا کنید.

اگر با ورود به این مد دوباره هم با مشکل ریستارت شدن مداوم کامپیوتر روبرو شدید به احتمال فراوان سیستم شما با اشکال مقاوم افزاری مواجه شده است و باید به تعمیرکاران مجاز مراجعه کنید.

اسکن رم با آرام افزار MemTest86

حل مشکل ریستارت شدن ویندوز 11 ممکن است با اسکن رم امکان پذیر باشد. شما می‌توانید به کمک آرام افزار MemTest86 رم کامپیوتر خود را بررسی کنید تا از تندرست بودن اون اطمینان نتیجه کرده و در شکل وجود مشکل برای برطرف کردن اون اقدام کنید.

برای این کار برنامه را دانلود کنید، سپس اون را روی USB و یا CD رایت کرده و بوت کنید. این آرام افزار قدرتمند به کمک الگوریتم‌های جامع خود رم شما را تست و نقص یابی می‌کند.

واجب به ذکر است که راه‌های حل مشکل ریستارت شدن ویندوز 10 و ویندوز 11 که در اینجا بررسی شدند را می‌توانید به شکل کلی در هر دو ویندوز اجرا کنید.

زیادتر بخوانید:

در این مطلب به بررسی و حل مشکل ریستارت شدن ویندوز 10 و ویندوز 11 پرداختیم. بسیاری از کاربران نسخه‌های مختلف ویندوز تا امروز چندین بار با این مشکل رو به رو شده‌اند. ریستارت شدن ناگهانی سیستم یک داستان مهم است که می‌تواند کار کردن با سیستم را مختل کند. راه‌کارهایی برای حل این مشکل وجود دارد که شما از راه آنها قادر به رفع این مشکل جدی خواهید بود.

سوالات متداول

چگونه مشکل ریستارت شدن ویندوز 10 و ویندوز 11 را حل کنیم؟

مدتی است که کاربران در مورد ریستارت شدن ناگهانی ویندوز 10 و ویندوز 11 وابسته مشکل شده‌اند. در ابتدا خوب تر است دلایل بروز این مشکل بررسی شود و در ادامه بتوان با توجه به دلیل به وجود آمده نسبت به حل اون اقدام کرد. راه‌کاهایی چون رفتن به حالت Safe Mode، اسکن رم، غیرفعال کردن ریستارت اتوماتیک و … می‌توانند به شما کمک کنند.

زیادتر بخوانید:

نظر شما در مورد حل مشکل ریستارت شدن ویندوز 10 و ویندوز 11 چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت کامنت با جونی و سایر کاربران در بین بگذارید.

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *