خصوصیات ظاهری پرنده کبک و زیستگاه اصلی این پرنده

[ad_1]

به طور کلی کبک پرنده ای است که جثه فراوان کوچکی دارد و نژادهای مختلفی را شامل می شود. گونه های مختلف کبک به لحاظ اندازه، رنگ و شکل ظاهری شباهت فراوان زیادی به یکدیگر دارند و اما با این حال هر کدام خصوصیات منحصر به فرد خود را خواهند داشت.

آشنایی با پرنده کبک

خوب تر است بفهمید پرنده کبک که با نام علمی Perdicinae شناخته می شود پرنده ای از تاریک قرقاولان محسوب می شود که بیشتر پرندگان کوچنده در بر گذشته با جثه ای متوسط خواهند بود. کبک ها را می توان از جمله پرندگان غیر مهاجر با اندازه متوسط فهمید که معمولا روی زمین زندگی می کنند و دارای توزیع پهناور بومی در سراسر کره زمین از جمله اروپا، آسیا و قسمت های آفریقا خواهند بود.

آناتومی پرنده کبک

کبک ها معمولا بر پایه یک زیرتیره از تاریک قرقاولان همانند بلدرچین و قرقاول طبقه بندی می شوند. این نوع پرنده معمولا روی زمین لانه می سازد و رژیم غذایی متشکل از دانه ها، انگورها و حشرات دارند. اگرچه انواع مختلفی از این پرندگان وجود دارد اما محققان از تاریک پریدیکس به نام کبک های واقعی یاد می کنند.

کبک ها را می توان از دسته پرندگانی فهمید که در خشکی زندگی می کنند و به شکل میانگین ۴۰۰ تا ۸۰۰ گرم وزن دارند و از پرندگان کوچک جثه به حساب می آیند. پرندگان نر از لحاظ جثه از ماده ها کم بزرگتر و وزن شان نیز زیادتر از ماده ها خواهد بود.

رنگ بدن و پرهای بیشتر نژادهای این پرنده قهوه ای مایل به خاکستری است اما در نژادهای مختلف این رنگ می تواند کمی متفاوت باشد.

خصوصیات ظاهری کبک ها:

کبک ها در واقع پرندگان کوچک شکاری می باشند که بال هایی کوچک و بدنی گرد خواهند داشت. طول بدن این پرنده بین ۳۲ تا ۳۵ سانتی متر و وزن اون نیز بین ۵۱۰ تا ۶۸۰ گرم خواهد بود. ویژگی بارز این پرنده داشتن نوارهایی از پرهای سیاه و سفید در کنار بدن می باشد و باقی بدن به رنگ قهوه ای روشن یا خاکستری بوده که بین انواع این پرندگان متفاوت خواهد بود.

بر روی سینه و شکل کبک ها یک قطعه سفید وجود دارد که توسط یک نوار سیاه مشابه حلقه گردنبند شکل مشخص شده است. کبک های نر و ماده شباهت فراوان زیادی به یکدیگر دارند اما با این حال جثه ماده کمی کوچک تر از نر خواهد بود.

خصوصیات ظاهری پرنده کبک

همچنین این پرندگان قابلیت پرواز هم دارند اما به دلیل بال های کوتاه و بدنی نسبتا گرد زیادتر زمان‌ خود را روی زمین می گذرانند و حتی در شکل بروز خطر نیز زیادتر ترجیح می دهند بدوند تا پرواز کنند.

خصوصیات رفتاری:

به طور کلی کبک ها همانند سایر افراد خانواده خود روی زمین برای چی می کنند و اگرچه اون ها در زمین به دنبال غذا می گردند اما در شکل تهدید می توانند برای فرار شکارچیان فرار کنند. در واقع این پرنده ها به راحتی می ترسند و کل گله در شکل هشدار سریعا به آسمان پرواز می کنند.

کبک ها را می توان از دسته پرندگان اجتماعی فهمید که در گروه هایی سرشناس به کوویس زندگی می کنند. بیشتر کوویس ها دارای یک زوج پرنده و جوجه هستند و زمانی که جوجه ها به بلوغ می رسند برای خود کوویس هایی تشکیل خواهند داد.

زیستگاه اصلی:

به صراحت می توان گفت که این پرندگان برای زندگی دامنه های کوهستانی صخره ای یا علفزار های وسیع را برای زندگی ترجیح می دهند. برخی از انواع کبک ها تمایل به سکونت در مناطق کم ارتفاع دارند و برخی دیگر ارتفاعات بالاتر از ۴۰۰۰ متر را برای زندگی کردن ترجیح خواهند داد.

محل زندگی کبک ها

کبک ها به طور معمول در گله ها کوچک با حدود ده پرنده زندگی می کنند و خارح از دوره تولید همانند می توان اون ها را در علفزارها و دره های کوهستانی کم ارتفاع مشاهده نمود. دشمن طبیعی این پرنده را می توان حیواناتی همانند روباه، شغال و دیگر پستانداران و گربه سانان شکاری فهمید. همچنین پرندگان شکاری بزرگتر همانند جغذ، شاهین و عقاب نیز این پرنده را شکار می کنند.

تغذیه پرنده کبک:

کبک ها پرندگانی همه چیز حقیر می باشند گرچه زیادتر رژیم غذایی شان گیاهخواری است. این پرنده ها زیادتر سال را به جستجوی دانه ها؛ توت ها و مغزها می پردازند و همچنین در طول فصول تولید همانند و در حالی که کم سن هستند زیادتر از حشرات و بی اوایل پاییز تغذیه می کنند.

پروتئین بالای موجود در حشرات به تولید تخم و رشد پرندگان کم سن نزد از رسیدن به بزرگسالی کمک شایانی خواهد کرد. در بزرگسالی نیز برخی از غذاهای مورد علاقه اون ها شامل گندم، ذرت، گل محمدی، جو، دم روباهی و تیغ خواهد بود.

چگونگی تولید همانند:

پرنده کبک علاقه زیادی به همسر خود دارد و تک همسری را برای زندگی انتخاب می کند. معمولا اواخر اسفند بهترین دوره برای زوج گیری خواهد بود و کیک نر برای اینکه بتوانند توجه کبک های ماده را به خود جلب نماید بال های خود را به حالت چتری دوباره می کند و سر خود را نیز به علامت میل جنسی کچ می کنند.

چگونگی تولثید مثل در کبک ها

کبک های ماده نیز با این تغییر رفتار کبک های نر میل جنسی شان را علامت می دهند. کبک های نر در تاریخ خشکسالی موظف هستند تمامی غذاهای مورد نیاز کبک ماده را آماده نمایند. معمولا روند تولید همانند در کبک ها از اواخر دوره فروردین شروع می شود و ممکن است با توجه به شرایطی که در اون قرار دارند از تاریک تا مرداد ماه به طول بیانجامد. کبک ماده از سن هفت ماهگی شروع به تخمگذاری خواهد کرد و هر مرتبه بین ۷ تا ۲۱ عدد تخم از خود به جای بگذارد.

رابطه پرندگان با انسان:

خوب تر است بفهمید که تاثیر انسان بر کبک ها بر پایه منطقه متفاوت خواهد بود. با این حال در حالت کلی هر سه گونه کبک فراوانی بالایی را شامل می شوند. در مناطق ویژه تخریب زیستگاه و شکار بی رویه موجب کاهش فراوانی به مخصوص در مناطق تولید همانند اون ها می شود.

با این حال هر سه گونه توزیع جمعیتی پهناور ای دارند و فراوانی کلی اون ها فراوان زیاد پایدار خواهد بود. اتحادیه بین المللی حفاظت از دنیا پرندگانی همانند کبک های خاکستری، قضاوت و تبتی را به نام حداقل نگرانی ذکر کرده است.

نگهداری از پرنده کبک:

در مزارع و باغ وحش ها معمولا پرنده کبک در گونه های مختلف به نگهداری های مشابه نیاز دارند و دستورالعمل نگهداری از اون ها شباهت فراوان زیادی به بلدرچین و قرقاول خواهد داشت. همچنین محفظه های این پرنده زیادتر حصارکشی ایمن و فضای فراوان برای علوفه در زمین خواهند داشت.

چگونگی مراقبت از پرنده کبک

توجه داشته باشید که محافظت از کبک ها در محفظه های عظیم به سبک پرندگان که بتوانند از راه بوته ها و درختچه ها مواد غذایی را جستجو کنند امکان پذیر خواهد بود.

همچنین در ادامه نیز منظور می شود برای آشنایی با دیگر پرندگان همچون پرنده بوتیمار و پرنده فاخته می توانید کلیک نمایید.

منبع : آرگا

[ad_2]